Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

TB, założenia:

- temp. nawiewu musi być niższa o przynajmniej 2 stopnie od temp. powietrza w domu

- nie wiem jakie masz wymiary tego pokoju, ale przelicz sobie prędkość nawiewu względem nydara, czyli 75m3/h / 140m2 powierzchni domu i adekwatnie do tego ustaw nawiew do tego pomieszczenia.

- nawiewaj chłodniejsze powietrze dołem

- wyciąg górą, jak na załączonym przeze mnie, kilka postów wcześniej zdjęciu

 

A i tak cokolwiek nie zrobisz, i tak cie nie uwierzę ;) Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, problem z wiarygodnoscia istnieje - bo jestes sprzedawca systemów rekuperacji.

 

Gdyby ich nie bylo - z tego co pamietam Nydar i Jasiek uzyskali inne wyniki. Opracowania naukowe tez maja swoja wage.

Blad w metodyce i wykonaniu instalacji ? Jaka byly temperatury, wilgotnosc? Nawiew przez odpowiednia skrzynke rozprezna/kratke ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwoli ścisłości mam w ciągu dnia jak wszyscy ok.400ppm. W nocy najwyższy odczyt w bezwietrzną noc to z tego co pamiętam to 720. A tylko dla tego że zielone nocą produkuje CO2. A w dzień tlen. Zimą bez względu na porę dnia ilość ppm jest podobna ponieważ nie ma zakłóceń spowodowanych nocną produkcją.

Kaca po nocy przespanej z ponad 2000ppm mam i nic na to nie poradzę.Może to taka przypadłość?

Nanome. Gratuluję pomysłu rozpropagowania WOD.

Trochę się martwię bo TB miał się odezwać po 30-tu min.Czyżby stało się najgorsze?

Pomyje to resztki żarcia w kotle przygotowane dla świń.Szare ścieki to mydliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracuję w przemyśle, określenie ścieki nie występuje nigdy. Zawsze trzeba to dookreślić, popłuczyny to określenie bardzo fachowe i stale używane. Ale nie ważne, wiadomo o co chodzi i ja do takich rzeczy radziłbym podchodzić z dużą ostrożnością.

 

Wracając do meritum bo widzę, że temat chce uciec.

75m3/h na 140m2 daje na taką 20m2 sypialnię ok. 10m3/h na dwa "nosy". Jeden "nos" potrzebuje ok. 30m3/h powietrza z ok. 500 ppm CO2 aby nie przekroczyć swoim wydzielaniem CO2 magicznych 1000 ppm. Lekko licząc brakuje 25m3/h na "nos" i dalej licząc przekroczenie 2000 ppm gwarantowane.

Ktoś odważy się w rzetelny sposób wyjaśnić jak to jest?

Może stąd ten kac albo jak pisze TB, dyfuzja gazów występuje jednak tak szybko jak mówią odp. obliczenia.

 

Moze odpowiedz lezy w tym, iz tam gdzie przebywasz wymuszasz intensywniejszy przeplyw powietrza, tam gdize nikogo nie ma gradient temp. jest nizszy.

 

Nalezaloby zmierzyc przeplyw bez osobnikow i podczas przebywania osob zeby wykazac czy sa roznice.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wylocie centralnym powietrza z pomieszczeń do centrali czy wręcz na wyrzutni badasz stężenie CO2, wilgotność czy co tam jeszcze chcesz. Na tej podstawie ustawiasz wydatek na cały dom. Dobrze byłoby porównywać te parametry też na wlocie żeby nie pędzić wentylacji gdy nie ma fizycznych możliwości polepszenia parametrów.

Wtedy kierowanie wydatku na pomieszczenia (nawiewu) można regulować już czasowo lub wg. czujki ruchu co będzie tańsze i nie wiele mniej trafne.

 

Powiem szczerze, że te kratki nijak pasują mi do typowej WM z rekuperatorem. W takim rozwiązaniu raczej nie mają sensu. One idealnie sprawdzą się tylko w WMG nydara, W twoim przypadku pozostaje mierzyć CO2 na wylocie i zwiększać obroty reku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie ale jest na razie u ludzi.Jak powróci to podeślę.

Tylko co ty chcesz mierzyć jak ty niewiarygodny jesteś:lol2:.

dzięki ...:yes:

he he ...

muszę jeszcze parę spraw obadać a to czy się komuś spodobają to już nie moje zmartwienie ...:cool:

 

chciałbym sprawdzić jaki wpływ ma wydajność wentylacji na jakość powietrza w chałupie bo z moich obserwacji wynika że nadmierne zwiększenie przepływu daje bardzo mizerne efekty względem "leniwego" przepływu powietrza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić- udowodnić empirycznie że WMG nic nie daje jeśli chodzi o uwarstwienie stężeń. Podejrzewam że latem jak pędzisz .te swoje 500m3/h to będziesz miał przy podłodze i suficie podobne stężenie grubo poniżej zaleceń.Takimi ilościami w małym pomieszczeniu jakim jest dom nie uda się doprowadzić do uwarstwienia.

W lecie jak gorąco to powinno być dużo bo nie oszczędzamy energii a wręcz chcemy się jej pozbyć.Można dać mało i zanieczyszczenia się uwarstwią ,ale w domu o przeciętnej izolacji nie odprowadzą nadmiaru ciepła.

Na uwarstwianie poczekajmy do zimy.Zimą to ma sens.W lecie żadnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież takie pomiary już robiliśmy...;)

 

no ale ja z nydarem to przecież wszystkich w kanał ...:p

no może w pomyje czy inne mydliny ...:cool:

A potem czytamy...

kto mi pożyczy miernik CO2 bo szkoda mi kasy na jednorazowe testy ...

 

Zapraszam nawet mam kanał nawiewny na dole i reku - można porównać a nie pisać - mierzyliśmy!!!

Edytowane przez Tomasz Brzęczkowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić- udowodnić empirycznie że WMG nic nie daje jeśli chodzi o uwarstwienie stężeń. Podejrzewam że latem jak pędzisz .te swoje 500m3/h to będziesz miał przy podłodze i suficie podobne stężenie grubo poniżej zaleceń.Takimi ilościami w małym pomieszczeniu jakim jest dom nie uda się doprowadzić do uwarstwienia.

W lecie jak gorąco to powinno być dużo bo nie oszczędzamy energii a wręcz chcemy się jej pozbyć.Można dać mało i zanieczyszczenia się uwarstwią ,ale w domu o przeciętnej izolacji nie odprowadzą nadmiaru ciepła.

Na uwarstwianie poczekajmy do zimy.Zimą to ma sens.W lecie żadnego.

akurat mi nie chodzi o chłodzenie bo to wiadomo że przy takiej wydajności wszystko się uśredni ...

że w zimie działa samo to ja już wiem, bardziej chodzi mi o małą wydajność w przeciętny dzień ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...