Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Wydaje mi się,że nie powinniśmy przeginać w pędzie do oszczędzania.Wyznaczyłem dla swojego domu nieprzekraczalną minimalną ilość świeżego powietrza dla trzech osób na poziomie 70m3/h.tj.1680m3/dobę.Po pierwsze.Jest to wystarczająca ilość dla trzech osób aby utrzymać na odpowiednim poziomie wilgotność i stężenie CO2.Dla wilgotności jest to nawet za dużo,ale dla CO2 na pograniczu zaleceń.Po drugie jest to ilość odpowiednia do odzysku zgromadzonej latem energii cieplnej w GWC i GMC.Większy objętościowo przepływ świeżego powietrza opróżnił by przedwcześnie zgromadzoną energię.Po trzecie .70m3/h jest ilością idealną do odbioru ciepła z RSŚ dla trzyosobowej rodziny,korzystającej z wanny,prysznica pralki i zmywarki.Zmniejszanie napływu świeżego powietrza w sensie energetycznym nic nie da,ponieważ te trzy podsystemy systemu wentylacji są wystarczająco sprawne aby podgrzać 70m3/h.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Arturo.Nic się nie zmieniło.Cały czas było z sensem.Mierzenie pozwoliło tylko ustalić optimum.Normy czy zalecenia prowokują jedynie wygórowanymi ilościami do kombinowania i robienia sobie kuku.Wiem,że aby utrzymać wilgotność >40% w mroźną pogodę,trzeba mieć plantację doniczek, nawilżacze w każdym pomieszczeniu albo dławić wentylację poniżej 30m3/h.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mierzyłem przy -8 ...ale temp. zewnętrzna nie ma chyba nic do poboru wentylatorów....-przy najmniej u mnie bo mam GGWC

pozdr.

 

właśnie ...GGWC;)

po przelocie przez wymiennik masz ok. 0* ...

więc uwzględniając sprawność centrali i program układu zapobiegającego szronieniu masz prawdopodobnie znacznie wolniejszy bieg wentylatora nawiewowego niż wyciągowego ...:cool:

a co to oznacza to wiadomo ...;)

 

jak możesz i masz czym to pomierz wydajności na czerpni i wyrzutni przy takim zużyciu energii jak podajesz :yes:

 

ja mierzyłem ostatnio dwie 500" i takie coś zaobserwowałem ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przelocie przez wymiennik masz ok. 0* ...więc uwzględniając sprawność centrali i program układu zapobiegającego szronieniu masz prawdopodobnie znacznie wolniejszy bieg wentylatora nawiewowego niż wyciągowego

a jeśli biegi są takie same??? -mam zwykły sterownik E1 (pokrętło) i niesądzę by mogły byc rózne biegi....

przy wlocie 0st nie powinno chyba następować odszranianie....

biegi najlepiej musiałbym zmierzyć ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeśli biegi są takie same??? -mam zwykły sterownik E1 (pokrętło) i niesądzę by mogły byc rózne biegi....

przy wlocie 0st nie powinno chyba następować odszranianie....

biegi najlepiej musiałbym zmierzyć ....

ale silniki stało prądowe ( płynna regulacja...)?

muszę wybadać temat bo coś za niskie to zużycie ...:yes:

 

na stronie J-G piszą...

" System odszraniania: aktywny system mierzący temperaturę powietrza na powietrzu usuwanym, zmniejszający wydajność nawiewu przy przymarzaniu wymiennika lub całkowicie wyłączający nawiew na krótki czas (w zależności od warunków). "

 

i dokładnie takie coś zaobserwowałem ...

mniejsze zużycie energii też ...;)

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

li tylko stałoprądowe !! ;-D

 

E1- sterowanie ręczne na zasadzie pokrętła regulacji wydajności – układ elektroniczny realizuje tylko funkcję zabezpieczenia przed oszronieniem wymiennika i steruje podgrzewem tacy na skropliny. Brak sterowania automatycznym by-pass’em i gwc.

 

i wszystko jasne ...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E1- sterowanie ręczne na zasadzie pokrętła regulacji wydajności – układ elektroniczny realizuje tylko funkcję zabezpieczenia przed oszronieniem wymiennika i steruje podgrzewem tacy na skropliny. Brak sterowania automatycznym by-pass’em i gwc.

 

i wszystko jasne ...:p

 

czyli prostota znów górą... ;-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie ...GGWC;)

po przelocie przez wymiennik masz ok. 0* ...

 

Dzisiaj:

temp zewn.: -12,5st

temp glikolu (na zasilaniu)w GGWC 7st

temp powietrza na czerpni za wymiennikiem GGWC 3st

temp nawiewu z anemostatu 20st

wymiana powietrza 50% (ok 125m3/h)

wilgotność w domu 48%

temp. w domu 22 st

pobór pradu przez reku 18W

 

chyba nie jest żle ;-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj:

temp zewn.: -12,5st

temp glikolu (na zasilaniu)w GGWC 7st

temp powietrza na czerpni za wymiennikiem GGWC 3st

temp nawiewu z anemostatu 20st

wymiana powietrza 50% (ok 125m3/h)

wilgotność w domu 48%

temp. w domu 22 st

pobór pradu przez reku 18W

 

chyba nie jest żle ;-D

 

Wynik calkiem calkiem:)

 

A jakie ponosisz wydatki na CO w tym czasie ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

720m3/dobę :24h =30m3/h ,co jest wbrew normie ,ale nie wbrew zasadom obowiązującym zimą wśród posiadaczy WM i rekuperatora.Rekuperator szarych ścieków jest podłączony do systemu,ale jak to czasami bywa,zabrakło dwuskładnikowego PUR .Za 3-4 dni dokończę izolację.Ale te złe początki są obiecujące.Wlot powietrza świeżego do domu ma +18,1oC.Nie mam kontroli jak spada temp.w GMC ,ale temperatura jak na razie jest zadawalająca.

 

Nydar, jak Ty sie dostajesz do tego ustrojstwa ? Pisales, ze jest w ramach GMC, tzn pod fundamentem ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...