Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Testowałem przez cały dzień rozkład CO2 w pomieszczeniu - Dawałem nawiew zimny ( zdobyłem suchy lód) Schładzałem kanał nawiewu, Umieszczałem suchy lud w środku, Faktycznie sublimując miał większe stężenie przy podłodze, ale zaraz to się wyrównywało z lekkim wskazaniem na strefę pod sufitem.

NIE MA ZNACZENIA GDZIE JEST ŹRÓDŁO NAWIEWU, NIE MA ZNACZENIA TEMPERATURA NAWIEWU, NIE MA ZNACZENIA GDZIE JEST ŹRÓDŁO co2.

W KILKANAŚCIE SEKUND STĘŻENIE SIĘ WYRÓWNUJE.. ZNACZNIE SZYBCIEJ NIŻ DZIAŁA NAWET PRZEWYMIAROWANA WENTYLACJA.

 

Pozwoliłem sobie też uszczelnić dwa sąsiednie pokoje w jednym było 460ppm w drugim zrobiłem 4500pmm . Po usunięciu uszczelki spod drzwi - wyrównanie CO2 nie trwało nawet 2 minut

i co nam dają takie badania ...?

ano nic...:D

zrób takie w normalnym zamieszkałym domku, z kilkoma osobami na pokładzie , z gotującym się obiadkiem, włączonymi sprzętami, słoneczkiem muskającym po oknach itd, itp.

a nie wyskakujesz z gaśnicą , lodem i innymi dziwactwami ...:stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1. Czy metodyka badan uwzgledniala pomiary/zmiany wilgotnosci i temperatury - tak jak to jest w relau i ludziach przebywajacych w pomieszczeniu

a kto robi takie pomiary ...???

doktoraty robi się na podstawie symulacji typu tu puścimy sobie co nieco z gaśnicy, tam podgrzejemy, jeszcze gdzie indziej włączymy wentylatorek dmuchający na kostki lodu ...

potem ludzie czytają takie "wypociny" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a kto robi takie pomiary ...???

doktoraty robi się na podstawie symulacji typu tu puścimy sobie co nieco z gaśnicy, tam podgrzejemy, jeszcze gdzie indziej włączymy wentylatorek dmuchający na kostki lodu ...

potem ludzie czytają takie "wypociny" ...

 

 

I dlatego wlasnie poprosilem o badania ludowe :)

Bo lodu to ja uzywam do whisky.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje zaproszenia też nikt nie odpowiedział. A nie w temacie domów izolowanych , ani CO2 Tylko banowanie i linczowanie.

Testowałem przez cały dzień rozkład CO2 w pomieszczeniu - Dawałem nawiew zimny ( zdobyłem suchy lód) Schładzałem kanał nawiewu, Umieszczałem suchy lud w środku, Faktycznie sublimując miał większe stężenie przy podłodze, ale zaraz to się wyrównywało z lekkim wskazaniem na strefę pod sufitem.

NIE MA ZNACZENIA GDZIE JEST ŹRÓDŁO NAWIEWU, NIE MA ZNACZENIA TEMPERATURA NAWIEWU, NIE MA ZNACZENIA GDZIE JEST ŹRÓDŁO co2.

W KILKANAŚCIE SEKUND STĘŻENIE SIĘ WYRÓWNUJE.. ZNACZNIE SZYBCIEJ NIŻ DZIAŁA NAWET PRZEWYMIAROWANA WENTYLACJA.

 

Pozwoliłem sobie też uszczelnić dwa sąsiednie pokoje w jednym było 460ppm w drugim zrobiłem 4500pmm . Po usunięciu uszczelki spod drzwi - wyrównanie CO2 nie trwało nawet 2 minut

 

Masz kilka mierników CO2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie nocne przemyślenia na temat PN dla CO2 w domach.Wydaje mi się,że................................. .Konkluzja jest taka .Niektóre normy są lobbowane.Gdyby parametry powietrza tzn.wilgotność i stężenie CO2 miały świadczyć o skuteczności wentylacji,to klasyczna WM powinna być demontowana w domach.

Klasyczna WM zapewni odpowiedni poziom CO2 ale przy dużej wymianie,co z kolei zepsuje wilgotność.Mniejsza wymiana zapewni odpowiednią wilgotność ale zepsuje stężenie CO2. Antidotum było by zainstalowanie nawilżaczy ,ale to koszt inwestycyjny i eksploatacyjny.Potrzeba by w sezonie grzewczym odparować dzień w dzień ok.10L wody(w moim przypadku a dom nieduży) .Okazało by się wtedy że ze względów energetycznych WM z rekuperatorem funta kłaków jest warta.

Kalkulatorki a zwłaszcza darmowe,mają ograniczenia( sprawdzałem teorię TB z izolacją od środka.Prawie środkowy palec mi pokazał).Nie znam kalkulatora na WMG. Znajdę wzorek dla CO2 w pomieszczeniu to się podzielę.

,,na moje zaproszenia też nikt nie odpowiedział" Taki los idących pod prąd.Trzeba mieć twardą d..ę.Różnica jedynie polega na tym że ja z jaśkiem promujemy system wentylacji stosowany na świecie,a szanowny TB przeczy aktualnej wiedzy i nie potrafi tego udowodnić.Ostatnio nawet dr Duda zdradził.Może faktycznie ten lud do tej whisky dodać a nie udowadniać że coś stosowanego i ekonomicznego jest be.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Badanie ludowe" hehehe na 6 pietrze wieżowca, pomieszcznie od tej samej strony.

Cienkie ciemno-niebieskie kreski to okna plus kratki wentylacyjne w kuchni (nr2) i lazience (nr 5),

Żółte - "wyjete uszczelki" : wszystki pomieszczenia gdzie sa drzwi - byly otwarte (pomimo braku uszczelek i istniejacych podciec/otworow wentylacyjnych) by pozwolic na niczym nie zaklocona dyfuzje.

 

6. Korytarz laczacy wszystki pomieszczniea - brak pomiaru bo miernik na gniazdko, przedluzacz dopiero kupie.

1. Pokoj z jedna osobą dorosła, okno rozszczelnione. Usunieta "uszczelka" do korytarza: szczelina wentylacyjna o pow 5,5m2 - brak sciany dzialowej i drzwi :) - 800ppm

2. Kuchnia, nic sie nie gotuje, okno uchylone . Szczelina j.w. tyle ze o pow 2,5m2 - 630ppm

3. Pokoj, ono uchylone, drzwi otwarte szeroko - 630 ppm

4. Pokoj, 2 dzieci 5 i 10 lat, okno uchylone - 720 ppm

5. lazienka - 680 zaraz po wejsciu, po paru minutach 720

 

Nastepnie po 30 min pomiary w tej samej sekwencji, Wyniki +/- 10 ppm

 

W czasie pomiarow wykonywanych przez moja dzielna 10-letnia corke we wszystkich pomieszczeniach nalezy uwzglednic jej chwilowa obecnosc.

Pomiar bez zwracania uwagi na wysokosci - ok 0,5-1,5

 

Inne warunki niz u TB - wlasciwie tam poza wyjeta uszczelka i rozmiarami jednego z pomieszczen nie wiem nic wiecej. Wnioski ???

 

co2.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Badanie ludowe" hehehe na 6 pietrze wieżowca, pomieszcznie od tej samej strony.

Cienkie ciemno-niebieskie kreski to okna plus kratki wentylacyjne w kuchni (nr2) i lazience (nr 5),

Żółte - "wyjete uszczelki" : wszystki pomieszczenia gdzie sa drzwi - byly otwarte (pomimo braku uszczelek i istniejacych podciec/otworow wentylacyjnych) by pozwolic na niczym nie zaklocona dyfuzje.

 

6. Korytarz laczacy wszystki pomieszczniea - brak pomiaru bo miernik na gniazdko, przedluzacz dopiero kupie.

1. Pokoj z jedna osobą dorosła, okno rozszczelnione. Usunieta "uszczelka" do korytarza: szczelina wentylacyjna o pow 5,5m2 - brak sciany dzialowej i drzwi :) - 800ppm

2. Kuchnia, nic sie nie gotuje, okno uchylone . Szczelina j.w. tyle ze o pow 2,5m2 - 630ppm

3. Pokoj, ono uchylone, drzwi otwarte szeroko - 630 ppm

4. Pokoj, 2 dzieci 5 i 10 lat, okno uchylone - 720 ppm

5. lazienka - 680 zaraz po wejsciu, po paru minutach 720

 

Nastepnie po 30 min pomiary w tej samej sekwencji, Wyniki +/- 10 ppm

 

W czasie pomiarow wykonywanych przez moja dzielna 10-letnia corke we wszystkich pomieszczeniach nalezy uwzglednic jej chwilowa obecnosc.

Pomiar bez zwracania uwagi na wysokosci - ok 0,5-1,5

 

Inne warunki niz u TB - wlasciwie tam poza wyjeta uszczelka i rozmiarami jednego z pomieszczen nie wiem nic wiecej. Wnioski ???

 

[ATTACH=CONFIG]207000[/ATTACH]

 

Ja robiłem pomiary pod sufitem i przy podłodze, i zawsze daleko od źródła CO2 - Ale i u Pana widać, że stężenie się wyrówna szybciej niż powietrze wymieni wentylacja. I nie ma znaczenia czy jest wentylacja "od dołu" jak w kuchni czy "od góry" jak w pokojach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Badanie ludowe" hehehe na 6 pietrze wieżowca, pomieszcznie od tej samej strony.

Cienkie ciemno-niebieskie kreski to okna plus kratki wentylacyjne w kuchni (nr2) i lazience (nr 5),

Żółte - "wyjete uszczelki" : wszystki pomieszczenia gdzie sa drzwi - byly otwarte (pomimo braku uszczelek i istniejacych podciec/otworow wentylacyjnych) by pozwolic na niczym nie zaklocona dyfuzje.

 

6. Korytarz laczacy wszystki pomieszczniea - brak pomiaru bo miernik na gniazdko, przedluzacz dopiero kupie.

1. Pokoj z jedna osobą dorosła, okno rozszczelnione. Usunieta "uszczelka" do korytarza: szczelina wentylacyjna o pow 5,5m2 - brak sciany dzialowej i drzwi :) - 800ppm

2. Kuchnia, nic sie nie gotuje, okno uchylone . Szczelina j.w. tyle ze o pow 2,5m2 - 630ppm

3. Pokoj, ono uchylone, drzwi otwarte szeroko - 630 ppm

4. Pokoj, 2 dzieci 5 i 10 lat, okno uchylone - 720 ppm

5. lazienka - 680 zaraz po wejsciu, po paru minutach 720

 

Nastepnie po 30 min pomiary w tej samej sekwencji, Wyniki +/- 10 ppm

 

W czasie pomiarow wykonywanych przez moja dzielna 10-letnia corke we wszystkich pomieszczeniach nalezy uwzglednic jej chwilowa obecnosc.

Pomiar bez zwracania uwagi na wysokosci - ok 0,5-1,5

 

Inne warunki niz u TB - wlasciwie tam poza wyjeta uszczelka i rozmiarami jednego z pomieszczen nie wiem nic wiecej. Wnioski ???

 

[ATTACH=CONFIG]207000[/ATTACH]

a czego ty się spodziewałeś przy uchylonych oknach ...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem pomiary pod sufitem i przy podłodze, i zawsze daleko od źródła CO2 - Ale i u Pana widać, że stężenie się wyrówna szybciej niż powietrze wymieni wentylacja. I nie ma znaczenia czy jest wentylacja "od dołu" jak w kuchni czy "od góry" jak w pokojach.

luzik...

w takim razie po co się tutaj co niektórzy "spuszczają" z odległościami do anemostatów czy ich usytuowaniem ...

przecież wedle twojej teorii wystarczy zrobić dwie dziury w chałupie, jedną dmuchać a drugą to samo wyleci ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie też uszczelnić dwa sąsiednie pokoje w jednym było 460ppm w drugim zrobiłem 4500pmm . Po usunięciu uszczelki spod drzwi - wyrównanie CO2 nie trwało nawet 2 minut

 

Robiac moje ludowe pomiary, nie chodzilo mi o stratyfikacje CO2 a o dyfuzje i wyrownywanie poziomow CO2 pomiedzy pomieszczeniami. TB przez usunieta uszczelke pod drziwmi wyrownal CO2 ponizej 2min. Ja w ciagu 30 min, co prawda nie dokladnie w sasiednich pomieszczeniach nie zauwazyzlem znaczacych zmian w ciagu 30 min. Przez nieistniejace uszczelki o rozmiarach ilus m2.

 

Co do rozkladu gora dol to nadal ten sam problem - brak przedluzacza :p

Ale nastepne zrobie z oknami wszedzie tylko rozszczelnionymi + w wiekszej ilosci punktow i korytarzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czyz pomieszczenie nr 1 nie powinna dazyc do wyrownania CO2 zgodnie z teoria TB o dyfuzji i wyrownywaniu CO2 bez wzgledu na ilosc wentylowania?

aaa... to o to chodzi ...:bash:

jakoś zafiksowałem się na wielkości samego stężenia ...:mad:

 

ono cały czas dąży tyle że też cały czas dostarczasz to CO2 wraz z parą wodną przebywając w pomieszczeniu...

jak widać ten proces nie jest tak błyskawiczny jak to się co niektórym wydaje bo po drodze są różne przeszkody ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem pomiary pod sufitem i przy podłodze, i zawsze daleko od źródła CO2 - Ale i u Pana widać, że stężenie się wyrówna szybciej niż powietrze wymieni wentylacja. I nie ma znaczenia czy jest wentylacja "od dołu" jak w kuchni czy "od góry" jak w pokojach.

 

Na podstawie czego to widac ?

Nikt w miernik nie chuchal. Przeciez wg twojej teorii odleglosci nie maja znaczenia. Wszystko dzieje sie blyskawicznie.

 

ps.

Na pan to w banku :)

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...