Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@jasiek

 

Do tego zmierzam, ze wg mnie dyfuzja nie jest tak błyskawiczna.

bo nie jest ...

jak porobisz trochę pomiarów przy podłodze i suficie w trakcie przebywania w pomieszczeniu to wyraźnie widać wzrost stężenia w górnej części...

oczywiście przy otwartym oknie nic nie zaobserwujesz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolek.Witamy w gronie ludowych doktorantów. Teoria o dyfuzji teorią a życie jakby życiem.

Projektując swoją wentylację,korzystałem z wzorku:

V=m/{10 do -6 x (Sw - Sz) l/h

gdzie; m- wydzielane CO2 w litrach

Sw- oczekiwane stężenie CO2 w ppm

Sz- stężenie CO2 na zewnątrz domu

Do obliczeń przyjąłem m=36L/h ,Sw=1000ppm, Sz= 400ppm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luzik...

w takim razie po co się tutaj co niektórzy "spuszczają" z odległościami do anemostatów czy ich usytuowaniem ...

Też nie wiem po co? - zupełnie dla wentylacji nie ma znaczenia gdzie jest anemostat. Dyfuzja jest nieporównywalnie szybsza od wentylacji domowej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto twierdzi,że WM jest beznadziejna.Wentyluje i to jest jej zadanie.Spełnia swoją rolę.A że spełnia ją gorzej od WMG,to cóż, trudno. Od WMG lepsza jest tłokowa. I co mam się pochlastać,że jest coś lepszego od tego co mam?

Podałem wyżej wzorek na stężenie CO2.Popatrzyłeś? Policzyłeś? Zły wzorek?

Korzystałem z niego .Wyszło że wystarczy 60m3/h. Okazało się w praktyce, że jednak 75m3/h.Bo żaden wzorek ani kalkulatorek nie jest w stanie przewidzieć wszystkich zmiennych.

Są kraje na świecie,gdzie ustawodawca określa max.stężenie CO2. Musi być uznał,że to stężenie określa skuteczność wentylacji .Ilość nie świadczy o jakości.Proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz jak i z czym się komunikuje, jak wystawia dane itd. Jeśli standard jakiś to pikuś ale jak trzeba pisać interfejs... to kolejka dłuuuuga:)

 

 

 

Toż ja o tym piszę cały czas ale widać niezrozumiale.

Jeden czujnik CO2 na centralnym wywiewie (chyba wszystkie masz zebrane w jedno) i jego odczyt minus odczyt czujnika na wejściu podstawą do ustalenia wydatku. Tylko, że... jak zaprosicie sobie z żoną do sypialni przyjaciółkę na zimowy weekend i tam stężenie bardzo wzrośnie to przewietrzysz sobie ostro całą chałupę. Przydałaby się regulacja wydatku per pomieszczenie.

 

Myślałem raczej o domu dwukondygnacyjnym.Nawiew na dół i górę non stop X. Rosną ppm-y na dole,zwiększa się ilość powietrza na dole.Rosną na górze,zwiększa się na górze.

Spytałem się żony o jaką przyjaciółkę na zimowy weekend. Ups. Powiedziała żem świnia.Nawet tłumaczenie ,,dla celów naukowych" nie pomogło.

Może twoja będzie bardziej nowoczesna? Ja mierniczek porzyczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może być centrum dowodzenia dla wentylatora? Za dużo ppm-ów to podkręca wentylatorek,jak w normie to zwalnia. To by fajne było.

 

Oczywiście. Skoro ta stacja mierzy również decybele, to na upartego można programować zmianę prędkości obrotowej wetylatora po klaśnięciu (albo w wersji dla TB - po pierdnięciu) ;) Aby to tak działało potrzebny jest wentylatorek również z interfejsem programowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasze normy to też zalecenia.

Tak myślałem o dyfuzji.Dyfuzja CO2 w wodzie jest 10000razy większa niż w powietrzu.A jak to jest z dyfuzją w środowisku pary wodnej?Zimą para wodna to to białe co na ziemi leży,jak mówi adam. W domu pary w bród zimą w porównaniu do tego co na zewnątrz.Może jednak CO2 łączy się z parą wodną w kwas węglowy i przez to się unosi.Przydał by się jaki chemik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...