Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Nie ma czegoś takiego. Wentylator to silnik ze śmigłem itp. W silnikach obroty reguluje się na różne sposoby - najłatwiej więc dogadać się z nim wprost.

 

Oczywiście nie bezpośrednio. Wystarczy jakaś płytka z komunikacją, nawet po RS'ie. API to interfejs programowy, więc wymaga jakiegoś komputerka, który odpowiednio zareaguje i wyśle info do wentylatorka o nastawach. Myślę, że dałoby się zaprząc do tej roboty Lan kontroler. Nie mam jak tego przetestować, ale jak przyjdzie czas na instalację, będę się bawił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Oczywiście że odwrotnie.Przejęzyczenie.

Kwas nietrwały -woda gazowana,ale jak to jest w obecności pary wodnej. Jaki jest powód że cięższy gaz jest bardziej skoncentrowany pod sufitem gdzie i koncentracja pary wodnej jest wyższa.Jak policzysz ciężar molowy to tylko kwas węglowy rozcieńczony w parze wodnej,uzasadnia jego obecność pod sufitem w większym stężeniu.Nie sądzę że powodem jest różnica temp. . Mam ogrzewanie podłogowe więc jak nie ma większej ilości osób,czy nie jest włączony kominek,to różnica temp. na poziomie 0,5 m a pod sufitem jest żadna. A różnica w ppm jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie omijam.W tym wątku pisałem już o różnicach na dole i u góry. Daj czas a znajdę kraje które dbają o obywateli Jeśli nie Kanada to może USA,może Afganistan.Interesowało mnie to jak budowałem. A czujniki zamontuję na jesieni.On-line będą.Nie dla ciebie bo i tak podważysz teorią że ziemia na grzbietach czterech żółwi.

Ja ci radzę kup ten miernik i skojarz migrenę szanownej małżonki z poziomem CO2.A to co piszę to przysięgam nie jest złośliwe.

Choć nie wiem jak byś się starał podważać, to CO2 jest wskaźnikiem jakości powietrza w domu (nie myl z fabryką). Dom to nie koksownia czy odlewnia lub lakiernia.W domu CO2 pokazuje czy wentylacja jest skuteczna,czy nie.

ps.mówię ci to nadmiar CO2 podjął decyzję o GWC pod domem a nie ty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i w namiocie w Bieszczadach ale koncepcja narodziła się w domu z nadmiarem ppm-ów.Z całym szacunkiem. TB nie jest wyrocznią bo błądzi w wielu tematach.

Staram się być logiczny.Wnioskuję,że młody człowiek jesteś.Namiot,Bieszczady,pierwszy dom.Jest 23.oo a ty zamiast .... ze mną pianę bijesz.Może to następny efekt uboczny nadmiaru ppm-ów.

Wzorek na CO2 podałem kilka pian temu.Sprawdź .Podważ.Pewnie jaki dr go stworzył a może nawet profesor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak przez dwa dni nie uczestniczę w wątku, to później przeczytanie 4 stron tego thrillera powoduje gęsią skórkę. Może "Dzień uprzejmości"? Może wy-edytować temat. Ewentualnie umawiamy się na grilla, aby na świeżym powietrzu - bez mierników CO2.

P.S. I ja również nie w temacie ...

Albo ... ustawiam się w kolejkę do pomiarów - kto wypożycza sprzęt? I ustalmy jedną metodologię dokonywani pomiarów.

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to powstała kolejka chętnych.Pod koniec przyszłego tygodnia wyślę do jaśka.Jasiek do Karlsena ,a Karlsen do następnego chętnego.A on do mnie bo będę już stęskniony. Użyczenie na 7-em dni na jednego. W zamian pełna dokumentacji ile na podłodze,ile w połowie,ile pod sufitem .Oczywiście z podaniem ile powietrza wentylującego i jakim rodzajem wentylacji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosisz masz. Ogrzewanie podłogowe. 24-25oC. Temp.powietrza 22oC. Temperatura sufitu 22oC. Temperatura ścian,21,9oC.Temperatura szyb 21oC.Wilgotność 43%

Są to dane przy konkretnej temperaturze na zewnątrz .W zależności od temp.zewnętrznej zmienia się temp.podłogi i wilgotność powietrza.Minimalnie zmieniają się temp.ścian i szyb.Temp.sufitu nie ulega zauważalnej zmianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ współpracuję z firma Gazex ( robiliśmy im w fabryce na Baletowej wentylację, kupuje u nich airtech-y http://www.gazex.com.pl/pdf/dtr_airtecheko.pdf do central,) wezmę w poniedziałek od nich jeszcze kilka mierników AirTECH vento - ( może te amerykańskie przekłamują) porozstawiam w każdym rogu.

 

Przestudiowałem materiały dr Jerzego Sowy z "Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce. Sprawdziłem wyniki badań CO2 w klasach szkolnych.

 

Teraz o fizyce...

Mimo, ze CO2 jest 1.5 razy lżejsze od powietrza - to stężenie CO2 rozkłada się w pomieszczeniu dość równo a nawet z przewagą u góry.

Wynika to z pewnej cech jaką ma grupa gazów zwanych cieplarnianymi. Tą cechą jest chłonięcie energii z promieniowania.

Podczerwień nie ogrzewa tlenu, azotu - ogrzewa parę wodną i CO2.

Można to zilustrować tak

co2-illustration.jpg Cząstki CO2 są mocniej ogrzewane a więc i ruchliwsze od innych ! A skoro są ruchliwsze, to dyfuzja CO2 jest szybsza od dymu z papierosa, benzyny itp.

Można robić nieskończoną ilość pomiarów, ale zawsze dyfuzja CO2 będzie znacznie szybsza od wentylacji domowej. Nie ma więc, dla stężenia CO2 zupełnie znaczenie czy świeże powietrze podajemy od góry czy od dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co z tego modelowania sie dowiemy? Są rozne opcje:

 

1. Ze nie ma stratyfikacji

- bo jej rzeczywiscie nie ma ?

- bo program jest do dupy?

2. Ze jest stratyfikacja

 

Poczekam na pomiary ludowe. Jedzie juz do mnie zestaw netatmo + 3 dodatkowe czujniki. W sumie 4 pkt pomiaru CO2. Warunek jest taki ze musi byc router i dotep do netu. W kraju bede prawdopodobnie w pazdzierniku to udostepnic moge. Nydar, karlsen, ktos jeszcze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do dyfuzji - mnie tam sie slabo "dyfuzowało". Moze za malo uszczelki usunąłem :p

 

I tez czytalem gdzies badania, komory 2,8x2,8x2,3. Cos w rodzaju WM :z nawiewem i wywiewem u gory tej samej sciany. Nawiew byl skierowany na sufit, 2 osoby siedzace Wnioski byly takie, ze tak miesza sie. Ale wcale nie tak rownomiernie. Zarowno w osiach X i Y byly roznice. Kilkuprocentowe. Im mniejsze przeplywy, tym wyzsza stratyfikacja. I oczekiwano wyzszej przy wyzszym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Jedzie juz do mnie zestaw netatmo + 3 dodatkowe czujniki. W sumie 4 pkt pomiaru CO2. Warunek jest taki ze musi byc router i dotep do netu. W kraju bede prawdopodobnie w pazdzierniku to udostepnic moge. Nydar, karlsen, ktos jeszcze ?
karolek ile taki zestaw u ciebie kosztuje bo sam sie zastanawiam czy nie kupić . I jakie masz czujniki w zestawie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ile kosztuje jakiś dobry (ale nie profesjonalny) miernik? Bo kolejka długa, to może bym po prostu kupił. Zmieszczę w kasie na papierologię ;)

Ło matko co się tu dzieje ;)

Mierniki,dupersznity,dziesiatki cyferek po przecinku ...

Mam za sobą 41 lat w mieszkaniu z WG,żyję,CO2 mnie nie zjadł,myślę trzeźwo ;)

Grzyba nie uświadczyłem ale to raczej zasługa nie szczelności technologicznych a nie wydajnosć WG.

W obecnym domu nieszczelności nie przewiduje,także wydajna wentylacja jest wskazana.

Taką wentylacją nie jest wg mnie WMG w naprawdę szczelnym domu,kto ma durszlak niech pakuje WMG z 30m3/h ;)

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ współpracuję z firma Gazex ( robiliśmy im w fabryce na Baletowej wentylację, kupuje u nich airtech-y http://www.gazex.com.pl/pdf/dtr_airtecheko.pdf do central,) wezmę w poniedziałek od nich jeszcze kilka mierników AirTECH vento - ( może te amerykańskie przekłamują) porozstawiam w każdym rogu.

 

Przestudiowałem materiały dr Jerzego Sowy z "Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce. Sprawdziłem wyniki badań CO2 w klasach szkolnych.

 

Teraz o fizyce...

Mimo, ze CO2 jest 1.5 razy lżejsze od powietrza - to stężenie CO2 rozkłada się w pomieszczeniu dość równo a nawet z przewagą u góry.

Wynika to z pewnej cech jaką ma grupa gazów zwanych cieplarnianymi. Tą cechą jest chłonięcie energii z promieniowania.

Podczerwień nie ogrzewa tlenu, azotu - ogrzewa parę wodną i CO2.

Można to zilustrować tak

[ATTACH=CONFIG]207130[/ATTACH] Cząstki CO2 są mocniej ogrzewane a więc i ruchliwsze od innych ! A skoro są ruchliwsze, to dyfuzja CO2 jest szybsza od dymu z papierosa, benzyny itp.

Można robić nieskończoną ilość pomiarów, ale zawsze dyfuzja CO2 będzie znacznie szybsza od wentylacji domowej. Nie ma więc, dla stężenia CO2 zupełnie znaczenie czy świeże powietrze podajemy od góry czy od dołu.

 

Te przemyślenia o gazach cieplarnianych są ciekawe.Może jakiś link to chętnie poczytam. Tylko w nie egzotycznym języku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...