Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nydar, jak Ty sie dostajesz do tego ustrojstwa ? Pisales, ze jest w ramach GMC, tzn pod fundamentem ?

 

Pozdrawiam

Do RSŚ dostęp jest od góry przez czwórnik fi 110.Całe urządzenie jest tuż przy fundamencie na zewnątrz budynku.W razie potrzeby można wyjąc korek i zajrzeć do środka.To jest taka rewizja.Można zmierzyć temperaturę albo przepchać ,gdyby ewentualnie kiedyś coś. W inne miejsca nie ma co zaglądać,bo tam nie ma co się zepsuć.

Chciałbym skorygować swoje poglądy odnośnie WG.

Powszechnie uważa się,że w starym budownictwie(kamienica z 1890r) przy oknach skrzynkowych ,zimą wentylacja jest poprawna.

Okazuje się,że poprawna jest jak jest otwarte okno.Przy zamkniętym oknie ledwo co działa.O ile przy -10oC jest względnie. 1200ppm(dwie osoby) , otyle przy ok OoC nawet 1800-1900ppm.Okna skrzynkowe mimo że stare ,to przez ilość malowań,stosunkowo szczelne a kominiarz rok w rok sprawdza komin wentylacyjny i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje "maxi" rurowe ma obecnie średnio ok.10,2*

 

Wg mnie duża strata temperatury za wymiennikiem,wielki minus GGWC,rurowiec pod tym względem jest znacznie lepszy.

U mnie wczoraj wieczorem przy -7st.C na GWC było +6,6st.C a mam "mini" rurowego w cenie 1/2 nagrzewnicy

 

Chcecie mi powiedzieć że przy temperaturze gruntu - jakiej????? 6, może 7stopni macie odzysk 6,6 i 10 stopni??? ja tego nie kupuje.....

 

U mnie GGWC ma po prostu nie dopuścic do zamarzania reku zimą i schłodzić deczko powietrze latem... Po za tym wartości nie maja znaczenia bo na nawiewach po reku bez względu na temp. zewnętrzną zawsze mam min. 20stopni....

 

Po za tym zdecydowałem się na GWC glikolowy bo mam samą glinę oraz by nie oddychać plastikiem rury kanalizacyjnej która raczej nie ma atestu m.in. sanitarnego.. nie mówiąc o skroplinach i ich mieszkańcach.... ;-D

Edytowane przez waflos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pomp ciepła na powietrzu wywiewanym: porażka, porównajcie sobie chociaż przepływ powietrza przez najmniejsza pompę z 70m3/h wywiewu u Nydara, nic z tego nie wyjdzie. A gdy nawet zrobią tak małą pompkę, to schładzając powietrze z 20'C do 0'C przy 70 m3/h można uzyskać ok. 500W. Doliczając straty pompy na wyjściu wyjdzie około 700W

 

Wiele nocy nad tym myślałem, ale chyba wymyśliłem. Owszem z lektury wynika, że pompa potrzebuje ca. 300 m3 powietrza na kilowat, ale zapewne da się jej ograniczyć ten apetyt, o ile powietrze będzie wilgotne. Albowiem to co podałeś w przykładzie, to tylko ciepło jawne, a przecież mamy jeszcze utajone i bezużyteczne - z kuchni i łazienek! Skąd wziąć taką małą pompkę (wcześniej nie umiałem podpowiedzieć) - klimatyzator inwerter! Taki najzwyklejszy z mocą max. 3-4 kW, gdzie taki porządny, np. Panasonic, kosztuje 3-4 KPLN. O ile będzie chciał pracować na 20%, będzie w sam raz na rekuperator. Oczywiście trzeba by przerobić GZ na wężownicę, lub dla odważnych wrzucić radiator jedn. wew. do wody, może nie skoroduje ;) To nie jest jakieś mission impossible.

 

Pod swoim kątem najbardziej widzę odpowiednio przewymiarowany żwirowiec pod płytą (zamiast pospółki), z którego powietrze idzie bezpośrednio do pomieszczeń. Klimatyzator rekuperuje to co ma w drogiej taryfie (załóżmy 200 m3 i 1 kW), a w taniej dostaje dodatkowo powiedzmy 1000 m3 z tegoż żwirowca i wtedy robi swoje 4 kw, czyli w sumie 56kwh na dobę. Zważywszy, że oszczędzam na rekuperatorze, efekt inwestycyjny całkiem dobry. Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indiana swoim komentarzem trochę zniekształcił ideę .Powietrze po przejściu przez GWC,RSŚ i GMC ma temp.za wentylatorem 17,6oC.Ale po przejściu przez pomieszczenie gospodarcze nieizolowanym przewodem(ok.3m) podnosi temp.do 19oC przy mrozach na poziomie -10oC.Pomieszczenie gospodarcze ma znacznie wyższą temperaturę,bo znajduje się w nim centralka ogrzewania podłogowego ,bufor i grawitacyjny system odzysku ciepła z łącznika stalowego kominek-komin. Te trzy metry rury doładowują świeże powietrze w dodatkowe 2-3oC.Nie pisałem (jedynie wspomniałem gdzieś) o tym doładowaniu temperatury bo nie wszyscy chcą mieć kominek z płaszczem wodnym,czy jakikolwiek inny.W układzie jaki mam,rekuperator jest zbędny,bo wlot świeżego powietrza na poziomie 21-19oC go eliminuje.Pozostaje nadal problem co zrobić z tymi 70m3/h niosącymi ładunek ok.500Wh energii.

Z tego co się doczytałem o ogniwach Peltiera, to najefektywniejsze są kiedy różnica temp.na zimnej i ciepłej stronie jest zero.Chcąc podgrzewać tym wodę użytkową COP będzie niekorzystny,ale czy koniecznie trzeba podgrzewać CWU? Dysponuję powietrzem wilgotnym o temp.17-19oC zimą i powrotem z podłogówki o temp.22oC. Różnica temperatur bardzo korzystna pozwalająca na uzyskanie COP 1,5- 1,8. Taki COP osiągają tańsze pompy powietrzne przy temp.minusowej na zewnątrz.Koszt takiego peltierowskiego wymiennika szacuję na kilkaset PLN.Niewątpliwą zaletą jest brak ruchomych części.W takim wymienniku nie ma co się zepsuć.Biorąc pod uwagę koszt inwestycyjny powietrznej pompy ciepła i fakt,że tak małych nie ma,

zastosowanie ogniw Peltiera do odzysku energii zawartej w powietrzu wylotowym zaczyna nabierać sensu.Z tym ,że sens to ma w domu bardzo energooszczędnym,ponieważ ilości tej energii są znikome,ale wystarczające do ogrzewania domu energooszczędnego.

Nie obawiasz się żwirowca pod posadzką?Czy to w dłuższym okresie czasu nie osiądzie?Tam będą zmienne warunki wilgotnościowe.Zimą będzie odbierał wilgoć a latem dostarczał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No toż właśnie Ci mówię, że są. Jak gadaliśmy poprzednio, nie pamiętałem, że klimatyzatory mogą być inwerterowe. Owszem, mniejszych niż powiedzmy 3 kW nie ma, ale mogą chodzić na 20% mocy. I dawać COP 4, a nie 1,5.

 

Nie wiem czy się obawiam, wykonawca płyty zdecyduje. Otoczaki, czyli kamienie, raczej nie osiadają ze względu na wilgotność, a różnica w cenie pomiędzy otoczakami a pospółką nie jest znowuż tak wielka. Zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o otoczakach myślałem a o miąższości podłoża pod otoczakami.

Klimatyzator też pomysł,ale nie muszę podgrzewać powietrza.Chciał bym wodę.

 

Wydaje mi się, że ten gram, dwa wody na m3 powietrza to jest coś pomijalnego względem tego co się naturalnie dzieje pod ziemią. W wersji dla twardzieli: wrzuć jednostkę wewnętrzną do beczki ;) Wszak przy przejmowaniu ciepła gęstość woda vs. powietrze jest cokolwiek przygniatająca. Typowe ustawienie klimy na grzanie to 5* / 45* odparowanie / skroplenie, więc nawet z defaultu powinno podejść pod Twoje potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się doczytałem o ogniwach Peltiera, to najefektywniejsze są kiedy różnica temp.na zimnej i ciepłej stronie jest zero.Chcąc podgrzewać tym wodę użytkową COP będzie niekorzystny,ale czy koniecznie trzeba podgrzewać CWU? Dysponuję powietrzem wilgotnym o temp.17-19oC zimą i powrotem z podłogówki o temp.22oC. Różnica temperatur bardzo korzystna pozwalająca na uzyskanie COP 1,5- 1,8. Taki COP osiągają tańsze pompy powietrzne przy temp.minusowej na zewnątrz.Koszt takiego peltierowskiego wymiennika szacuję na kilkaset PLN.Niewątpliwą zaletą jest brak ruchomych części.W takim wymienniku nie ma co się zepsuć.Biorąc pod uwagę koszt inwestycyjny powietrznej pompy ciepła i fakt,że tak małych nie ma,

zastosowanie ogniw Peltiera do odzysku energii zawartej w powietrzu wylotowym zaczyna nabierać sensu.Z tym ,że sens to ma w domu bardzo energooszczędnym,ponieważ ilości tej energii są znikome,ale wystarczające do ogrzewania domu energooszczędnego.

 

te ogniwa to pic na wodę ...

zeżrą tyle energii co przeniosą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie denerwuj się jasiek.Dwa ogniwa zamówione po 26PLN/szt.Prototypa należy wykonać.A ile zabawy przy tym:)

Musisz pamiętać,że generalnie te ogniwa używane są do chłodzenia.Ja chcę używać je do grzania.Myślałem o pulsacyjnym załączaniu .Mniejszy prąd a praca przy najkorzystniejszej różnicy temperatur.Może nie będzie tak źle jak z nawilżaczem sznurkowym o którym kiedyś gadaliśmy(nanizałem z 30 sznureczków i poszło ...do kosza).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie denerwuj się jasiek.Dwa ogniwa zamówione po 26PLN/szt.Prototypa należy wykonać.A ile zabawy przy tym:)

Musisz pamiętać,że generalnie te ogniwa używane są do chłodzenia.Ja chcę używać je do grzania.Myślałem o pulsacyjnym załączaniu .Mniejszy prąd a praca przy najkorzystniejszej różnicy temperatur.Może nie będzie tak źle jak z nawilżaczem sznurkowym o którym kiedyś gadaliśmy(nanizałem z 30 sznureczków i poszło ...do kosza).

 

he he ..

a co mam się denerwować ...:)

swego czasu przepuściłem przez swoje łapy taką lodówkę turystyczną z tym wynalazkiem w środku ...;)

i jakoś mnie to nie ujęło ...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
To wg Ciebie jaka jest temperatura gruntu?? I jakim termometrem i gdzie ją mierzysz?? Bo w te 10stopni to nie wierzę przy -8na dworze.... ;-D

Oczywiście temperatura gruntu musi być wyższa niż temperatura na wyjściu z GWC,u mnie musi być wyższa niż +6,7st.C ;)

GWC mam pod domem,pod płytą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...