Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jesli do tego powstaja kominy cyrkulacyjne wokol mieszkancow wyrzucajace “wyziewy” pod sufit to mamy wytlumaczenie dlaczego dochodzi do stratyfikacji co2..
Zrobiłem badanie z suchym lodem i nikogo w pomieszczeniu. CO2 ścielił się przy podłodze bardzo krótko - gdy kosteczka zniknęła - najwyższe stężenie było pod sufitem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa wentyle i wymiennik to praktycznie rekuperator.

Ok według Ciebie to będzie lepsze niż te wszystkie nydarowe bajery.

Policz proszę jaki odzysk ma ten twój zestaw. Ile odzyskuje kWh.

 

Reku "pasywny" + 2 wentyle to ok. 2k

RSŚ - wg nydara to 1,6k + koszty wydzielenia szarych ścieków od fekalnych.

Odzysk ciepła - można założyć, że na tym samym poziomie.

 

Obsługa: łatwiejszy reku, niż co sezonowe opróżnianie RSŚ'a.

 

W przypadku zastosowania reku, można pokusić się o odzysk ciepła z szarej wody wg projektu syfonu jaśka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,a tak bronicie się przed słowem rekuperator :)

U nydara ten "rekuperator" składa się z drogich części(wentyl,ocieplenie,solar,GMC,RSŚ) a tu prosto jak budowa cepa.

Nydar nawiewa z tego co pisze dzięki swoim drogim wynalazkom ok.16-18st.C,podobnie będzie miał rekuperator,niech będzie to nawet 14-15st.C to i tak za 1500zł warto w to niż w nydara drogie instalacje.

Straty przez przegrody można także w bardziej cywilizowany i tańszy sposób zredukować,starty do gruntu są minimalne,jeszcze jak ktoś ma odciecie mostków od ścian to tym bardziej.

Także dla mnie jest to pic na wodę fotomontaż ;)

 

Policz a nie porównuj.

Mniej przymiotników więcej konkretów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Policz a nie porównuj.

Mniej przymiotników więcej konkretów.

A co tu liczyc ?

Dwa wentyle z wymiennikiem ciepła o sprawnosci 70% tzw.rekuparator i nawiew w zimie 15-17st.C=1,5tys.zł

 

Cen nydara nie znam bo nie chce się za bardzo chwalić kosztami ale z tego co widzę RSŚ-1.6tys.zł,w moim przypadku ocieplenie dachu zamiast stropu to o ok.70m2 wiecej pow.do ocieplenia tj.ok.28m3 materiału izolacyjnego więcej tj.ok.4,2tys.zł więcej niż wydałem na ocieplenie stropu przy tym samym wspólczynniku przenikania,solar ok.3-5tys.zł,GMC-nie wiem,jakieś 2tys.zł ?,wentylator ok.0,4tys.zł.

GWC nie liczę ale chyba z 4tys.zł

Czyli jego zabawki gdybym to ja robił w dodatku sam,czego nie widzę to ok.11-13tys.zł+GWC i chyba bez komentarza ?

 

To już wolę moją pompkę lub tańszą w takiej samej cenie a przy COP3 i zapotrzebowaniu 40kWh/m2/rok da mi zużycie energii na poziomie 13kWh/m2/rok...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policz rekuperator, Nydara wynalazki zostaw na później. Tymi obliczeniami nie wyczerpałeś tematu. Policz ile odzyskasz w skali roku.

Podpowiem:

1. Przeanalizuj sprawność reku. Dociekliwi szukają szczegółów. Było już o tym w tym wątku.

 

2. Załóż sobie w jakiej wilgotności chcesz mieszkać. Wilgotność => ilość m3

 

3. Straty na kanałach.

 

4. Ilość powietrza przepuszczonego z którego masz odzysk w skali roku

 

O kosztach samej instalacji teraz nie ma co pisać, każdy kupi za tyle ile umie.

 

Zresztą po co ja to piszę Ty już to wszystko wiesz bo masz rekuperator.

 

Ps. Nie piszę, że Twoja pompka jest be

Edytowane przez Przemysław_
dodatkowe info.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tu liczyc ?

Dwa wentyle z wymiennikiem ciepła o sprawnosci 70%

a przy jakich warunkach te 70% sprawności...?

jakie wentyle ...?

jakie sterowanie ...?

co zrobi ta prowizoryczna centrala jak zacznie pobierać powietrze na minusie ...?

 

chyba nie trzeba nikomu przypominać o tym że sama centrala to jeszcze nie instalacja wentylacyjna...:cool:

sprawność całego systemu to też inna bajka ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jaśkiem opisujemy dane z naszych domów.On z piętrówki ,ja z parterówki. Dane wg. Arturo i kszhu nieprawdziwe. Ok. Mają prawo tak mówić.Przecież nie uczestniczą w tych ludowych badaniach. Artykuły z zbadań na świecie przywołuje Sailah. Zero reakcji ,nawet próby dyskusji. Więc ja się pytam. Ale o co chodzi? O ubicie jak największej ilości piany? Dyskredytowanie WMG nic już nie da. Ten system jest sprawny i tani. I choć by nie wiedzieć jak się Panowie Arturo,kszhu i TB starali, to co odważniejsi będą próbowali i pewnie opisywali wrażenia,odczucia i pomiary.

Trzeba nie było bezmyślnie krytykować.Temat by zdechł i od miesięcy WMG było by zapomniane.

 

 

Specjalnie dla Arturo. GMC to 100mb pexa 18mm x cena jednostkowa + 3-4 własnej robocizny.

GWC to 40mb rury PVC x cena jednostkowa + 3-5 rg ( ukladane w istniejącym wykopie)

RSŚ 1600PLN wziął ślusarz + moje posadowienie.

Nie bredź drogi Arturo o nastu tysiącach. Może jak 4-ry tysiące się uzbiera to dużo.

ps.Mija prawie rok jak eksploatuję RSŚ. Na dnie nie ma żadnego osadu a na ściankach błony biologicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jaśkiem opisujemy dane z naszych domów.On z piętrówki ,ja z parterówki. Dane wg. Arturo i kszhu nieprawdziwe. Ok. Mają prawo tak mówić.Przecież nie uczestniczą w tych ludowych badaniach.

dokładnie ...:yes:

 

twierdzą że "bijemy pianę" ale czym jest ich odniesienie, własna ale jeszcze nie zamieszkała chałupa...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne badanie w laboratorium nie jest w stanie odzwierciedlić badań na żywym organizmie domu.Z artykułów przytoczonych przez Sailaha odczytuję że WW jest sprawniejsza od WM. Pytanie o ile w realu. Wydaje mi się,że w moim konkretnym przypadku wiem.Mój wynik to 75m3/h/3 osoby dla < 1000ppmCO2.

Tak naprawdę nie wiemy czy można jeszcze mniej wentylować by osiągnąć do 1000ppm czy więcej. Wszystko będzie zależało indywidualnie od każdego budynku.Za kilka dni jasiek dostanie miernik i sobie pobiega po chałupie i pomierzy. Wierzę, że poda faktyczne wyniki,bo fałszowanie i tak prędzej czy później by się wydało.Przecież są już następni którzy chcą ten system zastosować. Ważne aby dzielić się spostrzeżeniami i wypracować optymalne rozwiązanie.

Nie twierdzę że najlepszym rozwiązaniem jest jeden nadmuch.W małych parterowych starczy,ale w większych dwa. W piętrowych moim zdaniem najlepiej jakby były osobno na górę i osobno na piętro.

Nie ważne też jest jaśka i moje stanowisko o samoregulacji i braku konieczności urządzeń regulujących. Z biegiem czasu ktoś zastosuje sterowanie przepustnicami w oparciu o miernik i pewnie takie rozwiązanie będzie powielane.

Póki co powstały proste wersje .A że proste do bólu to i bezawaryjne do bólu.No i wiemy też ze bardzo sprawne w lecie.Prawie tak sprawne jak system garażowo okienny( otwarty garaż i okna na poddaszu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tu liczyc ?

Dwa wentyle z wymiennikiem ciepła o sprawnosci 70% tzw.rekuparator i nawiew w zimie 15-17st.C=1,5tys.zł

 

Cen nydara nie znam bo nie chce się za bardzo chwalić kosztami ale z tego co widzę RSŚ-1.6tys.zł,w moim przypadku ocieplenie dachu zamiast stropu to o ok.70m2 wiecej pow.do ocieplenia tj.ok.28m3 materiału izolacyjnego więcej tj.ok.4,2tys.zł więcej niż wydałem na ocieplenie stropu przy tym samym wspólczynniku przenikania,solar ok.3-5tys.zł,GMC-nie wiem,jakieś 2tys.zł ?,wentylator ok.0,4tys.zł.

GWC nie liczę ale chyba z 4tys.zł

Czyli jego zabawki gdybym to ja robił w dodatku sam,czego nie widzę to ok.11-13tys.zł+GWC i chyba bez komentarza ?

 

To już wolę moją pompkę lub tańszą w takiej samej cenie a przy COP3 i zapotrzebowaniu 40kWh/m2/rok da mi zużycie energii na poziomie 13kWh/m2/rok...

 

uważam że wynalazki nydara i jaśka są bezkonkurencyjne,może gdyby były w łatwiejszej do "przełknięcia" formie dla przeciętnego inwestora to wiele osób zrobiłoby sobie takie systemy. mają fajny odzysk w stosunku do nakładów, zwłaszcza w kontekście tak wychwalanych pomp ale niestety mało wydajnych :

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?218242-SCOP-zmierzony-w-skali-roku-pompa-powietrze-woda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uważam że wynalazki nydara i jaśka są bezkonkurencyjne,może gdyby były w łatwiejszej do "przełknięcia" formie dla przeciętnego inwestora to wiele osób zrobiłoby sobie takie systemy. mają fajny odzysk w stosunku do nakładów,

 

I tak i nie ... Mimo, że jestem wielkim zwolennikiem tego typu wynalazków, to jednak nie dyskryminuje z góry rozwiązań typu "pasywny" rekuperator. Sądzę, że jednak może on być tańszy i lepszy niż zastosowanie RSŚ i GMC.

Już nie jeden na tym forum pisał, że odzyski powinny być w tym samym medium, czyli powietrze - powietrze i woda - woda. Zastosowanie syfonu jaśkowego do odzysku ciepła z wody szarej, powoduje, że nie zostaje Ci już ciepła na RSŚ, ale za to masz go dużo w "zużytym" powietrzu, z którym nydar "ma problem". I tutaj lepszym rozwiązaniem jest reku. Dodatkowo sam odzysk w obrębie domu jest bardziej efektywny od odzysku poza domem (RSŚ i GMC).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

I twierdzisz, że wiesz jak jest w każdym inny domu z innym rozwiązaniem i dlatego wiesz, że Twoje jest zawsze lepsze?

Toż to typowe placebo.

 

Hmm, przyganial kocioł garnkowi :p

Ty zdaje sie twierdzisz, ze wiesz jak jest w domu Nydara z innym niz twoje rozwiazanie. A wlasciwie jak nie jest. I ze twoje jest lepsze. bo nydara gorsze.

To co to jest? Tez placebo ?

 

Jak dla mnie wyglada ze masz misje - na wszelkie sposoby zdyskredytowac inne niz WM rozwiazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza aspektem ekonomicznym (nakład finansowy) zastosowanych rozwiązań dochodzi kwestia skomplikowania* układu i wygody jego ewentualnej naprawy bądź wymiany podzespołów.

Gdyby cena była najistotniejsza, wszyscy rzuciliby się na auto Tato. Atrakcyjność cenowa rozwiązań Nydara nie koniecznie oznacza późniejsza wygodę użytkowania. Czas zweryfikuje, czy warto było ...

Z drugiej strony większość Nas, forumowiczów, zajrzało tu, aby "zasięgnąć języka", zdobyć wiedzę, jak zrobić coś nietuzinkowego o sprawności przewyższającej taśmowe produkty. Nydarowi się udało, tak twierdzi, pisze rzeczowo, nie mam powodów mu nie wierzyć.

Finalnie suma rachunków za ogrzewanie, wodę itp. zdemaskuje niedoskonałości/doskonałości systemu. Fakt, że każdy w swoim domu czuje się wyśmienicie jest tylko subiektywną oceną.

 

*skomplikowanie - swobodny dostęp w celu dokonania dokładnych pomiarów temperatur, wymiany czujników, sprawdzenia szczelności itp.

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...