Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Policzyłem temperaturę gruntu pod domem dla izolacji 20cm i 50cm.Odpowiednio powinna wynosić przy 22oC i wilg.38%, od 5,92 - 8oC i 5,76- < 8oC.

Tak więc temperatura wyższa niż te teoretyczne pochodzi z domu-ze strat. Kalkulator twierdzi ,że kondensacja nastąpi od listopada do lutego włącznie .W pozostałych miesiąca nie ma kondensacji.Ale nawet w lipcu jak w domu jest 24-25oC i wilg.55-60% temperatura gruntu pod domem nie przekracza 8oC.Dlaczego więc od listopada do lutego jest kondensacja a w lecie nie ma,skoro chudziak ma temp.pkt.rosy.

Według mnie kondensacja w nowym domu następuje tak długo ąż nastąpi równowaga wilgotnościowa .To znaczy ,że styropian nabierze tyle wilgoci aby przepuszczał tyle ciepła by kondensacja ustała . Dlatego moim zdaniem pod domem jest 10,12,czy 14oC.W tych temperaturach ustaje kondensacja,ale strumień ciepła jest bardziej intensywny bo lambda styropianu to nie 0,038-0,040 jak wynika z nalepki a znacznie więcej.

Dlatego też moim zdaniem posadowienie GWC pod budynkiem jest dużym błędem,ponieważ GWC obniża temp.gruntu pod budynkiem.Straty ciepła przez posadzkę zależą przecież od gradientu temperatury. Jeżeli z GWC pod domem leci w styczniu czy lutym więcej jak 6oC to ta różnica pochodzi z domu

Przy okazji różnica temp.gruntu pod posadzką przy 20cm styropianu a 50cm styropianu to tylko dziesiąta część stopnia.Skąd w takim razie teza że dom izolowany to 30-40cm styropianu na posadzce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście,że może ale przez 50dni w roku drugie tyle to na zero a reszta to schładzanie.Grunt pod domem to potężna inercja wynikająca z masy.Średnie temp.dobowe są korzystne w w części czerwca,w lipcu i części sierpnia. Zerowe zmiany to kwiecień,maj,wrzesień.Reszt miesięcy to w plecy.Bez permanentnej dostawy energii cały rok ( od wiosny do jesieni z kolektora,i non stop z RSŚ) nie ma sensu pchać pod dom GWC.

Moje GWC startuje od przeszło 20oC a kończy w kwietniu na 15,6.Stąd przypuszczam,że zimą nie mam w posadce kondensacji ,bo nie mam pkt. rosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pełne pomieszanie pojęć...

Mówicie - termoizolacja i piszecie ile styro...

To nie to samo!

 

Ignorujecie zjawiska, jakie pod gruntem zachodzą - nieważne czy stoi na nim dom czy nie!

 

Dwa obozy - jeden twierdzący, ze POWIETRZEM (do tego suchym jak przysłowiowy pieprz) można zamrozić grunt...

Drugi - że grunt jest grzany poprzez warstwę termoizolacji tak, jakby jej nie było!

 

Prawda jest taka - że oba procesy zachodzą, ale nie w opisywanych wymiarach.

Zależnie od warunków jeden z nich staje się dominujący.

Więc?

OBIE strony mają argumenty i powód aby się brać za łby wyłączając myślenie...

OBIE po prostu WIEDZĄ!

 

Niedługo zostaną same gruzy, bo zaczną sobie udowadniać różnymi metodami...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Dwa obozy - jeden twierdzący, ze POWIETRZEM (do tego suchym jak przysłowiowy pieprz) można zamrozić grunt...

Drugi - że grunt jest grzany poprzez warstwę termoizolacji tak, jakby jej nie było!

 

Tak twierdzi tylko jeden obóz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bo mnie się już zupełnie pokręciło kto tu bardziej bredzi...

kszhu ma rację - myśleć trzeba bo to nie boli!

A dobrze jest, jak się zna właściwości tego o czym się myśli i czym się pracuje...

 

MASA gruntu pod domem nie ma prawie wpływu na to, co się termicznie pod nim dzieje.

Jego wilgotność - tak.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie masz rację.ale puszczając 100m3/h powietrza o średniej z sezonu powiedzmy zero a uzyskując średnio 10oC.to te suche jak pieprz potrzebuje ok.1500kWh,choć tak naprawdę nie jest suche jak pieprz. Czasami jest duża wilgotność,czasami wilgotność to igiełki lodu w powietrzu które najpierw trzeba rozpuścić,potem odparować.Mniejsza z tym zakładam,że suche( wyrok będzie łagodniejszy).Ziemia daje w sezonie grzewczym ok.18kWh plus przewodzenie gruntu z poza fundamentów ( któż to wie ile). No bo letnie podgrzanie warstwy ziemi w koło budynku coś pod budynek przeniesie( nie potrafię policzyć ile). Zakładając Bryłę ziemi pod budynkiem która poddaje się okresowym wahaniom temp,to będzie z 200m3piachu(pod warunkiem,że na 5-ciu metrach nie ma wody. Te 200m3piachu to równowartość ok.100kWh/stopiń akumulacji. Od września obniżającej się.

To wytłumacz mi skąd te 1500kWh się wzięło jak nie z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator twierdzi ,że kondensacja nastąpi od listopada do lutego włącznie .

 

A skąd ta kondensacja ?

 

W pozostałych miesiąca nie ma kondensacji.Ale nawet w lipcu jak w domu jest 24-25oC i wilg.55-60% temperatura gruntu pod domem nie przekracza 8oC.Dlaczego więc od listopada do lutego jest kondensacja a w lecie nie ma,skoro chudziak ma temp.pkt.rosy.

 

Nie bierzesz izolacji pod uwagę ?

 

Według mnie kondensacja w nowym domu następuje tak długo ąż nastąpi równowaga wilgotnościowa .To znaczy ,że styropian nabierze tyle wilgoci aby przepuszczał tyle ciepła by kondensacja ustała .

 

Jakieś dziwne rzeczy wypisujesz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kałużę widziałem,ale nie u siebie bo piach taki chłonny,że cho cho. Uwierz. Jak czegoś nie pojmuje to fatalnie się czuję.Wiesz dlaczego zrobiłem sobie GMC niskotemperaturowe?Bo kiedyś u rodziców na działce zdejmowałem płytki chodnikowe.Taki kaprys mieli,by wymienić na nowe.Obok sucho jak wiór a pod płytkami wilgotno.Mimo wszystko uważam że z GWC pod domem to absurd w sensie energetycznym,a wręcz szkodliwy.Że pożera energię to pół biedy,ale powoduje zawilgocenie izolacji i napędza to pożeranie.

Woda z tych moich niedoszłych kałuż wypłukuje ciepło do dołu lub wychładza ale jest poza zasięgiem obrysu fundamentu.Rury z deszczówką dachową mam odprowadzone z jakieś 15mb od fundamentu.Tam ma wsiąkać.nie przy fundamencie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd ta kondensacja ?

 

 

 

Nie bierzesz izolacji pod uwagę ?

 

 

 

Jakieś dziwne rzeczy wypisujesz...

 

Ad1. Z powietrza? zimą przy +22oC i wilg.40% pkt.rosy to ok.8oc.A pod styropianem grubości 20cm powinno być ok.6oC.

Ad.2.Izolacja z 20cm styropianu daje taki opór dla przepływu pary wodnej jak 12mb powietrza.Beton od 3-6mb w zależności od grubości.

Ad3. Jest pkt.rosy jest kondensacja.Jest i równowaga powodowana temperaturą. I nie chodzi o to,że tam jest błoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...