Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

"wiem już na tyle dużo że ..."

 

Życie czasem boleśnie uczy pokory.

Wiesz o TYM JEDNYM PRZYPADKU, którym się opiekujesz...

.

ten jeden "przypadek" to mam na wyciągnięcie ręki więc mogę sobie w każdej chwili coś sprawdzić ...

inne moje "przypadki" działają dokładnie tak samo ...

kolejne się realizują...

wiem jak będą działały ... ( bez liczenia, symulacji, i czego tam jeszcze ...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak kolorowo i gdzie było ale zrób badanie abyś miał pojęcie o czym mowa. Kostka styro na tydzień do wilgotnej piwnicy i jej waga, potem na tydzień na wietrzny strych i jej waga.

a po co jakieś badanie...?

co ono udowodni ...?

przecież to możesz wyliczyć...;)

znajdziesz sobie jaki programik i "łykniesz jak pelikan"....:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzka ciekawość jest bezgraniczna.

Swego czasu poszukiwałem odpowiedzi na pytanie, jakie straty ciepła będą przy montażu balustrady bezpośrednio do ściany, a jakie pośrednio za pomocą dystansów (pvc). Nawet "nierdzewkę" wypełniłem pianką na grubości izolacji, aby mieć satysfakcję, że mostek termiczny został zminimalizowany. :)

Czas na poszukiwania i wykonanie poświęciłem, co by nie powiedzieć, że zmarnowałem, a rozbiegało się o promil w całym bilansie energetycznym budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym wiedział wszystko drogi kszhu,to bym nie zajmował się tą paplaniną z tobą choćby. Z tego co zapamiętałem ze szkoły powszechnej to takie coś jak punkt rosy występuje w przyrodzie. Skoro pod budynkiem zgodnie z wyliczeniami kalkulatora cieplno-wilgotnościowego jest cały czas poniżej 8oC,to ufam,że ten program znanej firmy od izolacji opracowali fachowcy. Jeżeli jednak jest więcej niż 6oC w styczniu i lutym,to oznacza,że wilgotność izolacji uległa zmianie i ,,puszcza" więcej energii cieplnej do gruntu.W lecie na muszlach sedesowych widać czasami rosę.Rosi też rura zasilająca dom w wodę.To proszę mi powiedzieć,co zmusi tą parę wodną by nie wykraplała się pod styropianem? Folia na zakładkę,gdzie majster w buciorach od betonu ją układał,a drugi szpilkami mocował pexy?A co na styku mur-wylewka?

Skoro folia to antidotum,to dlaczego dachy od wewnątrz przy np.30-to cm.izolacji nie mają takiej temperatury jak wynika z obliczeń teoretycznych kalkulatorem,a o 2-3 oC niższe.A świadczy to tylko o zawilgoceniu izolacji i większych stratach.Skoro z dachem tak się dzieje to dla czego nie będzie się działo z posadzką?

A pisałem nie dla tego że wiem,tylko szukam rozwiązań ,jak zrobić aby tego skraplania nie było.

Osobiście zrobiłem tak,że grzeję grunt pod chudziakiem i mam wyższą tam temperaturę.Na wylewce mam żywicę epoksydową, a dylatację wypełniłem akrylowym wypełniaczem. I tak do końca nie jestem pewny że zrobiłem dobrze.

Spodziewałem się jakiejś rozmowy,cyfr,a nie zadymy jak zawsze.

Jeżeli ktoś udowodni na cyferkach,że na chłodnym chudziaku nie wykropli się para wodna,to wycofuję problem. Tylko błagam.Nie opisy doświadczeń,że ktoś coś trzymał tydzień w wiadrze.Chałupa w zmiennych warunkach stoi dziesiątki lat.

 

ps.Karolek a odpaliłeś to swoje cudo z ameryki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, nie ma żadnej kondensacji, przy dobrze wykonanej izolacji! I wystarczy nawet 20cm styro.

Odpal sobie program termika i pobadaj sobie warunki w jakich następuje kondensacja pod posadzką.

 

A na rurach, kibelu czy innych "zimnych" elementach pojawia się wilgoć tylko dlatego, że powietrze ciepłe o dużej wilgotności ma bezpośredni styk z tą zimną powierzchnią. Szczelna izolacja (tylko nie folią jak to podaje kszhu) np. pianką PUR, spowoduje, że wilgoć się nie wytrąci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby można było w łatwy sposób przykleić folię na ściany to wsadziłbym ją między silką a styro ;) To samo pewnie zrobiłby nydar, który sam podrzucił pomysł zastosowania szkła wodnego. Co do PUR'a to jak widać w moim dzienniku jestem jego zwolennikiem. Gdyby był tańszy, to pewnie i pod płytę fundamentową bym go wsadził (są wersje tak twarde jak XPS) :)

 

EDIT: nydar chce Ci udowodnić, że GWC pod płytą wysyca ci energię cieplną z domu. Nie tylko tą wynikającą z przenikalności cieplnej materiału, ale również tą na pokrycie energii przemiany fazowej. Stąd te teorie o kondensacji. Chyba.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy wysysa czy też przeciwnie to można z dużym prawdopodobieństwem wyliczyć - GWC "przepuszcza" w całym sezonie 2-3x więcej powietrza o temp. wyższej od temp. gruntu. A kondensacja nie zależy chyba od tego czy pod ~20% posadzki znajduje się GWC czy nie.

he he he ...

dobre sobie...:rotfl:

no chyba że to z chałupy będziesz przepuszczał przez ten wymiennik ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ podpieram się Rockwool-owskim kalkulatorem. Wszystko gra jak są parametry 20oC. Przestawcie temperaturę na 22oC i momentalnie pojawia się kondensacja. Niestety wilgotności nie idzie przestawić,bo i latem pokazywało by kondensację.

 

Zrobiłem symulację też w tym kalkulatorze. Żelbet 20cm i 20cm styropianu. Dla temp. 22 i wilgotnośc 38% (nie można tej wartości zmienić) nie występuje kondensacja w żadnym miesiącu. Nie wiem jak ty zaprojektowałeś przegrodę, ale mi dla płyty fundamentowej kondensacja nie występuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na poszukiwania i wykonanie poświęciłem, co by nie powiedzieć, że zmarnowałem, a rozbiegało się o promil w całym bilansie energetycznym budynku.

i tak właśnie wygląda całe to budowanie...

naczytasz się różnych głupot, poświęcisz temu czas i gotówkę a na samym końcu dowiesz się że i tak wszyscy jedziemy na tym samym wozie ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Żadna wentylacja sobie z tym nie poradzi więc nie czaruj, że ci tak ppm-y na cerę szkodzą tylko zaopatrz się w maskę albo płytę indukcyjną.

Pomimo posiadania gazu, wielce cieszy mnie i moją żonę obecność indukcji. Latem nie dodaje opalenizny osób obsługujących.

Dodam - nawet włączony okap z filtrem węglowym i wentylacja pracująca na 100% nie są w stanie powstrzymać zapachu smażonych "mielonych". Oczywiście na piętrze - otwarta klatka schodowa. Taka mała wada otwartej kuchni, a nie WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...