Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Się chłopie zdecyduj. Piszesz różne głupoty, marnujesz czas i gotówkę na bieganie jak opętany z miernikami pod sufitem jakby to miało żyjącym tam pająkom pomóc zamiast rozsądnie podejść do tematu i policzyć ŚREDNIO co i jak.

Z ciekawości dodam, że gotujemy czasami na 4 fajerki gazowe, działa pochłaniacz, okno otwarte bo lato ale nic z tego - wszelkie normy przekroczone. Żadna wentylacja sobie z tym nie poradzi więc nie czaruj, że ci tak ppm-y na cerę szkodzą tylko zaopatrz się w maskę albo płytę indukcyjną.

większego pajaca jak Ty to jeszcze w życiu nie spotkałem...:yes:

to że sobie latam z tym czy tamtym to takie hobby jak byś jeszcze się nie domyślił...:yes:

to że ja, nydar czy inni zakręceni chcą dzielić się spostrzeżeniami i różnymi przemyśleniami powinieneś się człowieku cieszyć a nie pierdololo na wszystko co inne niż Twoje ...

 

a tak dla rozluźnienia ...

na dole 640-660ppm

na poddaszu 780-840ppm

 

wczoraj byłem w tym budynku co ostatnio usprawniałem wentylacje ( oczywiście z miernikiem...:yes: )

wentylacja na 150-160m3/h... ( podczas pobytu zredukowałem na 100m3/h...)

na dole 460-480ppm

na pietrze 550-630ppm

kuchnia indukcyjna ...

 

 

tak wiem, wiem..., miernik na pewno zepsuty a ja się nie znam bo nie umiem liczyć...:stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Popatrz na cyfry - temperatury i wilgotność od kwietnia do października i przepływ 2-3x większy niż zimą chłodnego suchego. Policz bilans dla takiej kombinacji bo na swój "chłopski rozum" tego jak widzę nie ogarniasz.

jak byś widział dalej niż czubek własnego nosa to zauważyłbyś że wychodzi 50/50%...

wszystko w przyrodzie dąży do równowagi i ta durna rura w ziemi robi to samo ...

ale wiem wiem, wyliczyłeś sobie ...:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapachu smażenia nic nie powstrzyma bo on się rozprzestrzenia choćby wszyscy twierdzili, że cudowna wentylacja wywiewa wszystko.

a jak jeden koleś coś tam opisał że mu mielonymi zalatuje w sypialni po przeróbce to mało w majty co niektórzy nie narobili wychwalając wyższość WM...

ale pytanie nie brzmi czy zapachy się rozchodzą... ( bo to oczywiste...)

a raczej jak długo się utrzymują ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kszhu Alez przyznalem ci juz racje ;). A tak na serio to nie mam zamiaru rozpetywac kolejnej wojenki. Pokonalbys mnie doswiadczeniem :).

 

Problem wilgotnosci pod styropianem istnieje. Wszystkich zainteresowanych odsylam do wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?182626-Najlepsze-ocieplenie-pod%C5%82ogi-na-gruncie

 

Z innej beczki - odpalilem netatmo. Nie mam niestety zadnego innego porzadnego miernika, zeby porownac wskazania. Weryfikacja odbedzie sie w kraju.

 

Pierwsze spostrzezenia - dyfuzja nie jest tak blyskawiczna jak to opisywal TB. Ale bede mial wiecej danych to napisze wiecej. Mozliwe ze dam dostep do wszystkich odczytow, ale musze co nieco zanonimizowac.

Drugie- czujnik zewnetrzny ma duza bezwladnosc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak jeden koleś coś tam opisał że mu mielonymi zalatuje w sypialni po przeróbce to mało w majty co niektórzy nie narobili wychwalając wyższość WM...

ale pytanie nie brzmi czy zapachy się rozchodzą... ( bo to oczywiste...)

a raczej jak długo się utrzymują ...:yes:

Jeden koleś powiadasz. Skąd u Ciebie taka ignorancja i brak szacunku dla innych?

Nie pisałem o utrzymywaniu się zapachu, ponieważ nie mam tego problemu. Nie pisałem o sypialni, ponieważ zapach tam nie dociera. Nie pisałem o przeróbkach.

Zatem Twoja oczywistość rozchodzenia się zapachów nie jest już taka oczywista.

Widzę Jaśku, że dalej masz alergię ...

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w związku z podnoszonym tu licznie problemem rozchodzenia się zapachu mielonych oraz wpływem WM na to jakże irytujące zjawisko postanowiłem zainstalować w kuchni najnowszy wynalazek w budownictwie energooszczędnym - drzwi przesuwne ;)

ta technologia pozwoli mi na czasowe odcięcie się od niepożądanych zjawisk fizykochemicznych .niestety nie mam pewności o ile procentowo zmniejszę narażenie na zabójczy zapach.

czy jest ktoś na wątku kto mi pomoże obliczyć wpływ przesuwania drzwi na minimalizację skutków zapachu mielonych? może jakiś program jest do tego albo chociażby modelowanie cyfrowe w centrum obliczeniowym ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem symulację też w tym kalkulatorze. Żelbet 20cm i 20cm styropianu. Dla temp. 22 i wilgotnośc 38% (nie można tej wartości zmienić) nie występuje kondensacja w żadnym miesiącu. Nie wiem jak ty zaprojektowałeś przegrodę, ale mi dla płyty fundamentowej kondensacja nie występuje.

Dla mnie liczenie na tego typu kalkulatorku,to zdefiniowanie zagrożeń.Czyli dowiedzieć się które przegrody są najbardziej zagrożone pod względem wilgoci.Liczyłem chudziak,20cm styropianu i posadzka betonowa.Z tym,że liczyłem bez paroizolacji,ponieważ z góry zakładam,że w warunkach budowy nie da rady zrobić tego perfekcyjnie,a zakładki z folii to nie przeszkoda dla wilgoci. Rozumowanie jest takie. Skoro bez paroizolacji występuje tam kondensacja w sezonie grzewczym to,przy jej nieszczelnościach też wystąpi.Kalkulator nie przewiduje wzrostu wilgotności.Można to obejść, podnosząc temperaturę.Np.28oC i 38% to 9,16gH2O/kg pow. 9,16g przy temp.22oC to 48%.Można w ten sposób oszukać program i odtworzyć faktyczną ilość wilgoci w powietrzu w czerwcu,lipcu itd. Urealnienie parametrów wilgotnościowych,powoduje że pod 20cm.styropianu są cały rok warunki do kondensacji.

Natomiast ściana z 20-oma cm styropianu nie kondensuje już cały rok.1-2mce co najwyżej z konkluzją że przegroda prawidłowa z możliwością odparowania.Swoją drogą ciekawe jak to zrobi z północnej ściany.

Kalkulatorek pokazuje też temp.od strony gruntu.One są jednoznaczne .Pod styropianem są warunki do kondensacji przez cały rok.Jeżeli jej niema w sensie że przyrasta,to znaczy że izolacja jest zawilgocona i przepuszcza tyle energii,że tam jest po prostu cieplej .Utrzymuje się temp. i wilgotność w stanie równowagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz, próbujesz inwektywami udowodnić, że 300m3/h powietrza o temp 20stC i dużej wilgotności przenosi tyle samo energii co 100m3/h suchego o temp. 0stC. Dobrze, że nydar tego nie wie bo by się pochlastał, że taką głupotę zrobił montując swoje ogrzewanie podpodłogowe.

I kto tu jest pajacem, co?

 

Nydar dobrze wiedział i dlatego nie liczy że tym powietrzem z letniej wentylacji wyrówna straty z zimy. Stąd 100m pexa pod chudziakiem.Przy okazji takie zabezpieczenie przed kondensacją pod styropianem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kszhu Alez przyznalem ci juz racje ;). A tak na serio to nie mam zamiaru rozpetywac kolejnej wojenki. Pokonalbys mnie doswiadczeniem :).

 

Problem wilgotnosci pod styropianem istnieje. Wszystkich zainteresowanych odsylam do wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?182626-Najlepsze-ocieplenie-pod%C5%82ogi-na-gruncie

 

Z innej beczki - odpalilem netatmo. Nie mam niestety zadnego innego porzadnego miernika, zeby porownac wskazania. Weryfikacja odbedzie sie w kraju.

 

Pierwsze spostrzezenia - dyfuzja nie jest tak blyskawiczna jak to opisywal TB. Ale bede mial wiecej danych to napisze wiecej. Mozliwe ze dam dostep do wszystkich odczytow, ale musze co nieco zanonimizowac.

Drugie- czujnik zewnetrzny ma duza bezwladnosc.

 

Opisz trochę co też ten hamerykański miernik o prędkości dyfuzji mówi.Nie twierdzi chyba że nie istnieje?Bo by co niektórzy się pocięli.Nie daj Boże że jeszcze udowadnia że stratyfikacja jest możliwa.To by się porobiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz trochę co też ten hamerykański miernik o prędkości dyfuzji mówi.Nie twierdzi chyba że nie istnieje?Bo by co niektórzy się pocięli.Nie daj Boże że jeszcze udowadnia że stratyfikacja jest możliwa.To by się porobiło.

 

Pozbieram dane przez pare dni to napisze , wrzuce pare screenshot-ow z wykresami. Moze upublicznie dostep.

 

Dyfuzja jest z pewnoscia - bo to fakt :) Ale jej predkosc to juz inna sprawa. Z pewnoscia blyskawiczne mieszanie powietrza przez uszczelka i brak wplywu wentylacji na to zjawsiko to bzdura. Ale to juz stwierdzilem pomiarami w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blady strach padł na adwersarzy.Amerykańska technologia pomiarowa wkroczyła do gry. Ciekawe kto z tarczą a kto na . Cicho jakoś się zrobiło.

 

Amerykancka technologia to tak naprawde wkroczy do gry, jak bedzie komplet dodatkowych czujnikow wewnetrznych. Jada. No i jak zainstaluje to w domu z wentylacja, np. u ciebie. Bo w moim czworaku 5x2,5x2,5m bez wentylacji to najwyzej stwierdzic moglem ze dyfuzja nie jest taka szybka jak opowiadal TB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz jasiek. To o ten rozum chodzi. My go mamy bo to dobre dla naszych rodzin. Inni uważają,że jak model zrobią to ok. A tu zonk. Nam się sprawdza,że jak chłodniejsze i czyste dołem,a zużyte górą to dobrze. Inni wola mieszać domowe wydzieliny.Wydzielina w sensie cała chemia wydzielana przez wyposażenie.Panele,meble,wykładziny no i oddech rodziny.Zadziwiające jest to że jedna i druga to mechaniczne,a atak niewspółmierny do biznesowego zagrożenia. Bo i WM i WW może mieć rekuperator. A może to jakaś forma frustracji?

Stawiam flaszkę temu kto zdefiniuje problem,czy chorobę kszhu lub Arturo.

 

ps.kto pierwszy ten pierwszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...