Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

...Ja u siebie drzwi mam pootwierane ale raz na jakis czas ze wzgledu na gosci w domu spimy przy zamknietych i wtedy nawet WM puszczona na 180 m3/h nie daje takiego efekty jak 50 m3 i otwarte drzwi...

Nie zauważyłem u siebie problemów ze świeżością nawet przy zamkniętych drzwiach od sypialni. Fakt, że obok posiadam garderobę, a w niej pod sufitem "kratkę wentylacyjną" fi70, i przy zamkniętych drzwiach od sypialni, przepływ powietrza zwiększa się właśnie tą kratką. Może nieświadomie wykonałem WM z przepustami w garderobach pod sufitem, stąd rozlegle opisywane tu zjawisko nieusuwania pp-mów przez WM u mnie nie występuje?

Dodam, że kratki garderób pokojów na piętrze wychodzą na hol, skąd prosta droga do anemostatu wywiewnego.

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

nawiewy mam od dołu. rury spiro 160 - zawsze można tam jakąś nagrzewniczkę dać która coś z czegoś odzyskuje albo mini pc jak radzi TB.trochę mi słychać szumy z tych spiro jak się włączy na wyższy bieg reku. wywiewy mam z rur PE 75 zatopionych w stropie i tu uważam że to są najlepsze rury do wentylacji w domu. tak więc jeden nawiew na około 65 m2 na kondygnację a ty jaką masz powierzchnie?

 

Te nawiewy prowadzisz od reku przez poddasze ?

Ja planuje z GWC, w warswie ocieplenia posadzki 2x na dole oraz 2xgore - 1 z nich tez najpierw w posadzce i do gory. Oczywiscie nie na spiro 160 :p. GWC bede mial 160 i podziele to na 4 mniejsze, tak zeby laczny przekroj miec o x% wiekszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

następnym tematem jaki się pomija w dyskusjach jest nawyk otwierania okien do wietrzenia...

budujemy sobie chałupę ze wszelkimi nowinkami i udogodnieniami ( mowa o WM...) a potem nagminnie uchylamy okna, szczególnie płeć piękna ma jakieś problemy z tym...:yes:

mam kontakt z kilkoma znajomymi rodzinami którzy mają WM u siebie i wszędzie to samo, facet podchodzi do porządku dziennego z tym że mu się samo wentyluje a baba dalej usilnie otwiera okna i często gęsto dochodzi do drobnych sprzeczek z tego powodu...

podobna sytuacja jest z oknami typu fix, wystarczy tylko jakiejś wspomnieć że przy wentylacji można zrezygnować w większości z otwieranych a od razu jakaś "blondynka" prawie ze szponami skacze i twierdzi że ona musi mieć otwierane ...

 

:)

Moja tylko farbowana, ale tez fixy wykluczyla a i ja zapodalem temat bardziej jako sonde - otwieranie mam wpisane w plan na nastepne 50 lat. Poza tym przyjemnie posluchac odglosow przyrody.

Dodatkowo mam wrazenie, ze wyciag w kazdym pomieszczeniu + uchylone okno zwiekszy predkosc dyfuzji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Moja tylko farbowana, ale tez fixy wykluczyla a i ja zapodalem temat bardziej jako sonde - otwieranie mam wpisane w plan na nastepne 50 lat. Poza tym przyjemnie posluchac odglosow przyrody.

Dodatkowo mam wrazenie, ze wyciag w kazdym pomieszczeniu + uchylone okno zwiekszy predkosc dyfuzji :)

Mam w sumie 6 sporych fix-ów (180x150).

Dom jest dla człowieka, a nie człowiek dla domu. Mi w domu wolno wszystko. Chyba, że ma się obok drogę piaskową ......

W aucie klimatyzacja, ale od czasu do czasu każdy lubi sobie szybkę uchylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Jasiek.. jakiego miernika CO2 używasz, za niedługo będę sobie w domu testował WM, zobaczę jak się to będzie spisywać jak się tam pomieszka

na teraz widzę że WM coś daje, jak się wyłączy to robi się duchota, jak włączę na przynajmniej 80m3/h i tak sobie chodzi nonstop, to jest całkiem ok, no ale dom niezamieszkały.

a co do wentylacji wyporowej, to ten wlot powietrza gdzie powinien być - sufit czy przy podłodze ?

Jeśliby WM nie spełniało dobrze swojego zadania to jest szansa przerobić to na wyporową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kszhu - alez chodzi takze i o wiare. Bo ty nie wierzysz w empiryczne dane od jaska i nydara, relacje kilku innych osob ktore wizytowaly wspomiane miejsca. Bo ci w modelu nie wychodzi. To wez mi wymodeluj pogode.

 

Bylem w domach z WM - wrazenia pozytywne. Ale WMG mnie przekonala swoja koncepcja obiegu energii, usuwaniem zanieczyszczen w miejscu ich powstania, wieksza zgoda z natura i dotychczasowymi przyzwyczajeniami. I zgodnie z zaleceniami nydara - bede mial ulepszona wersja - z 2 nawiewami (per poziom) I mam zamiar uzywac wentylacji rowniez do obnizania temp - do wartosci znosnych. Wcale nie ma mi to zastapic klimatyzacji - bo po wielu latach pracy w klimatyzowanych pomieszczeniach organicznie jej NIENAWIDZE. Jak bym mieszkal a Arabii to co innego :p

 

A twoje negatywne doswiadczenie z etapu budowy wez wymodeluj :)

pozdrawienia z klimatyzowanego biura.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo nadal jaka będzie różnica w temp. odczuwalnej latem gdy przepuści się te same m3 górnymi nawiewami. Zbadam na sobie w przyszłym roku ale nie sądzę, żeby przekraczały kilka %.

 

Czy to znaczy ze masz amiar robic kolejne testy? Bo tylko wtedy mozesz oznaczac roznice.

 

Ja nie widze takiej potrzeby w moim przypadku. Tym bardziej, ze u mnie bedzie slabo z "tymi rencami" wiec musialbym najac pro firme. Wiec od razu robie tak aby kowadlo latalo. W zgodzie z natura :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza jednoznacznie, że jeden nawiew jest niewystarczający. Wiem o tym bo testowałem takie ustrojstwo kilka tygodni.

 

Jeden nawiew może być wystarczający w przypadku nydara, jeśli jego posadzka w korytarzu - tam gdzie ma nawiew centralny nie jest podgrzewana. Wtedy chłodniejsze powietrze znuje się po podłodzę do szczeliny pod podłogą. Tą szczelinę możesz traktować jako nawiewnik WW dla każdego pomieszczenia.

 

Nie wiadomo nadal jaka będzie różnica w temp. odczuwalnej latem gdy przepuści się te same m3 górnymi nawiewami. Zbadam na sobie w przyszłym roku ale nie sądzę, żeby przekraczały kilka %.

 

Zależy z jaką prędkością będzie realizowany nawiew. Jeśli rzędu 300m3/h to raczej ciężko będzie zauważyć stratyfikacje ciepła i rzeczywiście w tym przypadku może to być różnica tylko kilku %.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze od siebie iz u Nydara czy Jaska o wiele latwiej osiagnac zamierzona/wlasciwa wilgotnosc powietrza ze wzgledu na brak wymiennika.

 

Ja mam non stop ok 33%, jest normalnie, nikt nie ma zadnych objawow ale jakos wolalbym miec blizej tych 40-45%, a nijak nie moge nawet jak WM chodzi na full.

 

Chyba ta moja silka wypija wszystko :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za wielki test puścić w upały jaśkowe 500m3/h z GWC przez nawiewy i sprawdzić zachowanie się temp?

Sądzę, że nie będzie gorzej niż to samo z centralnego kanału przez inne ciepłe pomieszczenia.

 

Taki test mnie nie interesuje. Interesowalby mnie test z centralnym nawiewem u dolu - bo z tego co pamietam masz parterowke - i wywiewami w kazdym vs tradycyjna WM przy tym samym poziomie nawiewu. Podobnie jak zrobil jasiek. I tu WW w jakiejkolwiek wersji powinna byc lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co to za wielki test puścić w upały jaśkowe 500m3/h z GWC przez nawiewy i sprawdzić zachowanie się temp?

Sądzę, że nie będzie gorzej niż to samo z centralnego kanału przez inne ciepłe pomieszczenia.

 

Zgadzam się. nie będzie różnicy przy takim przepływie.

 

Warunek, że od tego nawiewu do wszystkich szczelin nie ma zmian temp. (również latem), przeszkód itp. A tak naprawdę sprowadza się do tego, że najbezpieczniej zrobić nawiew w każdym pomieszczeniu.

 

Zgadza się, przestrzeń nawiewu musi być niezakłócona.

Można zrobić nawiew do każdego pokoju, ale po co, skoro zysku będziesz miał max kilka procent, a koszty nigdy nie zwrócą ci tej inwestycji. Sądzę, że jeden centralny nawiew na kondygnację o powierzchni do 100m2 wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...