Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

dane Aristona NUOS EVO

 

, przepływ powietrza 100-200m3/h, czas nagrzewania 110ltr - 6,3godz

 

z domieszaniem zewnętrznego suchego nie powinno być problemu zwłaszcza w przypadku gdy czerpiemy powietrze np z takiego poddasza jak twoje, co dodatkowo może wspomóc grawitacyjny nawiew zimą - jeśli komuś zależy.

 

cena rynkowa od 2600zł, urządzenie plug&play

 

W sam raz pod moje śmierdzące GWC.

Tylko wyrzut muszę zrobić na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jesli gaz i tak bedzie, to taka PC nalezy rozpatrzyc jako dodatkowy koszt i komplikacje ukladu. Potencjalne miejsce ktore moze sie zepsuc. Odrobine taniej...

Kto biegly policzy dla srednich cen dla zasilania jej 15o?

 

Masz gaz, nie baw się w pompy. Szkoda kasy.

Teoretycznie przy założeniu grzania gazem, dla prądu wybierzesz G11. Wtedy taki cop 3 da średnią dla prądu na poziomie 17gr za kWh.

Czysto teoretycznie na grzanie CWU potrzeba prawie 3000kWh, czyli różnica wyniesie na rok 25gr-17gr=8gr Czyli zaoszczędzisz 240 złotych. Może 300.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja nie tylko o CWU ale i o CO.Skoro gaz z instalacją to 15-20kPLN a PC to 2,6 to chyba wychodzi taniej na PC?

U mnie około 12-15k max.

By instalacja gazu miała sens ekonomiczny, cena gazu ze wszystkimi opłatami musiałaby zejść do 2zł od m3. To na dziś w porównaniu do grzania prądem u mnie.

Jeśli założysz sobie piecyk za 2k to można zejść nawet do8k (gaz blisko).

-licznik w działce to około 2,2k (nitka z gazem 15 do 20 metrów od działki)

-projekt około 1,5k

-robocizna 3k (tyle usłyszałem)

-kocioł zwykły bez zasobnika jednofunkcyjny, zależy od 2k + rura do komina, kondensat drożej ale wtedy wystarczy rura przez ścianę na zewnątrz.

-inne gadżety pewnie z 1k

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ktoś robiący kotłownię gazową nie będzie zawracał sobie głowy PC do cwu - nie ta skala oszczędności w stosunku do komplikacji układu.

 

z drugiej strony, ponieważ PC PW do cwu nie pracuje non-stop, to wystarczy jej GWC byle rurowe za 1000zł. Mamy zatem urządzenie za 3600zł suma z COP jak podałem - rozsądny zestaw, dla tych co skręcają WM na zimę do 50m3/h nie nadający się do niczego.

 

Wniosek

 

fajna pompka z niewielkim przepływem i sprężarką ale nie dla wszystkich - dla mnie w sam raz, a jeśli jeszcze robić będzie na wywiewanym non-stop - to bajka.dla nydara - tylko to wykorzystać, ponieważ nie ma wężownicy dodatkowej to trza by pędzić cwu jaką pompką przez jaki wymiennik płytowy( wyjścia wodne od dołu - z grawitacji nici), jakby mieć bufor w kotłowni z wężownica do CWU to lepiej bo nie trza wymiennika, ale wracając, wymiennik+pompka+instalacja to jakie 600-700zł i 40W/h(zakładając że ta pompka mocniejsza wydajnościowo jak sprężarka w PC i będzie pracować w połowie czasu PC to mamy 20W/h) - otrzymujemy :

przy pow 15-16st da jakie COP3 z 250w -> 750W - 20W=730W - koszt urządzenia w przypadku pędzenia wywiewanym - 3200-3300zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja pompy split dla 2x wiekszej mocy ma nominalny przplyw powietrza 1100m3/h. W porownaniu do 100-200 m3/h wersji compact

Jak dla mnie to papier przyjmie wszystko. Ale moze ktos madrzejszy mi to wyjasni?

 

inne parametry pracy, inny sposób wymiany (skraplacz) w splicie pędzisz wodę użytkową prze jednostkę zewnętrzną, znaczy grzejesz przepływowo- stąd takie różnice, zresztą dla splita to ilość powietrza nie ma limitu - i tak zewnętrzne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze wskaz mi firme, ktora mi zrobi PC za 15 tys.

 

Edit:

Mysle oczywiscie o takiej z dolnym zrodlem.

właśnie robimy u kolegi cały system grzewczy z PC gruntową ...

będzie czarno na białym za ile takie ogrzewanie można zrobić sposobem gospodarczym ...:yes:

 

ja osobiście jak bym się drugi raz miał budować ( co jest dość prawdopodobne ...:yes: ) jeszcze raz zainstalowałbym kable, ale komuś to mogę pchać pompy, kotły i co tam sobie zażyczy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze by zalozyc jakis watek o tym wykorystaniu zuzytego powietrza z wentylacji na mala PC do CWU?

 

Moze entuzjasci PC "Tymi recami" dolozyli by swoje do dyskusji.

 

Mogloby sie okazac, ze polaczenie WW, GWC i PC do tego dedykowanej da uklad o natychmiastowej stopei zwrotu i spowoduje zawal u wszystkich zwolennikow rozwiazan poprawnych politycznie :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo,

 

Tak ci obiecuje, ze nie bede reagowal na zadne juz wycieczki i epitety.

Widzisz doksztalcam sie i poza tym ze zlapales mnie za "sformulowanie" to na szczescie zrozumiales.

Juz kiedys sie "uzewnetrznilem" : generalnie mam alergie na wszelkiego rodzaju sprezarki w szczegolnosci na zewnatrz - czyli klimatyzatory , pompy. To co uzytkownicy wypisuja nt. PC tez czesto daleko odbiega od folderow reklamowych. W rodzinie mam PC - nie najlepsze doswiadczenia to dosyc ogledne sformulowanie. Ale akurat ten kliniczny przypadek bylby na oddzielny watek :p Ale ma wplyw na decyzje dotyczace mojego przyszlego domu - bo zona dala ogolnie stanowcze veto. A (niestety) tez ma prawo glosu.

Ale nigdy nie mow nigdy. Piszac" ze i tak bedzie gaz" poczynilem jakies zalozenie na potrzebe tezy/pytania.

Inna b.wazna rzecz - chocbym chcial to temi recami bedzie slabo - z roznych wzgledow.

A ostatnie - z tego co wiem polecajac pompy ciepla masz/miales w tym interes (!)

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze by zalozyc jakis watek o tym wykorystaniu zuzytego powietrza z wentylacji na mala PC do CWU?

 

Moze entuzjasci PC "Tymi recami" dolozyli by swoje do dyskusji.

 

Mogloby sie okazac, ze polaczenie WW, GWC i PC do tego dedykowanej da uklad o natychmiastowej stopei zwrotu i spowoduje zawal u wszystkich zwolennikow rozwiazan poprawnych politycznie :p

 

Założeniem tego wątku było wycycanie wszystkiego co odpadowe. Wątek ma się ku końcowi bo ostatnim etapem jest odzysk energii cieplnej ze zużytego powietrza.Pada na PC.A czy to będzie normalna PPC czy elektroniczna,to na razie nie wiadomo.Póki co wiadomo że straty przez dach mogą być bliskie zeru.Wiadomo,że można zużytym powietrzem podgrzewać ZWU. Zostało wycycanie reszty przy pomocy PPC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenoszę wątek z "GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą", bo tu jego miejsce:

 

GWC i RSŚ podgrzewa teraz powietrze dla domu.Rekuperator to już przeżytek.Zbytek i kasa w błoto.Zużyte ciepłe i wilgotne napędza PPC przy pomocy PV.Wiesz takie malutkie 250-350W.No bo wszyscy izolują jak zalecasz.

Widzisz rżnąłeś tą gałąź na której siedziałeś aż przerżnąłeś.Co za czasy?

 

Policz zatem ile kosztowała Cię instalacja do szarych ścieków. Policz ile kosztował Cię RSŚ. A teraz porównaj ją z reku "tymi recami". Mój reku będzie kosztował 30-50% tego co wydałeś na RSŚ i instalację a temperatury z odzysku będę miał bardziej stabilne, a i przy zastosowaniu GWC będę mógł spokojnie wykorzystać temp. na wylocie z wentylacji do PC CWU. Przy temp. ciepła wywiewanego na poziomie 5-8oC będę miał COP=3. Ty ze względu na wyższą temp możesz uzyskać COP=4. Mi cały czas pozostaje wykorzystać jeszcze ten odzysk ciepła z szarych ścieków za pomocą syfonu jaśkowego wewnątrz domu. Energetycznie względem ciebie jestem do przodu a i sama instalacja jest bezobsługowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze wskaz mi firme, ktora mi zrobi PC za 15 tys.

 

Edit:

Mysle oczywiscie o takiej z dolnym zrodlem.

 

Jeśli zrobisz sobie sam poziome dolne źródło, to spokojnie zmieścisz się z tą kwotą. PC np. Hewalexa http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla-gruntowe-serii-wke/pompa-ciepla-gruntowa-wke-100h-a-p.html można od nich wytargać poniżej 10k brutto przy 23% VATcie.

Przy 8% można się zmieścić z całością w 15k.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...