Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wg tej stronki:

 

http://www.pro-dry.pl/osuszanie-po-zalaniu/kalkulator-temperatury-punktu-rosy.html

 

Dla temp. 24 stopni i wilgotnosci 45% musze trzymac sie powyzej 11,5 stopnia, wiec jesli sie cos bedzie wykraplac to raczej na wlocie czy tez w pionie tej rury.

 

Tylko, nikt do tej pory nie widzial skroplin przy wlocie z GWC, czy one na pewno od zewnatrz i na pewno sie pojawia? Bo tam powietrze caly czas leci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg tej stronki:

 

http://www.pro-dry.pl/osuszanie-po-zalaniu/kalkulator-temperatury-punktu-rosy.html

 

Dla temp. 24 stopni i wilgotnosci 45% musze trzymac sie powyzej 11,5 stopnia, wiec jesli sie cos bedzie wykraplac to raczej na wlocie czy tez w pionie tej rury.

 

Tylko, nikt do tej pory nie widzial skroplin przy wlocie z GWC, czy one na pewno od zewnatrz i na pewno sie pojawia? Bo tam powietrze caly czas leci...

 

Na poddaszu nieużytkowym będzie temperatura wyższa i o wyższej wilgotności niż w domu! Cała wilgoć z kąpania będzie pchana na poddasze. Niezaizolowana rura spiro będzie mokra od zewnątrz.

 

Nikt nie widział, bo nikt jeszcze nie zrobił czegoś takiego co ty planujesz.

Przemyśl to na spokojnie lub zaczerpnij rady jeszcze od kogoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę miał ocieplony cały dach - płyty PIR nakrokwiowo. Dodatkowo na stropie mogę wysypać celulozę jak u nydara.

Nawiew centralnie na parterze i centralnie na piętrze.

Schematów nie mam, ale mogę wieczorkiem wrzucić.

 

Realizuj realizuj - tez czytalem o plytach PIR nakrokwiowo, ale mam wieksze przekonanie do ekofibru. Poza tym jak i czy chcesz uzyskac szczelnosc ?

Powietrze z poddasza chcesz jeszcze do czegos wykorzystywac ? Ktoredy wyrzut ?

 

Co do nawiewow interesuje mnie ktorety chcesz poprowadzic kanaly dostarczajace powietrze.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Realizuj realizuj - tez czytalem o plytach PIR nakrokwiowo, ale mam wieksze przekonanie do ekofibru.

 

Ależ jedno z drugim nie jest sprzeczne. Wręcz przeciwnie. Płyty PIR nakrokwiowo, a ekofiber na strop.

 

Poza tym jak i czy chcesz uzyskac szczelnosc ?

 

Nie bardzo wiem o co chodzi w tym pytaniu. Szczelność uzyskam łącząc szczelnie płyty PIR (dwustronnie laminowane warstwą aluminium). Od wewnątrz mam zamiar jeszcze wykonać kilkucentymetrowy natrysk PURem.

 

Powietrze z poddasza chcesz jeszcze do czegos wykorzystywac ? Ktoredy wyrzut ?

 

Tak, póki co wychodzi mi, że najbardziej opłaca się rekuperator.

 

Co do nawiewow interesuje mnie ktorety chcesz poprowadzic kanaly dostarczajace powietrze.

 

Jeśli rzucisz okiem na moj projekt to jeden nawiew będzie realizowany przez ścianę kotłownii, a drugi w tym samym miejscu na piętrze (w ścianie łazienki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ jedno z drugim nie jest sprzeczne. Wręcz przeciwnie. Płyty PIR nakrokwiowo, a ekofiber na strop.

 

w ten sposob nie jest sprzeczne. Mi chodzi o wieksze cieplo wlasciwe ekofibru.

 

 

Nie bardzo wiem o co chodzi w tym pytaniu. Szczelność uzyskam łącząc szczelnie płyty PIR (dwustronnie laminowane warstwą aluminium). Od wewnątrz mam zamiar jeszcze wykonać kilkucentymetrowy natrysk PURem.

 

Wlasnie o to, na co odpowiedziales - klika cm...

 

 

 

Tak, póki co wychodzi mi, że najbardziej opłaca się rekuperator.

 

Jeśli rzucisz okiem na moj projekt to jeden nawiew będzie realizowany przez ścianę kotłownii, a drugi w tym samym miejscu na piętrze (w ścianie łazienki).

 

Czyli na parterze na korytarz?

Ja osobiscie daje 4 nadmuchy. Po 2 na poziom na "kazde skrzydło"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na parterze na korytarz?

Ja osobiscie daje 4 nadmuchy. Po 2 na poziom na "kazde skrzydło"

 

Tak, na korytarz, chociaż tam nie będzie ściany tylko dwa filary i przez to będzie swobodny nawiew na cała przestrzeń - salon, jadalnia, kuchnia.

Też tak planuję, ale podział chcę zrealizować kierując łopatki kratki nawiewnej w odpowiednie strony (kratka z podzielonymi łopatkami).

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antresola szklana - dobry pomysł. Ale jest wejście ze schodów na antresolę.

Aby pchać na poddasze powietrze zużyte, ,,wilgotne"( co to za wilgoć 40-50%) koniecznie musi być izolacja pochodzenia roślinnego.Żadna inna.

Nieprawdą jest że na takim poddaszu gdzie pchane jest domowe powietrze jest bardziej wilgotne powietrze co w domu. Tyle samo gram/m3 co w pokojach.

Masa ekofibru powoduje że różnice są niemierzalne,chyba że ktoś kąpał się będzie pod prysznicem kilka godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej TD ... jest cichszy.

problem jest nie z szumem przepływającego powietrza a z buczeniem silników na zredukowanych obrotach...

jak dla mnie to przepłacanie jest bez sensu bo jeden buczy sobie na strychu a drugi w ogrodzeniu na podwórku ...

 

tak swoją drogą to chyba wymienie ten 200" na 160 bo widzę że i tak nie mam potrzeby pompować więcej niz 400-450m3/h, a obecnie mam problem bo nie jestem w stanie zejść bardzo nisko z wydajnością a widzę że wystarczy 50-70m3/h na nasze potrzeby i utrzymanie dwutlenku poniżej 1000ppm...

obecny wentylator pompuje min. ok. 120m3/h i w chałupie jest 600-650ppm...

na samej mikrej obecnie grawitacji utrzymuje się w przedziale 1100- 1500ppm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antresola szklana - dobry pomysł. Ale jest wejście ze schodów na antresolę.

 

To prawda, ten kawałek może conieco podbierać tego świeżego powietrza, ale nie sądzę, że będzie to problemem.

 

Aby pchać na poddasze powietrze zużyte, ,,wilgotne"( co to za wilgoć 40-50%) koniecznie musi być izolacja pochodzenia roślinnego.

 

Nie czuję tego, ile ekofiber jest w stanie "obniżyć" wilgotność powietrza/wchłonąć nadwyżkę. Podczas kąpieli jest jednak bardzo wilgotno. Powietrze osiąga temperaturę nawet do 27oC i poziomu wilgotności powyżej 70%. Te powietrze jest wciągane na poddasze, w tym przypadku o znacznie mniejszej powierzchni niż u ciebie. Tego ekofibru będzie 2 - 3 razy mniej. Nie wiem na ile to będzie skutecznie utrzymywać suche kanały nawiewne w których temp. oscyluje ok. 11-13oC.

 

nydar, a co myślisz o tych kanałach prowadzonych z parteru aż nad przestrzeń nad poddaszem użytkowym ? Jakieś sugestie przeciw/za ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna tona izolacji roślinnej może bez szkody dla niej wchłonąć 50kg wody. Chwilowy nadmiar z 70% wchłonie,a potem ma kilka-kilkanaście godzin by oddać.

Tak właśnie działa ta izolacja w upały,gdzie przy okazji jest i wysoka wilgotność.W nocy, nad ranem wilgotność izolacji rośnie a w dzień jak wyjdzie słońce i podpieka dach,odparowuje. Dlatego w lecie na poddaszu mam chłodniej jak w domu.

Przewody możesz prowadzić jak chcesz.Podstawą aby to działało jest szczelność chałupy.Nie będzie szczelna ,to powietrze poleci jakim skrótem a nie tędy co ty chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...