Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ubij z dwie garście ekofibru w skarpecie i próbuj przez taki wkład oddychać. Nie odczujesz specjalnej różnicy .Oddech prawie jak bez takiego filterka. Dlatego każda izolacja przez którą można swobodnie oddychać powinna być przed tym zabezpieczona. Moim zdaniem ideałem będzie . Miedzy belki ekofiber,na belki MFP uszczelnione na stykach elastyczną taśmą nasączoną bitumitem wodorozcieńczalnym lub papą i dopiero na to izolacja nakrokwiowa, eliminująca mostki termiczne na krokwiach.Takiego dachu adam mk nie nazwie watą kryty , a zimą będzie ciepły ,latem chłodny.Tani nie będzie,ale dobry na pewno.

Wiem bo mam.

Niby z wełną mineralną można podobnie. Ale tylko podobnie. Bo szkopuł tkwi w paroizolacji której wełna wymaga. Konia z rzędem temu kto zrobi paroizolację idealnie. Bez idealnej paroizolacji,wełna staje się bezwartościowa.

Można to sprawdzić mierząc temperaturę ściany-skosu na poddaszu użytkowym izolowanym wełną.W mrozy nie powinna być niższa od temp.powietrza na tej samej wysokości o więcej jak 1oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to sprawdzić mierząc temperaturę ściany-skosu na poddaszu użytkowym izolowanym wełną.W mrozy nie powinna być niższa od temp.powietrza na tej samej wysokości o więcej jak 1oC.

 

Welna nie jest najlepsza pod wzgledem parametrow ale wiekszosc wybiera jako tani i latwy w ulozeniu material.

 

Jeszcze troche musza media podrozec zeby te ewentualne straty wynikajace z wady welny byly odczuwalne w budzecie.

 

Prezentujesz zupelnie nowatorskie poki co podejscie izolowania materialem ktory godzi swoj byt z wilgocia, a nie ze sie od izolacje za wszelka cene odcina (czesto w sposob bardzo pracochlonny a i tak nie do konca skkuteczny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę czepiasz się zwolennika oddychających ścian (taki żarcik).Faktem jest że wszystko ścięte i wysuszone ma takie ciekawe właściwości. Słoma,siano,torf,trociny itd. Chciałem dać trociny wymieszane z wapnem ale mi nie dali. Zgoda była natomiast na ekofiber ,bo w paczce,bo z nadrukiem.A przecież ekofiber to podarte gazety nasączone solami boru coby się nie paliły.Ot mentalność. Ot uległość .A ile kasy by można zaoszczędzić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fundament 14m x 10m. Pex zajmuje centralną przestrzeń odp.8m x 4.Strefa 3m wzdłuż fundamentów jest wolna od wężownicy.Ułożony jest w podwójny meander typu ,,S". Przepływ od środka ku stronie zewnętrznej. Najcieplej jest w osi budynku a chłodniej na zewnątrz. Rura z GWC idzie w tej osi 70cm poniżej wężownicy. Wężownica zatopiona jest w chudziaku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, musze odszczekac jedna wazna kwestie:

 

Wilgotnosc w moim domu oscyluje w granicach 42-52% w ciagu doby !!!!

 

Dzieki profesjonalnemu miernikowy CO2 wychodzi na to, iz mam perfekcyjnie dobrana wymiane powietrza do ilosci mieszkancow.

 

Reku wskazuje 67 m3/h. Do tej pory mialem 2 higromentry: marketowy (od poczatku byl podejzany) oraz taki prawie za 100 PLN, ktory byl uzywany juz podczas buowy i byc moze to go "uspilo".

 

Pomiar obecny jest raczej pewny, jako ze reaguje dosc logicznie w lazience podczas kapieli czy w kuchni podczas gotowania.

 

Wracajac do CO2 jestem wiecej niz spokojny: w ciagu dnia wartosc oscyluje w granicach: 680-770 ppm w zaleznosci od godziny, pomieszczenia i liczby osob.

 

Zauwazylem niewielka roznice wartosci miedzy ppm przy podlodze a przy suficie, w granicach 30-40 ppm.

 

Poki co pomiary dokonywane byly w warunkach typowych. Czas na pomiar bez wentylacji :)

 

Nydar, jestem pewien i to bez wizji lokalnej, ze Twoja wentylacja dziala tak jak mowisz, ustawiona wymiana wystarcza.

 

I jeszcze jedno odnosnie komfortu cieplnego: sprawdzilem, ile jest stopi w sypialni, w ktorej wydawalo mi sie znaczeni zimniej niz w salonie czy w kuchni w ciagu dnia, i co?

 

Roznica 0,6 stopnia, czyli tyle co nic, ostotniejsze niz temp jest w tak podobnych warunkach promieniowanie cieplne, w salonie czy kuchni ladowanie zyskow bytowych podnosi ten komfort znacznie (tak mysle).

 

Jesli ktos by chcial jakis konkretnych testow przy dzialajacej bo nie WM to walic smialo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się, do w domu parterowym, w sezonie grzewczym przy prawidłowo wykonanej instalacji, po wyłączeniu zasilania - leci około 70m3/h z samej konwekcji (tzw wentylacja grawitacyjna.)

Kolejna kwestia : Ile kosztowała ta centrala?

Skoro balometr o dokładności 10m3/h kosztuje więcej jak bdobra centrala 400m3/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małe spostrzeżenie ...

obserwuję zużycie energii w poszczególnych pomieszczeniach i porównuję je z układem wentylacyjnym przed przeróbką...

całkowite zużycie jest dokładnie na takim samym poziomie ale zmieniło się zapotrzebowanie w poszczególnych pomieszczeniach, wzrosło w holu z nawiewem a zmalało w sypialniach na poddaszu...

niby nic szczególnego u mnie w chałupie przy ogrzewaniu niecentralnym z kablami bo się samo reguluje ale przy centralnym systemie grzania może być problem z okresowym przechładzaniem w okolicach nawiewu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze się składa że na tapecie jest rozmowa o ekofibrach. Na początku planowałem nawalić na wiązarach wełny ile wlezie ale teraz się zastanawiam czy by może nie zrobić tak aby nabić na dolny pas wiązarów osb ( tak nawet jest w projekcie ) i od góry sypnąć zdrowo właśnie ekofibrem - poddasze do szczęścia mi nie potrzeba ma być całkowicie nie użytkowe. Dwa kanały nawiewne były by własnie poprowadzone w te izolacji a wywiewne w powieszanym suficie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

małe spostrzeżenie ...

obserwuję zużycie energii w poszczególnych pomieszczeniach i porównuję je z układem wentylacyjnym przed przeróbką...

całkowite zużycie jest dokładnie na takim samym poziomie ale zmieniło się zapotrzebowanie w poszczególnych pomieszczeniach, wzrosło w holu z nawiewem a zmalało w sypialniach na poddaszu...

niby nic szczególnego u mnie w chałupie przy ogrzewaniu niecentralnym z kablami bo się samo reguluje ale przy centralnym systemie grzania może być problem z okresowym przechładzaniem w okolicach nawiewu...

 

Informacje dotyczące WW podkreślają,że temp.nawiewu powinna być max. o 3oC niższa od powietrza w domu.Ja mam ten problem dopiero na przełomie marca i kwietnia. Muszę dołożyć z dwa zaworki w instalacji solar-GMC i w marcu podładować GMC kominkiem. Zresztą przydadzą się w święta i uroczystości rodzinne.Kominek wtedy pracuje dla,,widoku" i jest nadprodukcja ciepła. Można tą nadprodukcję skierować pod dom.Ciekawe o ile wzrośnie temp.nawiewu ponad 15,6oC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze się składa że na tapecie jest rozmowa o ekofibrach. Na początku planowałem nawalić na wiązarach wełny ile wlezie ale teraz się zastanawiam czy by może nie zrobić tak aby nabić na dolny pas wiązarów osb ( tak nawet jest w projekcie ) i od góry sypnąć zdrowo właśnie ekofibrem - poddasze do szczęścia mi nie potrzeba ma być całkowicie nie użytkowe. Dwa kanały nawiewne były by własnie poprowadzone w te izolacji a wywiewne w powieszanym suficie.

 

Jeżeli będziesz kładł ekofiber na płaską powierzchnię,to możesz to zrobić bez aparatu do wdmuchiwania. Wystarczy towar z worka wsypać do jakiej skrzyni i wiertarką z mieszadłem (jak do farb) dokładnie rozbić-napowietrzyć, aby wyraźnie przybrał na objętości. Potem takim pulchnym można zasypywać i lekko ugnieść aby na 1m3 wychodziło 35-40kg.

Płyty dobrze jest na stykach uszczelnić aby nie było przedmuchów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli będziesz kładł ekofiber na płaską powierzchnię,to możesz to zrobić bez aparatu do wdmuchiwania. Wystarczy towar z worka wsypać do jakiej skrzyni i wiertarką z mieszadłem (jak do farb) dokładnie rozbić-napowietrzyć, aby wyraźnie przybrał na objętości. Potem takim pulchnym można zasypywać i lekko ugnieść aby na 1m3 wychodziło 35-40kg.

Płyty dobrze jest na stykach uszczelnić aby nie było przedmuchów.

THX toś mi prawdopodobnie parę k pln zaoszczędził :) A ten uszczelniacz to co to mogło by być ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...