Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Wg TB - ppm sie wyrownuja ( dyfuzja ) prawie natychmiast - szybciej od jakiejkolwiek wentylacji. Wiec pomierz to kilka dni bez wentylacji a kilka z.

Inna sprawa ze jednak pomiary z jednym miernikiem sa dosyc ulomne :(

 

A co do durszlaka - skoro PPM utrzymuja sie na dobrym poziomie, to wymiane powietrza jakas masz. Nie bede ocenial czy to durszlak czy nie ale gdzies to nastepuje ?

 

btw.

Jakiego miernika uzywasz ?

 

Z obserwacji wynika, ze od wejscia do domu ok. godz 19:20, gdzie bylo niecale 560 ppm w calym domu, 11 godzin pozniej w calym domu bylo ponad 900 ppm, ale faktycznie kilka dni testu z rzedu da lepszy obraz.

 

Mam tylko 1 miernik, Przemyslaw by powiedzial dokladniej jaki (miernik zostal w domu, jak wroce to podam model) i wiem, ze najlepiej byloby miec ze 3, na roznych wysokosciach i w roznych pomieszczeniach naraz, ale mi to do niczego nie potrzebne.

 

Natomiast do pomiarow CO2 trzeba miec cierpliwosc, bo jesli srodowiska pomiarowe sa rozne, to chwile trwa az sie wartosc pomiarowa ustali na jakims poziomie.

 

Roznice miedzy pokojami powoduja, iz dopiero po 2,3 minutach w nowym pomieszczeniu odczyt sie stabilizuje, jak miernik polezal troche w samochodzie to potem z pol godziny w domu sie "adoptowal" zeby zaraz po wlaczeniu dawac stabilny wynik...

 

Nie mam zamiaru sie z tego doktorozywac, tylko chce zobrazowac sobie co sie mniej wiecej dzieje przy jakiej wymianie.

 

Pomimo, iz bez problemu 12 godzin to nadal za malo aby przekroczyc 1000 ppm w calym domu, to tak wentylowac bym nie chcial, choc to sugeruje, iz spokojnie jakas okresowosc wentylacji mozna przemyslec.

 

Jasiek, mozesz jeszcze raz opisac wrazenia po tym jak zmieniles typowa mieszajaca na to co masz teraz pod katem rachunkow za CO? Pomimo braku odzysku zmian nie widac tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Roznice miedzy pokojami powoduja, iz dopiero po 2,3 minutach w nowym pomieszczeniu odczyt sie stabilizuje, jak miernik polezal troche w
To normalne, tyle trwa analiza - to nie detektor.

Pomimo, iz bez problemu 12 godzin to nadal za malo aby przekroczyc 1000 ppm w calym domu, to tak wentylowac bym nie chcial, choc to sugeruje, iz spokojnie jakas okresowosc wentylacji mozna przemyslec.

Wynika to z tego, że nie da się "nadmuchać" CO2 do jednego pokoju. Nawet jak rodzina siedzi w salonie - CO2 będzie właściwie wszędzie jednakowo. To najszybszy w powietrzu gaz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek, mozesz jeszcze raz opisac wrazenia po tym jak zmieniles typowa mieszajaca na to co masz teraz pod katem rachunkow za CO? Pomimo braku odzysku zmian nie widac tak?
Jak wielokrotnie pisałem - wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła wymyślono po to by zrezygnować z drogiego i nieefektywnego przy małych potrzebach ciepła centralnego.

W postach i mailach - odradzam rekuperacje gdy jest centralne ( jeżeli chodzi o ekonomię) a jeżeli już to najwyżej krzyżowy 60-70%.

REKUPERACJA JEST PO TO BY ZREZYGNOWAĆ Z CENTRALNEGO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne, tyle trwa analiza - to nie detektor.

Wynika to z tego, że nie da się "nadmuchać" CO2 do jednego pokoju. Nawet jak rodzina siedzi w salonie - CO2 będzie właściwie wszędzie jednakowo. To najszybszy w powietrzu gaz.

 

Ta.....

Ale ciekawe dlaczego przed wylaczeniem wentylacji poziomy CO2 byly rozne? Bo jednak nie jest dosc szybki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz możliwość zweryfikowania tzw. zysków słonecznych przez okna . Ostatnio jest sporo słońca. Odnosi się to jakoś do temp.posadzki czy powietrza?Jakiej wielkości są to zyski ? Obserwujesz swoje wskazania. Zyski słoneczne,twoim zdaniem są przereklamowanym zjawiskiem w sezonie grzewczym,czy faktem? Możesz się odnieść do temperatur minusowych? Czy twoim zdaniem duże okna południowe przy naszym nasłonecznieniu to zysk czy jednak strata?

 

Wiec tak w strone pd mam tylko drzwi tarasowe które niestety przez wiekszość czasu dni roboczych są zasłonięte roletą z wiadomych powodów, i myśle że tu troche zysków by było ile..???? ciezko powiedzieć. w strone wsch. mam pokój, łazienkę, kuchnię i jadalnie ale tam słońca mam tylko do 11:00 wiec niewiele wpadnie bo zaczyna świecić wlasnie kolo 10 - 11 godziny. Od zach salon i dwa pokoje dzieci ale tam niestety w okresie jesiennym juz slonce tylko od 14 - max 16 wiec .... tez szału niema. Niestety moje sciany sa z najwiekszego gó$%@$#a jakie tylko moze byc = Porotherm dalem sie naciagnac i szkoda ale co zrobic. Ale mimo wszystko spróbuje w jakis dzien pomierzyc temp i wplyw slonca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jasiek, mozesz jeszcze raz opisac wrazenia po tym jak zmieniles typowa mieszajaca na to co masz teraz pod katem rachunkow za CO? Pomimo braku odzysku zmian nie widac tak?

takie dane to będą dopiero na wiosnę po kolejnym sezonie grzewczym ...:yes:

z tego co obserwuję i porównuję z ubiegłym sezonem to różnicy w zużyciu energii nie widać, a odzysku ja nie miałem przy mieszającej...:cool:

 

jakoś nie bardzo "trybię" tych twoich ppm na zewnątrz, skoro masz mniej niż u mnie to o co chodzi z tym biciem piany z zanieczyszczonym powietrzem w Krakowie ...??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To normalne, tyle trwa analiza - to nie detektor.

Wynika to z tego, że nie da się "nadmuchać" CO2 do jednego pokoju. Nawet jak rodzina siedzi w salonie - CO2 będzie właściwie wszędzie jednakowo. To najszybszy w powietrzu gaz.

 

Nie wiem skąd szanowny kolega bierze takie wiadomości .Panowie Bunsen i Graham się w grobach przewracają.

Aby porównać prędkość dyfuzji dwóch gazów należy znać ich masę molową i skorzystać z wzoru v1/v2 =pierwiastek z M2/M1 Dla powietrza i CO2 masa molowa to odp.28,8g/mol i 44g/mol. Pierwiastek z 28,8/44 =0,8. Oznacza to że szybkość dyfuzji CO2 / szybkość dyfuzji powietrza = 0,8. To oznacza,że powietrze jest o 25% szybsze. Najszybszy w powietrzu jest wodór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak w strone pd mam tylko drzwi tarasowe które niestety przez wiekszość czasu dni roboczych są zasłonięte roletą z wiadomych powodów, i myśle że tu troche zysków by było ile..???? ciezko powiedzieć. w strone wsch. mam pokój, łazienkę, kuchnię i jadalnie ale tam słońca mam tylko do 11:00 wiec niewiele wpadnie bo zaczyna świecić wlasnie kolo 10 - 11 godziny. Od zach salon i dwa pokoje dzieci ale tam niestety w okresie jesiennym juz slonce tylko od 14 - max 16 wiec .... tez szału niema. Niestety moje sciany sa z najwiekszego gó$%@$#a jakie tylko moze byc = Porotherm dalem sie naciagnac i szkoda ale co zrobic. Ale mimo wszystko spróbuje w jakis dzien pomierzyc temp i wplyw slonca

 

Ustawiłem dzisiaj auto szybą przednią na południe.Cały dzień słońce. Miedzy 12oo a 13oo nagrzało się max. 28oC .W lipcu jest dwa razy więcej.Kierownica parzy. Szyba jest prostopadle do słońca w południe,czyli najkorzystniejszy kąt.Z tymi zyskami zimą od słońca to moim zdaniem gruba przesada. Zwłaszcza że słońca jak na lekarstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś jest na rzeczy ze szczelnością u ciebie. U mnie po wejściu do domu trzech osób w ciągu 2-3h, poziom ppm stabilizuje się na ok.900,przy kubaturze 400m3 i wymianie 75m3/h

 

No u mnie po 4 godzinach sie sytuacja mocno wyrownala, sprawdzales co sie u CIebie dzieje p o12 czy 24 godzinach od wylaczeni/zatkania wentylacji?

 

Nie da sie tego policzyc, ile zmieni sie PPM jesli pojawia sie 3 osoby, szczelnosc jakas zalozyc to ile ppm bedzie po ilu godzinach srednio?

 

Przeciez u mnie te 3 osoby podbily srednio rowno w calych 330 m3 kubatury ppmy o 400 to ile byloby dla idealnie szczelnego modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...