Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po raz trzeci,doucz się na temat zamkniętych kominków.Większość z DGP idzie do garażu.

Przelicz sobie cenę dobrego drewna na kWh a potem porównaj z ceną kWh przy pompie,może przestaniesz pisać bzdury.

 

Drewno to sobie mozna przeliczac, jes tyle czynnikow ktore wplywaja na efektywnosc palenia w kominku (badz co badz system obslugowy) ze wszelkie wyliczenia i usrednienia sa bez sensu.

 

Wiesz ile bym sie musial w nim napalic zeby na tym wyjsc taniej? No chyba, ze mam w nim palic zeby jak Ty pokazac stan cieplomierza i swoje udowadniac :(

 

Moj kominek w tym sezonie nie zostal jeszcze odpalony (roczna corka w salonie nieco to utrudnia :) ), poza tym jak wszyscy sa wiekszosc dnia w salonie to ciezko palic w kominku zeby salonu nie zagotowac, bo jak mam palic jak corka siedzi 1,5 m od szyby?

 

Ja wiem, ze Ty osiagnales tytul eksperta we wszystkim, czego dotknales i gratuluje Ci wysokiej samooceny, natomiast dyskusja ta i tak jest kopaniem sie z koniem, o czym sie nie pisze to sie jest nieukiem, idiota czy innym, na ktory watek sie nie wejdzie to wszedzie Ci sami obrazaja dokladnie tak samo:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację.Skromne rozpalenie da niedużo.Akumulacją są te 3-4h po których temperatura spada do stanu wyjściowego. Trzy szczapy drewna to niedużo ale są tacy co palą w kominku jako podstawowym źródle ciepła i wtedy staje się kominek problemem . Albo latem przez okna słońce jest problemem. W takich sytuacjach ważne jest czy mamy WW czy WM mieszającą.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższej przerwie jestem...

Dzięki uprzejmości Nydara od tygodnia mierzę ppm-y. Poniżej podaję wyniki, jeszcze przez kilka dni będę miał sprzęt, chyba, że Miloszenko się niecierpliwi.

Wszystkie pomiary przeprowadzane były przy średniej temp. 21*C i wyłączonym ogrzewaniu podłogowym. Przepalane było jedynie w piecu akumulacyjnym, więc powietrze z WM pędzone na górę było cieplejsze, nawet do 21*C, choć gdzieś zapodziałem swój termometr cyfrowy, aby to potwierdzić.

Filtry w reku czyściutkie, aby przepływy były miarodajne.

Po całodziennej nieobecności w domu - parter 600, piętro 650 - w tym czasie WM 20%, na 70m3/h.

Kuchnia (otwarta) po przyrządzeniu obiadu (indukcja) - 850 - pomiar na wyspie, na środku kuchni.

Sypialnia (2 osoby), po nocy przy podłodze 1100, na komodzie 1070 - WM 25% na trzy sypialnie, czyli 30m3/h na pomieszczenie.

Gabinet na parterze podczas kilkugodzinnej pracy przy komputerze - 1150. Zbyt mocno skręciłem anemostat, ponieważ pomieszczenie jest sporadycznie używane.

Jeżeli mam coś jeszcze pomierzyć, np. zwiększyć wydajności piszcie.

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Normal CO2 Levels

 

The effects of increased CO2 levels on adults at good health can be summarized:

 

normal outdoor level: 350 - 450 ppm

acceptable levels: < 600 ppm

complaints of stiffness and odors: 600 - 1000 ppm

ASHRAE and OSHA standards: 1000 ppm

general drowsiness: 1000 - 2500 ppm

adverse health effects expected: 2500 - 5000 ppm

maximum allowed concentration within a 8 hour working period: 5000 ppm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższej przerwie jestem...

Dzięki uprzejmości Nydara od tygodnia mierzę ppm-y. Poniżej podaję wyniki, jeszcze przez kilka dni będę miał sprzęt, chyba, że Miloszenko się niecierpliwi.

Wszystkie pomiary przeprowadzane były przy średniej temp. 21*C i wyłączonym ogrzewaniu podłogowym. Przepalane było jedynie w piecu akumulacyjnym, więc powietrze z WM pędzone na górę było cieplejsze, nawet do 21*C, choć gdzieś zapodziałem swój termometr cyfrowy, aby to potwierdzić.

Filtry w reku czyściutkie, aby przepływy były miarodajne.

Po całodziennej nieobecności w domu - parter 800, piętro 850 - w tym czasie WM 20%, na 70m3/h.

Kuchnia (otwarta) po przyrządzeniu obiadu (indukcja) - 850 - pomiar na wyspie, na środku kuchni.

Sypialnia (2 osoby), po nocy przy podłodze 1100, na komodzie 1070 - WM 25% na trzy sypialnie, czyli 30m3/h na pomieszczenie.

Gabinet na parterze podczas kilkugodzinnej pracy przy komputerze - 1150. Zbyt mocno skręciłem anemostat, ponieważ pomieszczenie jest sporadycznie używane.

Jeżeli mam coś jeszcze pomierzyć, np. zwiększyć wydajności piszcie.

 

W sypialni zamknąłeś kratkę wentylacyjną -grawitacyjną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest możliwe aby instalatorzy i sprzedawcy systemów wentylacyjnych akceptowali wentylację wyporową,skoro w skrajnym przypadku przy uwzględnieniu jej w stadium projektowym domu,koszt jej można zamknąć w kilkuset PLN.Mała wymiana przy akceptowalnych parametrach powietrza zewnętrznego nie idzie w parze z biznesem wentylacyjnym .Stąd krytyka i kpinki w stylu ,,komora gazowa".Dziwi mnie bardzo postawa TB-orędownika energooszczędnego budowania z jednej strony a prześmiewcy energooszczędnego wentylowania z drugiej strony.A może tobie kol.TB nie o energooszczędne domy chodzi tylko o

biznesik.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest możliwe aby instalatorzy i sprzedawcy systemów wentylacyjnych akceptowali wentylację wyporową,skoro w skrajnym przypadku przy uwzględnieniu jej w stadium projektowym domu,koszt jej można zamknąć w kilkuset PLN.Mała wymiana przy akceptowalnych parametrach powietrza zewnętrznego nie idzie w parze z biznesem wentylacyjnym .Stąd krytyka i kpinki w stylu ,,komora gazowa".Dziwi mnie bardzo postawa TB-orędownika energooszczędnego budowania z jednej strony a prześmiewcy energooszczędnego wentylowania z drugiej strony.A może tobie kol.TB nie o energooszczędne domy chodzi tylko o

biznesik.?

To nie jest kwestia sprzedawców, tylko podstawowej wiedzy. Pisanie o domowej wentylacji wyporowej, o zyskach itp. to zwykły brak myślenia. Skuteczna wentylacja ma zdecydowanie pozytywny wpływ na szare komórki. Pozdrawiam i przypomnę - wyniki pomiarów - nie ma najmniejszego wpływu na rozkład CO2 i H2O w powietrzu domowym w warunkach domowych, czy nawiew wentylacji jest w podłodze, ścianie czy na syficie. Dla komfortu, więc chłodniejsze powietrze wprowadzać do pokoju od góry.

Jeżeli ktoś ma wątpliwości - na Bartyckiej jest miernik i można to sprawdzić. Zapraszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sypialni zamknąłeś kratkę wentylacyjną -grawitacyjną?

Z zamknięta, czy bez, wynik oscylował w granicy w granicach -+50. Przeszkodą jest próg nad drzwiami pomiędzy sypialnią a garderobą.

Natomiast dziś skręciłem WM na 20% i w sypialni rankiem na komodzie było 1150 ppm.

We wcześniejszym poście wkradł się chochlik, wchodząc do pustego domu jest 600, na piętrze 650. 800 i 850 było, kiedy WM była wyłączona przez okres 9 godzin, czyli nieobecności domowników.

Edytowane przez Karlsen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pozdrawiam i przypomnę - wyniki pomiarów - nie ma najmniejszego wpływu na rozkład CO2 i H2O w powietrzu domowym w warunkach domowych, czy nawiew wentylacji jest w podłodze, ścianie czy na syficie."Napisał TB. Komu wierzyć? Może jednak ludzie z tytułami naukowymi mają przewagę wiedzy nad TB.Otóż ci ludzie twierdzą,że nadmuch z dołu a odbiór powietrza u góry daje sprawność wentylacji na poziomie 70% podczas gdy WM mieszająca 50%.

No ale TB wie i głosi dobrą nowinę.Gdyby jeszcze rozumiał to może przestał by wiedzieć.

Póki co pozdrawiam i przypomnę-jest bardzo ważne czy nawiew jest na górze czy na dole ,podobnie zresztą jak wywiew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...przypomnę - wyniki pomiarów - nie ma najmniejszego wpływu na rozkład CO2 i H2O w powietrzu domowym w warunkach domowych, czy nawiew wentylacji jest w podłodze, ścianie czy na syficie. ...

 

ciekawe czy nie ma znaczenia którym otworem się się spożywa - górnym gębowym, czy dolnym wydalniczym - oczywiście dla komfortu, ma ;) ale komfort to rzecz subiektywna, więc przestań generalizować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe czy nie ma znaczenia którym otworem się się spożywa - górnym gębowym, czy dolnym wydalniczym - oczywiście dla komfortu, ma ;) ale komfort to rzecz subiektywna, więc przestań generalizować

zapewne tak, skoro nie ma wyboru. Choć zapewniam Pana, że dla organizmu nie ma znaczenie czy zje Pan zupę drugie i deser czy Pan to wszystko zmiksuje.

Zapytam wprost - robił Pan pomiary rozkładu CO2 i H2O w zależności od wysokości nawiewu? Jestem przekonany, ze nie - dlatego zapraszam na Bartycką zrobimy razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...