Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Melduję,że izolacja sucha jak wiór a konstrukcja 11-12% wilgotności.

Moje spostrzeżenie jest takie. Przy izolacji od gruntu 18cm, i przy podgrzewaniu go letnim nadmiarem ,można zaoszczędzić +/- 1500kWh/140m2/sezon grzewczy.

 

ps. Jutro sprawdzę jeszcze czy nie padła izolacyjność okien.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduję,że izolacja sucha jak wiór a konstrukcja 11-12% wilgotności.

Moje spostrzeżenie jest takie. Przy izolacji od gruntu 18cm, i przy podgrzewaniu go letnim nadmiarem ,można zaoszczędzić +/- 1500kWh/140m2/sezon grzewczy.

 

ps. Jutro sprawdzę jeszcze czy nie padła izolacyjność okien.

 

Nydar, czy PEXa pod polacia dachu masz zlicowanego z latami? czy strona poludniowo-zachodnia (rog domu idealnie skierowany na poludnie) tez by sie nadal?

 

Generalnie nie chce na podlogach zadnych plytek, bo obecnie pomimo zadowalajacej temp. w domu przynosza one znaczny dyskomfort, i dzieki rezygnacji nich spodziewam juz pewnych oszczednosci, jako ze nizsza temp. zadana da ten sam komfort jesli pokrycie podlogi bedzie bardziej neutralne.

 

Co nie znaczy ze nie warto doladowywac pod wylewka. W takiej sytuacj istraty do gruntu beda pomijalne, bede byc moze dawal caly GWC pod fundament bo dookola glina a rurowiec bardziej do mnie przemawia... .

 

Co do okien to beda tylko 2 normalnie otwierane z U calosci ok 0,71, pozostale 5 okien to gole pakiety szybowe U=0,4 montowane w styrodurze.

 

Co do wentylacji to obecnie przerabiam na wywiewna, w tej chwili mam zadna:) Wentyl pojdzie tylko w nawiew, niewielki wymiennik powinien dogrzac nawiew do ok 15-16 topni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Szanownych Forumowiczów, wcześniej zamieściłem ten post w temacie GWC - 100 sposobów zmieszczenia jamnika pod szafą, ale tu będzie chyba bardziej na miejscu.

Jestem w trakcie budowania małego domku dla 2 osób, ok. 80 m.kw., kubatura ok. 200 m3. Korzystając z bogatych zasobów forum, w oparciu o prezentowane tu koncepcje zafundowałem sobie GWC żwirowy pod jednym z planowanych pomieszczeń- 30 ton otoczaków 32-65 mm. złoże grubości 70 cm., doprowadzenie i wyprowadzenie powietrza rurami o śr. 200 mm. Obecnie mam na budowie tzw. stan zerowy (chudziaki) i przed wiosennymi pracami muszę podjąć kilka decyzji. Generalnie, mam wątpliwości czy jest sens instalować centralę z odzyskiem ciepła w instalacji z GVC?

Ponadto jeszcze proszę o Wasze opinie i porady:

- w którym momencie redukować z tej dwusetki na 160 kę- na poziomie podłogi i wyprowadzać na strych lepiej izolując rurę, czy wyjść większą średnicą ( trudniej będzie zmieścić rurę + sensowna izolacja w kanale komina) i redukować dopiero dalej?

-czy może odpuścić centralę wentylacyjną i ograniczyć się tylko do mechanicznego nawiewu do pomieszczeń czystych? W łazience byłby klasyczny wentylator wyciągowy sterowany automatem np. z higrometrem i fotokomórką a w spiżarni i wiatrołapie zwykłe wyprowadzenie grawitacyjne.

Co ważne, chcę w kuchni korzystać z gazu (LPG) i mieć wyciąg nad płytą- pewnie byłby również nawiewnik z zewnątrz dodatkowy, ale jeszcze nie wiem czy są dostępne jakieś zestawy "coby" automatycznie się nawiewnik otwierał. Co też zdaje się istotne, planowany jest odkurzacz centralny, więc jakiś sposób chwilowego wyrównywania ciśnienia powinien być przewidziany(?).

Główne pytanie jednak, to czy takie "hybrydowe" rozwiązanie, oparte na nadciśnieniu spowodowanym nawiewem powietrza doprowadzonego przez GWC i jego swobodnym wypływie na zewnątrz przez wyloty w spiżarni, kuchni i wiatrołapie (lub niekiedy wymuszonym: wentylator z łazienki, wyciąg z kuchni i przez odkurzacz centralny) ma prawo działać sprawnie?

Nie ukrywam, że zależy mi na uniknięciu kosztów centrali, eksploatacyjnych oraz prostocie zastosowanych urządzeń składowych...

 

Pozdrawiam,

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się, że tu spece od wentylacji hybrydowej się zebrali, stąd mój wpis :-)

Jeśli znajdziesz chwilę i w oparciu o swoje doświadczenie zechcesz wyrazić opinię o ewentualnej skuteczności wentylacji, jaką powyżej naszkicowałem- to będę wdzięczny. Za ewentualne namiary na potrzebne informacje również.

Wprawdzie dostęp od strony nieużytkowego strychu do instalacji będę miał stały, ale wolałbym uniknąć późniejszych przeróbek. Jeśli natomiast znawcy problemu ocenią pomysł jako "od czapy", to wsadzę w to centralę albo rekuperator.

Jeśli jednak rzeczywiście trafiłem pod niewłaściwy adres, to może podpowiecie właściwy wątek?

 

Pozdrawiam,

Marek

 

ps. Zadania planowanej wentylacji, to komfort wynikający z czystego powietrza i zautomatyzowanie wietrzenia- niesamowitych oszczędności na ogrzewaniu nie oczekuję, ale chętnie uniknąłbym dodatkowych wysokich kosztów za wspomniane wcześniej udogodnienia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

nydar, mam pytanko.

Mam dom z poddaszem użytkowym. Rozmieszczenie pomieszczeń powoduje, że skłonny jestem zastosować WMG z centralnym nawiewem na paterze i na piętrze. Chciałbym pójść dalej. Skoro bedzie to dom pasywny to zapotrzebowanie na ciepło może być bardzo małe. Czy zainstalowanie pomp ciepła powietrze-powietrze w miejscu centralnego nawiewu z WMG ma sens (nawiew z wentylacji przy podłodze, klimatyzator przy suficie z lamelami skierowanymi w dół) ? Czy jest szansa, że te ciepło nadmuchiwane z klimatyzatora rozejdzie się wraz z wentylacją ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar, tego się właśnie obawiam ...

 

mic81, qubic może mieć problem z wentylacją. Będzie musiał kręcić większe obroty wentylatorów, żeby zapewnić ten sam poziom jakości powietrza.

 

najlepiej jak by się on sam wypowiedział, przebywałem tam około 2 h i nie zauważyłem (nie wyczułem) nic niepokojącego - reku chodzi na 1 biegu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej jak by się on sam wypowiedział, przebywałem tam około 2 h i nie zauważyłem (nie wyczułem) nic niepokojącego - reku chodzi na 1 biegu

 

W sumie to grzanie w kominku wzmaga wentylację (polepsza stratyfikację), ale ciepła raczej nie przenosi, bo one odrazu ucieka pod sufit. Przynajmniej tak to powinno działać wg teorii tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to grzanie w kominku wzmaga wentylację (polepsza stratyfikację), ale ciepła raczej nie przenosi, bo one odrazu ucieka pod sufit. Przynajmniej tak to powinno działać wg teorii tego wątku.

 

...ucieka pod sufit a z w każdym kolejnym pomieszczaniu jest wyciąg więc jest przeciągane po całej kondygnacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...