Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Qubic stary byku.A ty myślałeś,że jak u mnie działa to u ciebie nie?:D

Mam kratkę nawiewną 350 x 350mm i w tedy nawet nie czuć że coś leci .

 

prawdę mówiąc miałem duszę na ramieniu ;) ponieważ nie mam za bardzo dostępu do kanałów .

poza tym jak była faza planowania to sam nie wiedziałeś jak to będzie w piętrówce. trochę zaryzykowałem ale to przez jaśka :D ...

 

 

Co do ZWU to przepis dla sprawdzenia efektywności jest taki. Weź nalej do dużego gara lodowatej wody z kranu.Postaw gdzie popadnie. Zmierz temp.po nalaniu i po 24h.

Wzór na oszczędności.

delta T x 4200J/kgK x 300L / 3600000 J/kWh = xkWh/dobę.

Powinno wyjść ok.3-4kWh/dobę

Przepis na wykonanie.

Zbiornik izolowany ok.300L z rurą w osi fi 150-200mm.

Zużyte powietrze puszczamy rurą fi 150-200mm .Powietrze się schładza,woda podgrzewa.( najlepiej bez rekuperatora).Oczywiście przeciwprądowo i zbiornik w pionie. Zasilanie w wodę od dołu a w powietrze od góry.

Konserwacja- brak ( aż zbiornik zgnije to wymienić)

Zaangażowanie w nadzór - brak.

 

fajny prosty pomysł i będę coś w tym kierunku kombinował . zimna woda jest za zimna ;) w zimie :D trzeba to zmienić , przy takim usprawnieniu to nawet pompa ciepła nie będzie się opłacała :yes:.

może coś z nierdzewki wyspawać tylko trzeba by mieć rysunek techniczny.raz a konkretnie. kroćce powietrzne trzeba pod obecne kanały ustawić ale z łatwą możliwością zmiany bo nie wiadomo jak to się rozwinie

Edytowane przez qubic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qubic stary byku.A ty myślałeś,że jak u mnie działa to u ciebie nie?:D

Mam kratkę nawiewną 350 x 350mm i w tedy nawet nie czuć że coś leci .

Co do ZWU to przepis dla sprawdzenia efektywności jest taki. Weź nalej do dużego gara lodowatej wody z kranu.Postaw gdzie popadnie. Zmierz temp.po nalaniu i po 24h.

Wzór na oszczędności.

delta T x 4200J/kgK x 300L / 3600000 J/kWh = xkWh/dobę.

Powinno wyjść ok.3-4kWh/dobę

Przepis na wykonanie.

Zbiornik izolowany ok.300L z rurą w osi fi 150-200mm.

Zużyte powietrze puszczamy rurą fi 150-200mm .Powietrze się schładza,woda podgrzewa.( najlepiej bez rekuperatora).Oczywiście przeciwprądowo i zbiornik w pionie. Zasilanie w wodę od dołu a w powietrze od góry.

Konserwacja- brak ( aż zbiornik zgnije to wymienić)

Zaangażowanie w nadzór - brak.

 

Dobrze by było zobaczyć rysunek bo ja wzrokowcem jestem i z opisu ni chu chu :)

Wizyta w qubica tylko utwierdziła mnie w przekonaniu że WM oparta na dwóch nawiewach a reszta wyciągi jest koncepcją słuszną.

Zastanawiam się czy jest sens pchania zużytego powietrza które już przeleci przez reku na nieużytkowe poddasze - nadmieniam że izolacją stropu będzie ekofiber tudzież inna podobna substancja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qubic, a dysponujesz rzutami z zaznaczonymi nawiewami i wywiewami ?

 

Edit,

Barth3z, to samo do ciebie.

 

Zaraz coś wrzucę, tylko to będzie coś bardzo nietypowego ;)

 

Wzór na oszczędności.

delta T x 4200J/kgK x 300L / 3600000 J/kWh = xkWh/dobę.

Powinno wyjść ok.3-4kWh/dobę

 

3-4 kWh/dobę jako średnia w skali roku to bardzo optymistyczna wartość. Zwróć uwagę, że woda wodociągowa ma różną temperaturę w zależności od okresu. Do tego jeśli masz solary, to w okresie letnim nie ma sensu liczyć powyższego jako zysk.

To może się opłacać jeśli zbiornik 300L dostaniesz za free ;)

 

Zastanawiam się czy jest sens pchania zużytego powietrza które już przeleci przez reku na nieużytkowe poddasze

 

Nie ma.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moja koncepcja wentylacji wyporowej dla domu z poddaszem użytkowym.

wentylacja WMG.jpg

 

Powyższa koncepcja zakłada wykorzystanie przestrzeni nad poddaszem użytkowym jako tzw. skrzynki rozprężnej. Do tej przestrzeni doprowadzone zostaną nieizolowane rury typu flex fi 100 lub 125mm. Kanały z parteru będą przeprowadzone przez piętro do przestrzeni nad poddaszem nieużytkowym w ściance kolankowej (zabudowa GK na ruszcie zasypana ekofibrem w celu poprawy izolacji i tłumienia). Z poddasza użytkowego - jak u nydara - praktycznie sam przepust.

Reku własnej roboty z bypasem poza wymiennikiem.

Nawiew na parterze i na piętrze w tym samym pionie. Kanał nawiewny wykonany zostanie prawdopodobnie z płyt PIR, coś na wzór jak to zrobił kszhu - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?194353-XXI-wieczna-stodo%C5%82a&p=5456244&viewfull=1#post5456244. Nawiewniki to duże kratki przy podłodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz coś wrzucę, tylko to będzie coś bardzo nietypowego ;)

 

 

 

3-4 kWh/dobę jako średnia w skali roku to bardzo optymistyczna wartość. Zwróć uwagę, że woda wodociągowa ma różną temperaturę w zależności od okresu. Do tego jeśli masz solary, to w okresie letnim nie ma sensu liczyć powyższego jako zysk.

To może się opłacać jeśli zbiornik 300L dostaniesz za free ;)

 

 

 

Nie ma.[/quote

 

3,5kWh /dobę to jest przy podniesieniu temperatury o 10oC .I zimą i latem efektywność będzie wyższa.Nie wszyscy mają kolektory słoneczne

Rozumiem że zużyte powietrze chcesz kierować na poddasze nieużytkowe a z poddasza do rekuperatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3,5kWh /dobę to jest przy podniesieniu temperatury o 10oC.

 

A jakie żużycie przyjąłeś ? 300L x 365dni ?

 

I zimą i latem efektywność będzie wyższa.Nie wszyscy mają kolektory słoneczne

Rozumiem że zużyte powietrze chcesz kierować na poddasze nieużytkowe a z poddasza do rekuperatora

 

Tak.

Dzięki temu te nieużytkowe poddasze idealnie pasuje na wstawienie tam nieizolowanego 300L zbiornika do wstępnego ogrzewania ZWU ;) EDIT: Z tym, że przy reku i odzysku ciepła z powietrza wywiewanego z reku (PC do CWU) nie ma to sensu.

Edytowane przez Barth3z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barth3z, "nietypowo" to cecha charekterystyczna dla tego watku.

Wrzuc jeszcze rzuty poziome pls.

 

Ja planuje bardzo podobnie, z tym ze zaczynam bez reku, zakladajac ze implementacja nydarowego RSS+GMC wystarczy. Gdyby jednak nie to bede kombinowal dalej - moze reku i wtedy dokladnie tak samo jak u ciebie poddasze jako skrzynka rozprezna.

Zastanawiam sie tylko jeszcze nad iloscia nawiewow - 1/poziom czy wiecej i bezposrednio do pomieszczen. Wrzuce jakis swoj rysunek jak wyprodukuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego jest proste i czyste. Odzyskiwanie ciepła ze ścieków jest bardzo drogie i szkodliwe dla środowiska. Chemia do wymienników nie jest tania i bardzo źle działa na oczyszczalnie ścieków. To główne powody, dla których nie wykonuje się odzysku ciepła ze ścieków.

 

Teraz liczenie -

wentylacja 130m3/h w zimie ( 170 dni ) - średnia temperatura 0 st. podgrzanie do +20. - to 4000kWh - możemy odzyskać spokojnie 3500kWh

Ścieki - średnia temperatura ścieków 20 st. C - ilość 90m3 - odzyskajmy "10st.C" - mamy 1000kWh!!!

Przy mniejszym zużyciu wody, jeszcze mniej!

Przecież to chore - kombinować odzysk ciepła ze ścieków a nie odzyskiwać z wentylacji!

- To u nikogo nie działa i nie będzie działać -

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego jest proste i czyste. Odzyskiwanie ciepła ze ścieków jest bardzo drogie i szkodliwe dla środowiska. Chemia do wymienników nie jest tania i bardzo źle działa na oczyszczalnie ścieków. To główne powody, dla których nie wykonuje się odzysku ciepła ze ścieków.

 

Teraz liczenie -

wentylacja 130m3/h w zimie ( 170 dni ) - średnia temperatura 0 st. podgrzanie do +20. - to 4000kWh - możemy odzyskać spokojnie 3500kWh

Ścieki - średnia temperatura ścieków 20 st. C - ilość 90m3 - odzyskajmy "10st.C" - mamy 1000kWh!!!

Przy mniejszym zużyciu wody, jeszcze mniej!

Przecież to chore - kombinować odzysk ciepła ze ścieków a nie odzyskiwać z wentylacji!

- To u nikogo nie działa i nie będzie działać -

 

TB, zauważ, że odzysk ciepła z wody szarej w obrębie budynku to znacznie wyższa temp. dochodząca nawet do 35oC (temp. wody z prysznica). Poza tym odzysk ciepła z wody szarej do wstępnego podgrzania WU działa cały rok !

 

Co do szkodliwości nie ma obawy. Widziałeś syfon jaśkowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mało prądu idzie na CWU, ze porównywanie tego z odzyskiem ciepła z wentylacji to nieporozumienie. A wymienników do cwu się nie stosuje, bo zbyt mały odzysk i się zaszlichcają. U mnie ogrzanie m3 wody to 8 zł a m3 ścieków to 12.90 a po nowym roku ma być 14zł

Lepiej oszczędzać wodę - i oszczędzamy energię

 

http://ladnydom.pl/budowa/1,106590,6719177,Oszczedzanie_wody_bez_rezygnacji_z_komfortu___Druga.html

To jeszcze raz - ilem3 wody idzie rocznie

dochodząca nawet do 35oC (temp. wody z prysznica)

Proszę pomierzyć - wychodząca z prysznica ma 35st!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...