Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

zastanawiam się czy na parterze nie będzie wystarczający 1 nawiew z kotłowni przy łazience ale pewnie chodzi o to ,że i tak na piętro musisz rurę poprowadzić tamtędy, tak?

 

Rury nawiewu planuje puscic w warstwie wewnetrznej ocieplenia płyty: do spizarki dla nawiewu na dole, bo sadze ze to lepsze, bardziej centralne miejsce. I to sadze, nie powinno byc problemem.

Druga rura do gabinetu i tam do gory i nawiew w scianie z sypialni1. I to wlasnie mnie martwi, bo komin blisko. Z drugiej jednak strony w kominku raczej bede palil od swieta, w celach "multimedialnych", do wina :). A w przypadkach skrajnych przy braku pradu, to za cieple powietrze raczej nie bedzie zmartwieniem a plusem.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Tak sobie pomyslalem, iz w okresie letnim, kiedy temperatury sa powyzej 16 stopni moznaby wywiew kierowac pod wylewke, ale przynajmniej 1 metr od rur od GWC, spowodowaloby to podwojne doladowanie GMC bez uzycia hydrauliki i czerpni dachowej. W pozostalej czesci roku mogloby tez pracowac o ile w domu nie ma reku...

 

Ktos pisal, ze poki co uzywa tylko nawiewu z GWC bez odzysku/dogrzewania, pamietacie kto?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale piszesz o podwójnych płaszczach. Nie łatwiej będzie wsadzić taki zasobnik z kwasiaka w paletopojemnik ? Przelatujące powietrze odbiera ciepło z całej powierzchni tego kwasiaka. Nie trzeba spawać podwójnych zasobników, dodatkowych płaszczy itp.

 

Kwasiak jak to nazwałeś u góry jest ciepły a na dole zimny. Ścieki uwarstwiają się w zbiorniku od góry 20-25oC na dole 10-6oC. To jest jedyny powód podwójnego płaszcza.Zabezpiecza przed ewentualnym wielkim soplem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar - podoba mi się Twoja koncepcja, ale czy możesz powiedzieć coś o zachowaniu twojego RSŚ w lecie - zwłaszcza przy największych upałach ? Korzystasz w ogóle z niego latem , czy zrobiłeś jakieś obejście , żeby niepotrzebnie nie dogrzewać powietrza schłodzonego przez GMC ? Jakie temp miałeś na wlocie powietrza do domu w upały ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poddac pod dyskusje watpliwosc ktora mam. Kompletna koncepcja WMG zakłada wyrzut zuzytego powietrza na ocieplone poddasze nieuzytkowe. Moja watpliwosc dotyczy aktywnosci uprawianych przez malzonke, czyli gotowania. Nad kuchenka tradycyjnie znajdzie się wyciąg, wyposazony w filtr przeciwtłuszczowy. Zostaje wilgoc i zapachy. I to zapachy mnie martwia. Poddasze bede mial ocieplone ekofibrem, W czesci nieuzytkowej jeszcze nie zdecydowalem czy bede robil wewnetrzne deskowanie czy tylko jakas wloknina. Obawiam sie ze ekofiber przesiaknie tym wszystkim co produkuje moja zona. Zazwyczaj pachnie to niezle, ale jak sie to wszystko wymiesza....

Nie dotyczy to sytuacji ekstremalnej, typu przypalony tłuszcz albo smazenie ryby - na to przewiduje tryb turbo sprzegniety z przepustnica i oddzielny wyrzut bezposrednio na zewnatrz.

 

Inne sprawa - to energia zawarta w zuzytym powietrzu. Jako ze realizacje zakladam ortodoksyjna czyli bez reku, troche tego bedzie. Czy dobrym pomyslem byloby wrzucanie tego do oddylatowanego i nieogrzewanego garazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie próbujących ten schemat świadczy,że zimny garaż to zły pomysł. Sama brama garażowa to żadna izolacja i żadna szczelność. Skraplać się może.Kuchnią bym się nie przejmował,są jeszcze toalety. Trzecią zimę tam dmucham . Faktem jest natomiast ,że zapach na poddaszu jest inny niż w domu. Ale nie wali.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar - podoba mi się Twoja koncepcja, ale czy możesz powiedzieć coś o zachowaniu twojego RSŚ w lecie - zwłaszcza przy największych upałach ? Korzystasz w ogóle z niego latem , czy zrobiłeś jakieś obejście , żeby niepotrzebnie nie dogrzewać powietrza schłodzonego przez GMC ? Jakie temp miałeś na wlocie powietrza do domu w upały ?

Robiłem obejście letnie i ostatniego lata 80% szło przez obejście a 20% przez RSŚ. Temp. powietrza oscylowała w upały wokół 17-18oC.

W tym roku planuję eksperymentalnie puszczać tylko przez RSŚ. Zobaczymy czy będzie jakaś różnica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie próbujących ten schemat świadczy,że zimny garaż to zły pomysł. Sama brama garażowa to żadna izolacja i żadna szczelność. Skraplać się może.Kuchnią bym się nie przejmował,są jeszcze toalety. Trzecią zimę tam dmucham . Faktem jest natomiast ,że zapach na poddaszu jest inny niż w domu. Ale nie wali.

E toalety...to mnie nie martwi. Co innego taki smazony mintaj :p

 

Co do garazu - to wlasnie skraplanie budzi obawy. Ale zdaje sie ze gdzies czytalem ze ktos zrobil wyrzut z reku i nie bylo problemu. No ale przy reku wiekszosc wilgoci sie wykropli juz w nim samym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym się do nieogrzewanego nie odważył, dlatego u szwagra bedziemy wywalać do lekko ogrzewanego - automatyka będzie miała zadanie utrzymywać 14stC, jest podłogówka, mam nadzieję że jak gipsiarze wejdą w poniedziałek, to do połowy lutego damy radę szczelnie oddzielić garaż od reszty, jesli nie to testy dopiero w przyszłym roku.

 

Oczywiście przed wentylatorem wywiewnym filtry EU3 i węglowy obowiązkowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym poddac pod dyskusje watpliwosc ktora mam. Kompletna koncepcja WMG zakłada wyrzut zuzytego powietrza na ocieplone poddasze nieuzytkowe. Moja watpliwosc dotyczy aktywnosci uprawianych przez malzonke, czyli gotowania. Nad kuchenka tradycyjnie znajdzie się wyciąg, wyposazony w filtr przeciwtłuszczowy. Zostaje wilgoc i zapachy. I to zapachy mnie martwia. Poddasze bede mial ocieplone ekofibrem, W czesci nieuzytkowej jeszcze nie zdecydowalem czy bede robil wewnetrzne deskowanie czy tylko jakas wloknina. Obawiam sie ze ekofiber przesiaknie tym wszystkim co produkuje moja zona. Zazwyczaj pachnie to niezle, ale jak sie to wszystko wymiesza....

Nie dotyczy to sytuacji ekstremalnej, typu przypalony tłuszcz albo smazenie ryby - na to przewiduje tryb turbo sprzegniety z przepustnica i oddzielny wyrzut bezposrednio na zewnatrz.

 

Inne sprawa - to energia zawarta w zuzytym powietrzu. Jako ze realizacje zakladam ortodoksyjna czyli bez reku, troche tego bedzie. Czy dobrym pomyslem byloby wrzucanie tego do oddylatowanego i nieogrzewanego garazu?

 

Szkoda takie ciepło wyrzucać na zewnątrz a jeszcze gorzej do garażu!. Wyrzucanie na zewn. to strata ciepła i duży mostek w ścianie. Czy nie lepiej zastosować pochłaniacz w filtrem węglowym i wyrzucać ciepłe, wilgotne i przefiltrowane powietrze na salony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...