Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Panie i Panowie prośba o podpowiedź.

Koncepcja domu:

Dom parterowy bez poddasza użytkowego, pow. uż ok. 130m2. Połowa domu to część dzienna, połowo część nocna.

Planowane dwa nawiewy, po jednym w każdej strefie i wyciągi w każdym pomieszczeniu. Generalnie prosta sprawa.

Jest jedno ale.

W części dziennej będzie antresola, z dodatkowym wypoczynkiem, biblioteczką itp.

Z tego powodu nad połową salonu będzie pustka aż do dachu.

W związku z tym pojawiają się dwie wątpliwości.

1. Czy na poziomie antresoli dać dodatkowy nawiew?

2. Czy w takim układzie w salonie trzeba dać wywiew (w części gdzie będzie strop), czy wystarczy wywiew na antresoli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nydar wracając do schematu "wentylacji hybrydowej" uważasz że to lepsze rozwiązanie niż zastosowanie rekuperatora?

Na schemacie wywalasz najcieplejsze powietrze na poddasze "ciepłe do góry"

przy zastosowaniu rekuperatora zbierasz ciepłe zużyte powietrze i odzyskujesz, w przypadku wyporówki najcieplejsze powietrze wypuszczasz w atmosferę. Moim zdaniem zastosowanie reku podbiję temp. w budynku o 1-2*C mimo mieszania powietrza, dla domu zużywającego na poziomie 15kWh/m2/rok

to bardzo dużo, według mnie więcej zyskać można przez reku niz przez wyporówkę i likwidację strat przez dach. Co o tym myślisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku też zużywa prąd, przy małych przepływwach odzysk bywa kiepski, a do osiągnięcia podobnego "komfortu wentylacyjnego" (według zeznań posiadaczy wentylacji wyporowej) reku potrzebuje większej wymiany (czyli wyrzuca podobne ilości energii, tyle że mniejszymi porcjami, za to w wiekszym stumieniu powietrza, "przy okazji" bardziej wysuszając wnętrze). No i reku jest zwykle jednak nieco droższy w zakupie. Krótko mówiąc: koszty użytkowe będą zbliżone, choć inaczej rozłożone, z lekkim wskazaniem chyba jednak na wentylację wyporową.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba brać pod uwagę, że nie każdy ma możliwość wykorzystania strychu jak u Nydara.

Niektórzy traktują tą część jako pm. gospodarcze/magazyn. I w takiej sytuacji na pewno lepiej to powietrze wykorzystać przepuszczając je przez reku (najlepiej jak najtańszy, a najlepiej handmade) lub małą PC.

Nie zmienia to faktu, że WW jest jedną z najciekawszych rzeczy jaka się pojawiała na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i Panowie prośba o podpowiedź.

Koncepcja domu:

Dom parterowy bez poddasza użytkowego, pow. uż ok. 130m2. Połowa domu to część dzienna, połowo część nocna.

Planowane dwa nawiewy, po jednym w każdej strefie i wyciągi w każdym pomieszczeniu. Generalnie prosta sprawa.

Jest jedno ale.

W części dziennej będzie antresola, z dodatkowym wypoczynkiem, biblioteczką itp.

Z tego powodu nad połową salonu będzie pustka aż do dachu.

W związku z tym pojawiają się dwie wątpliwości.

1. Czy na poziomie antresoli dać dodatkowy nawiew?

2. Czy w takim układzie w salonie trzeba dać wywiew (w części gdzie będzie strop), czy wystarczy wywiew na antresoli?

 

Myślę,że wywiew na antresoli będzie wystarczający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Reku też zużywa prąd, przy małych przepływwach odzysk bywa kiepski, a do osiągnięcia podobnego "komfortu wentylacyjnego" (według zeznań posiadaczy wentylacji wyporowej) reku potrzebuje większej wymiany (czyli wyrzuca podobne ilości energii, tyle że mniejszymi porcjami, za to w wiekszym stumieniu powietrza, "przy okazji" bardziej wysuszając wnętrze). No i reku jest zwykle jednak nieco droższy w zakupie. Krótko mówiąc: koszty użytkowe będą zbliżone, choć inaczej rozłożone, z lekkim wskazaniem chyba jednak na wentylację wyporową.

 

Im mniejszy przepływ na rekuperatorze tym wieksza wydajność, można zrobić samemu wymiennik i dobrać wentylatory tym samym ustawic odpowiednio wymianę w sumie podobną do wymiany wyporowej, tym samym redukując wilgotność. Dla mnie reku jest bardziej ekonomiczny i komfortowy niż wentylacja wyporowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafał 2011. Nie mam reku bo świeże powietrze dostarczane do domu ma teraz 18,5oC .Ale gdybym miał tylko wentylację wyporową, to pewnie reku by było.

Na razie zużyte powietrze ogranicza straty przez dach ale nadal ma w sobie spory potencjał. Czeka na PC.

 

Jeżeli świeże powietrze ma temp.18,5 mimo że nie grzałeś gruntu i skarzyłeś się że potrzebujesz na ogrzanie dużo więcej energii na ogrzewanie niż przy ładowaniu to skąd masz 18,5 *C ? ile miałeś jak grzałeś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar - dzieki !

Literalnie przeczytałem Twoje ostatnie zdanie i wyszło mi szt / metr ;)

Ok. Czy tak będzie dobrze: parter - nawiew na ścianie klatki schodowej naprzeciw wejścia do "salonu", wywiewy: w "salonie", kuchni, łazience i wc (tu niestety tuz obok nawiewu ?!?!)

Piętro : nawiew - też przy klatce schodowej (klatka schodowa musi być obudowana i zamknięta drzwiami na dole i na górze - by powietrze świeże nie spływało na parter ), wywiewy w sypialniach i ich łazienkach.

Wyrzutnię pasowało by zrobić w ścianie tuż pod kalenicą, nad: północna sypialnia / klatka schodowa - dach ma dwie wysokości kalenicy (nie chciałbym robić dziury w dachu, ale z drugiej strony szkoda grawitacyjnego ciągu wyrzucanego powietrza).

Pozdrawiam.:bye:

Marek

jeżeli klatka schodowa jest "otwarta"i połączona przynajmniej częściowo z salonem to nawiew zrobiłbym w samym salonie a wyciąg obowiązkowo na samym szczycie tej klatki ...

sam nawiew można rozdzielić na np. dwa jeden w salonie a drugi w przylegającym otwartym holu unikniemy tym sposobem zbyt silnego strumienia w jednym miejscu, uważam też że nie ma potrzeby kombinowania z umiejscowieniem owych nawiewów przy podłodze bo w zupełności wystarczą umieszczone w sufitach dolnej kondygnacji ...

samą wyrzutnię można zrobić gdziekolwiek byle była w miarę możliwości jak najwyżej w stosunku do anemostatów wyciągowych a także jak najmniej narażona na napór wiatru z danej strony ...

 

tak swoją drogą zauważyłem u siebie znaczne różnice w przepływie po zamknięciu drzwi do danego pomieszczenia pomimo otworów wentylacyjnych w dolnej części, jak dla mnie najbardziej sensownym rozwiązaniem są wentylatory działające cały czas bo siła ssąca jest równomiernie rozłożona na poszczególne pomieszczenia co też uczyniłem u siebie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie reku jest bardziej ekonomiczny i komfortowy niż wentylacja wyporowa.

ale nikt nie twierdzi że rekuperator sam w sobie jest jakimś złem, nic nie stoi na przeszkodzie zrobić układ hybrydowy oparty na centrali wentylacyjnej i wykorzystujący zjawiska przypisane wentylacji wyporowej...

czyli tak jak w tytule WMG ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nikt nie twierdzi że rekuperator sam w sobie jest jakimś złem, nic nie stoi na przeszkodzie zrobić układ hybrydowy oparty na centrali wentylacyjnej i wykorzystujący zjawiska przypisane wentylacji wyporowej...

czyli tak jak w tytule WMG ...;)

 

Tylko czy zastosowanie reku podbije temperaturę budynku? ja twierdzę że tak nydar że nie ponieważ reku miesza powietrze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak dla mnie najbardziej sensownym rozwiązaniem są wentylatory działające cały czas bo siła ssąca jest równomiernie rozłożona na poszczególne pomieszczenia co też uczyniłem u siebie...

 

możesz rozwinąć co masz na myśli? w każdym pomieszczeniu masz wentylator wyciągowy ? czy wszystkie wywiewy łączą się w jeden kanał i tam jest wentylator ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy zastosowanie reku podbije temperaturę budynku? ja twierdzę że tak nydar że nie ponieważ reku miesza powietrze!

 

spróbowałem narysować sobie wentylacje u @nydara z req - stopień skomplikowania układu i koszty inwestycyjne całkowicie dyskwalifikuje takie rozwiązanie u niego - także dajta spokój, bo u niego zyski nie warte poniesionych nakładów.

 

spróbowałem wyrysować to w swoim projekcie WMG - te same efekty

 

ograniczanie się do działania układu tylko zimą to krótkowzroczność, jest jeszcze lato, okresy przejściowe - całkowita porażka req

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

spróbowałem narysować sobie wentylacje u @nydara z req - stopień skomplikowania układu i koszty inwestycyjne całkowicie dyskwalifikuje takie rozwiązanie u niego - także dajta spokój, bo u niego zyski nie warte poniesionych nakładów.

 

spróbowałem wyrysować to w swoim projekcie WMG - te same efekty

 

ograniczanie się do działania układu tylko zimą to krótkowzroczność, jest jeszcze lato, okresy przejściowe - całkowita porażka req

Taki układ wyglądałby jak na schemacie w dzienniku Barth3za. Co do zysków szacuję że było by to około 200-350kWh rocznie więc dla 15kWh/m2/rok coś to znaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile są rekuperatory dające więcej jak 18oC tak jak w moim układzie,to zysk można liczyć tylko z tej różnicy temperatur. Sensu w tym ekonomicznego nie ma

moim zdaniem.

To co pisał jasiek o wentylatorze na wyrzutni . Mam poddasze,które robi za skrzynkę rozprężną, a w dziurze ściany,na wyrzutni zwykły wentylatorek łazienkowy ,który pracuje non stop lato,jesień ,zima,wiosna. Od dwóch lat jeszcze nie był wyłączony.Spręż nędzny ale większego nie trzeba ,bo opory nędzne. Prądu bierze tyle co nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...