Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

spróbowałem narysować sobie wentylacje u @nydara z req - stopień skomplikowania układu i koszty inwestycyjne całkowicie dyskwalifikuje takie rozwiązanie u niego - także dajta spokój, bo u niego zyski nie warte poniesionych nakładów.

 

U nydara nie ma sensu wstawienei requ. Albo RSŚ, albo reku.

 

spróbowałem wyrysować to w swoim projekcie WMG - te same efekty

 

co dokładnie masz na myśli ? co spowodowało, że reku nie opłacalne a RSŚ tak ?

 

ograniczanie się do działania układu tylko zimą to krótkowzroczność, jest jeszcze lato, okresy przejściowe - całkowita porażka req

 

Zgadzam się, że zakup "półkowego" reku nie jest opłacalny. Requ "tymi recami" jest opłacalny, moim zdaniem nawet bardziej niż RSŚ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli wentyl zje 200 KWh po 60 gr, a Twoja KWh godzina kosztuje np 15 gr, to musi ta wentylacja odzyskiwac 800 KWh dostarczonej energi cieplnej zeby bilans byl chociaz na 0...

coś za coś ...

u mnie można i bez wentylatorów tyle że trzeba pozostawiać drzwi otwarte ...

 

myślę że przy budowie instalacji od samego początku nastawiając się na napęd grawitacyjny można by spokojnie opędzić cały sezon bez wentylatorów ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myślę że przy budowie instalacji od samego początku nastawiając się na napęd grawitacyjny można by spokojnie opędzić cały sezon bez wentylatorów ...

 

Ale to działa odwrotnie proporcjonalnie do potrzeb. Im ziemniej tym większy przepływ. Jeśli to miałoby działać cały sezon grzewczy, to przy mrozach należałoby tłumić przepływ powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dzięki za odpowiedź.

Chyba nie jasno się wypowiadam na forum bo na moje pytania mało kto odpowiada.

Wprost.

Czy jeżeli zastosuję wentylator na wywiewie końcowym do którego będą spięte 4 wywiewy z pokoi ( każdy o innej długości) to czy przepływ będzie w każdym taki sam

Np. 100m3/h dzielimy na 4 i daje to 25m3/h na wywiew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylator kanałowy na GWC i wentylatorek łazienkowy na poddaszu to razem 40W/h,ok.29kW/m-c.

Gdzieś czytałem,że napęd do rekuperatorów i elektryczny system rozmrażania,nie wlicza się do zużycia CO,ale może się mylę.

Czyli roczne zapotrzebowanie na CO i wentylację masz nie 2000KWh ale 2350 KWh ( ok. 15% więcej ). To jednak nieco zmienia ekonomikę twojej WMG.

Nydar masz policzone ŚChEBM ( do odbioru budynku niezbędne ) ? Masz jak wół napisane ogrzewanie i wentylacja .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeżeli zastosuję wentylator na wywiewie końcowym do którego będą spięte 4 wywiewy z pokoi ( każdy o innej długości) to czy przepływ będzie w każdym taki sam

Np. 100m3/h dzielimy na 4 i daje to 25m3/h na wywiew

nie ...

przepływy będą zależne od oporów na danych odcinkach ale anemostatami da się to wyregulować ...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli roczne zapotrzebowanie na CO i wentylację masz nie 2000KWh ale 2350 KWh ( ok. 15% więcej ). To jednak nieco zmienia ekonomikę twojej WMG.

Nydar masz policzone ŚChEBM ( do odbioru budynku niezbędne ) ? Masz jak wół napisane ogrzewanie i wentylacja .

Nydar jakoś się odniesiesz ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że na prąd ale twoje cudowne WMG też nie działa na wodę. Na I biegu przy 150 m3 wymiany moje reku bierze 27 W, przy 250 m3 68 W. Twoje 40 W przy szacunkowej wymianie 75 m3 nie powala.

PS. mały kłamczuszek z ciebie Nydar - twoje za darmo to 170 PLN /rok ( niewiele ale nieco zmienia stan rzeczy ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla czego kłamczuszek? Przecież nie ukrywam ile eksploatacja kosztuje. Gdybym wydał kilkaset PLN na bardziej energooszczędny wentyl ,pewnie by wyszło znacznie mniej. Tyle,że jak pisałem nie jestem ortodoksyjny i interesuje mnie wynik finansowy .Drogi wentylator- mniejsze zużycie prądu,a tani wentylator -większe zużycie, kasy ilość podobna.W każdym działaniu musi być sens ekonomiczny.Bez niego nie da się.

 

ps. ile kosztowało twoje reku co tłoczy i wyciąga za 27W 150m3 do domu i 150m3 na zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...