Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

To jest rzeczywiście najbardziej wydajne rozwiązanie. Pozwala osiągnąć wyniki znacznie lepsze niż zakładane w domu pasywnym, bo dodatkowo rozwiązuje problem taniej ciepłej wody. Kluczem do sukcesu jest tu pompa ciepła, która potrafi dobrze współpracować z panelami PV (dostosowuje swoja moc do mocy dostarczanej z paneli PV). Tak jak o tym pisałem wcześniej pojawienie się takich pomp ciepła jest kwestią bardzo krótkiego czasu (inwerter paneli PV może być jednocześnie inwerterem dla pompy ciepła).

 

jak już pisałem Stiebel od 1 kwietnia będzie sprzedawał takie pompy do CWU - 220ltr ok 7700 netto i 300ltr cok 8300 netto - nie pamiętam dokładnie cen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już pisałem Stiebel od 1 kwietnia będzie sprzedawał takie pompy do CWU - 220ltr ok 7700 netto i 300ltr cok 8300 netto - nie pamiętam dokładnie cen

 

Ja jestem za tzw. zbiorczą instalacją fotowoltaiczną, czyli taką, która generuje prąd na potrzeby całego domu. Jeśli tylko pojawi się opcja półrocznego bilansowania energii z zakładem energetycznym to nic więcej do szczęścia nie trzeba. No może dofinansowanie inwestycji na PV, ale to już się pojawiło ;)

Lokalne instalacje PV zasilające jedno źródło z definicji nie są optymalnym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja durny myślałem ,że domy izolowane to takie z 30cm izolacji od środka.Tym czasem najbliższy izolowany to w Fordonie dla Dam i Potulicach dla Panów.

Coś w tym jest,że człowiek całe życie się uczy i durny umrze.

 

ps. Surgi. Dom pasywny z przyczyn ideologicznych:p nie może być grzany ciepłym powietrzem ,bo co wtedy z wentylacją wyporową i małą ilością powietrza dla komfortu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest rzeczywiście najbardziej wydajne rozwiązanie. Pozwala osiągnąć wyniki znacznie lepsze niż zakładane w domu pasywnym, bo dodatkowo rozwiązuje problem taniej ciepłej wody. Kluczem do sukcesu jest tu pompa ciepła, która potrafi dobrze współpracować z panelami PV (dostosowuje swoja moc do mocy dostarczanej z paneli PV). Tak jak o tym pisałem wcześniej pojawienie się takich pomp ciepła jest kwestią bardzo krótkiego czasu (inwerter paneli PV może być jednocześnie inwerterem dla pompy ciepła).

 

Takie marzenie mam. PC napędzana z PV (jak oby dwie stanieją) a karmiona powietrzem zużytym z domu i GWC.

Takie marzenie na pohybel Putinowi i Szejkom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za tzw. zbiorczą instalacją fotowoltaiczną, czyli taką, która generuje prąd na potrzeby całego domu. Jeśli tylko pojawi się opcja półrocznego bilansowania energii z zakładem energetycznym to nic więcej do szczęścia nie trzeba. No może dofinansowanie inwestycji na PV, ale to już się pojawiło ;)

Lokalne instalacje PV zasilające jedno źródło z definicji nie są optymalnym rozwiązaniem.

Właściwie to masz rację. Pełna integracja pompy ciepła i instalacji PV miałaby sens w układzie wyspowym, czyli odciętym od sieci. Jeżeli mamy dostęp do sieci i przyłącze energetyczne jest w stanie przesłać co najmniej moc równą mocy szczytowej PV, to takie połączenie jest najlepszym rozwiązaniem. Jest to też rozwiązanie korzystne dla dostawców energii, bo w znacznym stopniu ogranicza szczytowe zapotrzebowanie na energię, które występuje w ciągu dnia. Szczególnie korzystna sytuacja jest w upały, kiedy w coraz większym stopniu wykorzystywane są układy klimatyzacji. To, że w zimie instalacja PV produkuje mniej energii też nie musi być tragedią, ponieważ wtedy energię mogą produkować elektrociepłownie, które mają znacznie większą sprawność jej wytwarzania, niż elektrownie, w których do chłodzenia wykorzystuje się wodę z wód powierzchniowych czy chłodnie kominowe.

Oczywiście, jeżeli znacznie przewymiarujemy instalację PV, w stosunku do naszych potrzeb, to będziemy sponsorowali dostawców energii, sprzedając im energię po śmiesznie niskiej cenie (chociaż w efekcie końcowym powinno to skutkować obniżką cen energii sprzedawanej przez dostawców).

Takie marzenie mam. PC napędzana z PV (jak oby dwie stanieją) a karmiona powietrzem zużytym z domu i GWC.

Takie marzenie na pohybel Putinowi i Szejkom.

PV i PCi stanieją, gdy będą produkowane i instalowane na dużo większą skalę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie marzenie mam. PC napędzana z PV (jak oby dwie stanieją) a karmiona powietrzem zużytym z domu i GWC.

Takie marzenie na pohybel Putinowi i Szejkom.

Już dawno staniały na tyle, że kotłownia gazowa jest droższa! Wystarczy dom zaizolować - PV i PPCi poniżej 0.5kW... Przy 5 kWh/dobę zobaczy Pan jak wszystko jest tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....Ma być tak słonecznie do czwartku .Ciekawe ile wtedy nabije o ile nabije.Szkielet reaguje natychmiast niestety.

 

jak tam sytuacja na froncie??

u mnie 21,6 (korytarz , centralna część domu, brak zysków słonecznych) i 22,4 w kuchni gdzie słońce świeciło do 17

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od przejrzystości powietrza. Dzisiaj powietrze było lekko zamglone ,ale 24oC dało. Z tym,że w szkielecie wszystko zaczyna się od nowa ,codziennie. Akumulacja nędzna więc kompensacji nie ma.

Z twoich temperatur wynika że szału nie ma.To już któryś dzień słoneczny.No i ciekawe czy grzejesz czy tylko słoneczko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16kWh/24 w ciagu ostatnich 2 dni - tej nocy bylo -5/-6 stopni , głównie żre poddasze i 2 pomieszczenia północne, po nocy moge podac Ci ile poszlo tej nocy

 

Podaj podaj . Mam przy okazji pytanie odnośnie + energetyczności okien. Wiesz może jakie jest zużycie energii na CO jak świeci słońce w okna a jakie jest gdy tego słońca nie ma.Oczywiście w porównywalnych temp.zewnętrznych.Jesteś przekonany że okna południowe dają więcej jak tracą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj podaj . Mam przy okazji pytanie odnośnie + energetyczności okien. Wiesz może jakie jest zużycie energii na CO jak świeci słońce w okna a jakie jest gdy tego słońca nie ma.Oczywiście w porównywalnych temp.zewnętrznych.Jesteś przekonany że okna południowe dają więcej jak tracą?

 

Też jestem ciekaw jakie Konrad ma w tym temacie odczucia. Sam chcę zastosować pakiety szybowe o U=0,6 i g=62% zamiast pakietów U=0,5 i g=50%. I nie tylko od południa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że okna południowe więcej zyskują niż tracą. Zwykle okna dwuszybowe o większej przepuszczalności mają lepszy bilans energetyczny od okien trzyszybowych.

Ile dokładnie - trzeba podać lokalizację, orientację, powierzchnię okien oraz temperaturę wewnątrz, i wrzucić w program do audytów. Od razu mówię, że nie mam czasu na robienie indywidualnych symulacji, ale tak mi zwykle w audytach wychodzi. Jest to też często poruszany temat w literaturze o domach pasywnych i energooszczędnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłopaki w watku o oknach liczyli juz to dawno i wniosek wlasnie byla taki jak pisze Indiana_ od południa wystarczy pakiet 2 szybowy

 

po nocy 7,4 kWh zużycia temperatura w domu

temperatura w całym domu 21,3 (zarówno kuchania jak i centralna nienasłoneczniona część - korytarz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym i tak od poludnia typowe pakiety z U 0,5 z dodatkowa powloka ograniczajaca nagrzewanie pomieszczen, dlaczego?

 

Zima slonce swieci tak nisko, ze i tak z nawiazka naswietla okno poludniowe, latem mozna nie zaslaniac zaluzjami/okapami a i tak domu nie przegrzeje.

 

Z reszta ostatniego lata to nie bezsporednie promieniowanie przegrzewalo domy tylko utrzymujaca sie ponad 2 tygodnie temp w okolicy 30 stopni, kazdy kto ma taras i go aktywnie uzywa wpuszcza dziennie tyle cieplego, ze zadne rolety tu nie pomoga :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko jestem zwolennikiem systemów-urządzeń dedykowanych . Kolektor do zbierania promieni słonecznych,okna dla światła:D.

Z doświadczenia wiem,że latem okna południowe jednak do końca nie są dobrym pomysłem, bo przysłanianie całkowite jest absurdem ,a słońce po uzyskaniu zenitu zaczyna opadać, a wtedy żadna markiza nie daje rady.Mam w linii szczytowej ściany,celowo nie wycięty szpaler pięciu sosen od zachodniej strony. Mają teraz z 5m. Może za dwa lata coś pomogą. No i od kwietnia do września zaczynają się problemy.Pół roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jakie średnicy rury ciągnąć do pomieszczeń?

Pokoje, łazienka itd.

Do każdego pomieszczenia ze skrzynek rozprężnych na strychu osobna nitka?

Ponadto mam mały problem z centralnym nawiewem. Główna rura która miała iść ze śmierdziela leci kilka metrów od centralnego holu. Na parterze będzie ze 20cm styro, mogę wrzucić jakiś płaski kanał i dociągnąć bezpośrednio pod wylewką kosztem cieńszej izolacji.

Na piętrze jeszcze nie wiem jak to rozwiązać.

Na piętrze tylko 3cm styro w podłogę, nie mam gdzie schować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...