Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie przesadzacie aby z tym sterowaniem? Mogę jeszcze zrozumieć sterowanie grupami anemostatów (2-3 na cały dom), ale każdym z osobna? To już lepiej chyba zainwestować w centralny system HVAC który miałby dbać o jakość powietrza w całym domu - koszt wyjdzie pewnie zbliżony, ale efekty powinny być lepsze.. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia kosztów. Jeśli zestaw czujnik co2, termometr, higrometr, przepustnica / wentylator, miejsce na PLC będzie kosztował powiedzmy 500 PLN, to te 3 tysie jestem gotowy zapłacić. Dychy już bym nie dał. Poza tym to może być spora oszczędność, bo w niektórych rzadko używanych pomieszczeniach nie ma nic, co generuje na bieżąco wilgoć czy co2, więc wystarczy, jak funkcją przewietrzenie pozbędziesz się chemii i syfu. Oczywiście oszczędność przy założeniu, że nie żałujesz na wentylację i bez względu na warunki masz poniżej 800-1000 ppm. Oszczędności innego typu realizują się następująco: po co mi wentylacja, jak się zrobi duszno, to otworzę okno ;)

 

edit: aha, oczywiście wentylacja zintegrowana z czujnikami ruchu alarmu, ale już pożenienie tego to pikuś i kosztuje tylko czas programowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale trochę się boję akustyki anemostatu skręconego na 1/5 wymiany. Choć teoretycznie jak maleje szczelina, to zmniejsza się przepływ a prędkość powinna zostać taka sama. Po drugie być może łatwiej sterować wentylatorem niż siłownikiem anemostatu. Mówię o takich komputerowych, bezgłośnych, 12-14 cm. Do rozpracowania.

a ja myślę że lepiej pokiwać się nad jakimś rozwiązaniem nie wymagającym elektroniki a nawet jakiegokolwiek zasilania ...

"jak czegoś nie ma to się nie zepsuje"...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zestaw czujnik co2, termometr, higrometr, przepustnica / wentylator, miejsce na PLC będzie kosztował powiedzmy 500 PLN

 

To będzie możliwe najwcześniej po upadku euro-socjalizmu (lub ewentualnie przeprowadzce do Chin). Teraz musisz liczyć raczej te 3 tysie, za każdy punkt...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andriuss: robić od zera na pewno jest taniej, ale trzeba mieć kupę czasu. I to nawet nie teraz, ale potem, jak już przyjdzie do serwisowania... ;) Elektronika jest dość trwała, ale jednak nie wieczna - dlatego jeśli już miałbym robić coś takiego, to z "w miarę gotowych" klocków. Sama zabawa z PLC w domu to już wystarczająca "rozrywka intelektualna", bez dodatkowych problemów z tytułu "budowy peryferiów". ;) No ale "wolnoć Tomku w swoim domku".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andriuss: można tak bawić się tylko po co?

Jesteś pewien, że mikrowentylacja to jest to czego potrzebuje Twoja rodzina, bo może wystarczy po prostu większa wydajność?

 

teoretycznie tak - u mnie przy większej wymianie nie byłoby problemu - tylko większa wymiana w zimie = większe straty , większe zużycie kWh

dlatego w zimie najtańszym rozwiązaniem będzie otwieranie/ uchylanie drzwi - wtedy opisany problem nie występuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale są okresy w życiu,gzie latorośl chce mieć zamknięte drzwi do pokoju i rodzice jeszcze na tyle młodzi że wieczorem też chcą mieć zamknięte drzwi.

Należy pamiętać,że nasz oddech to para wodna i CO2 plus reszta co w powietrzu jest o temp.36,6oC.Może jednak warto pochylić się nad tym aby z tej podgrzanej mieszanki gazów o takiej temperaturze wycisnąć dla nas jak najwięcej korzyści przy jak najtańszym sposobie.Bo co by nie mówić to komercja zainteresowana jest czym innym a mój portfel czym innym.Mimo,że chodzi nam o to samo.O świeże powietrze w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrius.A o jakich bezgłośnych wentylatorkach komputerowych mówisz..Znalazłem kiedyś dmuchawy komputerowe od 5m3/h za parę PLN,ale bardzo głośne.

 

Pierwszy z brzegu, taki lepszy, bo są także po 40 PLN:

 

http://aac.com.pl/noctua-nfp14-flx-140mm,produkt,777.html

 

Wadą jest bardzo niski spręż, no ale założenie jest takie, że w kanale wentylacyjnym jest wyższe ciśnienie niż w pomieszczeniu, także te wartości mogą się poprawić in plus. Zabawa w takie rzeczy samemu ma ten plus, że mogę sobie poprawiać wszelkie nastawy w nieskończoność w ramach mieszkania w swoim domu (raczej nie będę tego traktował jako pracę czy przykry obowiązek). Gdybym chciał do tego dobrego fachowca, i powiedział mu, że nie wychodzi zanim wszystko nie będzie działało IDEALNIE, pewnie za samo to by mnie skasował na dychę. Oczywiście klocki mogą być na różnym poziomie zaawansowania. Np. mamy niezawodną alibabę, gdzie ceny w defaultu są 3-4 razy niższe niż u rodzimych dostawców. Np. to:

 

http://www.alibaba.com/product-gs/691627970/Perfect_All_in_1_monitor_for.html

 

Mogę się założyć, że da się takowe kupić u chińczyka za 100 baksów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopytuję o te mikro wentylatorki ,ponieważ przy 70m3/h w parterowym domu 140m2 chciał bym poprawić wentylację w łazienkach(kąpiel).Nie ma co prawda nadmiaru wilgoci ani dziwnych zapachów ale ... Intuicja mi podpowiada aby w trakcie kąpieli wzmóc przepływ powietrza.

Co do twojego pomysłu na mikro wentylację.Ja bym poszedł w pstryczek włącz-wyłącz z regulacją mocy w każdym pomieszczeniu sypialnym.W końcu przyzwyczailiśmy się do pstryknięcia światła.Tańsze by chyba było.Ale to są pomysły człowieka co o sterowaniach i prądzie nic nie wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taaa...

albo co innego w sypialni uprawiał bo wtedy oddech jakby szybszy .

Podziwiam ludzkość za niesamowitą umiejętność komplikowania życia.A natura podpowiada aby zimniejsze dołem wlatało a cieplejsze górą wylatało.No chyba,że ta natura jakaś przygłupia jest.

he he ...

ja wiem tylko to że muszę przerobić swoją wentylację tak aby chodziła skutecznie w grawitacji...

jeszcze muszę tylko coś wykombinować co by w lecie też hulało ...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...