Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

,,Do każdego pomieszczenia ze skrzynek rozprężnych na strychu osobna nitka?''

 

Brzmi jak WM tradycyjna.Wytłumacz precyzyjniej o co chodzi.

Jasiek pomóż bo ze mnie taki instalator jak z koziej.....

najpewniej chce dać takie coś...

http://allegro.pl/skrzynka-rozdzielcza-do-dgp-srrs-150-5x125-darco-i4046868801.html

i każde pomieszczenie do tego podłączyć a na kanale zbiorczym dać wentylator ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się zastanawiałem nad średnicami, dam kanały płaskie w ocieplenie. Muszę jeszcze przeliczyć przekroje ale pewnie 120 x 60 wystarczy.

Piony fi 160. Wyjście z gwc fi 200.

Nie wiem jak rozdzielę strugę powietrza na 4 kanały na poddaszu. Myślałem o jakiejś samoróbie rozdzielacza.

Bardziej zastanawia mnie czy spinać wszystkie wywiewy z całość i ciągnąć do piwnicy aby tam coś z tego odzyskać...

 

 

Panowie, jakie średnicy rury ciągnąć do pomieszczeń?

Pokoje, łazienka itd.

Do każdego pomieszczenia ze skrzynek rozprężnych na strychu osobna nitka?

Ponadto mam mały problem z centralnym nawiewem. Główna rura która miała iść ze śmierdziela leci kilka metrów od centralnego holu. Na parterze będzie ze 20cm styro, mogę wrzucić jakiś płaski kanał i dociągnąć bezpośrednio pod wylewką kosztem cieńszej izolacji.

Na piętrze jeszcze nie wiem jak to rozwiązać.

Na piętrze tylko 3cm styro w podłogę, nie mam gdzie schować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja źle kumałem .Dla mnie skrzynka rozdzielcza to dla nadmuchów . A tu mówicie o sytuacji odwrotnej.Dla wyciągów.Moja skrzynką jest poddasze dla wyciągów.Z tąd to niezrozumienie o co kaman.

 

ps. jasiek podpowiadaj ze strony wykonawczej bo ja tylko jedną instalację ww zrobiłem,:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poddasze.jpg

parter.jpg

Rzuty poddasza i parteru.

Pierwszy rysunek to poddasze.

W łazience w oryginalnym projekcie jest komin, nie wymurowałem go.

Te kółeczka ze strzałkami to oryginalny szkic WM z projektu.

Otwory są gotowe. Pozostaje kwestia podpięcia odpowiednich rur i narzucenia kierunku przepływu strugi powietrza.

Drugi rys. to parter.

W projekcie duży salon z kominkiem którego nie ma, dodatkowo będzie wstawiona ścianka, którą narysowałem.

Ta duża dziura, to miejsce na rure fi200 od GWC (którego nie mam aktualnie). Na piętrze także jest (zapomniałem dorysować).

Tak jak pisałem wcześniej, centralny nawiem mam w tym otworze największym. Musiałbym płaskim kanałem podciągnąć go do przedpokoju w styro w podłodze.

Na piętrze nie mam pomysłu.

Dom ma 9x9m + ganek (wiatrołap).

Wylot powietrza z wentylacji mam w ścianie szczytowej nad wiatrołapem.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Niedługo czekają mnie decyzje co do wentylacji więc pytam, bo wydawało się prosto a jest jak zwykle.

Zakładam rurowe GWC tak jak je tu opisałem http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=6408650&viewfull=1#post6408650

z GWC do jakiegoś prostego reckuperatora http://allegro.pl/rekuperator-z-odzyskiem-ciepla-i-wilgoci-250m3-h-i4079992301.html. Ale dalej w las jest ciemniej.

 

Nawiewy i wyciągi tak jak tu poniżej

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/854/bek7.png

 

Pytanie czy nawiewy robić od spodu ( schowane w posadzce - jest taka opcja) czy od góry i czy rury od wyciągów powinny iść podwieszanym suficie czy mogą "biec" na nieużytkowym poddaszy schowane w jego ociepleniu.

 

I jeszcze pytanie bo to pomieszczenie (pierwotnie miało być garażem ale nie będzie w sumie 28 m2) w którym planuje centrale WM

to powietrze wyciągać czy nawiewać ?

Edytowane przez mic81
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedługo czekają mnie decyzje co do wentylacji więc pytam, bo wydawało się prosto a jest jak zwykle.

Zakładam rurowe GWC tak jak je tu opisałem http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=6408650&viewfull=1#post6408650

z GWC do jakiegoś prostego reckuperatora http://allegro.pl/rekuperator-z-odzyskiem-ciepla-i-wilgoci-250m3-h-i4079992301.html. Ale dalej w las jest ciemniej.

 

Nawiewy i wyciągi tak jak tu poniżej

http://imagizer.imageshack.us/v2/xq90/854/bek7.png

 

Pytanie czy nawiewy robić od spodu ( schowane w posadzce - jest taka opcja) czy od góry i czy rury od wyciągów powinny iść podwieszanym suficie czy mogą "biec" na nieużytkowym poddaszy schowane w jego ociepleniu.

 

I jeszcze pytanie bo to pomieszczenie (pierwotnie miało być garażem ale nie będzie w sumie 28 m2) w którym planuje centrale WM

to powietrze wyciągać czy nawiewać ?

 

nad stołem w jadalni dałbym jeszcze jeden wywiew, tam gdzie centrala WM- wywiew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś normy, parametry, które są z góry założone do spełnienia przez WM ?

Np. nie mniej wymian m3, kubatur /h niż ..... Rozmawiałem dzisiaj z pewnym magikiem od wentylacji i troszkę mnie rozbroił swoimi stwierdzeniami odnośnie tego co WM musi spełniać.

Jak to jest od strony legislacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś normy, parametry, które są z góry założone do spełnienia przez WM ?

Np. nie mniej wymian m3, kubatur /h niż ..... Rozmawiałem dzisiaj z pewnym magikiem od wentylacji i troszkę mnie rozbroił swoimi stwierdzeniami odnośnie tego co WM musi spełniać.

Jak to jest od strony legislacyjnej.

 

siedzisz w temacie już tyle czasu i naprawdę nie wiesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

siedzisz w temacie już tyle czasu i naprawdę nie wiesz?

 

Nie jestem pewnie czy to co wiem to akurat jest tak do końca prawda, Jeżeli są jakieś wyznaczone minimalne progi na WM to dotyczyć powinny również WG tylko jak jeszcze potrafię sobie wyobrazić realizacje przez WM ( odpowiednia centrala dobrane pod parametry kanały wentylacyjne ) to jak zmusić WG aby przez cały rok wentylacja przebiegała na tym samym chodź minimalnym progu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trza ją dobrze wybudować - z tego powodu to nie takie proste i wygodniej i ekonomiczniej jest zrobić WM.

 

Poza tym mówi się o tym na okrągło - tylko nie czytasz :)

 

min 25m3/h na osobę

 

mam sporę problemy z czasem - czyli u mnie by to było 25 x 5 luz - są na to jakieś przepisy może kojarzysz gdzie to zostało oficjalni zapisane w ustawie , rozporządzeniu itp itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisu, o którym piszesz po prostu NIE MA!!!

Bardzo wielu ludzi bredzi jak na mękach - ze jest i nawet go podaje...

Tylko...

Dotyczy budynków zamieszkania ZBIOROWEGO.

 

Kiedyś, w głębokim socjalizmie, były takie NAKAZY NORMOWE.

Teraz żyjemy w wolnym kraju i normy są ZALECENIEM a nie nakazem.

 

Próba wykonania stabilnej wentylacji grawitacyjnej to budowanie perpetuum mobile...awykonalna.

Latem, na ten przykład, taka wentylacja nie działa, bo przestaje istnieć jej napęd! (wyłączony system grzewczy).

 

Więc?

Rób jak chcesz... wolno...

Ale jak nie będziesz uważał jak robisz - to potem rób jak uważasz.!

 

Ja zalecam zastosowanie logiki i poznanej odrobiny fizyki - przed podejmowaniem decyzji.

Wentylacja powinna być dopasowana do obciążenia wilgocią danego obiektu.

Wilgoć generują ludzie a nie m2.

Nie ma znaczenia, czy żyjesz na 1000m2 podłogi, 100m2 podłogi czy na 30.

Dla przeciętnej rodziny wymiana potrzebna najczęściej to 120-150m3 w CAŁYM zajmowanym domu.

No, chyba, że się garnek przypali...

 

Tych parametrów, stabilnych, grawitacyjną wentylacją nie zapewnisz, bo się nie da...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są jakieś normy, parametry, które są z góry założone do spełnienia przez WM ?

Np. nie mniej wymian m3, kubatur /h niż ..... Rozmawiałem dzisiaj z pewnym magikiem od wentylacji i troszkę mnie rozbroił swoimi stwierdzeniami odnośnie tego co WM musi spełniać.

Jak to jest od strony legislacyjnej.

to jak w końcu...?

znalazłeś te normy ...?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nakazu nie ma, ale normowe 70m3/h kuchnia, 50m3/h łazienka, 30m3/h mały pokój, 50 m3/h większy pokój, 15m3/h garderoba daje przyjemne, świeże powietrze i sprawne usuwanie zapachów, a jednocześnie w przeciętnym domu nie przesusza powietrza zimą. Te normy nie wzięły się z sufitu, ktoś nad tym sporo myślał i dobrze wykombinował.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...