Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

U mnie było i ponad 6000 ppm. Pokój około 12m.kw dwie dorosłe osoby śpiące w tym pokoju podnoszą z 800 do tej wartości przez noc. Oczywiście wentylacja grawitacyjna a właściwie jej brak. Wiem jedno w wielkiej płycie tak się żyje. Ludzie nie wiedzą o ppmach i tyle.

Tutaj trzeba wrócić do pojęcia komfortu. Dla kazdego jest inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

(...)Moim zdaniem poprawne jest podawanie krotności wymiany per m2/osoba. Podałem przykład z salonem 20m2 i 40m2 z zawartością 4 osób, przebywający przez 2 godziny.(...)

 

Na m2? Wyobraź sobie te 20m2 z sufitem wysokości 40cm (kiedyś byłem w takiej jaskini - czołgając się na plecach zaczepiałem nosem o "elementy" sufitu) i wyobraź sobie te 20m2 , powiedzmy z sufitem jak w kościele na wysokości kilkudziesięciu metrów. Jak uszczelnisz te pomieszczenia, to gdzie szybciej skończy się tlen ludziom w środku? A m2 mają te same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na m2? Wyobraź sobie te 20m2 z sufitem wysokości 40cm (kiedyś byłem w takiej jaskini - czołgając się na plecach zaczepiałem nosem o "elementy" sufitu) i wyobraź sobie te 20m2 , powiedzmy z sufitem jak w kościele na wysokości kilkudziesięciu metrów. Jak uszczelnisz te pomieszczenia, to gdzie szybciej skończy się tlen ludziom w środku? A m2 mają te same.

 

Bądźmy poważni. Podając przykład mam w domyślę typowe pomieszczenie. A tym bardziej porównując dwa salony, to chyba nie muszę dopowiadać, że oba o tej samej wysokości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz. "typowe pomieszczenie" to coś jak "zwykły proszek", albo "wiodący proszek na rynku" - taki wytrych marketingowy pod który, można wrzucić wszystko, a każdy ma na myśli coś innego. Dzięki temu nowy proszek pierze na bardziej biało, niż poprzedni, który tez prał na bardziej biało. A kolejny nowy uzyska jeszcze bielszą biel. W marketingu już dawno zatracono zdrowy rozsądek, odbiorcy niestety też.

 

A technika potrzebuje twardych mierzalnych parametrów. Tu nie da się napisać że coś jest bielsze - tu trzeba podać dokładny kolor. ( i da się to określić).

W technice ważne też są jednostki miary - czy mierzysz w mm czy może w km. I nie da się mieszać jednostek - jak będziesz natężenie prądu mierzyć w kg to narazisz się na śmieszność.

 

A wracając do "typowych pomieszczeń" to co uznajesz za typowe? 2,9m wysokości - jak u mnie w domu, czy 2,3m jak u mojego znajomego na wielkiej płycie, po obniżeniu sufitu karton gipsem? Bo te 0.6m różnicy powoduje prawie 30% więcej powietrza na m2, wiec i inne wyniki stężenia CO2 produkowane przez mieszkańców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wracając do "typowych pomieszczeń" to co uznajesz za typowe? 2,9m wysokości - jak u mnie w domu, czy 2,3m jak u mojego znajomego na wielkiej płycie, po obniżeniu sufitu karton gipsem? Bo te 0.6m różnicy powoduje prawie 30% więcej powietrza na m2, wiec i inne wyniki stężenia CO2 produkowane przez mieszkańców.

 

Przyjmij dwa pomieszczenia 20m2 i 40m2 o wysokości 2,6m i do tego się odnieś. A najlepiej do artykułu który przytoczyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie przemawia, że krotność wymiany nie należy odnosić tylko do ilości osób w budynku, lecz również brać pod uwagę m2 przypadające na osobę. O tym nie pisze się na forum, a moim zdaniem jest istotne.

Stąd te 75m3/h dla 150m2 p.u. dla 3 osób. W przypadku nydara to może wystarczyć, ale może nie być komfortowe/zalecane dla p.u. np. 90m2. Warto też brać pod uwagę, ile osób i jak długo przebywa w domu. Wyjście obu dorosłych do pracy i dzieciaków do szkoły powoduje, że w domu stężenie maleje, a po powrocie, do wieczora nie zdąży narosnąć.

 

I jeszcze jedna kwestia. Dlaczego zalecają zwiększenie krotności wymiany już od marca, a pod koniec kwietnia zaleca się zwiększyć wymianę aż dwukrotnie ?

 

Zgadzam sie z Toba w calej rozciaglosci:)

 

Pomimo, iz obecnie wentylacja chodzi do 15 godzin/tydzien !!! PPMy przy 3 mieszkancach nigdy nie przekroczyly 1200. 120 m2 jakies 330 m3 kubatury nie tak latwo w 3 osoby "przeladowac" zwlaszcza, ze osoby po dom sie przemieszczaja, sa okresy, kiedy nikogo nie ma i w koncu dom nie jest szczelny.

 

Malo kto z tego sobie zdaje sprawe i wiekszosc osob pedzi nawet zima 100-150 m3/h nawet jak przez 14 godzin na dobe nikogo w domu nie ma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicz te ppm na %.

Potem zrób to samo w... kopalni na -1000.

 

Adam M.

 

Co da przeliczanie ppm na % ? No może tyle,że 2000ppm to 0,2% ,ale że tak mało,nie oznacza że dla mnie jest obojętne.

Powiedz szczerze ,gdzie byś wybrał miejsce na tygodniowy wypoczynek? Plaże w Jastarni czy kopalnie na -1000 ?

Zresztą nie ma się o co spierać. Odkąd PN nie jest obowiązująca ,subiektywne odczucie komfortu waży na tym czy wentylujemy 75m3/h czy 200m3/h .Od jednej i drugiej ilości nikt nie zejdzie z tego padołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,, w koncu dom nie jest szczelny."

 

I to jest główny powód,że w wielu domach ppm-y nie są problemem.

W domach szczelnych problem się pojawi .

 

Nydar, idealnie szczelnych nie ma, ja proby szczelnosci nie robilem, ale podawalem jakie mam wilgotnosci po ile godzinach bez WM i dramatu nie bylo.

 

W koncu jesli mialbym durszlak to jak moglbym ogrzac sie klima zuzywajac od 8 do 31 marca 52 kWh? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

""Panie Adamie, w bieda-kraju żyjemy, mamy bieda-fachowców i bieda-wypłaty to i bieda-domki mamy... "

 

No tak, ale...

Czy musimy mieć też bieda-rozum?

 

Adam M."

 

Bieda kraj a domy po 300m2 na trzy osoby... z kolumnami i koniecznie dachem czterospadowym. Obowiązkowo z każdej strony balkon i lukarna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem...

Typowe objawy "psa Pawłowa".

WIESZ, ze masz się poczuć gorzej - to się CZUJESZ gorzej!

A na potwierdzenie, ze gorzej - PISZCZY!

 

JEŻELI jesteś jednostką o otwartym umyśle, to SPOKOJNIE i DO KOŃCA, a także ZE ZROZUMIENIEM prześledzisz choćby to:

https://www.youtube.com/watch?v=qpJT91cEfLs

 

Nie musisz w to wierzyć bez zastrzeżeń!

Nie musisz "z marszu"...

Ale...

Masz Google i możesz zweryfikować, czy facio nie bredzi.

 

Dla mnie to nie jest żadna rewelacja, bo ja wiem o korzystnym wpływie małych ilości CO2 od dawna.

 

Jest taka dziedzina jak toksykologia.

Zajmuje się wpływem różnych substancji na organizm ludzki.

Można wyczytać tam takie rzeczy:

 

Dwutlenek węgla

Właściwości

Bezwonny, bezbarwny gaz o gęstości 1,97 g/dm3 w temperaturze - 78,5C sublimuje, dobrze rozpuszczalny w wodzie, częściowo z nią reaguje, oraz w alkoholu etylowym.

 

Biochemiczne działanie na ustrój

Normalne stężenie CO2 w powietrzu jest nieszkodliwe. Jednakże wzrost stężenia powoduje coraz silniejsze działanie toksyczne. Przy zawartości 2% pobudza ośrodek oddechowy (dlatego zatrutym podaje się tlen z 5% zawartością dwutlenku węgla). Wzrost stężenia dwutlenku węgla do 6% wywołuje lekką duszność, znużenie i osłabienie spostrzegawczości. Większe stężenie powoduje ból głowy, niepokój pobudzenie ruchowe i drażliwość. Przy zawartości 10% duszność jest już znaczna, są omamy słuchowe i wzrokowe, narasta otępienie, a po kilku minutach występuje zamroczenie. Stężenie CO2 10-20% powoduje prócz zamroczenia zburzenia rytmu oddechowego, drgawki i zgon w wyniku porażenia układu oddechowego.

Nagłe i znaczne zwiększenie stężenia CO2 w powietrzu ponad 30% powoduje śmierć na skutek porażenia naczyń krwionośnych mózgu i jego obrzęku.

 

 

 

Tlen z butelki BEZ dodatku CO2 w szpitalu potrzebny jest choremu jak rybie ręcznik czy psu piata noga... Nie pomaga a SZKODZI.

To nawet nie wymaga głębokiej weryfikacji bo jest POWSZECHNIE wiadome.

 

Adam M.

 

Adam, a nie zauważyłeś, że gość twierdzi, że oddychamy 8 x / minutę.

Badałem CO2 w klasach... i widać jak przy 2500ppm - spada zdolność percepcji.

Poza tym, wentylacja powinna mieć regulację i wtedy każdy ustawi sobie tak, by się czuć OK!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, a nie zauważyłeś, że gość twierdzi, że oddychamy 8 x / minutę.

Badałem CO2 w klasach... i widać jak przy 2500ppm - spada zdolność percepcji.

Poza tym, wentylacja powinna mieć regulację i wtedy każdy ustawi sobie tak, by się czuć OK!

 

Pan Tomasz wydal milion na badania to wie :p

 

Oczywiscie - sie zgadzam ! Klasy nie badalem, z obserwacji sypialni wynika ze oprocz wyzszego stezenia CO2, ktory jest bezwonny - pojawia sie charakterystyczny zaduch. Zwiekszona wentylacja go likwiduje razem z regulacja poziomu CO2. To wystarczy zeby sie poczuc lepiej. A w tym wypadku odczucia subiektywne sa wystarczajacym argumentem aby dbac o poziom CO2 i tego czegos...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...