Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

...

Poza tym, wentylacja powinna mieć regulację i wtedy każdy ustawi sobie tak, by się czuć OK!

 

O, to już delirium tremens - czy jak to tam zwą - nie wiem, nigdy nie miałem

 

Panie! jeszcze niedawno żeś Pan pisał, że anemostat to ma tylko 2 stany nim<->max i nic po środku jak wskaźnik paliwa w maluchu. To jak to jest w końcu?

 

A może to tamto było pisane w jakim pijackim widzie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

samoregulujaca ? na jakies zasadzie to dziala ?

samoregulujaca innymi slowami znaczy ze nie ma regulacji.

Czyli trzeba dobrze zaplanowac kanaly i anemostaty bo potem to juz nic nie da sie zrobic.

Jedyna mozliwoscia zmiany wydajnosci jest tylko i wylacznie centrala ale cokolwiek w niej zmienimy to zmienimy jednoczesnie w kazdym pomieszczeniu co dosyc czesto jest wada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie... wentylacja mechaniczna to must have w pomieszczeniu gdzie jest 20 dzieci naraz... tymczasem w projektowanym przeze mnie przedszkolu jej nie załozono, choc robiąy po mnie projekt następni projektanci powiększyli okna do graic możliwości.. ale zarząd uznał ze taniej jest mieć tylko wentylacje grawitacyjną.. wiecie jaki jest efekt.. wchodzę do takiej klasy i cuchnie jak w kiblu! pytam czy jest jakas awaria dzisiaj (w koncu kazda klasa ma swoje WC) a pani na to, że dzis jedno z dzieci pierdzi przez caly dzien... kuźwa... i te 20 niepierdzących plus dwoje nauczycieli ma to wdychać??? cały dzień!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja durny myślałem że damy i dzieci nie pierdzą.Skoro zarząd chitry to może Pani podpowiedzieć aby okno w pozycję uchylną zrobiła .

20 dzieci i dwie damy ,to niezły grzejnik.Można by zbilansować ciepło umiejętnym ręcznym sterowaniem klamką,choć niewątpliwie WM była by wygodniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Udało mi się dobrnąć do końca - poza kilkudziesięcioma stronami przepychanek, ciekawa lektura.

 

Mam pytanie do posiadaczy tego typu wentylacji - jak to jest z odczuwaniem komfortu cieplnego? Teoretycznie, w przypadku uwarstwienia powietrza (zimniejsze na dole, cieplejsze na górze) i przepływie zimnego do góry, odczuwana temperatura powinna być niższa niż w rzeczywistości. Jak to wygląda w praktyce? Nie jest wam czasem zimno? Jasiek wspominał coś o żonie zakładającej sweter w lecie - jak to było w zimie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co raz lepiej jeden grzeje klimą gdy na zewnątrz słońce drugiemu zimne do góry przy wydajności wentylatorka z komputera ...

Oczywiście zimne nie będzie już zimne jak się dostanie w końcu na górę. Chodziło mi o ruch powietrza do góry i wpływ tego zjawiska na odczuwanie temperatury. Może niejasno to opisuję - obrazek powinien rozjaśnić o co mi chodzi:

WentylacjaWyporowa.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zimne nie będzie już zimne jak się dostanie w końcu na górę. Chodziło mi o ruch powietrza do góry i wpływ tego zjawiska na odczuwanie temperatury. Może niejasno to opisuję - obrazek powinien rozjaśnić o co mi chodzi:

[ATTACH=CONFIG]267808[/ATTACH]

 

Niestety będzie zimniej niż w typowej WM. Wszystkie opracowania o tym piszą. Nie wiem jaka to będzie różnica w oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to odczuwalne dalej jak do metra od nawiewu. Tak jest przy ogrzewaniu podłogowym.Jak przy innych systemach grzewczych to nie wiem.

 

Nie będzie odczuwane jeśli podkręcisz "grzejnik". Ze względu na uwarstwienie temperatury niższa będzie przy podłodze.

Albo prościej. Przy WM masz jednakową temperaturę zarówno przy suficie jak i przy podłodze, bo to jest wentylacja "bełtająca". Przy WW przy podłodze będziesz miał o 1oC niższą od temp. jaka wystepuje przy WM i o 1oC wyższą przy suficie. Żeby przy WW mieć przy podłodze taką samą temp. jak przy WM musisz mocniej grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety będzie zimniej niż w typowej WM. Wszystkie opracowania o tym piszą. Nie wiem jaka to będzie różnica w oC.

Opracowania, do których ja dotarłem, dotyczyły sytuacji gdzie wywiew i nawiew jest w tym sam pomieszczeniu, i wtedy rzeczywiście może być to bardziej odczuwalne. W przypadku jednego/dwu nawiewów na 100-150m2, nie powinno być to problemem zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie odczuwane jeśli podkręcisz "grzejnik". Ze względu na uwarstwienie temperatury niższa będzie przy podłodze.

Albo prościej. Przy WM masz jednakową temperaturę zarówno przy suficie jak i przy podłodze, bo to jest wentylacja "bełtająca". Przy WW przy podłodze będziesz miał o 1oC niższą od temp. jaka wystepuje przy WM i o 1oC wyższą przy suficie. Żeby przy WW mieć przy podłodze taką samą temp. jak przy WM musisz mocniej grzać.

 

Tyle że moje ciało od pasa w dół nie jest w stanie wyczuć różnicy 1oC. Bardziej odczuwam dyskomfort przy bosej stopie z podłogi która ma 24oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...