Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Opracowania, do których ja dotarłem, dotyczyły sytuacji gdzie wywiew i nawiew jest w tym sam pomieszczeniu, i wtedy rzeczywiście może być to bardziej odczuwalne. W przypadku jednego/dwu nawiewów na 100-150m2, nie powinno być to problemem zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym.

 

Nie ma znaczenia gdzie nawiew, bo świeże powietrze musi mieć niższą temp. żeby dotrzeć do człowieka, nawet w skrajnie oddalonym pomieszczeniu. Jeśli podgrzeje się po drodze to nie przeleci pod drzwiami tylko się "zbełta" albo uleci wcześniej.

 

Tyle że moje ciało od pasa w dół nie jest w stanie wyczuć różnicy 1oC. Bardziej odczuwam dyskomfort przy bosej stopie z podłogi która ma 24oC.

 

Zobacz sobie jaki jest idealny rozkład temp. odczuwalny przez człowieka. Albo wkleję, żeby nikt nie szukał:

http://www.damar.nsinstal.pl/foto/duze/rozkladtemper3.jpg

Stąd właśnie powszechna opinia, że przy WW trzeba mocniej grzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Zobacz sobie jaki jest idealny rozkład temp. odczuwalny przez człowieka. Albo wkleję, żeby nikt nie szukał:

http://www.damar.nsinstal.pl/foto/duze/rozkladtemper3.jpg

Stąd właśnie powszechna opinia, że przy WW trzeba mocniej grzać.

te rysuneczki to trochę wyssane z brudnego palucha ...;)

kiedyś monitorowałem różnicę temperatur pomiędzy nad podłogą a przy suficie w moim salonie, nigdy nie było większej niż 0,5* niezależnie czy ogrzewanie działało czy nie...

więc według tej kolorowej malowanki najbliższe było by do grzejnikowego konwekcyjnego a mam w całej chałupie elektryczną podłogówkę ...:p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma znaczenia gdzie nawiew, bo świeże powietrze musi mieć niższą temp. żeby dotrzeć do człowieka, nawet w skrajnie oddalonym pomieszczeniu. Jeśli podgrzeje się po drodze to nie przeleci pod drzwiami tylko się "zbełta" albo uleci wcześniej.

Będzie miało niższą temp, ale w najodleglejszych miejscach różnica będzie mniejsza.

Powietrze tak czy inaczej będzie wymieniane, bo wymuszasz tą wymianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te rysuneczki to trochę wyssane z brudnego palucha ...;)

kiedyś monitorowałem różnicę temperatur pomiędzy nad podłogą a przy suficie w moim salonie, nigdy nie było większej niż 0,5* niezależnie czy ogrzewanie działało czy nie...

 

Nie dyskutuję z indywidualnymi preferencjami. Mówię tylko o tym, że przy WW by nydar jest różnica temp w stosunku do WM. Niech to będzie nawet 0,5oC, Musisz zatem grzać mocniej, żeby temp. była porównywalna. Albo bambosze na nogi.

 

więc według tej kolorowej malowanki najbliższe było by do grzejnikowego konwekcyjnego a mam w całej chałupie elektryczną podłogówkę ...:p

 

Z tego co pamiętam to pisałeś, że nawiewasz bezpośrednio z GWC i po czasie pisałeś, że to jednak nie jest komfortowe. Czy zmieniłeś sposób wentylacji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dyskutuję z indywidualnymi preferencjami. Mówię tylko o tym, że przy WW by nydar jest różnica temp w stosunku do WM. Niech to będzie nawet 0,5oC, Musisz zatem grzać mocniej, żeby temp. była porównywalna. Albo bambosze na nogi.

najlepsze to są te bambosze...;)

skoro chłodniejsze powietrze cały czas napływa nad ta nieszczęsną podgrzewaną podłogę to ona z automatu musi być cieplejsza aby zrównoważyć straty spowodowane przez ten "zimny" nadmuch co zresztą zaobserwowałem na licznikach energii w mojej chałupie ...

 

 

Z tego co pamiętam to pisałeś, że nawiewasz bezpośrednio z GWC i po czasie pisałeś, że to jednak nie jest komfortowe. Czy zmieniłeś sposób wentylacji ?

moja wentylacja cały czas przechodzi jakieś ewolucje, obecnie jest bliżej standardowej WM ale mam podpięty także okap kuchenny z odpowiednim sterowaniem...

ja cały czas to obserwuję i wyciągam wnioski ...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale przy WM ten przepływ był duży.Przy WW jest mały bo wyciągów jest znacznie więcej w całym domu.Przy WM miałeś w kibelku i kuchni .Przy WW masz w każdym pomieszczeniu.

u mnie różnica w przepływie pomiędzy jednym a drugim rozwiązaniem jest praktycznie nie zauważalna więc i odczucia są podobne...

ogromną różnicę zrobiło podłączenie okapu kuchennego do wentylacji i odpowiednie zautomatyzowanie całej wentylacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja wentylacja cały czas przechodzi jakieś ewolucje, obecnie jest bliżej standardowej WM ale mam podpięty także okap kuchenny z odpowiednim sterowaniem...

ja cały czas to obserwuję i wyciągam wnioski ...:)

Możesz trochę rozwinąć ten temat? Jaki teraz masz układ? Zrezygnowałeś z WW bo jednak komfort był niższy, czy po prostu chciałeś jeszcze inne warianty sprawdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...