Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A nie prościej instalować pochłaniacz i mielić powietrze wewnętrzne ?

taaa...

płacić za wymianę wkładów i słuchać wentylatora w okapie ( oczywiście pamiętać o jego włączeniu...)

a tak mam układ którego nie słychać, nie trzeba pamiętać o włączaniu a przede wszystkim wentylacja jest cały czas zrównoważona niezależnie od tego czy okap działa czy nie ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz trochę rozwinąć ten temat? Jaki teraz masz układ? Zrezygnowałeś z WW bo jednak komfort był niższy, czy po prostu chciałeś jeszcze inne warianty sprawdzić?

teraz to jest taki trochę wymieszany...

tak szczerze mówiąc to przy normalnej pracy wentylacji ja specjalne różnic nie widzę / czuję , w upały WW jest wyraźnie skuteczniejsza ale poradziłem sobie z tym problemem dodając trochę automatyki która reguluje mi pracę wentylatorów zależnie od temp. powietrza wywiewanego z chałupy...

ewolucja miała na celu zblokowanie WM z okapem kuchennym a przez to trzeba było skupić się nad odpowiednią wydajnością przepływu przez kuchnię...

kolejnym elementem który zaważył o modyfikacjach jest kolektor powietrzno cieczowy sprzęgnięty razem z wentylacją , ogrzewaniem i CWU...( ta część systemu jest jeszcze w budowie...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serio. Serio. Pisuar podłączony jest do kanalizy fekalnej.

 

Jak już zaszalałeś z pisuarem to czemu nie do RSŚ'a ?

 

taaa...

płacić za wymianę wkładów i słuchać wentylatora w okapie ( oczywiście pamiętać o jego włączeniu...)

a tak mam układ którego nie słychać, nie trzeba pamiętać o włączaniu a przede wszystkim wentylacja jest cały czas zrównoważona niezależnie od tego czy okap działa czy nie ...:yes:

 

A jak bilansujesz powietrze jak załaczasz okap. Nawiewasz więcej do chałupy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

A jak bilansujesz powietrze jak załaczasz okap. Nawiewasz więcej do chałupy ?

w okapie jest tylko sterowana przepustnica i czujnik temperatury a kanał jest połączony z głównym ciągiem instalacji wyciągowej WM...

wzrost temperatury w okapie powoduje otwarcie przepustnicy i przełączenie wentylatorów ( nawiew i wyciąg...)na maksymalne obroty ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...

Cześć !

Włażę z buciorami w Waszą dyskusję, ale zagląda tu i wypowiada się sporo kompetentnych osób. Jestem na etapie samodzielnego budowania wentylacji w budowanym domu. Będzie to najbardziej zbliżone do wentylacji wyporowej:

Dwie czerpnie:

I - przy gruntowym rurowym wymienniku ciepła ( tu skrzynka z filtrem i wentylator {vents tt 200 pro ?}

II - w szczycie pod kalenicą południowej ściany budynku i tu również filtr i wentylator

- działające zamiennie zima, lato / wiosna, jesień zasilające dwie kratki nawiewne na piętrze i trzy na parterze.

Wyciąg to trzy kratki na parterze i i trzy na piętrze.

Przechodze do pytnia:

- kratki wyciągowe będą spięte w wyrzutnię w szczycie pod kalenicą ściany północnej - CZY TU RÓWNIEŻ ZASTOSOWAĆ WENTYLATOR CZY ZADZIAŁA ZASADA WYPORU ?????

- w budynku będą 4 łazienki i jedno wc i w nich oczywiście kratki wyciągowe - CZY BĘDZIE BŁĘDEM GDY W ŁAZIENKACH DODATKOWO BĘDĄ "KARATKI HIGROSKOPOWE" WYRZUCAJĄCE Z AUTOMATU NADMIAR WILGOCI BEZPOŚREDNIO POZA WYRZUTNIĄ, ZABEZPIECZONE "ZAWORAMI ZWROTNYMI" - KLAPKAMI.

Pozdrawiam.

Marek (+48668492239)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze musi się bilansować . Ile wleci ,tyle musi wylecieć .Jak chcesz to zrobić ,poza systemem mechanicznym ?

Jak już to pomyślał bym o takim zaprojektowaniu instalacji, by w momencie wzrostu wilgotności w łazienkach , sterowanie uruchamiało wentylatorki w kratkach . Reszta musiała by mieć zawory zwrotne by uchronić się od cofki. Wtedy priorytetem będzie łazienka z nadmiarem wilgoci,ale reszta domu będzie ,,poszkodowana" . Tylko czy to nie jest przekombinowanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Nydar - jak zrozumiałem "system mechaniczny" - na pierwsze pytanie odpowiedź brzmi : przy wyrzutni również wentylator.(gdzie tu wypór ? :( )

Domyślam się, że nie należy mieszać różnych systemów wentylacji, ale nad każdą z trzech kabin prysznicowych na poddaszu mam już zamontowane przepiękne i drogawe dachówki kominków wentylacyjnych i aż się prosi by poprzez kratki z czujnikiem higroskopowym usuwać chwilowy nadmiar wilgoci z łazienek.

Trochę przekombinowane, ale życie weryfikuje plany.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie nydar i inni koledzy,

 

przyszła mi do głowy pewna opcja. A gdyby wylewke traktowac jako emiter ciepła, a strop jako odbiornik ? zakładając że ciepło idzie do góry przez konwekcje i promieniowanie, a odzyskujac 100% tego co oddala wylewka mielibyśmy sprawność 1. Oczywiście to niemożliwe ale idąc tym tropem. Nydar zaproponował by zużyte powietrze gromadzić na poddaszu i dawać do powietrznej pompy ciepla. A gdybym miał wodną pompę ciepła- jedna pętla w ziemi a druga w stropie, ociepleniu lub poddaszu ? Ponieważ nie jestem przekonany do tej powietrznej ze wzgledu na wymaganą wydajność powietrza, skupiam się na jakimś rozwiązaniu z wodną.

Co uzyskuje>

w ziemi mam zawsze ok 8 stopni C i tu mam bezpieczenstwo ze nigdy nie zabraknie

wylotowe powietrze ok 22 stopni C - teoretycznie taka pętla też mogłaby wystarczyć ale musiałby być odpowiedni odbiór tego ciepła

 

problemy

- wykroplenie na suficie ?

- osłabiam ciąg wentylacji wyporowej - Nydar ty masz w dachu jakiś otwór którędy ucieka to zużyte powietrze ?

 

co sądzicie o takiej koncepcji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie nydar i inni koledzy,

 

przyszła mi do głowy pewna opcja. A gdyby wylewke traktowac jako emiter ciepła, a strop jako odbiornik ? zakładając że ciepło idzie do góry przez konwekcje i promieniowanie, a odzyskujac 100% tego co oddala wylewka mielibyśmy sprawność 1. Oczywiście to niemożliwe ale idąc tym tropem. Nydar zaproponował by zużyte powietrze gromadzić na poddaszu i dawać do powietrznej pompy ciepla. A gdybym miał wodną pompę ciepła- jedna pętla w ziemi a druga w stropie, ociepleniu lub poddaszu ? Ponieważ nie jestem przekonany do tej powietrznej ze wzgledu na wymaganą wydajność powietrza, skupiam się na jakimś rozwiązaniu z wodną.

Co uzyskuje>

w ziemi mam zawsze ok 8 stopni C i tu mam bezpieczenstwo ze nigdy nie zabraknie

wylotowe powietrze ok 22 stopni C - teoretycznie taka pętla też mogłaby wystarczyć ale musiałby być odpowiedni odbiór tego ciepła

 

problemy

- wykroplenie na suficie ?

- osłabiam ciąg wentylacji wyporowej - Nydar ty masz w dachu jakiś otwór którędy ucieka to zużyte powietrze ?

 

co sądzicie o takiej koncepcji ?

 

Poza bagnem na suficie to pomyśl o bilansie energetycznym budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ilość doprowadzonej energii cieplnej na ogrzewanie bylaby taka sama- przy zalozeniu ze w pomieszczeniach bedzie stala temp, zysk bedzie na korzysc cieplej wody uzytkowej. a co za tym ilosc strat bylaby mniejsza

 

"bagno" ?? tu chodzi tylko o punkt rosy. gdyby pątla położona by była na ociepleniu a to na stropie to niebyloby zadnego problemu. ale wtedy ilosc przejmowanego ciepla mniejsza. ale chodzi żeby odbierać tylko to tracone ciepło

Edytowane przez dzinks0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

drogi kolego, tu rozchodzi się o koncepcję Nydara

 

Na ociepleniu? Po co, ciepło przez ocieplenie nie przechodzi (mało przechodzi) a wewnątrz ocieplenie nie ma ciepła które byłoby tracone.

 

1. ciepło przez ocieplenie jest zawsze tracone, rozchodzi się tylko o jej ilość

2. "a wewnątrz ocieplenie nie ma ciepła które byłoby tracone. " zaprzeczasz sam sobie, jakby tak było to woogóle ilość traconego ciepła wynosiła by zero.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witajcie nydar i inni koledzy,

 

przyszła mi do głowy pewna opcja. A gdyby wylewke traktowac jako emiter ciepła, a strop jako odbiornik ? zakładając że ciepło idzie do góry przez konwekcje i promieniowanie, a odzyskujac 100% tego co oddala wylewka mielibyśmy sprawność 1. Oczywiście to niemożliwe ale idąc tym tropem. Nydar zaproponował by zużyte powietrze gromadzić na poddaszu i dawać do powietrznej pompy ciepla. A gdybym miał wodną pompę ciepła- jedna pętla w ziemi a druga w stropie, ociepleniu lub poddaszu ? Ponieważ nie jestem przekonany do tej powietrznej ze wzgledu na wymaganą wydajność powietrza, skupiam się na jakimś rozwiązaniu z wodną.

Co uzyskuje>

w ziemi mam zawsze ok 8 stopni C i tu mam bezpieczenstwo ze nigdy nie zabraknie

wylotowe powietrze ok 22 stopni C - teoretycznie taka pętla też mogłaby wystarczyć ale musiałby być odpowiedni odbiór tego ciepła

 

problemy

- wykroplenie na suficie ?

- osłabiam ciąg wentylacji wyporowej - Nydar ty masz w dachu jakiś otwór którędy ucieka to zużyte powietrze ?

 

co sądzicie o takiej koncepcji ?

 

Poddasze jest raczej rodzajem skrzynki zbiorczej .Z której powietrze jest usuwane na zewnątrz przez otwór w ścianie szczytowej.

Aby nie wykraplało się na poddaszu,powietrze nie może zimą przekraczać 40% wilg. i nie może być chłodniejsze niż 15-16oC .

Tak więc pomysł aby tam umieścić pętlę odbierającą ciepło jest niezbyt fortunny. Natomiast to powietrze co jest wywalane na zewnątrz ,niesie z sobą sporo energii i możesz robić z tym co chcesz ale poza lub w sposób odizolowany od kubatury strychu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...