Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ktoś zahaczył o co2-stat, to się podzieliłem swoimi planami, w innym przypadku trzymałbym je dla siebie. Bo mnie jest dużo bliżej do elektroniki, niż np. murowania. Wychodzę z założenia, że jeśli projektuję systemy bankowe za grube miliony (co prawda na wyższej płaszczyznie logiki biznesowej), to mam szansę ogarnąć także PLC. No więc tak jak gentoonx zauważył, podstawa to odczyt co2 i higrometr. Czujka ruchu i tak będzie ze względu na alarm, więc można dodać jakieś reguły z niej wynikające, nie wiem nawet na chwilę obecną jakie. Także niech każdy robi to co czuje. Jak ktoś czuje wentylację grawitacyjną, to też super, ja jestem od 25 lat za pan brat z komputerami, natomiast nigdy nie wymurowałem choćby kawałka komina.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andriuss: zaawansowany system sterowania fajna rzecz, ale jak da się prościej osiągnąć równie doby efekt, to po co się męczyć? No fakt, można dla czystej rozrywki... ;-)

 

PS. Jakbyś chciał korzystać z takiej oferty Alibaby na czujniki CO2 w niskich cenach, to daj znać, chętnię się przyłączę... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andriuss: zaawansowany system sterowania fajna rzecz, ale jak da się prościej osiągnąć równie doby efekt, to po co się męczyć? No fakt, można dla czystej rozrywki... ;-)

 

Straszny to tzw. rocket science: jeśli co2 i wilgotność w normie, nie rób nic; jeśli co2 lub wilgotność przekroczone włącz wentylator ;). Instrukcja w pętli co sekundę. Oczywiście można to rozbudować z jednej linijki kodu na 20, ale to już bardziej na bazie obserwacji tego czego brakuje w tym zaawansowanym jakże algorytmie. Ja się na pewno pobawię, niestety nie wiem kiedy, i będę na bieżąco relacjonował, jeśli ktoś będzie chciał czytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak, że takimi pomieszczeniami obsługiwanymi przez system powinny być przed wszystkim sypialnie i ewentualnie łazienka i kuchnia(chociaż tutaj i tak okapy zazwyczaj są włączane). Nie ma chyba powodu, aby w otwartych salonach, holach i korytarzach dorzucać na siłę taką instalację.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świat mamy taki a nie inny, więc trzeba znaleźć złoty środek. Korzystasz z komputera i telewizora, też skomplikowane, też się psują, ale wolisz mieć niż nie mieć. Jeździsz prawdopodobnie nowoczesnym samochodem przepełnionym elektroniką, a nie Mercedesem beczką z lat siedemdziesiątych, pomimo że był prosty jak budowa cepa i przez to bezawaryjny. Ja nie wątpię że wentylacja grawitacyjna i piec kaflowy są najtrwalsze, ale jednak ludziska robią te podłogówki, kupują pompy ciepła czy inne rekuperatory i jakoś dają radę. Więc o ile czuję się na siłach samodzielnie diagnozować i naprawiać, ew. z pomocą np. elektrody, gra jest dla mnie warta świeczki. Ale swojemu 70-letniemu ojcu zdecydowanie bym takie podejście odradzał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A miało być tak pięknie.Miało nic nie być co by się nie miało szansy zepsuć.A koledzy uparcie w komercje.Przecież w domu nie jest problemem para wodna tylko CO2.Nie wystarczy uzależnić obrotów wentylatora od ilości osób?Jedna osoba to 20-25m3?h .Ot cała automatyka.No chyba,że dla zabawy to skomplikować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak, że takimi pomieszczeniami obsługiwanymi przez system powinny być przed wszystkim sypialnie i ewentualnie łazienka i kuchnia(chociaż tutaj i tak okapy zazwyczaj są włączane). Nie ma chyba powodu, aby w otwartych salonach, holach i korytarzach dorzucać na siłę taką instalację.

 

W holach i korytarzach nie dbasz o wentylację. Skoro masz już we wszystkich innych pomieszczeniach i masz know-how, to co szkodzi dorzucić w salonie. Zrobisz imprezkę, włączysz gościom kinecta, co2 błyskawicznie skoczy, więc niech system podbije sam z siebie wentylację na 150 m3/h. Imprezka się skończy, pójdziesz spać do sypialni i spadnie do 15 m3/h, bo nie będzie czego usuwać.

 

edit: oczywiście jak trwa imprezka, to puste sypialnie chodzą na minimum typu 10 m3/h lub w ogóle nie chodzą.

Edytowane przez andriuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar: uzależnienie wentylacji od ilości osób ma sens, ale tylko na papierze. W rzeczywisości znacznie łatwiej zmierzyć poziom CO2 w pomieszczeniu niż policzyć ludzi ;-)

andriuss: to co proponujesz brzmi fajnie - rzecz tylko w tym, że w większości typowych przypadków tak bardzo selektywna kontrola wentylacji (dla poszczególnych pomieszczeń) nic szczególnego nie da - będziesz miał nieco mniejsze problemy z utrzymaniem wilgotności zimą i to chyba tyle, bo oszczędności na kosztach ogrzewania raczej nie zauważysz (zjedzą je te wszystkie urządzenia kontrolno wykonawcze). Czy w związku z powyższym warto komplikować cały system? No chyba, że dla zabawy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W holach i korytarzach nie dbasz o wentylację. Skoro masz już we wszystkich innych pomieszczeniach i masz know-how, to co szkodzi dorzucić w salonie. Zrobisz imprezkę, włączysz gościom kinecta, co2 błyskawicznie skoczy, więc niech system podbije sam z siebie wentylację na 150 m3/h. Imprezka się skończy, pójdziesz spać do sypialni i spadnie do 15 m3/h, bo nie będzie czego usuwać.

 

edit: oczywiście jak trwa imprezka, to puste sypialnie chodzą na minimum typu 10 m3/h lub w ogóle nie chodzą.

 

Odniosłem się do propozycji zmniejszenia ewentualnych kosztów. Jak jest impreza i sporo gości to u mnie i tak jest wycieczka do regulatorów i wszystko na full ustawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...