Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

:)

Nie.

W garazu mam:

1. Studnie RSS ( betonowa)

2. Studnie szczelna dla drenazu opaskowego (karbowana). Mam gline, wiec chlonnej nie moglem zrobic

 

[ATTACH=CONFIG]279451[/ATTACH]

 

Z drenazu rurami PVC ew. woda splywa do studni 2. Studnia 1 jest odwodniona do 2. A z 2 pompka i do kanalizacji deszczowej.

Dodatkowo, GWC ma najglebszy punkt pod domem, i ewentualne skropliny rowniez beda odprowadzane do 2.

A rury z powietrzem ze strychu ida pod plyta garazu przez 2.

Wiec jesli cos sie wykrapla - wszystko trafia do 2

 

Edit - piszac o odwadnianiu studni RSS mam na mysli ewentualna woda gruntowa ktora by sie tam pojawila. Nie zawartosc RSS. Ta oczywiscie trafi do kanalizacji :)

 

jakoś nie kumam tego co napisałeś dlatego mały schemacik nabazgrałem. Popraw jak to wygląda jak możesz. z 1 chcesz ściągać do 2 to co sie tam wykropli, ale przecież tam jest woda szara. w rurze świeżego powietrza sie nic nie wykropli bo bedziesz dostaraczal zimnemu powietrzu ciepła. więc skąd? jak dla mnie to połączenie 1-2 nie jest konieczne, przecież tej wody strasznie dużo niebędzie

 

12.09.2014.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bede mial ...yy ........ miedzykrokwiowa?

 

Belki dwuteowe Kronopolu o h=40cm, w to wdmuchane 40cm celulozy.

 

OK, też może być. A co to w ogóle za domek planujesz ? Piętrowy, parterowy ?

A jak będziesz zapewniał CWU ?

 

PS. Nie myślałeś, żeby wdrożyć jeszcze inny pomysł nydara - fundament grzewczy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, też może być. A co to w ogóle za domek planujesz ? Piętrowy, parterowy ?

A jak będziesz zapewniał CWU ?

 

PS. Nie myślałeś, żeby wdrożyć jeszcze inny pomysł nydara - fundament grzewczy ?

 

heheh, PF pod dom i garaz juz wylana. Ale za rada jednego kolegi z forum bardzo mocno rozwazalem hydroizolacje wymienionej pospolki pod plyta w celu realizacji "lepszego GMC" . Ale po rozwazeniu za/przeciw zrezygnowalem - za pozno sprawa sie pojawila, a robienie tego na ostatnio chwile mogloby przyniesc wiecej szkod niz pozytku. No i ograniczenia czasowe... ekipa juz dzialala a ja kilka tys km dalej :(

 

Edit:

 

Domek wzorujacy sie na Z162_L_GPt, z tym ze garaz oddylatowany.

Co do ogrzewania i CWU - najprawdopodobniej PCi. Ostatecznej decyzji czy gruntowka czy powietrzna nie podjalem. I nie tylko finanse maja wplyw na moje decyzje.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś nie kumam tego co napisałeś dlatego mały schemacik nabazgrałem. Popraw jak to wygląda jak możesz. z 1 chcesz ściągać do 2 to co sie tam wykropli, ale przecież tam jest woda szara. w rurze świeżego powietrza sie nic nie wykropli bo bedziesz dostaraczal zimnemu powietrzu ciepła. więc skąd? jak dla mnie to połączenie 1-2 nie jest konieczne, przecież tej wody strasznie dużo niebędzie

 

[ATTACH=CONFIG]279467[/ATTACH]

 

Studnia RSS jest tylko miejscem do ktorego wstawie docelowy RSS - taki jak na pierwszej stronie tego wątku. Rozwazalem opcje zrobienia RSS od razu z kręgów, ale uznalem ze izolacja tego od zewnatrz bylaby bardziej klopotliwa.

Polaczenie 1 > 2 ma zapewnic ze izolacja wlasciwego RSS bedzie sucha a wiec skuteczna.

 

RSS schemat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś nie kumam tego co napisałeś dlatego mały schemacik nabazgrałem. Popraw jak to wygląda jak możesz. z 1 chcesz ściągać do 2 to co sie tam wykropli, ale przecież tam jest woda szara. w rurze świeżego powietrza sie nic nie wykropli bo bedziesz dostaraczal zimnemu powietrzu ciepła. więc skąd? jak dla mnie to połączenie 1-2 nie jest konieczne, przecież tej wody strasznie dużo niebędzie

[ATTACH=CONFIG]279467[/ATTACH]

Musiałbyś znać cały projekt i założenia do niego (warunki gruntowe i wodne), abyś mógł ocenić, czy jest to układ prawidłowy, czy nie.

@karolek75 nie opisał całej instalacji, tylko jej część. Oprócz tego co napisał ma jeszcze rurowe GWC poza budynkiem, rurowe GWC pod budynkiem z bypassem na lato.

Jest też układ, który zapewni uzupełnienie ciepła pod budynkiem latem (gruntowy magazyn ciepła) i to nawet zdublowany.

Układ, który ma zaprojektowany i wykonany (na razie do stanu zerowego), zapewnia maksymalne bezpieczeństwo jeżeli chodzi o wodę gruntową.

Co prawda na etapie budowy nawet w najgłębszych wykopach (ok. 3 m poniżej powierzchni terenu) pojawiły się tylko ślady wilgoci, ale zupełnie inaczej może to wyglądać po długotrwałych opadach lub wiosennych roztopach.

Zgodnie z badaniami geotechnicznymi w takich warunkach wody gruntowej można się wtedy spodziewać na poziomie ok. 1,5 m poniżej poziomu terenu.

Aby zabezpieczyć instalacje, izolację i podsypkę pod domem przed wilgocią, drenaż został wykonany na poziomie ok. 1,2 - 1,4 m poniżej poziomu terenu.

Dolna część studni betonowej (ta zabezpieczona hydroizolacją), jest na poziomie ok. 1,8 m poniżej poziomu terenu i może znaleźć się okresowo poniżej zwierciadła wody gruntowej, podobnie jak większość GWC (to akurat jest korzystne, pod warunkiem, że zapewni się szczelność rur - jak to zostało wykonane pisał i pokazywał @karolek75 już wcześniej w innym wątku).

Łatwiej było wykonać odwodnienie studni betonowej niż zapewnić 100% jej szczelność.

Studnia odwodnieniowa jest szczelna i jest to najniższy punkt całej instalacji (ok. 1 m poniżej dna studni betonowej).

Całość została zaprojektowana w wyniku ścisłej współpracy inwestora z projektantem.

Projektant pełnił też nadzór autorski przy wykonaniu prawie całego stanu zerowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studnia RSS jest tylko miejscem do ktorego wstawie docelowy RSS - taki jak na pierwszej stronie tego wątku. Rozwazalem opcje zrobienia RSS od razu z kręgów, ale uznalem ze izolacja tego od zewnatrz bylaby bardziej klopotliwa.

Polaczenie 1 > 2 ma zapewnic ze izolacja wlasciwego RSS bedzie sucha a wiec skuteczna.

 

[ATTACH=CONFIG]279490[/ATTACH]

 

ok, teraz to wszystko jasne. Aż jestem ciekaw jak to ci wyjdzie. Co do tego pchania zużytego powietrza pod płyte, kupiłeś już jakiś wentylator? dajesz go na poddaszu czy w okolicach RSS ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolna część studni betonowej (ta zabezpieczona hydroizolacją), jest na poziomie ok. 1,8 m poniżej poziomu terenu i może znaleźć się okresowo poniżej zwierciadła wody gruntowej, podobnie jak większość GWC (to akurat jest korzystne, pod warunkiem, że zapewni się szczelność rur - jak to zostało wykonane pisał i pokazywał @karolek75 już wcześniej w innym wątku).

A widac to tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?61589-GWC-100-sposob%C3%B3w-zmieszczenia-jamnika-pod-szaf%C4%85&p=6593605&viewfull=1#post6593605

 

Jest też układ, który zapewni uzupełnienie ciepła pod budynkiem latem (gruntowy magazyn ciepła) i to nawet zdublowany.

Pętla PEX mialy byc 30-40cm pod XPS plyty fundamentowej. Zostal polozone, zrobiona proba cisnieniowa i ... geotechnik od badania zageszczenia gruntu sie wwiercil :( Wiec rurka zostala naprawiona i zaizolowana, ale bezposrednio pod XPS poszla druga pętla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

możecie podać mi kilka danych. zrobiłem sobie taki modelik powietrza wewnątrz domu, aby tą zobaczyć jak rozchodzi się strumień. dane przyjąłem tak żeby cokolwiek było, a teraz potrzebuje dokladne bo cos niewychodzi jak trzeba.

potrzebuję

-srednica lub wymiary tego wlotu powietrza do domu, predkosc strumienia powietrza, lub wydanosc wentylatora, cisnienie

-srednica anemostatów w pokojach i ich wydajnosć lub predkośc powietrza, cisnienie

 

przeplyw.jpg

Edytowane przez dzinks0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Od dluzszego czasu czytam i przekonalem sie do tej opcji wentylacji, ktora ma nydar.

Dom bedzie pietrowy z nieuzytkowym poddaszem (bedzie tam garderoba wiec chyba moge to nazwac nieuzytkowe? calych dni nikt tam nie bedzie spedzal) o wymiarach 13*9 m. Zastanawiam sie tylko jak rozmiescic nawiewy, zeby jaknajwiecej pokryc powierzchni (nie wiem jak sie plozy to powietrze dokladnie).Wstepnie zrobilem 2 nawiewy (na niebiesko) i kilka wywiewow (takie okregi na planie).

Z pewnoscia problemem bedzie otwarta klatka schodowa.......

Mozecie zerknac i cos podpowiedziec ?

Z parteru chce wywierac do garazu, a z pietra na poddasze.

Bardzo bym chcial zeby to jakos dzialalo na grawitacji - i pewnie zastosuje rure 200mm zeby dalo rade.

Trzeba chyba zastosowac 2 osobne, prawda? (bo inaczej mi wszystko wpadnie na parter jak pojdzie struga w jednej rurze rozgalezionej w domu).

Wogole planuje dom, na ile to mozliwe, bezobslugowy - grzanie na prad poprzez "home made" bufor i wentylacja wyporowa (nic poza tym).

Ocieplenie ze 30cm na scianach,40 na poddaszu, plyta pod domem, duze przeszklenia zacienione na lato, zero okien od polnocy i garaz "doklejony" do budynku (pewnie jakis dziennik zaloze jak mi sie nawarstwi pytan;).

plan domu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest sens kupować kanały izolowane jeśli będą umieszczone w ciepłej części domu? Kanały z parteru chcę puścić przez sufit i po ścianie pod płytami KG na ocieplony strych. Z poddasza przez sufit i na ten sam strych. Przekroje kanałów wewnętrzne planuję na jakieś 63-70mm.

 

Kolejne pytanie to: co dać na strychu? Jakąś skrzynkę zbiorczą i potem fi200 w kalenicę (po drodze wentylator)?

 

Jestem zielony, czasu na czytanie niewiele a tu pasuje lecieć za chwilę z wykończeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Doczytałem to gdzieś w sieci.

 

A czy średnica wywiewów 63-75mm nie będzie za mała? Nawiew z GWC: fi200 - mam zamiar go rozbić na dwa strumienie po jednym na kondygnację. Nie wiem tylko czy z jednego 200 zrobić 2x200 czy 2x coś mniejszego?

 

1. Ja daje wieksze - min 100 mm, przydlawic zawsze mozesz, poszerzyc bez powaznych prac nie za bardzo.

2. Z 200 zrobie 2x kanal plaski w sumie z 300-350, zobacze w praniu.

3. Roznice w wilgotnosci - z wczesniejszego posta - wystapia, ale najwyzej na poddaszu. W domu z obu stron kanalu masz to samo. A skoro na poddaszu ma isc w ociepleniu - wg mnie nie trzeba ocieplac tych kanalow.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...