Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jesli doprowadzisz do domu powietrze jedna rura i rozdzeilisz potem to na 3 nawiewy, to powietrze rozdzieli sie w zaleznosci od oporow na instalacji do 3 planowanych nawiewow - w zaleznosci od dlugosci rur, ilosci i katow kolan. Mozna to policzyc... albo mozna to potem wyregulowac dlawiac poszczegolne nitki, jesli dasz odpowiednie przekroje. Ja planuje polaczyc obie metody :)

Co do wywiewania do garazu, to z pewnoscia nie bedzie to "grawitacja". Jesli zastosujesz tylko wentyl nawiewny to bedziesz mial instalacje nadcisnieniowa połaczona z grawitacyjna (w zime ), a i powietrze poleci tam gdzie mu łatwiej. Jak bedzie, tzn ile z parteru pojdzie przez pietro na strych ( to chyba miales na mysli mowiac o poddaszu) a ile do garazu - za cienki w uszach jestem. Ja ze wzgledu na to ze garaz, tak jak ty bede mial oddylatowany ale i nieogrzewany nie zdecydowalem sie na wyrzut powietrza bezposrednio do garazu, lecz pod jego nieizoloawana plyte. A i to nie jest pewne - wrzucilem pare metrow rury, ale jak beda opory za duze to z tego zrezygnuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt sie nie wypowie ? http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209140-Wentylacja-hybrydowa-WMG&p=6625299&viewfull=1#post6625299 - szkoda , wolalbym poznac zdanie bardziej zorientowanych zanim sie za to zabiore......

 

Obawiam się,że nie ma zbyt wielu fachowców od WW. Ja opisałem to co zrobiłem ale nie poczuwam się na siłach by doradzać. Wentylacja wyporowa to ciągle biała plama w naszym kraju ,choć szkoda bo tania i zgodna z zasadami fizyki.

Karolek będzie miał w przyszłym roku więcej doświadczenia z domu piętrowego,więc pewnie opisze swoje spostrzeżenia.Wiedza będzie pełniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karolek

Myslalem zeby doprowadzac dwoma rurami (1 na parter, 2 na pietro), zeby nie komplikowac tych rozdzialow.

Z parteru wywiewy tylko do garazu, zeby uniknac tego co piszesz (ze mi wiecej poleci na poddasze, bo latwiej w gore cieplemu powietrzu).Tu "tylko" problemem bedzie otwarta klatka schodowa...... i nie kumam jak bardzo mi ona zaburzy przeplywy.

 

nydar

 

Jak masz dlugi dom ? w sensie czy patrzac na moje "rysunki" wydaje Ci sie, ze jeden nawiew na parterze bedzie wystarczajacy, zeby sie powietrze rozeszlo wszedzie?

Zona sie obawia, ze jej bedzie wiac po nogach jak bedzie jeden nawiew, bo struga bedzie "za mocna"....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

karolek

Myslalem zeby doprowadzac dwoma rurami (1 na parter, 2 na pietro), zeby nie komplikowac tych rozdzialow.

Z parteru wywiewy tylko do garazu, zeby uniknac tego co piszesz (ze mi wiecej poleci na poddasze, bo latwiej w gore cieplemu powietrzu).Tu "tylko" problemem bedzie otwarta klatka schodowa...... i nie kumam jak bardzo mi ona zaburzy przeplywy.

 

nydar

 

Jak masz dlugi dom ? w sensie czy patrzac na moje "rysunki" wydaje Ci sie, ze jeden nawiew na parterze bedzie wystarczajacy, zeby sie powietrze rozeszlo wszedzie?

Zona sie obawia, ze jej bedzie wiac po nogach jak bedzie jeden nawiew, bo struga bedzie "za mocna"....

 

Z moich obserwacji wynika,że powinien być jeden nawiew na 100m2 .

Co do wiania po nogach.Mam kratkę nawiewną 30cm x 30cm Przy tej powierzchni nie wyczuwasz z kilkunastu cm ,że coś leci ,a leci non stop zimą 75m3/h

Ja mam jamnika jest długi .Twój dom jest bliższy kwadratowi więc moim zdaniem po jednym na parterze i piętrze wystarczy.

Edytowane przez nydar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokupiłem rury aluflex, zostaje to połączyć. Wymyśliłem takie coś: z gwc rura 200 rozdzielona za wentylatorem na dwie 150 trójnikiem. Potem kratki na dwóch kondygnacjach. A wyciąg? Pomyślałem, że parter (5 sztuk, fi 100) dam na jednej skrzynce rozdzielczej 150+5x100 a poddasze na drugiej 150+4x100. Całość znowu zepnę trójnikiem do fi 200 i przez wentylator w kalenicę. Dobrze kombinuję? Wentylatory mam zamiar używać tylko latem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
zaopatrzyłem się w stację pogodową i bardzo interesująca jest obserwacja stężenia CO2. nydar ile przeciętnie masz w salonie? i jak mocno wzrasta przy kilku osobach?

 

Moja wentylacja jest dostosowana do 3-ech osób i przy 75m3/h utrzymuje ok. 1000ppm . Jak jest więcej osób to rośnie nawet do 2000 i więcej ,z tym że przy wielu osobach robi się za ciepło,więc rozwieram okno w kuchni ,która tworzy z salonem jedno duże pomieszczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wentylacja jest dostosowana do 3-ech osób i przy 75m3/h utrzymuje ok. 1000ppm . Jak jest więcej osób to rośnie nawet do 2000 i więcej ,z tym że przy wielu osobach robi się za ciepło,więc rozwieram okno w kuchni ,która tworzy z salonem jedno duże pomieszczenie.

 

aha no to jest jakiś punkt odniesienia, na razie nie przekracza 800 ppm przy 2-3 osobach i psie. może to jeszcze trzeba dodatkowo skalibrować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka stacja ? Standardem jest ze to sie kalibruje, w słoneczny dzień na dworze, ale w miejscu zacienionym, najlepiej na np. północnym parapecie zew. Po kilku godzinach nawet, ustawia sie 400 ppm. Czas zależy od producenta. Netatmo to jest ok. 1 h, inna nawet 4.

 

netatmo. chyba sama się kalibruje. poczytam czy może nie skalibrować jej jeszcze raz przy otwartych oknach.

Edytowane przez qubic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to na 100% masz manualna kalibracje CO2 w sofcie. Ale z tym netatmo jest troche "lipa". Ale po kolei:

1. Kalibracja na dworze dlatego, ze w czasie kalibracji najnizszy zmierzony poziom CO2 jest traktowany jako poziom 400 ppm ( czyli mniej wiecej ok)

2. Na polnocnym parapecie w sloneczny dzien - wyczytalem to manualach 2 roznych i innych od netatmo, duzo bardziej zaawansowanych miernikow

3. Lipa: netatmo robi automatyczna rekalibracje, zakladajac ze najnizszy zmierzony poziom CO2 w ciagu ostatnich 7 dni to wlasnie 400ppm. Czyli jesli nie wentylujesz w taki sposob, zeby od czasu do czasu miec w miejscu lokalizacji czujnika powietrze jak na zewnatrz, bedzie ci pokazywac zle wartosci.

 

edit:

 

Ja to kupilem w sierpniu 2013. Jakosc czujnikow wiglotnosci ponizej krytyki.Stacja glowna pokazywala wartosci o 20-40 % rozne od modulow dodatkowych - na tym samym stole Ciekawe jak wyglada to teraz ?

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to na 100% masz manualna kalibracje CO2 w sofcie. Ale z tym netatmo jest troche "lipa". Ale po kolei:

1. Kalibracja na dworze dlatego, ze w czasie kalibracji najnizszy zmierzony poziom CO2 jest traktowany jako poziom 400 ppm ( czyli mniej wiecej ok)

2. Na polnocnym parapecie w sloneczny dzien - wyczytalem to manualach 2 roznych i innych od netatmo, duzo bardziej zaawansowanych miernikow

3. Lipa: netatmo robi automatyczna rekalibracje, zakladajac ze najnizszy zmierzony poziom CO2 w ciagu ostatnich 7 dni to wlasnie 400ppm. Czyli jesli nie wentylujesz w taki sposob, zeby od czasu do czasu miec w miejscu lokalizacji czujnika powietrze jak na zewnatrz, bedzie ci pokazywac zle wartosci.

 

edit:

 

Ja to kupilem w sierpniu 2013. Jakosc czujnikow wiglotnosci ponizej krytyki.Stacja glowna pokazywala wartosci o 20-40 % rozne od modulow dodatkowych - na tym samym stole Ciekawe jak wyglada to teraz ?

 

raczej CO2 nie przekracza mi 1000ppm więc mogę założyć, że kiepska kalibracja.

skalibrować można CO2 i nie musi być automatyczna , można to wyłączyć . temperaturę też można skalibrować ale nie mam miarodajnego termometru. nie wiem jak z higrometrem, wygląda na to, że nie ma jak tego ustawić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej CO2 nie przekracza mi 1000ppm więc mogę założyć, że kiepska kalibracja.

skalibrować można CO2 i nie musi być automatyczna , można to wyłączyć . temperaturę też można skalibrować ale nie mam miarodajnego termometru. nie wiem jak z higrometrem, wygląda na to, że nie ma jak tego ustawić .

 

No to dolozyli cos do softu, od czasu kiedy ostatni raz zagladalem do mojego netatmo. Masz tylko głowna stacje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...