Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • 2 weeks później...
  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytanie o wentylator: z GWC powietrze wpada do podpiwniczenia rurą fi200 i potem rozdzielam to na dwie rury fi160 - po jednym nawiewie na kondygnację. Wywiewy rurami fi100 zbieram na poddaszu w dwóch skrzynkach na fi150 a następnie dwie fi150 w jedną fi200 i do podpiwniczenia. Pasowałoby teraz kupić wentylatory do nawiewu i wyciągu. Kasy brak, więc muszę kupić tanie:

 

http://allegro.pl/wentylator-kanalowy-vk-200-vents-780m3-h-najtaniej-i4925491972.html

 

lub ten:

 

http://allegro.pl/wentylator-kanalowy-dil-200-910-cata-910-m3-h-i5121437572.html

 

Dobre będą? Rury mam aluflexy, wszystko w wełnie (szkieletor), więc chyba nie będzie za głośno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Hej, taki temat mam.

Do pomieszczenia technicznego przez płytę fundamentową, będzie doprowadzona rura fi200 z czerpni/gwc.

Czy zużyte powietrze mógłbym też przeprowadzić pod płytą na zewnątrz zamiast robić dziurę w ścianie?

 

Problemem mogą być ewentualnie skropliny w rurze przy taki montażu, i trochę większe opory powietrza, ponieważ trzeba będzie klika kolanek dodatkowych dołożyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem skroplin eliminuje odpowiedni spadek rur i trójnik umieszczony w żwirku.

Sens energetyczny będzie jasny w przyszłym roku jak karolek75 zamieszka jesienią. Karolek taki system zastosował u siebie. Zobaczymy o ile w ten sposób podbije temp pod posadzką w garażu nieogrzewanym (o ile pamiętam).

Wadą tego rozwiązania jest konieczność stosowania wentylatora wyciągowego ,co przy rozwiązaniu tradycyjnym tego by nie wymagało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze pamietasz :)

 

Wentylator wyciagowy... wada nie wada... Zrownowazona wentylacja zima to jakby nie bylo chyba optimum. Ale pozyjemy, potestujemy, zobaczymy.

 

Co do skroplin - wyrzut przechodzi przez jedna ze studni drenazowych zlokalizowanaej w garazu. Uklad mam taki ze zbioorcza studnia drenazu jest w garazu i stamtad bedzie przepompowane do kanalizacji.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szczelny dom jak ty wybudowałeś nie wymaga wentylatorów dla działania wentylacji. Ale... może się okazać,że zysk z tego układu będzie wyższy od energii wydanej na wentylatory. Choć ciężko to oszacować w przypadku garażu nie ogrzewanego, bo raczej chodzi o komfort wejścia do auta względnie ciepłego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma ktoś może dostęp do taniej kwasówki?-kumpel miał mi załatwić w promocyjnej cenie i załatwił 1,5mm 250zł za metr kwadratowy, a na zbiornik "by nydar" do RSŚ potrzebowałbym chyba ok 8m2. Kwota za blachę 2tyś, do tego trzeba zapłacić za spawanie itp i łącznie 2500zł lub ciut więcej...wg mnie za dużo. Chyba że ktoś ma koncepcję inną niż kwasówka do zbiornika RSŚ?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma ktoś może dostęp do taniej kwasówki?-kumpel miał mi załatwić w promocyjnej cenie i załatwił 1,5mm 250zł za metr kwadratowy, a na zbiornik "by nydar" do RSŚ potrzebowałbym chyba ok 8m2. Kwota za blachę 2tyś, do tego trzeba zapłacić za spawanie itp i łącznie 2500zł lub ciut więcej...wg mnie za dużo. Chyba że ktoś ma koncepcję inną niż kwasówka do zbiornika RSŚ?

To normalna cena detaliczna za inox 316.

W Toruniu w NovaTrading kupisz najtaniej.

Spawanie zbiorników z inox jest bardzo drogie, głównie ze względu na koszt gazów osłonowych.

Jeśli ktoś to robi tanio, to znaczy że nie stosuje osłony, a to oznacza że spawy nie wytrzymają dłużej niż 5 - 10 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...