Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Czy ja dobrze rozumiem ? Wymiana tylko pod szczeliną w drzwiach,na dole. Pytam zatem ,jak nie ma wzrosnąć stężenie CO2, skoro ciepłe ,nasycone u góry a wylot na dole? Czy tam byli ludzie? Nie masz tam ujścia powietrza zużytego pod sufitem? Jeżeli nie ma ludzi,to teoria o absorbowaniu CO2 przez parę wodną ma sens. Wzrosła temp.,wzrosła pojemność pary wodnej. Jeżeli byli ludzie,to normalne.

 

Zle nydar.

Pomieszczenie 2.04. W2.jpg

Wyciag jest tam gdzie jest - u gory po drugiej stronie pokoju. Wymiana z nawiewu zlokalizowanego w korytarzu przez szczeline pod zamknietymi drzwiami.

Tam nie wzroslo bo ludzie, tam wzroslo bo wlaczylo sie OP. Wiec czujniki albo mierza nie tylko CO2 ale i inne czasteczki, ktore zaczely latac w powietrzu, albo cos sie zrobilo z CO2 po tym jak zaczelo otrzymywac promieniowanie IR. Tylko dlaczego zaobserwowalem to tylko w tym zamknietym pomieszczeniu? Musze poobserwowac dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mogę Cię prosić żebyś wypowiedział się odnośnie tych negatywów?-pisaliśmy na priv że opiszesz o negatywach nawiewu w sypialni.

 

Obserwacje zimowe, wiec przy mniejszej wymianie powietrza.

 

1. Zapachy.

 

Ktos juz kiedys krytykowal rozwiazanie z samymi wyciagami za rozchodzenie sie zapachow po calej chacie. I sadze ze cos jest na rzeczy. Nie masz jasno ukierunkowanego kierunku wymiany powietrza. Nie mam porowanania do klasycznej instalacji i nie jestem pewien czy moj rozklad pomieszczen, a w zasadzie salon polaczony z kuchnią i otwarty na hol i klatke schodowa nie bylby problemem tak czy siak. Ale zapachy ida do gory na poddasze. I niby masz "strefe nadcisnienia" z nawiewu w salonie pomiedzy klatka schodowa a kuchnia, ale nawiew jest na dole, a zapachy z gotowania sa cieple i pod sufitem sie przedostaja. Na poddaszu masz druga "strefe nadcisnienia" z nawiewu w korytarzu i robi mi sie strefa martwa ze skondensowanymi zapachami na zabiegu schodow.

W duzym stopniu rozwiazaniem jest zmiejszenie nadmuchu na poddaszu i otwarcie drzwi do lazienki. Zastanawiam sie nad dolozeniem anemostatu wyciagowego nad schodami.

 

2. Nawiewy -

jesli je zlokalizujesz zbyt nisko, tak jak ja, i temp. nawiewu bedzie zbyt niska - odczujesz to jako chlodna podloge. U mnie nawiewa temp ok 15st ( nie mam klasycznego reku) i ciagnelo po nogach. Nawiewy u mnie to kratki zlokalizowane 15-20cm nad podloga, o wysokosci 30 i 50cm. Rozwiazanie: przesloniecie dolnej czesci kratki. Mysle ze minimum dla nawiewu jest 50cm. Albo temperatura ze sprawnego reku.

 

3. Ogolnie wymiana powietrza

W duzym uproszeniu: przy klasycznej realizacji wymieniasz np. 20m3 wdmuchane do pokoju i te same 20m3 wyciagane potem w kuchni. Przy realizacji z samymi wyciagami podzieli sie to na 2x10m3. Czy to problem? Po 2 m-cach uzytkowania uwazam ze tak. Bo zazwyczaj rozklad ludzie jest taki, ze albo siedzisz w kuchni albo w spisz w pokoju, ale "grupowo" czyli w wieksza ilosc osob w danym pomieszczeniu. Spisz z druga polowka w sypialni - wymienisz 20m3, jesz obiad w kuchni wymienisz 20m3 ciagnac "nie zuzyte" z sypialni. Wiec mysle, ze ta rownomierna 2x10m3 wymiana powietrza jest za mala. Pomimo tego, jak powtarza nydar i jak jest faktycznie , ze cieple sie unosi itd itp. Nie zaobserwowalem "samoregulacji", a jesli to jest nie na tyle duza by to zrekompensowac.

 

cdn ( ale nie nowe punkty tylko rozwiniecie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwacje zimowe, wiec przy mniejszej wymianie powietrza.

 

czyli jakiej ? Ile m3/h ?

 

2. Nawiewy -

jesli je zlokalizujesz zbyt nisko, tak jak ja, i temp. nawiewu bedzie zbyt niska - odczujesz to jako chlodna podloge. U mnie nawiewa temp ok 15st ( nie mam klasycznego reku) i ciagnelo po nogach. Nawiewy u mnie to kratki zlokalizowane 15-20cm nad podloga, o wysokosci 30 i 50cm. Rozwiazanie: przesloniecie dolnej czesci kratki. Mysle ze minimum dla nawiewu jest 50cm. Albo temperatura ze sprawnego reku.

 

Te 15oC masz po działającym RSŚ ? Dużo musisz się kąpać, żeby utrzymać taką temperaturę ?

 

3. Ogolnie wymiana powietrza

W duzym uproszeniu: przy klasycznej realizacji wymieniasz np. 20m3 wdmuchane do pokoju i te same 20m3 wyciagane potem w kuchni. Przy realizacji z samymi wyciagami podzieli sie to na 2x10m3. Czy to problem? Po 2 m-cach uzytkowania uwazam ze tak. Bo zazwyczaj rozklad ludzie jest taki, ze albo siedzisz w kuchni albo w spisz w pokoju, ale "grupowo" czyli w wieksza ilosc osob w danym pomieszczeniu. Spisz z druga polowka w sypialni - wymienisz 20m3, jesz obiad w kuchni wymienisz 20m3 ciagnac "nie zuzyte" z sypialni. Wiec mysle, ze ta rownomierna 2x10m3 wymiana powietrza jest za mala. Pomimo tego, jak powtarza nydar i jak jest faktycznie , ze cieple sie unosi itd itp. Nie zaobserwowalem "samoregulacji", a jesli to jest nie na tyle duza by to zrekompensowac.

 

Poruszałem kiedyś ten problem, że w WMG na anemostatach masz wyciągane 2x10m3, gdy w przypadku typowej WM masz 20m3 nawiew i 20m3 wyciąg. nydar jednak zapewniał, że nie ma z tym problemu.

 

 

cdn ( ale nie nowe punkty tylko rozwiniecie)

 

Dzięki karolek za te informację. Dzielisz się nimi nie twierdząc, że "moje najmojsze" tylko piszesz jak jest. To jest bardzo cenne. Tak trzymaj !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jakiej ? Ile m3/h ?

 

6 sztuk 2+2+2 psy nieduze. Obecnie ok 160m3

 

 

Te 15oC masz po działającym RSŚ ? Dużo musisz się kąpać, żeby utrzymać taką temperaturę ?

Raz - hmm. zuzycie ogolne wody za 50 dni 25m3. Na CWU nie mam podlicznika. Jest wanna i 3 kobiety. Sporo

Dwa- nie mam jeszcze opomiarowanej nitki za RSS. Szczerze - nie wiem na ile to efekt RSS a ile to "uzysk" kanalow 63mm puszczonych w 17cm styro pod wylewka. Inna sprawa, ze jak widac na schemacie umieszczonym wczesniej, to nitka za RSS idzie pod domem. Pierwszy sezon to jeszcze nie wygrzane. RSS jeszcze nie do konca ocieplony, bo sprawdzam szczelnosc czesci wodnej (do poprawki)

 

Poruszałem kiedyś ten problem, że w WMG na anemostatach masz wyciągane 2x10m3, gdy w przypadku typowej WM masz 20m3 nawiew i 20m3 wyciąg. nydar jednak zapewniał, że nie ma z tym problemu.

 

Wydaje mi sie ze jednak jest. Ale ten watek bede jeszcze rozwijal. Bo ciekawy...

 

 

Dzięki karolek za te informację. Dzielisz się nimi nie twierdząc, że "moje najmojsze" tylko piszesz jak jest. To jest bardzo cenne. Tak trzymaj !

 

Dajesz dobry przyklad ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa- nie mam jeszcze opomiarowanej nitki za RSS. Szczerze - nie wiem na ile to efekt RSS a ile to "uzysk" kanalow 63mm puszczonych w 17cm styro pod wylewka. Inna sprawa, ze jak widac na schemacie umieszczonym wczesniej, to nitka za RSS idzie pod domem. Pierwszy sezon to jeszcze nie wygrzane.

 

Gdzies pod domem mam 11.5-12 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika, że RSŚ jeszcze nie naładował pospółki. Pewnie efekt będzie dopiero w przyszłą zimę. Ja u siebie pod domem (w części gdzie nie mam GWC) mam temp. 10,8oC.

 

Dzisiaj (naprawde) postaram sie chociaz pomierzyc temp nitki za RSS wchodzaca do domu. Ale musze rozebrac zabudowe :(

Jesli nie zdaze dzisiaj, to na 100% next week dopiero, bo wyjezdzam sluzbowo.

 

RSS sam nie naladuje a przynajmniej nie za szybko. Porownaj ilosc pospolki pod domem (10,5x9 + 1m opaski poziom + 1m opaski pion z kazdej strony) z iloscia energii dostarczona z RSS.

Edytowane przez karolek75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj (naprawde) postaram sie chociaz pomierzyc temp nitki za RSS wchodzaca do domu. Ale musze rozebrac zabudowe :(

Jesli nie zdaze dzisiaj, to na 100% next week dopiero, bo wyjezdzam sluzbowo.

 

RSS sam nie naladuje a przynajmniej nie za szybko. Porownaj ilosc pospolki pod domem (10,5x9 + 1m opaski poziom + 1m opaski pion z kazdej strony) z iloscia energii dostarczona z RSS.

 

Chodzi mi o to, że ciągła eksploatacja RSŚ'a (nawet w lecie) podniesie Ci temp. gruntu i zapewne w przyszłą zimę będziesz miał pod podłogą wyższą temperaturę niż teraz. To spowoduje mniejsze straty przez podłogę jak również wyższą temp. nawiewu. Przynajmniej tak to wynika z teorii nydara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, że ciągła eksploatacja RSŚ'a (nawet w lecie) podniesie Ci temp. gruntu i zapewne w przyszłą zimę będziesz miał pod podłogą wyższą temperaturę niż teraz. To spowoduje mniejsze straty przez podłogę jak również wyższą temp. nawiewu. Przynajmniej tak to wynika z teorii nydara.

 

Nydar teorie ma poparta swoja praktyka. Ale on ma 18cm w podlodze. Ja mam 16 cm XPS pod PF, i 17cm styro nad, pod wylewka. Kilka czujnikow pod dom wrzuconych jeszcze nie podpietych - mam nadzieje ze beda dzialac. Bedzie mozna zweryfikowac czy czysty RSS +wspomaganie z kolektora z duzo mniejszymi stratami z domu przez posadzke zapewni wyzsza temp pod domem i nawiewu, a co za tym idzie mniejsze straty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar ma parterówkę i w domu z poddaszem użytkowym może być trudniej zrealizować WMG. Tutaj sposobem może być reku i poprawi się też temp nawiewu.

 

Dom z poddaszem nie ma nic do temp. nawiewu z WMG.

Do tego jak nastepuje "obieg" powietrza w domu juz tak - patrz zapachy i wymiana powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaką masz różnicę w ppm-ach między parterem a piętrem. Wyczuwasz różnicę w jakości powietrza teraz i w poprzednim domu ? Migreny lepszej połowy minęły,czy bez zmian?

 

migren do ppm-ów bym nie mieszał. jednak jest znacząca różnica pomiędzy bólem głowy a migreną.nie wydaje mi się aby CO2 miał wpływ na migrenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaką masz różnicę w ppm-ach między parterem a piętrem. Wyczuwasz różnicę w jakości powietrza teraz i w poprzednim domu ? Migreny lepszej połowy minęły,czy bez zmian?

 

No i widzisz to jest ciekawy temat, ktory zapowiadalem rozwinac.

Juz pisalem o zaskakujacej obserwacji nt. stezenia CO2 w odniesieniu do wlaczonej podlogowki. To jest rzecz do wyjasnienia ...

 

Wiec z moich obserwacji wynika, ze usuwanie CO2 to wcale nie taka prosta sprawa:

1. Sypialnia starych - pomieszczenie 2.02, kubatura 30m3. Dedykowany nawiew, ostatnio ok 55-60m3 !!! Wywiew po drugiej stronie pokoju. Pokoj zamkniety w nocy. Stezenie rosnie do nawet 2000ppm !!!

2. W pokojach dzieci, zamkniete drzwi przy skladzie 1+1 pies stezenie rosnie do 1300 ppm

 

Generalnie po otwarciu drzwi stezenie szybko wyrownuje sie do stezenia sredniego per poziom w domu czyli 800-1000 ppm.

Wnioski? Ze wazna jest kubatura ?

 

3. Stezenie rosnie per poziom, w zaleznosci od skladu osobowego. Na noc wyzej u gory, w ciagu dnia zalezy kto i gdzie jaka aktywnosc uprawie :)

 

migren do ppm-ów bym nie mieszał. jednak jest znacząca różnica pomiędzy bólem głowy a migreną.nie wydaje mi się aby CO2 miał wpływ na migrenę.

 

tak od 4-5k łeb naku....wia jak cholera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

 

Generalnie po otwarciu drzwi stezenie szybko wyrownuje sie do stezenia sredniego per poziom w domu czyli 800-1000 ppm.

Wnioski? Ze wazna jest kubatura ?

 

Ważna jest wysokość. Im wyższe pomieszczenie tym lepiej będzie działać WMG, bo lepiej uwarstwi się stężenie CO2 oraz temperatura. Gdzieś, kiedyś czytałem, że dla wentylacji wyporowej zaleca się wysokość min. 2,8m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś w tym jest. Dosyć ze dom to jedna wielka otwarta przestrzeń , to w najwyższym pkt. sufitu ,przeszło 3metry.

Może jak jest jeden pokój i dwie osoby to CO2 nie nadąża jednym anemostatem wyciągowym się wydostać .Przy pootwieranych drzwiach,rozłazi się po całości i migruje wszystkimi anemostatami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i widzisz to jest ciekawy temat, ktory zapowiadalem rozwinac.

Juz pisalem o zaskakujacej obserwacji nt. stezenia CO2 w odniesieniu do wlaczonej podlogowki. To jest rzecz do wyjasnienia ...

 

Wiec z moich obserwacji wynika, ze usuwanie CO2 to wcale nie taka prosta sprawa:

1. Sypialnia starych - pomieszczenie 2.02, kubatura 30m3. Dedykowany nawiew, ostatnio ok 55-60m3 !!! Wywiew po drugiej stronie pokoju. Pokoj zamkniety w nocy. Stezenie rosnie do nawet 2000ppm !!!

2. W pokojach dzieci, zamkniete drzwi przy skladzie 1+1 pies stezenie rosnie do 1300 ppm

 

Generalnie po otwarciu drzwi stezenie szybko wyrownuje sie do stezenia sredniego per poziom w domu czyli 800-1000 ppm.

Wnioski? Ze wazna jest kubatura ?

 

3. Stezenie rosnie per poziom, w zaleznosci od skladu osobowego. Na noc wyzej u gory, w ciagu dnia zalezy kto i gdzie jaka aktywnosc uprawie :)

 

 

 

tak od 4-5k łeb naku....wia jak cholera.

 

50-60m3 na pokój to sporo.Pytanie jaki jest rozkład migracji powietrza. Ile leci anemostatem wyciągowym a ile szczeliną pod drzwiami.

A może by tak dla eksperymentu uszczelnić drzwi na noc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...