Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Biuro dwie osoby palące .Temp.wewnątrz 23oC/30%RH .Temp.zewnętrzna 4oC/66RH.

Wentylacja wyporowa . Stężenie CO2 wewnątrz 870 ppm ,na zewnątrz 400.

Dwie osoby to 22l CO2/h

22/ 0,000001 x (870-400) = 46,8m3/h

 

Niecałe 50m3/h utrzymuje ppm-y znacznie poniżej normy.

Czy Panowie są pewni ,że wentylują tyle ile deklarują?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna rzecz. Bart zmierzył i potwierdził,że przy podłodze mniej CO2 a pod sufitem więcej .Zatem ruch powietrza od drzwi do anemostatu jest korzystniejszy niż odwrotnie. Nie rozumiem w czym nadmuch w WM przy 10-ciu anemostatach podających razem 150m3 ( na szt. 15m3) będzie lepszy od WW przy 10-ciu anemostatach wyciągowych .

nydar, bylem wielkim fanem twojej WMG, ale liczby z Netatmo mnie rozczarowuja i szukam odpowiedzi.

W ujeciu globalnym niczym sie to nie rozni. W ujeciu jednostkowym bedziesz mial powedzmy 6 nawiewow i 4 wyciagi. W sypialni zamiast 1x15m3 bedzie 1/6*150m3 =25m3. To w kontekscie liczb. W nast. tygodniu wrzuce 3 czujniki do mojej sypialni. Poza tym, pozyczylbym twoj znowu, zeby porownac z netatmo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biuro dwie osoby palące .Temp.wewnątrz 23oC/30%RH .Temp.zewnętrzna 4oC/66RH.

Wentylacja wyporowa . Stężenie CO2 wewnątrz 870 ppm ,na zewnątrz 400.

Dwie osoby to 22l CO2/h

22/ 0,000001 x (870-400) = 46,8m3/h

 

Niecałe 50m3/h utrzymuje ppm-y znacznie poniżej normy.

Czy Panowie są pewni ,że wentylują tyle ile deklarują?

 

 

Ostatnia weryfikacja nadmuchu w sypialni : 45-50 m3. Wilgotnosc 53%, temp 21st. 2100 ppm - 3:30 rano. Ogrzewanie w sypialni caly czas wylaczone.

Ale to tylko jedno pomieszczenie. I ppm znacznie powyzej.Przeciez nie bede tak wentylowal wszystkich bo musialbym zrobic kilkaset m3/h.

 

A moze jestem fabryka CO2. Poswiece sie i przeniose na pare nocy do innego pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz,że nadmuch 50m3. To jest 60kg x 8,24g wody/kg przy parametrach jakie podałeś. Tymczasem na zewnątrz jest ok.3,5g/kg .To daje z sypialni 494g wody/h przy anemostacie wyciągowym ,a przy nadmuchu 210g.

Przeszło szklanka wody odparowuje w ciągu godziny z twojej sypialni. Toż mokre ręczniki tyle nie dadzą powieszone na kaloryferach . Coś tu nie teges.

Gotuj wodę. Wpraszam się w sobotę po południu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnia weryfikacja nadmuchu w sypialni : 45-50 m3. Wilgotnosc 53%, temp 21st. 2100 ppm - 3:30 rano. Ogrzewanie w sypialni caly czas wylaczone.

Ale to tylko jedno pomieszczenie. I ppm znacznie powyzej.Przeciez nie bede tak wentylowal wszystkich bo musialbym zrobic kilkaset m3/h.

 

A moze jestem fabryka CO2. Poswiece sie i przeniose na pare nocy do innego pokoju.

 

Napusc jakiegos dymu, zobacz czy to co watuje do pokoju ucieka pod anemostat czy moze wraca dziurka od klucza :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napusc jakiegos dymu, zobacz czy to co watuje do pokoju ucieka pod anemostat czy moze wraca dziurka od klucza :p

 

To mówisz ,że 50m3/h przy WM jest skuteczniejsze od tej samej ilości przy WW. Tak czujesz patrząc przez pryzmat dziurki od klucza czy potrafisz to udowodnić .

A może robisz tylko dym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w tej chwili idzie wszystko na grawitacji, w sypialni z około 1700ppm o 1.30 zostaje około 500 koło 10.00. Nie wiem jakie mam przepływy, CO2 mierzy netatmo, skalibrowane dobrze. Podobnie jest w salonie, z tym, że tam rośnie do 16.00 a potem spada do 22.00

 

Jak załączam wentylator na maksa, to po niecałej godzinie wyciągania mam stany minimalne w całej chałupie - ale to 780m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w tej chwili idzie wszystko na grawitacji, w sypialni z około 1700ppm o 1.30 zostaje około 500 koło 10.00. Nie wiem jakie mam przepływy, CO2 mierzy netatmo, skalibrowane dobrze. Podobnie jest w salonie, z tym, że tam rośnie do 16.00 a potem spada do 22.00

 

Jak załączam wentylator na maksa, to po niecałej godzinie wyciągania mam stany minimalne w całej chałupie - ale to 780m3/h.

 

U mnie w sypialni CO2 oscyluje ok. 1000ppm, ale ja mam otwartą sypialnie na salon i śpię przy rozszczelnionym oknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolek.qubic.

Jak to jest? Mierzycie tym samym urządzeniem . Macie po jednym nadmuchu na parterze i piętrze , we wszystkich pomieszczeniach wyciągi .

U gubica CO2 poniżej normy a u Karolka znaczne przekroczenia . U qubica powietrze pcha Luna na I biegu (konia z rzędem temu kto wie ile to m3/h). Karolek twierdzi,że pompuje 150m3/h. Nic z tego nie rozumiem.:o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karolek.qubic.

Jak to jest? Mierzycie tym samym urządzeniem . Macie po jednym nadmuchu na parterze i piętrze , we wszystkich pomieszczeniach wyciągi .

U gubica CO2 poniżej normy a u Karolka znaczne przekroczenia . U qubica powietrze pcha Luna na I biegu (konia z rzędem temu kto wie ile to m3/h). Karolek twierdzi,że pompuje 150m3/h. Nic z tego nie rozumiem.:o

 

nydar możliwości jest zawsze kilka

-może nie mam tak szczelnego domu jak karolek

-może trzeba ponownie skalibrować czujniki

-nie zamykam sypialni a karolek zamyka

nie wiem co jeszcze może być nie tak ale odkąd robiłem pomiary to było tak samo Luna chodzi na 1 biegu i wiem że mi już mówiłeś że to za mało ale jakoś to wystarcza.mogę ponownie skalibrować netatmo ale wieczorami sąsiedzi syfią węglem brunatnym i czy to nie pogorszy odczytów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O szczelności świadczy wilgotność powietrza przy niewielkiej wymianie.U ciebie ta wilgotność jest wysoka jak na warunki zimowe.

Niewątpliwie zamknięte drzwi i mała szczelina pod nimi może mieć wpływ na stężenie.

Kalibrowanie może zmienić o max. 100-150ppm . Zmierz ile pokazuje na zewnątrz .Mój auraton pokazuje na zewn. +/- 520-550ppm . Zakładam,że jeżeli przekłamuje to przekłamuje na zewnątrz i wewnątrz. Istotna jest różnica . Z drugiej strony wkoło kominy .Wieczorem bez wiatru .Więc może?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...