Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Ale w aktualnych normach, które powstały już w czasach WM, dalej niewiele się zmieniło odnośnie wydajności.

Co ma do tego zatykanie kratek? WM też można wyłączyć, i co z tego? Po co mam udowadniać, że zatkane kratki osiągają podane wydajności - przecież po to robimy WM, bo WG w nowych domach nawet otwarta w ogóle nie działa? Wiesz w ogóle, w jakich warunkach WG ma osiągać te 50/70 m3/h?

 

Napisałeś, że się mylę w temacie, iż normy dotyczące wentylacji z takimi jak dzisiaj wydajnościami powstały kilkadziesiąt lat wcześniej. Lata 70-te to jak byk kilkadziesiąt lat, więc wychodzi że jak zwykle się mylisz, szkoda komentować dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nie jestem specjalistą od norm.Ale nie dopowiadasz .A jak nie dopowiadasz jako specjalista to troszeczkę jakby oszukujesz wprowadzając w błąd.

Normy były obligatoryjne pod sankcją konsekwencji nie przestrzegania prawa do 31.12.93r.

Od 01.01.94r była niepełna dobrowolność.

Od 01.01.2003r obowiązuje całkowita dobrowolność z wyjątkiem zamówień publicznych

Tak że nikt cię do sądu nie poda za wentylację na poziomie 70m3/h o ile ustalisz to z klientem na piśmie.Ty po prostu nie jesteś zainteresowany optymalną wentylacją bo to mniejsze wentylatory,przekroje rur,centrale itd.To mówiąc wprost mniej kasy dla ciebie.Stąd ta wrogość do takiej wentylacji i GWC..Bo przy 70m3/h stosowanie rekuperatora p-p mija się z celem.

ps.dzisiaj powietrze wlotowe mam 18,1oC oczywiście bez rekuperatora p-p.

nie musisz tak nerwowo reagować bo na takie rozwiązanie zdecyduje się ułamek procenta inwestorów,przynajmniej na razie:D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest koszt całej instalacji .Nadal wychodzi 3-4 razy taniej od typowej.Albo jesteś człowiekiem złej woli albo nie czytasz ze zrozumieniem tekstu.Powtórzę specjalnie dla ciebie.Może dotrze.Poddasze nie jest ogrzewane stratami przez strop tylko ZUŻYTYM POWIETRZEM,które i tak usuwane jest z domu.Dzięki temu straty ciepła przez strop=0.

Co do tych 18,1oC. Powtarzasz to w kółko ośmieszając się przy okazji.Z samego RSŚ mam ok.5kWh/dobę.Policz o ile to podgrzeje powietrze w ilości 70m3/h .

Nie wiem jak jest na olimpie ale u mnie szklanka zawsze do połowy pełna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, czy fakt, że piszesz w wątku Wentylacja hybrydowa GMC nie wzbudził podejrzeń, że może nie chodzi o najzwyklejszy GWC?

:D dobre...

ale on chyba nie trybi...:(

 

dzisiejsze spostrzeżenia odnośnie CO2 ...

godz. 8:00 po całej nocy na grawitacji w salonie jest 1355ppm ( tam całą noc leżałem...:cool: )

pstryknąłem sobie wentylację na 240m3/h z czego do salonu wlatuje 90m3/h a miernik stoi ok. 5m od nawiewu...

na zewnątrz 510ppm...

godz. 10:00 w salonie 1250ppm i dalej ja na kanapie ...:cool:

 

wczoraj po całym dniu naszej nieobecności w salonie było 980ppm przy obiegu grawitacyjnym ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo, czy fakt, że piszesz w wątku Wentylacja hybrydowa GMC nie wzbudził podejrzeń, że może nie chodzi o najzwyklejszy GWC?

 

Czy wentylacja sterowana (automatycznie) w zakresie 20-200 m3 dla każdego wywiewu jest "zgodna z normami" czy nie?

 

Od 2003roku normy to wytyczne-wskazówki, nie obowiązuje ich bezwzględne przestrzeganie z wyjątkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grunt, żeby nasze instalacje nie zmuszały użytkowników do natychmiastowego zakupu mierników CO2 po pierwszym miesiącu użytkowania budynku :-)

powiedz nam co ty wiesz o swoich instalacjach skoro nie widzisz potrzeby miernika CO2...?

 

twierdzisz że jak wilgotność w normie to OK...?

widzisz ja mam w okolicach tych 30% czyli można by rzec że przewentylowany ale miernik CO2 pokazuje że jednak nie jest tak kolorowo ...:bash:

przed pomiarami śmiałbym nawet twierdzić że mam bardzo dobrze wentylowany budynek a tu taka niespodzianka...:stirthepot:

 

ale spoko coś się nie długo przerobi i znowu porobi pomiary ...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek.Wychodzi na to,że górny nawiew powoduje lichą wentylację.Skuteczność jakby mizerna przy 90m3/h.To jest trzy razy tyle co u mnie w salonie a ppm poniżej 1000.

no tak mi żywcem wychodzi...

jak latam po chałupie z tym miernikiem to wszędzie jest podobnie, czyli tak jakby wymieszane...

 

muszę się zmusić i przerobić na "odwróconą" to się porówna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2003roku normy to wytyczne-wskazówki, nie obowiązuje ich bezwzględne przestrzeganie z wyjątkami.

 

http://rzecznik.powiat.elk.pl/userfiles/file/Nieruchomosci,%20budownictwo/Uslugi_kominiarskie.pdf

 

Chciałbym na legalu zaprosić kominiarza, któremu nie będę tłumaczył zawiłości sterowania - podejdzie z anemometrem, będzie 60 m3 (minimum kiedy ktoś jest w środku), tak więc z czystym sumieniem podpisze glejt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w aktualnych normach, które powstały już w czasach WM, dalej niewiele się zmieniło odnośnie wydajności.

 

Prawda

 

przecież po to robimy WM, bo WG w nowych domach nawet otwarta w ogóle nie działa?

 

Prawda

 

Wiesz w ogóle, w jakich warunkach WG ma osiągać te 50/70 m3/h?

 

Wiem, i co z tego, skoro w wielu starych domach po wymianie okien w lato i wielokrotnie w zimę tego nawet nie osiąga

 

Napisałeś, że się mylę w temacie, iż normy dotyczące wentylacji z takimi jak dzisiaj wydajnościami powstały kilkadziesiąt lat wcześniej. Lata 70-te to jak byk kilkadziesiąt lat, więc wychodzi że jak zwykle się mylisz, szkoda komentować dalej.

 

Nieprawda

napisałem, że skoro pierwszy sekretarz KC PZPR w roku 1951 o WM nie słyszał, to wcale nie znaczy że nie istniała WM

Jak drzewo upadnie w lesie i nikt nie widział i nie słyszał - to był huk czy go nie było???

 

czyli odpowiedz na konkretne pytanie:

 

skoro ty wentylujesz u siebie 200m3/h i jesteś 1/1000 (czyli w granicach błędu statystycznego), to ci którzy skręcają w zimę WM do 30% centrali 300m3/h, łamią prawo i powinni iść siedzieć, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

GMC to ściema ;)

Co do podanej wydajności to sądzę,że może być zgodna z normami pod warunkiem,że nie będzie to przedszkole ;)

 

Tak,tak...przy 30m3/h czy nawet 70m3/h ogrzewasz poddasze z 0st.C do 22st.C,uważaj bo świstak nie nadąża zawijać ;)

 

Tia tia.No to jeszcze raz dużymi literami.Poddasze jest bardzo dobrze ocieplone i ta energia zawarta w 70m3/h pozwala na utrzymanie temp.od 19-15oC zimą (zależnie od temperatury zewnętrznej). Proste? Proste.

Andriuss zrobił literówkę.Powinno być WMG.A że GMC to ściema,to też nie masz racji.Co prawda ilość energii jaką można tam zmagazynować bez potężnych kosztów nie jest powalająca ale wystarcza na wspomaganie wentylacji.Dlatego 18,1oC to nie ściema.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://rzecznik.powiat.elk.pl/userfiles/file/Nieruchomosci,%20budownictwo/Uslugi_kominiarskie.pdf

 

Chciałbym na legalu zaprosić kominiarza, któremu nie będę tłumaczył zawiłości sterowania - podejdzie z anemometrem, będzie 60 m3 (minimum kiedy ktoś jest w środku), tak więc z czystym sumieniem podpisze glejt.

 

Pytanie co ma sprawdzać kominiarz.Czy drożność to nie jedyny zakres jego obowiązków ,skoro PN nie jest obowiązująca a jest jedynie nieobowiązującym zaleceniem.Tak samo zresztą jest z CO2.Nie ma nawet normy.Jest jedynie zalecenie,mówiące ile w domu powinno być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wróciłem nie dawno z nowego domu moich rodziców w którym ostatnio urzęduje mój brat, wszystkie pomieszczenia na piętrze mają anemostaty wyciągowe wypuszczone na strych ( i tam sie kończą bo instalacja jeszcze nie skończona...:cool: )

wszędzie jest poniżej 700ppm...:yes:

powietrze wpada jedną dziurą do kotłowni z piecem stałopalnym a jest tam 490ppm, docelowo ten nawiew ma być skierowany na korytarz przy klatce schodowej oczywiście całe powietrze najpierw przeleci przez GWC wykopane dookoła domu...:yes:

prowizora na maksa a widać że działa skutecznie ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No patrz pan.Kto by pomyślał.:D.Może co nie którzy nie będą traktowali mnie jak szaleńca,co to wbrew elementarzowi instalatorskiemu i takie tam.

Ciekawe czy znajdzie się śmiałek co GMC i RSŚ sprawdzi na własnej skórze.Może wtedy te 18,1oC przestanie być ściemnianiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No patrz pan.Kto by pomyślał.:D.

tak sobie właśnie skojarzyłem że ta prowizorka ma trochę wspólnego do twojego domu...:cool:

wyniki mnie zaskoczyły myślałem że jak piec śmieciuch to jakieś wyziewy z niego itp.

 

docelowo te wyciągi maja mieć podwójną funkcję, albo będą wyciągiem albo nawiewem ciepłego powietrza z pod 100m2 ciemnobrązowej blachy na dachu ( wywiew przez GWC...)

tak że cała instalacja będzie pracowała w dwie strony zależnie od potrzeb...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...