Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Są wentylatory rewersyjne które mają funkcję tłoczenia lub ssania,ale czy są o odpowiednim sprężu ?Trzeba by poszukać.

 

ewentualnie coś się samemu skleci ...

 

jak uda się to zbudować to taki jeden już mi nie zarzuci że GWC to nie rekuperator...:cool:

przecież będzie ładowany ciepłym powietrzem z domu...:yes:

 

teraz pytanie czy przed wejściem do chałupy nie zrobić czegoś w rodzaju zaizolowanego akumulatora ( jakiś wielki betonowy pumeks )co by ten rewers go ładował a po przywróceniu normalnego kierunku wieczorem całe to ciepło trafiło z powrotem na salony ...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

teraz pytanie czy przed wejściem do chałupy nie zrobić czegoś w rodzaju zaizolowanego akumulatora ( jakiś wielki betonowy pumeks )co by ten rewers go ładował a po przywróceniu normalnego kierunku wieczorem całe to ciepło trafiło z powrotem na salony ...:D

wiem...

zrobię takiego ze 3m3 żwirowca zaizolowanego ze wszystkich stron, tak normalnie to będzie miał temperaturę powietrza jakie wlatuje z GWC ale w momencie rewersu jako pierwszy po drodze zacznie się podgrzewać dążąc do temp. pokojowej...

a i wilgoć sie tam zostawi na potem ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dał bym rury wzdłuż fundamentów (ze spadkiem) na głębokości góry ławy przysypał z 30cm piachem,ubił a na to dał z 10cm styropiany tak aby przestawał poza rurę z 50cm a na to znowu ziemia.Tak mniej więcej działa moja druga część GWC pod fundamentem za RSŚ.Okalająca rurę ziemia odbiera ciepło gdy ścieki są ciepłe a oddaje gdy są schłodzone.Powoduje to,że nie ma skoków temperatury tylko jest w miarę stała.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem...

zrobię takiego ze 3m3 żwirowca zaizolowanego ze wszystkich stron, tak normalnie to będzie miał temperaturę powietrza jakie wlatuje z GWC ale w momencie rewersu jako pierwszy po drodze zacznie się podgrzewać dążąc do temp. pokojowej...

a i wilgoć sie tam zostawi na potem ...:yes:

 

 

No nie wiem. Wolałbym podrasowanych zapaszków z powrotem nie wpuszczać do domu. Zniszczysz GWC. Pamiętaj o moich zapaszkach ziemi (a miało być cudownie) + komarki.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to fajnie projektują i wykonują wentylacje grawitacyjne jak to przy minusie ledwo dycha.

Na zewnątrz zadyma z kominów sąsiadów. Trzeba zatykać kratki by nie ciągnąć tego wszystkiego co w piecach się utlenia.

Po północy będzie lepiej.

Poprawka.

Po 2 w nocy. Po przejściu kopalni na system 4 zmianowy opóźniło się to o 2 godziny.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zewnątrz zadyma z kominów sąsiadów. Trzeba zatykać kratki by nie ciągnąć tego wszystkiego co w piecach się utlenia.

Po północy będzie lepiej.

Poprawka.

Po 2 w nocy. Po przejściu kopalni na system 4 zmianowy opóźniło się to o 2 godziny.

 

Z ciekawości zmierz poziom CO2 przy tej zadymie od kopalni i sąsiadów. Ciekaw jestem jak u Ciebie to wygląda. Ja pomiary robię 15km od Katowic okolica też różna a jak robiłem pomiary to w ~ 400ppm.

 

Teraz widzicie jak wygląda poziom CO2 u nieświadomego mieszkańca. Klaudiusz ma nawet wycięte uszczelki i co?

A jak samopoczucie rodziny? Odczuwacie nudności, senność?

Nie martw się u mnie było dużo więcej a inni pewnie mój wynik przebijają tylko nie są tego świadomi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światowa Organizacja Zdrowia mówi o najwyższym dopuszczalnym stężeniu NDS 1000ppm.

Nasz Dz.U.nr 79/1998 NDS określa na 5000ppm a NDSCh(chwilowe ) na 15000ppm.

Co to oznacza w praktyce.Oznacza to że wg.naszego ustawodawcy stężenie do 5000ppm nie będzie miało wpływu na nasze zdrowie i naszego potomstwa tego co już jest i tego nienarodzonego.

Zejście śmiertelne to powyżej 100000ppm a przedtem mdłości,bule głowy ,więc jest ostrzeżenie.

W domu taka sytuacja raczej nie będzie miała miejsca.

Z mojego doświadczenia wynika tylko jedno.Czym niższe stężenie CO2 tym lepiej śpię i wstaję bardziej wypoczęty.

A tak naprawdę to stężenie CO2 jest dla mnie sygnałem o czystości powietrza w domu.Bo przecież nie tylko para wodna i CO2 jest niepożądane.Wszystko czym się otaczamy w mniejszym lub większym stopniu coś wydziela.A ilości tego czegoś nie jestem w stanie zweryfikować.

Zakładam więc że czym mniej CO2 tym mniej choćby formaldehydu w powietrzu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek - a u Ciebie też jest pod sufitem wieksze stężenie CO2?

Z tymi doświadczeniami subiektywnymi to trzeba być ostrożnym, niektórym leki homeopatyczne pomagają, innym magnesy, promieniowanie kosmiczne... Nie mówię, że nie, ale czasem okazuje się, że to korelacja, a nie przyczyna-skutek...

 

PS. ciekawy cytat z wiki nt. okrętów podwodnych (może trochę OT;) ) :

Ilość dwutlenku węgla w znajdującym się w kadłubie okrętu powietrzu nie powinna przekroczyć 1% – jego 4-procentowa koncentracja ma wpływ na sprawność załogi, zaś 5% CO2 jest stężeniem toksycznym. 20–21% zwartości tlenu w powietrzu jest stanem prawidłowym, a jego ilość nie powinna spaść poniżej 17%. Jeden członek załogi okrętu podwodnego produkuje około 25 litrów dwutlenku węgla na godzinę oraz zużywa przeciętnie 30 litrów tlenu na godzinę.

Edytowane przez owp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...