Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Ludzie, czy na prawdę musicie przekonywać Arturo. To chyba do niczego nie prowadzi. Fajny wątek a robi się mega-bajzel :cry:

 

Fakt. Zadziwiające. Jeśli w danym wątku pojawi się Artur to mamy gwarantowany bajzel. Raz - przypadek, drugi - no dobra, zdarza się różnica zdań, trzeci/następny/kolejny - to chyba jednak ten beznadziejny przypadek (w sensie osoby). Artur - nic do Ciebie nie mam, to tylko takie obserwacje postronnej osoby z boku. Zarzucasz innym to, co sam robisz (ogrzewanie, tak w skrócie) - to grzech zmienić zdanie? A samą koncepcję "odwróconej wentylacji" rozumiem, choć sam mam w domu tradycyjny model WM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A jak się ma to do tego:

Cytat Arturo72

Przemierzyłem dzisiaj wydajność wentylacji i stwierdzam,że całkiem fajnie mi to wyszło

Na maksymalnych obrotach reku:

Czerpnia-291m3/h

Wyrzutnia-308m3/h

 

Nawiew:

Salon-61m3/h+32m3/h

Sypialnia-90m3/h

Hol-48m3/h

Pokój 1-18m3/h

Pokój 2-32m3h

Wiatrołap-19m3/h

 

Wywiew:

Pom gospodarcze-48m3/h

WC-52,7m3/h

Wiatrołap-48m3/h

Kuchnia 61m3/h+34m3/h

Łazienka-61m3/h

jak pie...e o Szopenie.

 

 

A ma się tak jak napisałem wcześniej - spier...łeś sobie wentylację w "Pokoju 1" i próbujesz odreagować stres

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WM a więc wentylator nawiewny i wywiewny.Coby było hardkorowo to z jednym nawiewem Qnaw.= Qwyw. A Qwyw to suma poszczególnych wywiewów.Do tego z możliwością regulacji ilości na poszczególnych anemostatach bo taką możliwość mają.Możesz zrobić wentylację równoważną albo nadciśnieniową lub odwrotnie.Nic cię nie ogranicza.Możesz zamontować rekuperator lub nie.Pełna dowolność. Życie zweryfikuje twoje Qnaw.Nowy budynek,więcej bo wysycha,starszy mniej bo już suchy.Wystarczy pod Qnaw. podstawić odpowiednią cyferkę.Najniższa to 20m3/osobę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie :)

Chcę się tylko dowiedzieć o konkretnych przepływach w m3 w każdym pomieszczeniu przy tylko jednym lub dwu nawiewach w domu.

 

No czekaj, weźmy układ taki jak u mnie: mam salon połączony z jadalnią i kuchnią, poza tym sypialnia, wiatrołap, pom gospodarcze, wc, łazienka, garderoba, pralnia.

 

Wentylator o regulowanym przepływie powiedzmy 90-330m3/h nawiewa dwoma wlotami w części salon-jadalnia i w sypialni. Reszta pomieszczeń anemostaty wywiewne.

 

Uważasz, że nie ma możliwości regulacji przepływów w pomieszczeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo - podziwiam Twoją determinację w prostowaniu oczywistych faktów.

Mnie rozśmieszyła z ostatnich dwóch stron najbardziej "genialna zasada działania WMG" - bo według jej "twórców", jeśli mamy dwa identyczne pokoje, w jednym są dwie osoby a w drugim pusto, to produkcja CO2 i wilgoci wywoła samoistne zassanie większej ilości powietrza z pokoju użytkowanego :-) Zamiast czytać kawały o Sosnowcu, chyba częściej tutaj będę wpadać :-)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A trzeba było na fizyce uważać a nie w okno bezmyślnie patrzeć.

Nie zasysa tylko wypycha a to jest różnica.A że miedzy tymi pokojami nie ma znaku równości w gęstości powietrza tylko znak < albo jak kto woli > to z pokoju gdzie przebywają ludzie powietrze ulatuje sprawniej .Bo parcie na anemostat jest ciut większe niż w tym bez ludzi.Prost? Proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź anemometr i sprawdź :) Wyniki będą dla Ciebie zaskakujące :)

 

Mnie nie idzie o wyniki. Skoro pozjadałeś wszystkie rozumy jak twierdzisz, to jaką trudność sprawia ci odpowiedź na takie pytanie?

 

skoro jest za trudne dla ciebie to spytam inaczej:

Wentylator o przepływie 330m3/h nawiewa dwoma wlotami w części salon-jadalnia i w sypialni. Reszta pomieszczeń anemostaty wywiewne.

Uważasz, że nie ma możliwości regulacji przepływów w pomieszczeniach?

 

zwróć łaskawie uwagę, że przy WM góra-góra pomieszczenia z nawiewem były by identyczne, z tą różnicą, że zamiast dwoma rurami 160 nawiewałbym czterema 100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwróć łaskawie uwagę, że przy WM góra-góra pomieszczenia z nawiewem były by identyczne, z tą różnicą, że zamiast dwoma rurami 160 nawiewałbym czterema 100

 

Ja u siebie wstępnie widzę to tak: jest hall, który styka się ze wszystkimi pomieszczeniami. W hallu pod stropem jest pierwsza warstwa "sufitu" podwieszanego, który robi za kanał nawiewowy. Z niego są przepusty do pokojów, gdzie też jest podwieszany k-g, który też robi za kanał i kończy się szczeliną zastępującą anemostat - przy ścianie zewnętrznej. W pokojach na ścianie z hallem są kratki wywiewne - do drugiej warstwy sufitu podwieszanego. I z tej warstwy są wentylowane pomieszczenia brudne, czyli WC, łazienka, łazienka przy sypialni i pom. gospodarcze. Oczywiście wszystko precyzyjnie. Mam nadzieję, że sobie to wyobrażacie. I jak takie cuś się Wam widzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie wstępnie widzę to tak: jest hall, który styka się ze wszystkimi pomieszczeniami. W hallu pod stropem jest pierwsza warstwa "sufitu" podwieszanego, który robi za kanał nawiewowy. Z niego są przepusty do pokojów, gdzie też jest podwieszany k-g, który też robi za kanał i kończy się szczeliną zastępującą anemostat - przy ścianie zewnętrznej. W pokojach na ścianie z hallem są kratki wywiewne - do drugiej warstwy sufitu podwieszanego. I z tej warstwy są wentylowane pomieszczenia brudne, czyli WC, łazienka, łazienka przy sypialni i pom. gospodarcze. Oczywiście wszystko precyzyjnie. Mam nadzieję, że sobie to wyobrażacie. I jak takie cuś się Wam widzi?

 

według mnie Arturo odpowiedział by ci tak :)

 

Weź anemometr i sprawdź :) Wyniki będą dla Ciebie zaskakujące :)

 

Ale wiesz.... to Arturo jest :lol:

 

 

jak te sufity maja być ułożone od góry nawiew czy wywiew?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie było by bardziej zgodne z naturą gdyby nawiewy były w warstwie izolacji posadzki.No i taniej chyba.

 

Nie będzie wartwy izolacji posadzki - fundamentowa płyta grzewcza. Poza tym wciąż wierzę w nawiew od góry. Poza tym postawiłem w energooszczędnym pytanie, na które nie otrzymałem żadnej na razie odpowiedzi: przy założeniu, że cała powierzchnia pomiędzy stropodachem a sufitem podwieszanym będzie użyta jako kanał dla zimniejszego powietrza wentylacyjnego, np. o temp. 15*, czy wpłynie to pozytywnie na straty ciepła przez dach (taka strefa buforowa), a nawet pozytywnie na profil temp. w pomieszczeniach. Jak wiadomo podłogówka powoduje najmniej konwekcji i jest najbliższa temu "idealnemu", ale jednak sama "idealna" nie jest. Coś z sufitem trzeba zrobić, sam k-g jest taniutki, chyba, że zapewnienie szczelności okaże się wyjątkowo kosztowne.

 

@Indiana - dwa sufity to tylko w holu, w pomieszczeniach jeden. W holu (nie wiem skąd mi się wziął hall), nawiew na górze. Przy 15 m2 mógłby działać troszku jak rekuperator ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta twoja wypowiedź ociera się chociaż o merytoryczną. Rolą wentylacji jest utrzymanie wilgotności i CO2 na odpowiednim dla budowli i człowieka poziomie.Stąd nie wiem co by było przy 5000ppm.Wiem natomiast ,że w przedziale 1500-1000ppm można odczytać pod sufitem największe stężenie a przy podłodze znacznie mniej.Ale to już nie czysta fizyka ale i chemia.

Wpadaj.Wpadaj.Nauczysz się czego.Bez obrazy to nie sarkazm.Przyda ci się w zawodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja w szczelnym domu ma wymieniać nam powietrze (w tym wilgoć oraz CO2) będące wewnątrz budynku na to z zewnątrz.. Dla mnie czy zrobi to napływając z okolic posadzki, czy też sufitu nie ma specjalnego znaczenia. I w pierwszym i drugim przypadku zrobi to równie skutecznie. Dowód???

 

I nydar udziela się w tym wątku - zakładam, że żyje :) co równie ważne Artur też się udziela słowem też żyje ;) Gdyby u którego z nich wentylacja zawiodła czyli nie sprawdziła by się. Zamilkli by na forum ... czego obu nie życzę !!! :D

 

Jednocześnie jako właściciel domu w SSO chciałbym zadeklarować chęć wykonania GMC oraz RSŚ (mam taką możliwość) oraz wentylacji w moim domu wg pomysłu nydara. Także, nydar piszę zaraz do Ciebie na pw. Jak się wszystko uda spiąć i wykonać opomiarowanie. To przed sezonem zrobię pomiary i będę miał na bieżąco podgląd co z GMC i RSŚ po sezonie 2013/14 Opublikuję na forum to będzie więcej danych do rozważań.

 

Pozdrawiam.

Raźny

Edytowane przez Raźny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Re Andriuss

Żebyś tam punktu rosy nie przekroczył, bo na gk natychmiast wyjdzie grzyb (to takie szczegóły, jakimi się tu majstrowie w ogóle nie przejmują, bo mają w d... wszelkie normy). Poza tym, zapewnienie temu wynalazkowi szczelności będzie mocno kosztowne. Ale to Twoja chata, działaj jak chcesz, o normach i przepisach na tym forum lepiej nie dyskutować :-)

Edytowane przez Indiana_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andriuss.Akcja rodzi reakcję.Jak puścisz ciepłe wilgotne powietrze w niezaizolowaną przestrzeń to się skropli i zagrzybi.Jak przegroda będzie zaizolowana tak aby pkt.rosy nie wystąpił w skrajnie niekorzystnych teoretycznie warunkach to nic złego się nie stanie.

Indiana.Sam napisałeś min.20m3/h/osobę.Moja wentylacja to spełnia a nawet ciut lepiej.Przestań o tych normach .Czy ja ich nie dotrzymuję?Paranoja jakaś.Skup się na ludziach co twoje rękodzieło zimą całkowicie wyłączają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indiana, w tej kłótni zapomniałem czemu w sumie jesteś przeciwny.

Dopytam, może nie pamiętam, dlaczego uważasz że jeden nawiew na poziom, przy podłodze w małym domku nie spełni swej roli? W pozostałych pomieszczeniach wyciągi.

Przy kręcących się wentylatorach powietrze trafi do pozostałych pomieszczeń bez problemu.

W moim projekcie mam podobne rozwiązanie, podobne ale tylko pod sposobem dostarczenia i usuwania powietrza.

W każdym pomieszczeniu w piwnicy mam zetkę, powietrze zaciągane jest na podłogę a usuwane grawitacyjnie kratką wentylacyjną przy suficie.

Przy wymuszonym obiegu, na chłopski rozum powinien wystarczyć jeden nawiew na poziom (mały domek). Hol w środku.

Pozostaje kwestia smrodków o których pisałem kilka dni temu, na razie to pomijam.

Edytowane przez klaudiusz_x
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...