Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Nastąpi nastąpi tylko ciężko było dojść od stołu do klawiatury.Dlaczego nazwałem to rekuperator .Otóż następuje odzysk ciepła z powietrza zużytego na pokrycie strat cieplnych dachu.Pod sufitem utrzymuje się warstwa cieplejszego powietrza (do 30cm) niż na innych wysokościach.Jest to powietrze tracone do poddasza.Na poddaszu w miarę stała temp.bliska 20oC.Ale to cieplejsze powietrze podsufitowe pokrywa straty między wnętrzem a poddaszem.Tak więc w rzeczywistości straty z wnętrz pokoju do dachu są zerowe,ponieważ są pokrywane z powietrza i tak przeznaczonego na straty.

 

Nydar a co z wilgocią na poddaszu ze zużytego powietrza??

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ale powietrze zużyte ma więcej wilgoci która zaraz się wykropli na nieużytkowym poddaszu... prosto na termoizolację...

U mnie miałem tydzień niepodłączoną wyrzutnię do kominka dachowego - efekt zawilgocony klej na scianie szczytowej (oddalonej od reku 3m) oraz pewłno rosy na membranie która zaczęła się skraplać wprost na granulat wełny - dlatego pytam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to samo powietrze co w domu.W mrozy ok.40% wilgotności.Ważne aby poddasze było odpowiednio zaizolowane to nic nie będzie się skraplało.

 

W nie-mrozy ok 60% wilgotności - para wodna bytowa i technologiczna.

Mam strych nieużytkowy i nieocielony - ocieplony tylko strop bo po co więcej więc póścić tam wilgotne pwoietrze które bedzie się skraplać to chyba bvez sensu....

... chyba że przepuścić je prze wymiennikj by podgrzewać wstępnie H2O do CWU tak jak ma jasiek....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeden nadmuch i kratkę nawiewną 30x30cm aby nie było efektu dmuchania .Kratkę zainstalowałem w salonie przy podłodze na ścianie oddzielającej pomieszczenie gospodarcze.W trakcie eksploatacji doszedłem do wniosku ,że powinny być jednak dwie.Jedna w salonie,a druga w korytarzu przy sypialniach(w części nocnej domu).

Projekt był robiony indywidualnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzales jakosc powietrza w domu? Pisales kilkukrotnie o subiektywnych odczuciach osob, ze brak negatywnych skutkow itp. Mierzyles moze chocby co2 oprocz temperatury i wilgotnosci? Ostatnio kupilem prost monitor co2 i z ciekawosci sprawdzam co sie dzieje u nas w mieszkaniu z wentylacja mechaniczna. Nie spodziewalem sie jak szybko i na ile moze sie zmienic poziom co2 w pokojach w zalcznosci od tego jaka jest wentylacja pomieszczen, ile osob w nich przebywa itp.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa zeżarła ok.20kW,ale przepompowała min.2000kWh energii cieplnej.Niezły COP wychodzi.

Mam nadzieję,że miernik dojdzie w tym tygodniu bo firma między świętami pauzowała.Mimo,że jeszcze nie mierzyłem,to jestem przekonany,że wentylacją powinien sterować poziom CO2,bo dla utrzymania odpowiedniej wilgoci dla trzech osób wystarczy 30-50m3/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...to jestem przekonany,że ..."

 

Przyhamuj odrobinę, bo zaczynasz tworzyć nieistniejące byty!

 

Wentylacja jest tylko i wyłącznie do kontrolowania wilgotności względnej wnętrz.

Jak zaczniesz uzależniać jej wydajność od zawartości CO2, radonu, zapachu lasu itp - to zaczynasz tę chałupę KLIMATYZOWAĆ a nie wentylować!

Oczywiście...

WOLNO Tobie!

Każdemu wolno!

Ale wtedy NIE WOLNO tego nazywać - wentylacją.

 

Przyjmując za podstawę poprawnego składu powietrza wnętrz zawartość CO2 po prostu MUSISZ dodatkowo nieco nawilżać mocno przewentylowane wnętrza.

To oznacza lancę wodną (ściślej - parową) i dość spory wydatek energetyczny....

I nie ma to NIC WSPÓLNEGO z popularnym rozbryzgiwaczem nazywanym beztrosko - "nawilżacz"

 

Więc?

DECYZJA!!!

Wentylujesz czy klimatyzujesz swoje wnętrza?

(w jakim zakresie - to osobna sprawa...)

 

Adam M.

Edytowane przez adam_mk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wentylacja to utrzymanie wilgotności na odpowiednim poziomie,to dla moich 400m3 i trzech osób,wdmuchiwanie zewnętrznego powietrza w ilości 30m3/h pozwala utrzymać wilgotność od 40-50%. Nie chodzi mi o utrzymanie w domu jakości powietrza jak w sąsiednim lesie,bo tu by trzeba było tłoczyć tysiące m3/h.Natomiast wydaje mi się ,że największa zmienna zależna od nas samych to CO2 i z czystej ludzkiej ciekawości chcę wiedzieć ile tego jest w powietrzu.Ponieważ już wiem,że 30m3/h wystarcza do odpowiedniej wilgotności to chcę wiedzieć czy wentylować 30 czy 70 czy może 100 lub 150m3/h dla utrzymania w widełkach zaleceń dla CO2.Chcę też wiedzieć czy taki system dystrybucji świeżego powietrza jak mam, ma wpływ na stężenie CO2 przy podłodze,czy suficie.Może okazać się,że 70m3 które teraz tłoczę jest wystarczające.Nie jest to ilość powalająca.Dla większości rekuperatowców zbyt mała.Jeżeli uznamy że przy mojej kubaturze 150m3/h to wentylacja,to do klimatyzacji jest mi bardzo daleko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamie, czyli takie ogolne pojecie wentylacji powinno sprowadzac sie tylko do kontrolowania wilgotnosci? Wydawalo mi sie, ze chodzi o pozbywanie sie z pomieszczen zanieczyszczen, zuzytego powietrza i zastepowanie ich swiezym powietrzem. Co2 w pomieszczeniu to zanieczyszczenie.

W sumie chodzi tylko o poprawnosc okreslenia. Rozumiem, ze chcac zapewnic sobie poprzez WM swieze powietrze mam myslec o tym jak o procesie klimatyzacji a nie tylko wentylacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DOKŁADNIE - TAK!!!

 

Zapewnianie "świeżego powietrza" to rola systemów oddymiających i odpylających na produkcji!

Spawalnie, szlifiernie, lakiernie itp...

CO chcesz spawać, szlifować i malować natryskowo w salonie?

ILE GODZIN DZIENNIE?

 

Nie kłóćcie się z takim stawianiem sprawy!

To nie ze mną się kłócicie!

A Natura jest w takich sprawach BEZWZGLĘDNA (tak jak jej prawa).

Chcecie wentylować zimą z dużym wydatkiem, bo Wam wskaźnik CO2 się nie podoba?

Można...

Tylko...

Zmniejszcie gradient pomiędzy wnętrzami a zewnętrzem tak do 1/3 obecnego!

Jak w domu będzie tak od 12 do 14stC spokojnie powentylujecie tyle ile WY chcecie i nie będzie zniszczeń chałupy.

Żadne drzwi się nie wyłudkują... ani te wejściowe ani te od szafek...

Karton-gipsy nie popękają na złączkach...

Szpar w parkiecie nie będzie...

Nie będzie też suchego kaszlu i czerwonych oczek.

Spać się będzie dało bez wstawania na popitkę co godzinę.

 

Tylko co grubsze sweterki trzeba rodzince zafundować.

Ale...

CO2 będzie dokładnie tam, gdzie WY chcecie!

:lol: :lol: :lol:

 

Ileż ja już razy to pisałem?....

TO WASZ DOM!

WOLNO WAM WSZYSTKO Z NIM ZROBIĆ!!!

KAŻDĄ GŁUPOTĘ WOLNO ZROBIĆ!

To wolny kraj.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zimą - zwykle gigantyczny w bieda domku niestarannie krytym watą, gdzie wentylacja "samoczynna" wszelkimi nieszczelnościami daje drugie tyle.

W domu szczelnym jest to naprawdę sporo!

W mrozy starcza od 60-90m3/godz.

Potem zaczynają się kłopoty...

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to .Aby utrzymać w górnych widełkach poziom CO2 w moim przypadku potrzeba dokładnie 60m3/h(tak z wyliczeń wychodzi). Aby zejść do poziomu jaki mam na zewnątrz ,czyli 400ppm to musiał bym dmuchać 36000m3/h. Z powodzeniem można przyjąć ,że dla celów poprawności CO2 wystarczy 20m3/h/osobę.Dla poprawnej wilgotności (do 50%) wystarczy 10m3/h. Różnica między 60m3 a 36000m3 wyraźnie wskazuje z czym próbujemy się mierzyć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu szczelnym jest to naprawdę sporo!

W mrozy starcza od 60-90m3/godz.

Starcza do usuwania wilgoci, czyli dobrze jest dla domu jego sprzętów, ale niekoniecznie dobrze jest także dla ludzi.

No ale przecie co poniektórzy robią wentylację tylko dla usuwania wilgoci, traktując mieszkańców jako dodatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...