Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Tok rozumowania słuszny.Ale aby to zadziałało,to musi być odpowiedniej grubości izolacja z materiału dla którego wilgotność nawet 15% jest odpowiednia.

Niestety ale wełna mineralna nie nadaje się do takich eksperymentów.Wentylacja strychu na poziomie 70m3/h szału nie robi a działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A propos Waszych doświadczeń z usuwaniem CO2 z domu. Udowadniacie, że WM wykonana w sposób powiedzmy książkowy nie daje oczekiwanego efektu usuwania "zużytego" powietrza z domu. Nydar zwrócił uwagę na umiejscowienie anemostatów pod sufitem, nawiew w podłodze. Skoro przez szczelinę pod drzwiami nie można skutecznie usunąć zużytego powietrza, to może rozwiązaniem byłoby wykonywanie otworów w górnej części drzwi. Wiem, że pod względem estetycznym nie brzmi najlepiej. Czy Jasiek w swoim doświadczeniu sprawdziłeś skuteczność usuwania przy zamkniętych drzwiach (szczelina/otwory w dolnej części drzwi) i przy otwartych?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz bardzo dobry pomysł.Wyobraź sobie kratki wentylacyjne pod sufitem.To też by zadziałało.Ale jest jedno ale.PRZYZWYCZAJENIA.To jest jak z anemostatami pod sufitem.Niby nic.Nikt nie mówi że w pewnych uwarunkowaniach rekuperator p-p jest zły.Jedynie,że są tańsze i skuteczniejsze rozwiązania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można ale mało efektywne.Ścieki wpływające na tacę(to niebieskie)odpływają górą,czyli razem z ciepłem w nich zawartym.Taka taca to spowolnienie przepływu i sedymentacja osadów (choćby z fusów porannej kawy). Kwestia 1-2 lat aby ta taca się zamuliła a wtedy całe ciepło w kanał.Powietrze wlotowe nie ma kontaktu z ciepłymi ściekami poprzez przeponę.Instalacja kanalizacyjna wymaga również wentylacji ,więc ciepło z nad tacy będzie porywane przez wentylację układu kanalizacyjnego.Prostym do bólu RSŚ będzie zasyfonowana beczka w zaizolowanej betonowej komorze i powietrze przez tą komorę puszczone.Tacce bym odpuścił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał powietrzny pod niebieskim to kontakt z najzimniejszą warstwą ścieków.A o to nie chodzi w tym wszystkim.Klapka będzie blokowała wentylację układu kanalizacji,co jest niewskazane.

 

a ten drugi co narysowałem, w środku te kreski to pręty lub blaszki które zwiększają powierzchnie nagrzanych elementów, co Ty na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Operujemy temperaturami do ok.30oC i powierzchnia wymiany 0,75m2/100m3 jest wystarczająca.Pamiętaj,że w takim rekuperatorze będzie tworzyła się błona biologiczna bo to jest przypadłość ścieków.A pionowy układ przepony wydaje się najkorzystniejszy .Poziome elementy po latach,,zarosną".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby zrobił "szuflady" które można od czasu do czasu przeczyścić, byłoby spoko?

 

"Operujemy temperaturami do ok.30oC i powierzchnia wymiany 0,75m2/100m3 jest wystarczająca"

nie wiem o co chodzi dopiero bawię się tym Tematem:)

 

Ze ścieki mają około 30*C to wiem, moje będą miały trochę więcej, ale reszty nie rozumiem:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyściłeś kiedyś syfon od umywalki?Przecież to idzie się porzygać.Zrób tak coby nie trzeba było czyścić.To jest zdrowsze dla organizmu.

0,75m2/100m3 oznacza ni mniej ni więcej że przepona o wymiarze 0,75m2 pozwala na odebranie ciepła ze ścieków o ile jest chłodzona przez powietrze w ilości 100m3/h .

Dlaczego twierdzisz,że twoje ścieki będą miały wyższą temperaturę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyściłeś kiedyś syfon od umywalki?Przecież to idzie się porzygać.Zrób tak coby nie trzeba było czyścić.To jest zdrowsze dla organizmu.

0,75m2/100m3 oznacza ni mniej ni więcej że przepona o wymiarze 0,75m2 pozwala na odebranie ciepła ze ścieków o ile jest chłodzona przez powietrze w ilości 100m3/h .

Dlaczego twierdzisz,że twoje ścieki będą miały wyższą temperaturę?

 

 

Czyściłem, mało się nie porzygałem:sick: ale cóż takie życie.

 

"0,75m2/100m3 oznacza ni mniej ni więcej że przepona o wymiarze 0,75m2 pozwala na odebranie ciepła ze ścieków o ile jest chłodzona przez powietrze w ilości 100m3/h " mógłbym prosić bardziej łopatologicznie?

 

Twierdzę, że moje ścieki będą cieplejsze, ponieważ mój rekuperator będę mógł zamontować w domu, więc temperatura z około 40*C nie spadnie aż do 30*C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po co chcesz budować coś co doprowadza do torsji.

Bardziej łopatologicznie? Trudne zadanie.Blacha z KO. Z jednej strony ciepłe ścieki,z drugiej zimne powietrze.Ciepło ze ścieków w ilości ok.200l/dobę podgrzewa to powietrze o kilka stopni.Aby było optymalnie to tego powietrza potrzeba ok.100-70m3/h.Do tego potrzeba min.20mb GWC rurowego fi 110.Jak nie dasz GWC to zrobisz w sprzyjających warunkach duży sopel lodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha już wiem o co biega "Aby było optymalnie to tego powietrza potrzeba ok.100-70m3/h." to miałem ciężko rozkminić, ale cóż takie życie:)

Przed reku chce dać całe GWC rurowe z obwodnicą aby odciąć ścieki na lato.

 

PS. To jest dopiero projekt który mam tylko i wyłącznie w głowie, do realizacji długa droga:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70-100m3/h powietrza odbierze całe ciepło z 200L/dobę szarych ścieków.Mniej powietrza nie odbierze wszystkiego. Więcej będzie nieefektywne bo odbierze w czasie mniejszym niż doba.Prześpij się z tym.Dobrej nocy.

 

 

Dziękuje za jasną opd.

 

 

...jak pierw podepnę GWC mogę zwiększyć wydajność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli najpierw podepniesz GWC, to możesz zwiększyć wydajność powietrza - nie będzie ryzyka zamarznięcia ścieków. Inna sprawa, że ścieki płyną okresowo, i bez jakiegoś akumulatora ciepła ze ścieków, choćby gruntowego, słabo to będzie działać.

Kolejna sprawa to taka, że średnia temperatura ścieków nie przekracza 30-max. 35'C, z uwagi na ich wychłodzenie już w momencie powstawania - o chłodne ścianki umywalki, kontakt z całą wewnętrzną kanalizacją (o temp. max. 20'C) itp. Nie można przyjmować że temp. średnia to 40'C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...