Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

jeszcze kolka obserwacji z mojego domu ...

od piątku wentylacja na ok.150-160m3/h non stop i wszyscy domownicy w chałupie...

CO2 spadło do 1000-1100ppm a wilgotność do ok.23%

przy takiej wydajności z GWC leci 7,5 do 8*, jak wczoraj w nocy dop... -18* to spadło na 6,3* ale w dzień przy -3* podniosło się do 7,5*

zrobiłem tez taki prowizoryczny rekuperator z dwóch klimakonwektorów kanałowych połączony z tym moim zbiornikiem wstępnego grzania zimnej wody

całość robi nawiew na poziomie 14,5- 15,5* i utrzymuje 15-16* temp. wody w zbiorniku ( temp. wody z sieci ma w tej chwili 5,6*... )przy średniej temperaturze powietrza wywiewanego ok. 20-20,5* ( w domu jest ponad 22* ale czeluście poddasza obniżają troszkę temperaturę dolatującą do wymiennika ...)

całość, wentylatory z pompką obiegową pobiera 86w/h

moim zdaniem nawet takie rozwiązanie jest znacznie lepsze od normalnego rekuperatora bo temp. nawiewu są na przyzwoitym poziomie a jeszcze pozwala na oszczędności w podgrzewaniu CWU przez cały rok ...

bardzo łatwo można do tego dołączyć jakiś prosty cieczowy kolektor słoneczny i znacznie zwiększyć wydajność, śmiem nawet twierdzić że uzysk w skali całego roku będzie większy niż straty na wentylacji ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,i co" No nie wiem.Zbudowałem sobie urządzenie,proste ,nie skomplikowane niczym przysłowiowy cep.Do tego działa i jest skuteczne bez elektrozaworów i innych dupereli.

Prześpij się z tym jeszcze raz.

 

Nydar, czy moglbys jakos dokladniej opisac gdzie i jak umiesciles ten zbiornik do odzysku z wody szarej ?

 

Jest gdzies poza budynkiem, ale jakos go zaizolowales ? Mozesz to jakos rozrysowac ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takiej wydajności z GWC leci 7,5 do 8*, jak wczoraj w nocy dop... -18* to spadło na 6,3* ale w dzień przy -3* podniosło się do 7,5*

zrobiłem tez taki prowizoryczny rekuperator z dwóch klimakonwektorów kanałowych połączony z tym moim zbiornikiem wstępnego grzania zimnej wody

całość robi nawiew na poziomie 14,5- 15,5* i utrzymuje 15-16* temp. wody w zbiorniku ( temp. wody z sieci ma w tej chwili 5,6*... )przy średniej temperaturze powietrza wywiewanego ok. 20-20,5* ( w domu jest ponad 22* ale czeluście poddasza obniżają troszkę temperaturę dolatującą do wymiennika ...)

pozmieniałem co nieco w kierunkach przepływów w tym wynalazku i teraz mam nawiew na poziomie 16* przy 6,5* z GWC i 14,5* temp. wody w zasobniku...

działa to tak ...

pompka obiegowa pompuje wodę ze zbiornika do wymiennika na wylocie wentylacji który podnosi jeszcze trochę temperaturę po czym jest kierowana do drugiego wymiennika zainstalowanego za GWC na wlocie do domu gdzie oddaje część energii do powietrza nawiewanego a dalej do zasobnika zimnej wody ...

i tak w koło ...:stirthepot:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek.No to trochę przypadkiem okazało się co dają anemostaty wyciągowe w sufitach.U ciebie przy 150-160m3/h utrzymujesz przyzwoity poziom CO2 i trochę niski pary wodnej.Ja przy ok.70m3/h utrzymuję podobny poziom CO2 i parę wodną od 35-40%. Tak że można założyć,że dla osiągnięcia takiego samego rezultatu w WM tradycyjnej, przy anemostatach w sufitach wystarczy połowa powietrza i poprawia się na korzyść wilgotność powietrza.

Dobrze że udało się z wstępnym podgrzewaniem wody .Te 10oC w skali roku to kupa energii.

Ja postawiłem na razie na ogniwa Peltiera.Mam już prawie wszystko .Czekam na odbiór głowic wodnych.Po świętach okaże się co to będzie warte.Z tarczą czy na tarczy.Zobaczymy.

Chcę to ustrojstwo zamontować na powrocie z ogrzewania podłogowego.Wydaje się to sensowne bo przy temp.+/- -3oC temp.zasilania mam na poziomie 23-24oC.Ogniwa będą pracowały w niskich korzystnych dla całego procesu temperaturach.COP tego nie będzie rewelacyjny ale inwestycyjnie

to grosze.Jeżeli okaże się to pudłem to pozostanie powrót do pompy ciepła.Znalazłem informacje o PC dla psiej budy:lol2:.W stanach coś takiego robią i kosztuje ok.600baksów.

Miloszenko .Co tu rysować.Kanalizację w obrębie domu mam rozdzieloną na fekalną i szarą.Ok.1mb od ściany fundamentowej z pozostałości bloczków betonowych murarze w ramach podlizywania się inwestorowi zbudowali sarkofag 120cm x 120cm.Prosto na linii instalacji do oczyszczalni.Wstawiłem w to zbiornik, poutykałem resztki styropianu,zalewając dwuskładnikową pianką PUR.A że zrobiły się w zeszłym roku mrozy,to nie jest jeszcze wykończone.Docelowo przyjdzie jakaś porządna pokrywa.Póki co zakryte jest przed deszczem kawałkiem płyty MFP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem informacje o PC dla psiej budy:lol2:.W stanach coś takiego robią i kosztuje ok.600baksów.

 

I po to właśnie jest to forum ;) Pewnie wszystko da się kupić, większy problem żeby to znaleźć. Szczególnie jak się nie ma psa ;). A tak to "heat pump dog house" w google'a i wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem tez taki prowizoryczny rekuperator z dwóch klimakonwektorów kanałowych połączony z tym moim zbiornikiem wstępnego grzania zimnej wody

całość robi nawiew na poziomie 14,5- 15,5* i utrzymuje 15-16* temp. wody w zbiorniku ( temp. wody z sieci ma w tej chwili 5,6*... )przy średniej temperaturze powietrza wywiewanego ok. 20-20,5* ( w domu jest ponad 22* ale czeluście poddasza obniżają troszkę temperaturę dolatującą do wymiennika ...)

całość, wentylatory z pompką obiegową pobiera 86w/h

moim zdaniem nawet takie rozwiązanie jest znacznie lepsze od normalnego rekuperatora bo temp. nawiewu są na przyzwoitym poziomie a jeszcze pozwala na oszczędności w podgrzewaniu CWU przez cały rok ...

bardzo łatwo można do tego dołączyć jakiś prosty cieczowy kolektor słoneczny i znacznie zwiększyć wydajność, śmiem nawet twierdzić że uzysk w skali całego roku będzie większy niż straty na wentylacji ...

 

Gdzie kupiłeś te klimakonwektory i ile kosztowały bo chyba tanie to nie jest to ustrojstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie kupiłeś te klimakonwektory i ile kosztowały bo chyba tanie to nie jest to ustrojstwo.

 

Z tego co pamiętam to Jasiek kupił to okazyjnie na allegro i to chyba większą ilość :)

Tez chętnie bym się dowiedział co można w tej chwili zastosować do takiego rozwiązania z produktów dostępnych na półce w sklepach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miloszenko .Co tu rysować.Kanalizację w obrębie domu mam rozdzieloną na fekalną i szarą.Ok.1mb od ściany fundamentowej z pozostałości bloczków betonowych murarze w ramach podlizywania się inwestorowi zbudowali sarkofag 120cm x 120cm.Prosto na linii instalacji do oczyszczalni.Wstawiłem w to zbiornik, poutykałem resztki styropianu,zalewając dwuskładnikową pianką PUR.A że zrobiły się w zeszłym roku mrozy,to nie jest jeszcze wykończone.Docelowo przyjdzie jakaś porządna pokrywa.Póki co zakryte jest przed deszczem kawałkiem płyty MFP.

 

Jeszcze dopytam: czy zbiornik ma w srodku jakas przegrode zeby nie wylewac w 1 kolejnosci wody swiezo dostarczonej ? Czy po prostu ilosc wody dostarczanej robi swoje ?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dopytam: czy zbiornik ma w srodku jakas przegrode zeby nie wylewac w 1 kolejnosci wody swiezo dostarczonej ? Czy po prostu ilosc wody dostarczanej robi swoje ?

 

Pozdrawiam

 

Woda z zbiorniku układa się warstwami ,ciepłe ścieki układają się na wierzchu i jednocześnie ,,wypychają'' przez syfon zimne z dolnej warstwy. Może to nie jest idealne rozwiązanie , w swoim poszukujesz możliwości spuszczenia wychłodzonej wody przed wlaniem nowej partii , ale jest do bólu proste a co za tym idzie niezawodne. Jeżeli już tak bardzo chcesz kombinować z możliwością odseparowania nowej partii ciepłych ścieków od poprzedniej już wychłodzonej możesz rozważyć zastosowanie ruchomo-uchylnego pojemnika który po osiągnięciu jakieś tam objętości ścieków przechyli się ( po czym pusty wróci do poprzedniej pozycji) wylewając jakąś partię wody, nie wiem co miało by to dać ,chyba tylko czasową separację ścieków ciepłych od tych już wychłodzonych.

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponoć mamy najmniej słoneczną zimę od wielu lat ale tak przeglądam zapiski i u nas przez ostatnie 120 dni było 31 słonecznych więc średnio co czwarty dzień...

 

moje GWC zaczyna powoli wymiękać bo zima nie odpuszcza i obecnie leci 7,5-8* ...

na jakąś regeneracje gruntu na razie nie ma co liczyć bo leży z 0,5m śniegu i cały czas jest na minusie ...:bash:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na kolektorze to jeszcze warstwa śniegu leży.Kolektor śpi w najlepsze.

Ostatnich kilka dni było słonecznie ale cały czas na minusie a w nocy mróz.Dzisiaj było -20:jawdrop:.Póki co o regeneracji można zapomnieć.Instalacja trzyma się nadal dzielnie.Dzisiaj nadmuch świeżego powietrza to 16,2 oC .

 

Pół metra śniegu to super izolacja od mrozu szczęściarzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pół metra owszem świetna izolacja ale GWC a nie kolektora na dachu;)

W takie dni można by już odcinać kupony od kolektora pionowego ale forum musi poczekać na jaśka aby poznać efekty.

Nydar a wiesz o ile RSŚ podnosi temperaturę powietrza z GWC.

Zastanawiam się na ile działa twój GMC a na ile działa RSŚ.

Jasiek ma z samego GWC ~7*C czyli RSŚ i GMC daje w sumie 9*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...