Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

W centralce WM na wyciągu z pomieszczeń czujniki CO2 i wilgotności do sterowania prędkością wentylatorów (najlepiej na prąd stały) a jak masz potencjalne źródło CO to odp. czujka najlepiej z alarmem (umieszczona wg instrukcji).

 

taka, jak do piecyka gazowego, tylko do CO2 a nie CO? w salonie? profesorre :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No właśnie wywiewane to będzie tylko przy wentylacji wyporowej. Przy typowej WM do pomieszczeń czystych (czyli tam gdzie najczęściej chciałbyś odpocząć po gorącym dniu) jest tylko chłodny nadmuch, niestety "od góry", czyli kompletnie nieefektywny.

 

Bo ja może niezbyt to zaznaczyłem. Chodzi o góra - góra, bo priorytet ma ogrzewanie, oraz o przeproszenie się z chłodzeniem pasywnym podłogówką, pomimo wad.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie temp. powodują, że musisz schładzać i ile najlepszą wentylacją schłodzisz w porównaniu do najtańszej klimy?

 

Zimą ściany są chłodniejsze, stąd potrzeba wyższej temperatury powietrza. Latem (zwłaszcza w upały) ściany będą sporo cieplejsze (niż zimą, bo oczywiście zwykle nie cieplejsze niż powietrze), a na dodatek wilgotność powietrza będzie dużo wyższa. To z kolei oznacza, że już przy temperaturze w okolicy 27-28 stopni (choć to tez raczej indywidualne odczucia) może być wrażenie gorąca.

A co do klimy: skoro mam już wentylację, która jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość chłodu, to po grzyba instalować jeszcze klimę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z kolei oznacza, że już przy temperaturze w okolicy 27-28 stopni (choć to tez raczej indywidualne odczucia) może być wrażenie gorąca.

A co do klimy: skoro mam już wentylację, która jest w stanie dostarczyć wystarczającą ilość chłodu, to po grzyba instalować jeszcze klimę?

 

no właśnie po grzyba, po grzyba :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest? Ile powietrza chcesz tłoczyć i o jakiej temp.?

 

Jestem w stanie osiągnąć maks około kubatury na godzinę przy temperaturze niższej od zewnętrznej o jakies 7 stopni. To według mnie wystarczająco dużo w dobrze izolowanym domu.

 

Jaka będzie różnica średniej temp. w pomieszczeniu "na wysokości człowieka" jak wtłoczysz je dołem lub górą?

 

Jeśli będę nawiewał chłodniejsze powietrze dołem (a wyciągał to gorące spod sufitu), to po prostu wymienię to gorące (zwykle zaciągnięte z zewnątrz przez cały dzień otwarte wyjście na taras), na odpowiednio chłodniejsze. Przy nawiewie od góry po prostu nieco obniżam temperaturę powietrza (a ponieważ przenosi ono niewielką ilość energii, to efekt schłodzenia jest żaden).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja hybrydowa.Upierał bym się jednak przy takim określeniu,bo to co opisuję to system systemów .Aby system działał poprawnie muszą być zainstalowane wszystkie podsystemy,a więc GWC zewnętrzne,RSŚ,GWC w strefie GMC i w końcu samo GMC.To po stronie ssącej .Brak któregoś z tych elementów spowoduje że nie uzyskamy średniej temperatury nawiewu zimą 17-18oC.A tylko takie parametry świeżego powietrza pozwalają na rezygnację z rekuperatora.Co do samego przepływu powietrza przez budynek czy nazwiemy go wyporowym czy grawitacyjnym,to właściwie bez różnicy.Zasada identyczna

A chodzi w tej hybrydzie o to aby odebrać od ziemi ,słońca i ścieków jak najwięcej wacików energii przez świeże powietrze.A potem zużytym pokryć straty przez dach i dopiero z tego co pozostanie zagospodarować jak najwięcej.Ja uznałem że lodówka to kłopot i COP nie rewelacyjny ,więc idę w ogniwa Peltiera.Spodziewam się COP-u lodówkowego.Wydaje mi się że to ma jedną przewagę.W tym nic się nie obraca,więc nie ma się co popsuć.Montuję i zapominam,że jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja hybrydowa.Upierał bym się jednak przy takim określeniu,bo to co opisuję to system systemów .Aby system działał poprawnie muszą być zainstalowane wszystkie podsystemy,a więc GWC zewnętrzne,RSŚ,GWC w strefie GMC i w końcu samo GMC.To po stronie ssącej .Brak któregoś z tych elementów spowoduje że nie uzyskamy średniej temperatury nawiewu zimą 17-18oC.A tylko takie parametry świeżego powietrza pozwalają na rezygnację z rekuperatora.Co do samego przepływu powietrza przez budynek czy nazwiemy go wyporowym czy grawitacyjnym,to właściwie bez różnicy.Zasada identyczna

A chodzi w tej hybrydzie o to aby odebrać od ziemi ,słońca i ścieków jak najwięcej wacików energii przez świeże powietrze.A potem zużytym pokryć straty przez dach i dopiero z tego co pozostanie zagospodarować jak najwięcej.Ja uznałem że lodówka to kłopot i COP nie rewelacyjny ,więc idę w ogniwa Peltiera.Spodziewam się COP-u lodówkowego.Wydaje mi się że to ma jedną przewagę.W tym nic się nie obraca,więc nie ma się co popsuć.Montuję i zapominam,że jest.

Tylko, że nazwa wentylacja hybrydowa, co najmniej od kilku lat została przyjęta dla innego rozwiązania - http://forum.muratordom.pl/showthread.php?87215-Wentylacja-hybrydowa :(.

Tym niemniej masz rację - taka wentylacja ma sens tylko wtedy, gdy jest kompletna. Nie znaczy to jednak, że nie można spróbować zaproponowanego przez Ciebie układu zmodyfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Sam chcesz montować i to jeszcze nie bezpośrednio a przez ciecz. Później policz koszty z eksploatacją takiej samoróbki i podobnej samoróbki w WM - jakie będą różnice?

jakie koszty eksploatacji...???

ten rekuperator jest jakoby skutkiem ubocznym wstępnego podgrzewania zimnej wody więc czemu mam sobie żałować...:cool:

będzie też solar mojej koncepcji i jeszcze parę "drobiazgów"...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... idę w ogniwa Peltiera.Spodziewam się COP-u lodówkowego.Wydaje mi się że to ma jedną przewagę.W tym nic się nie obraca,więc nie ma się co popsuć.Montuję i zapominam,że jest.

 

Wiesz co może się w tym popsuć - zasilacz do tych ogniw.

Jakie to są ogniwa ? Jakiej mocy, na jakie napięcie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Skoro bez różnicy w kosztach można zrobić coś co będzie efektywniejsze ,to dlaczego tego nie robić?

Np dlatego,że nie jest tak komfortowe jak nawiew z góry a wywiew z dołu w czystych i odwrotnie w brudnych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No fakt .zasilacz może się zepsuć. TEC-1 12V,60W.

Kiedyś wtyczka mi się przepaliła w lodówce.

 

Moduł ten pobiera 60W (ok. 4-5A) a oddaje 30W ciepła. COP=0,5

Aby jakoś w miarę wykorzystać moc cieplną z ogniw peltiera to potrzebujesz ok. 10 sztuk tanich ogniw.

Jak chcesz te ogniwa zasilić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd to dla mnie wiedza tajemna .Wytłumacz proszę skoro pobiera 60W to co się dzieje z resztą.Z tego co czytałem o ogniwach to dają ciepła tyle co pobierają prądu + to co odbiorą ze strony schładzanej.Próby robię na prostowniku.

Jeżeli to są złe ogniwa ,to jakie powinny być ? Założeniem była praca na niskich parametrach wody więc COP powinien być zbliżony do lodówkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...