Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Nydar - how much kosztuje Twój miernik CO2? Mógłbym pokusić się o pomiary w moim domu. We wszystkich garderobach wykonałem pod sufitem otwory wentylacyjne bezpośrednio do korytarza. W zamyśle mają służyć do wentylacji garderób, w których nie umieściłem nawiewu, ani wywiewu WM. Wg Twojej koncepcji, przy zamkniętych drzwiach do pokoju i otwartych do garderoby, wentylacja powinna działać skuteczniej (aniżeli szczelina pod drzwiami). Barierę może stanowić jedynie nadproże korytarz - łazienka, w której umieszczony jest wywiew. Może nie trzeba wywracać całego układy, a jedynie zmienić umiejscowienie przejść wentylacyjnych na drodze nawiew - wywiew, wspominałem już wcześnie o umieszczeniu kratek nad drzwiami.

Miernik kupisz na allegro. Pomysł z kratkami w nadprożach wydaje się ciekawy. Przetestuj bo czy to będzie skuteczne to ??.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Taaa, a jak chcesz trochę podyskutować przed dłubaniem, coby może mniej błędów popełnić, to masz ponad 200 wyświetleń i 0 wpisów, ehhh :bash:

ucz się na własnych błędach to więcej się dowiesz...:yes:

jak chcesz tutaj dyskutować to dowiesz się że nic nie wiesz i sobie odpuścisz...

a jak byś nie wiedział że to nie działa to były by jakieś próby i może by działało ...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie pytanko...

jak to jest że trzeba zrobić prawie dwa razy większy nawiew w stosunku do wywiewu aby zrównoważyć różnicę ciśnień pomiędzy wnętrzem budynku a tym na zewnątrz...?

jeżeli mam wentylatory o takim samym wydatku ustawione to mam podciśnienie w chałupie ( od wentylatorów wara bo oddzielnie regulowane i sprawdzone wydatki... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może opory przepływu. na dojściu masz długa rurę

przecież napisałem wyraźnie że wydatki mam regulowane indywidualnie więc opory nie mają tu żadnego znaczenia bo sobie ustawie przepływ według anemometru...

 

przy wyłączonej wentylacji jest podciśnienie w domu i dopiero włączenie samego nawiewu na te 50-60m3/h je równoważy i żeby utrzymać układ w równowadze to cały czas trzeba bardziej podkręcać nawiew ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

takie pytanko...

jak to jest że trzeba zrobić prawie dwa razy większy nawiew w stosunku do wywiewu aby zrównoważyć różnicę ciśnień pomiędzy wnętrzem budynku a tym na zewnątrz...?

jeżeli mam wentylatory o takim samym wydatku ustawione to mam podciśnienie w chałupie ( od wentylatorów wara bo oddzielnie regulowane i sprawdzone wydatki... )

 

Mysle, ze moze powstawac cos takiego:

 

dom_jaska.jpg

 

Aczkolwiek trzeba zapytac SZPECjaliste, bo ja wiem tyle co przeczytam..

 

http://www.arch.hku.hk/teaching/lectures/airvent/sect02.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli otworzysz np.drzwi balkonowe na oścież to napływ powietrza będzie na tyle intensywny,że ciśnienia się wyrównają.Ty masz długie GWC meandrowe z kupą kolanek. Twoja WM to przecież WG ze wspomaganiem.WG ze swej natury jest podciśnieniowa.Stąd aby było równoważnie po stronie ssania trzeba dołożyć m3. Masz przy okazji dowód,że twój dom nie jest tak nieszczelny jak mówiłeś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd aby było równoważnie po stronie ssania trzeba dołożyć m3. Masz przy okazji dowód,że twój dom nie jest tak nieszczelny jak mówiłeś.

jak nie dziurawy...?

przecież przy wyciągu na poziomie 60-70m3/h muszę nawiewać ok. 120-130m3/h aby zrównoważyć ale nie jest to jakaś stała wartość bo zmienia sie w zależności od warunków zewnętrznych...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyłączone wentylatory ,to samo działa.Wentylator wyciągowy ma łatwiej a nawiewny ciężej.Czy to aby nie różnica z tego nie wynika.Przy zmianie siły wiatru będą odchyłki i to będzie świadczyło o szczelności.Chyba.

no widzisz to tak nie do końca...

przy wyłączonych wentylatorach przez GWC nawiewa mi te ok. 60m3/h ( jak było chłodniej bo teraz to już praktycznie nie leci bez wspomagania...)ale jak się okazało kanałem wywiewnym praktycznie nic nie wylatuje a w chałupie jest podciśnienie, ustawiłem na wyciągu te 60m3/h co by wylatywało wyrzutnią...

zwiększyło się tylko podciśnienie w domu ale z GWC wlatywało praktycznie tyle samo co wcześniej więc doczepiłem wentylator i zacząłem dmuchać...

a jak już wycelowałem z tym nadmuchem to okazało się że muszę praktycznie drugie tyle wpompowywać aby było w równowadze ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar, nie oznaczylem osi w moim rysunku, ale jak sie przyjrzysz tym na stronie to zauwazysz, ze w idealnie szczelnym budynku roznica cisnien jest (zalozmy) dodatnia dla wyrzutni/komina, ujemna dla czerpni/nawiewnikow, i istnieje punkt dokladnie posrodku roznicy wysokosci tych dwoch punktow gdzie cisnienie wewnetrzne rowna sie zewnetrznemu. Mozesz wywiercic sobie dziure w scianie, czy otworzyc malutkie okno i mimo roznicy temperatur wewnatrz domu i na zewnatrz nie bedzie tedy zadnego przeplywu powietrza. Wentylatory tez beda idelnie zrownowazone.

 

Wiatr to inna historia. On rozdwaja tak jakby charakterystyke dla cisnienia zewnetrznego w zaleznosci na ktora strone budynku patrzysz, nawietrzna, czy zawietrzna, i generalnie wywoluje roznice cisnien w poziomie. Mozna ten fakt wykorzystac jednak przy szczelnym budynku odpowiednio orientujac czerpnie i wyrzutnie wzgledem budynku z uwzglednieniem rozy wiatrow, tak mysle. No i ksztaltem tez. Widzialem gdzies artykul kompleksu mieszkalnego gdzie byla wentylacja "wiatrowa" oprocz WG.

 

A tak apropo to WG jest jakims totalnie nieszczesnym okresleniem w naszym jezyku. Maci tylko ludziom w glowach. W angielskim te efekty sa o wiele czytelniej i bardziej intuicyjnie nazwane..

 

No i na koniec okazuje sie, ze membrana foliowa bardzo dobrze chroni przed wszelkimi nieczystosciami z zewnatrz..

 

http://www.dailymail.co.uk/news/article-2307713/Pictured-Orthodox-Jewish-man-covers-PLASTIC-BAG-flight.htmld

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...