Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A mógłbyś powiedzieć o jakich budynkach myślisz?

 

Najbardziej szczegolowo porownywalem 3 budynki:

 

1. moj (opis w stopce),

2. ten sam projekt (dom w prymulkach 2), roznice: 20 cm styro na scianach, lawy fundamentowe ocieplane 10 cm xps, troche mocniejszy kociol na gaz 18 KW, instalacja czesciowo na podlogowce czesciowo na grzejnikach, roelty na wszystkich oknach.

 

3. Dom w niezapominajkach 2, sciany, fundamenty, piec jak w punkcie 2 plus nieogrzewany garaz w bryle.

 

Wszytkie domy maja prawie identyczna kubature, ten sam reku (brink hr 300), ocieplenie poddasza pianka, inne jest troche usytowanie wzgledem stron swiata, w kazdym domu 2 doroslych i male dziecko.

 

Domy 1 i 3 jada leb w leb (roznica w zuzyciu gazu 20 m3 wiecej u mnie), ale ja grzeje o 2 stopnie wiecej niz punkt 3. Zuzycie gazu wyjdzie za rok ok. 750-800 m3, badalismy juz zuzycie CWU i CO oddzielnie, i generalnie wychodzi na to, iz domy budowane jako energooszzedne takie sa :) Ale spinac sie na pasywny zupelnie sie nie oplacalo.

 

Przy okazji wychodzi tez na to, iz nie ma wymiernych korzysci z budowy domu na plycie, jak dla mnie ten mostek (do gruntu i na samych lawach jest przereklamowany.

 

Jest juz na forum pare osob grzejacych pradem nie majacych plyty, a rachunki tak samo niskie ....

 

Pozdrawiam

Edytowane przez miloszenko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie wiem czy dobrze wszystko do stanu deweloperskiego umiem zaliczyc, ale wlacznie z instalacjami wszystkimi, tynkami, wylewkami, kg i izolacjami wyslo cos kolo 170 tys/120 m2 pow. uzytkowej, co daje jakies 1400 zl/m2. W tym sam kladlem plyte u murowalem parter, a co niepotrzebnie przeplacilem to juz pisalem w watku o domach do 200 tys, bo w sumie gdyby to byl cel sam w sobie to bym sie spokojnie zmiescil :p

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty mistrzem oszczędnego budowania jesteś.

Wyłączyłem na noc wentylator rano 1250ppm.

Zastanawia mnie jedno.Dlaczego przy uruchomionej wentylacji jak w salonie jest 900 to na stryszku o 100ppm więcej.Przecież CO2 to 1,96kg/m3 a powietrza 1,2kg/m3.Różnica w temp.powietrza o 3oC między posadzką a sufitem to tylko 1% różnicy w gęstości powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ty mistrzem oszczędnego budowania jesteś.

 

Nie wiem ktora kwota swiadczy i oszczednym budowaniu, robilem wszystko dosc drogimi ekipami, wiele na faktury i umowy, wiec pewnie wielu by to potraktowalo jako rozrzutnosc a nie oszczednosc :)

 

Z drugiej strony jak juz na cos wydalem mniej to glownie dzeiki forum: grzeje kotlem Junkers SMart 14, ktory moduluje od 3.3 KW, a kociol z zasobnikiem i sterownikiem podogowym kosztowal niecale 6k. Z kotla jestem bardzo zadowolony, stosunek jakosc do cena ja dla mnie rewelacja.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie jedno.Dlaczego przy uruchomionej wentylacji jak w salonie jest 900 to na stryszku o 100ppm więcej.Przecież CO2 to 1,96kg/m3 a powietrza 1,2kg/m3.Różnica w temp.powietrza o 3oC między posadzką a sufitem to tylko 1% różnicy w gęstości powietrza.

Może dlatego, że w dół (do domu) iść nie chce bo nadciśnienie, a w górę (na zewnątrz) też z oporami bo cięższy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że CO2 ma u mnie silną tendencję do równomiernego wypełniania przestrzeni. Jeśli na dzień nie zamknę sypialni na poddaszu, to stężenie mam na poziomie 1000 ppm tak jak na dole, ale jeśli zamknę jest 500-600ppm, czyli sporo mniej. Z wilgotnością jest ciut inaczej. Przy otwartych drzwiach przez kilka dni (zmiany są dość powolne) mam na górze o 10% więcej niż na dole.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, i to jest właśnie normalne.

Jak chcesz sobie obejrzeć trochę pary wodnej w powietrzu to musisz głowę do góry zadrzeć a nie pod nogi spoglądać, bo tam są chmurki.

 

Gramocząsteczka wody to 18 a CO2 to 44 (jak się nie pomyliłem).

Różnica jest dość znaczna.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie jest ocieplenie/pokrycie dachu...

Może... ?

Może działa jak sito molekularne?

Te letkie łatwiej przepuszcza jak te cięższe (większe, masywniejsze) cząstki ...

Wtedy stężenie by się zwiększało tam, gdzie, na oko, nie powinno.

Bo wiesz...

Dla takiego np. wodoru to nie ma szczelnego pudełka!

Przewiewa stale, plastiki i wszystko, czego byś nie wymyślił.

WSZYSTKO na tym świecie jest WIĘKSZE od wodoru, to szczelnego pudełka na niego nie da się i nigdy nie będzie się dało zrobić!

Wata też jest przewiewana różnie przez różne gazy...

To nie nowość i nie odkrycie.

 

Adam M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się ,że rozwiązanie tej zagadki okazuje się bardziej banalne. Cztery dorosłe osoby + dziecko spowodowały,że przy nadmuchu 70m3/h CO2 wzrosło w salonie do 1350ppm,ale pod sufitem aż niewiarygodne 1900ppm.Wiglotność powietrza< 45%.Okazuje się,że te ciężkie cząsteczki CO2 coś porywa do góry.Obstawiam osobiście na konwekcje wspomaganą ogrzewaniem podłogowym i anemostatami wyciągowymi pod sufitem i oddziaływaniem pary wodnej zawartej w powietrzu.Aż strach pomyśleć ile tych ppm-ów było na Wigilie przy 14-tu osobach. Czy 1350,czy 900 to organizm tego nie odczuwa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...