Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

a jak masz podłączone do instalacji te wiatraki i do czego są przymocowane ...?

 

Wentyle mają własne systemowe klamry zaciskowe z mocowaniami do ściany lub suifitu, ale to jest bez znaczenia bo trenowałem ich wyciszenie również poprzez niemocowanie do podłoża. Jeden mam z pionowym montażem, drugi poziomym.Ten z pionowym ma z jednej strony nasunięty sonoduct, z drugiej pamiętam, że nawet uszczelkę z paska gąbki zastosowałem. Buczenie jest zależne od prędkości. Poradzono mi patent z zastosowaniem dławików z lampy świetlówkowej, ale na razie nie kombinowałem, bo to buczenie nie wpływa na komfort życia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Za mały, chyba że masz patenty w stylu nydara i jego parterówki, gdzie to działa. Ja nie chcę cały czas żyć odzyskiem, nie mam do tego głowy, umiejętności, wiedzy i nie ryzykuję. Opieram się na tym co nowe, ale sprawdzone. Dla tego mam z GWC nawiew, tak jak w czystych pomieszczeniach i wywiew na wyrzutni z pomieszczeń tzw. brudnych typu łazienka, kuchnia czy wiatrołap.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za mały, chyba że masz patenty w stylu nydara i jego parterówki, gdzie to działa. Ja nie chcę cały czas żyć odzyskiem, nie mam do tego głowy, umiejętności, wiedzy i nie ryzykuję. Opieram się na tym co nowe, ale sprawdzone. Dla tego mam z GWC nawiew, tak jak w czystych pomieszczeniach i wywiew na wyrzutni z pomieszczeń tzw. brudnych typu łazienka, kuchnia czy wiatrołap.

 

nie bardzo czaję .

 

TT150 ma max. pobór prądu 0,28A, a ARW do 1,5A, więc co ma nie starczyć?

 

Sorry że pytam - głupi ja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
nie bardzo czaję .

compi myśli o wentylacji bez udziwnień w szczelnym domu czyli wywiewno-nawiewnej,gdzie potrzebujesz dwa wentyle,jeden na nawiew,drugi na wywiew.

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

compi myśli o wentylacji bez udziwnień w szczelnym domu czyli wywiewno-nawiewnej,gdzie potrzebujesz dwa wentyle,jeden na nawiew,drugi na wywiew.

 

Poważnie???

 

a ja niby o czym piszę? to że dwa wentyle to już ustaliliśmy, cytat compi-ego był do ARW.

 

Ty Arturo72 jak zwykle w tyle za awangardą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po burzliwych dyskusjach wątek się wyciszył.

W prawie 1400 postach padały różne pomysły i argumenty.

Mam prośbę do nydara. Czy mógłbyś podsumować ten wątek?

Konkretnie chodzi mi o to, co po tej całej dyskusji zmieniłbyś w swoim rozwiązaniu zaproponowanym w pierwszym poscie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po burzliwych dyskusjach wątek się wyciszył.

W prawie 1400 postach padały różne pomysły i argumenty.

Mam prośbę do nydara. Czy mógłbyś podsumować ten wątek?

Konkretnie chodzi mi o to, co po tej całej dyskusji zmieniłbyś w swoim rozwiązaniu zaproponowanym w pierwszym poscie?

 

Tez jestem ciekaw.

 

Ale ze mamy juz polowe maja to wiekszosc forumowiczow zakasalo rekawy i dlubie na budowach:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie nic,może z wyjątkiem usadowienia nadmuchu świeżego powietrza.Mam wyjątkowo niekorzystną bryłę budynku i od kratki nawiewnej do anemostatu wyciągowego w drugiej łazience jest ok.20mb.Z obserwacji wynika że od kratki nawiewnej do najdalszego wyciągu powinno być max.ok.10mb.

O przekroju rury GWC już pisałem.Fi 110 jest za mała dla grawitacyjnego pędzenia zimą.Nagrzewanie nadmiarem ciepła z kolektorów słonecznych gruntu pod budynkiem ,w połączeniu z RSŚ dało średnią temp.nadmuchu w sezonie grzewczym +/-18oC.Myślę,że to dobry wynik,zwłaszcza,że zima była długa i ostra.Sam RSŚ również zdał egzamin.Temperatura ścieków nie spadła poniżej +6oC.O ile na początku rekuperator-ścieki parowały i była jakaś strata z tym związana,o tyle po czasie na powierzchni ścieków ustaliła się warstwa tłuszczu,która zablokowała parowanie.Dno rekuperatora jest wolne od osadów.Okresowe spuszczanie wody z wanny skutecznie usuwa osady.

Wykrystalizował się pomysł elektronicznej PC.Mam już wszystkie podzespoły z wyjątkiem obudowy radiatora .Z uwagi na fakt odległości drugiej łazienki (te nieszczęsne 20mb.) i chęć uruchomienia odzysku z powietrza zużytego przez EPC chcę z dwóch łazienek (najwyższa temperatura) pobierać powietrze wentylatorkiem 31,5m3/h.

Pchanie zużytego powietrza na poddasze nieużytkowe,również okazało się trafionym pomysłem.Temp.na poddaszy ,nawet w najsroższe mrozy nie spadła poniżej 15-16oC.Zamierzony cel,minimalizacja strat przez sufit ,został osiągnięty.

Wentylacja z dolnym nadmuchem i górnymi wywiewami okazała się dobrym rozwiązaniem .Najbardziej zanieczyszczone powietrze było powyżej głowy,do

tego wilgotność przez cały okres temp.poniżej zera +/- 40%.

ps.Wentylatorek komputerowy FD9733BLD12MS 12V daje spręż max.60Pa, zużywa razem z prostownikiem 12V 5A POS 12500D 7,3W. Będzie podawał ciepłe zużyte powietrze do EPC.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ps.Wentylator do

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, o takie podsumowanie mi chodziło :).

Uzupełnij je może jeszcze tylko o podanie powierzchni pomieszczeń i ich kubatury oraz wielkości strumienia powietrza nawiewanego.

Z tego co pamiętam robiłeś pomiary stężenia CO2. W jakich granicach się ono utrzymywało?

Najlepiej dodaj te informacje poprzez edycję poprzedniego posta.

Ja swój usunę i będzie porządek w temacie ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek71, zerknij na link a przypomnisz sobie o co chodzi: http://www.kamami.pl/index.php?productID=179972 i np jeszcze ten: http://nettigo.pl/products/78

Teraz mi odpowiedz, czy "dokładność 0.03 hPa, zakres pracy 300 - 1100 hPa" są wystarczające?

jak dla mnie to dokładność rzędu 0,1hPa była by OK...:cool:

moja chałupa to nie stacja kosmiczna ...:)

ale zdam się na ciebie bo nie bardzo czaję jakie mogą być różnice ciśnienia pomiędzy wnętrzem domu a zewnętrznym , moje obserwacje ograniczają się do tego że jest jakieś tam nadciśnienie lub podciśnienie bo mi folię w oknie wydyma ...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek71, zerknij na link a przypomnisz sobie o co chodzi: http://www.kamami.pl/index.php?productID=179972 i np jeszcze ten: http://nettigo.pl/products/78

Teraz mi odpowiedz, czy "dokładność 0.03 hPa, zakres pracy 300 - 1100 hPa" są wystarczające?

 

Jeśli to jest kontynuacja Waszego pomysłu na pomiar różnicy ciśnień wewnątrz / zewnętrzn to nie wiem czy dwa takie czujniki wypalą, ale te czujniki mają na sztywno wpisany jeden adres i do I2C raczej nie ma szans 2 takich samych podpiąć w jakiś prosty sposób.

Bardziej wydaje mi się, że lepszym pomysłem byłby tutaj czujnik ciśnienia różnicowy - myślę o takim cyfrowym na I2C:

http://pl.farnell.com/honeywell-s-c/asdx001d44r-do/czujnik-cisnienia-silikonowy-0/dp/1225308

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...