Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Takie przemyślenia wiedzącego inaczej.

Powszechnie uważa się,że dom nowo zbudowany zużywa w pierwszym sezonie grzewczym więcej energii niż w następnych latach.Ten fakt przypisuje się wysychaniem ścian.Mój dom nie wysychał,bo technologia była od początku sucha.W pierwszym sezonie letnim ,podgrzewanie GMC trwało bardzo długo. 20oC to chyba na koniec lipca dostałem.W tym roku po zimnym i pochmurnym kwietniu, w maju po pięciu dniach pracy kolektora i zasilaniu GMC miałem temp.18,5oC.W zeszłym roku kolektor ruszył od 10.04.

Wniosek.

Mam przesłanki do postawienia tezy,że dom zużywa w pierwszym roku więcej energii,bo zużywa ją na podgrzewanie gruntu pod domem a nie na wysychanie ścian.

Nasuwa się pytanie ,co z domami gdzie wody gruntowe są bardzo płytko?

Chyba,że coś pokręciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Gość Arturo72
No to jest nas dwóch.:yes:.A GMC chyba to potwierdził.No i w związku z tym pytanie.Jak się maja straty ciepła do gruntu przy płycie fundamentowej w porównaniu z tradycyjnym izolowanym?W tradycyjnym,tak na pierwszy rzut oka jakby ekonomiczniej.Chyba.

Chyba na odwrót,przy płycie straty do gruntu,nie zaleznie czy dom nowy czy już użytkowany będą na podobnym poziomie i będą to straty minimalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest nas dwóch.:yes:.A GMC chyba to potwierdził.No i w związku z tym pytanie.Jak się maja straty ciepła do gruntu przy płycie fundamentowej w porównaniu z tradycyjnym izolowanym?W tradycyjnym,tak na pierwszy rzut oka jakby ekonomiczniej.Chyba.

nie wiem jak to jest przy fundamencie izolowanym bo ja mam bez izolacji...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba na odwrót,przy płycie straty do gruntu,nie zaleznie czy dom nowy czy już użytkowany będą na podobnym poziomie i będą to straty minimalne.

 

No nie do końca.Mam fundament,ni to tradycyjny ni płyta.Z racji konstrukcji tradycyjny a z racji materiału użytego na to co nad chudziakiem to jakby płyta.Ściany to podwalina(8cm) i izolacja.Na chudziaku jest 18cm styropianu i dopiero posadzka.Tak więc nie istnieje transmisja ciepła przez mur,bo go niema.Natomiast temperaturę jaką uzyskałem przez podgrzewanie gruntu w tym roku(kilka słonecznych dni),w zeszłym uzyskałem po dwóch miesiącach.Stąd wniosek,że ta temperatura przy normalnym systemie budowania,będzie wypadkową jakości izolacji poziomej i w pierwszym roku od uruchomienia ogrzewania,straty do gruntu będą znacznie większe niż w następnych.

W konsekwencji,uważam że montowanie GWC pod domem bez możliwości doładowywania ciepłem jest błędem.Tak naprawdę GWC pobiera ciepło wynikające ze strat przez posadzkę.GWC wychładza grunt pod domem i zwiększa strumień strat.

Na przykład na koniec zimy miałem wlot świeżego powietrza na poziomie +16,5oC.Temp.gruntu musiała być ciut wyższa aby taką temp.powietrze uzyskało.Ty masz np.wlot powietrza z GWC na poziomie +7oC. i też grunt ciut cieplejszy.Te ciut mamy pewnie na podobnym poziomie ale deltę T zupełnie inną.Łatwo policzyć ile ciepła ucieka przy różnicy temp.posadzki z ogrzewaniem podłogowym(ok.25-30) a gruntem 8oC .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nydar, Ty zyskujesz podwojnie bo cignac GMC do 25 stopni delta T miedy posadzka o GMC duazy do zera czyli strat prze posadzke praktycznie brak. Przez sufit tez tak jakby nie masz, takz ewszystko gra i buczy:)

 

Wazne zeby te tematy zrozumiec i ogarnac zanim zabierzemy sie za budowanie.Czym blizej domu pasywnego o 2020 roku tym bardziej takie systemy beda mialy sens. Pomijam, ze juz dzis i tak maja, a jak energia zdrozeje beda zbawieniem.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostało mi się bardzo niewdzięczne zadanie polegające na skutecznym usprawnieniu wentylacji w zamieszkałym domu i zagospodarowanym otoczeniem wokół niego ...

część budynku ma praktycznie nie działającą grawitację ( salon z kominkiem, kuchnia, łazienka na parterze ), pozostała czyli poddasze już zaczyna gnić w narożnikach łazienki i pralni a pokoje bez wentylacji ...

cała trudność polega na tym że nie ma możliwości założenia kompletnej WM bo demolka wypasionych pomieszczeń odpada, do pomieszczeń na piętrze jest dostęp przez strych...

wymyśliłem taki oto chytry plan...

zrobię instalację wyciągową wszystkich pomieszczeń całego poddasza i centralny nawiew w wielki otwarty hol na dole budynku, na wlocie zamontuję wielka chłodnicę / nagrzewnicę taką jak do GGWC i puszczę przez nią .... obieg podłogówki jako że nie ma możliwości zrobienia wykopów koło domu ...

niby rozwiązanie jest bez sensy ale mam możliwość podgrzewania powietrza w zimie i zbijanie jej podczas upałów, cały układ oparty będzie na instalacji wyporowej więc poddasze będzie się znacznie mniej grzało niż obecnie...

montaż centrali wentylacyjnej odpada a głównie zależy na polepszeniu parametrów budynku ...

 

a teraz poproszę o kubeł zimnej wody jeżeli bredzę ...:cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,poproszę o kubeł zimnej wody". Prosisz masz. Kubeł pusty bo niby co w tym nielogicznego.Pamiętać jedynie należy aby świeże powietrze było o 2-3oC zimniejsze od tego w domu.No i cały czas mnie nurtuje problem rozprowadzenia świeżego powietrza w piętrówce.O ile w parterowym budynku nie ma problemu,to w piętrowym ? . Czy aby nie będzie tak,że zużyte z parteru będzie zasilało piętro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doładowanie przez GWC gruntu pod budynkiem,nie jest takie proste.W najcieplejszy m-c roku masz średnią temp.16-18oC,w pozostałych niżej.No i lata mamy trzy miesiące.Bez doładowywania bilans się nie zgodzi.GMC pod budynkiem to tak duża masa,że prawdziwe są tylko średnie miesięczne.Chwilowe upały nawet 30oC to pikuś.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, to trzebaby to jakos rozsadnie warstwowo ulozyc, zeby tak na jesien dobic do 22 stopni a w GWC miec jakas przepustnice zeby w srodku lata nie bralo spod calego gruntu tylko np z tej czesci ktora idzie poza obrysem budynku...

 

Latwo nie ma, ale jakos moznaby to probowac optymalizowac jak juz by sie to mialo :)

 

P.S. Na innym watku doszukalem sie bloga opisem nowych klimatyzatorow D... . Moga dzialac przy -10 i maja wtedy COP prawie 3:) Tylko kosztuja 7k :(

 

Za to prz ynieco przewymiarowanej WM czy WW jest to calkiem ekonomiczne rozwiazanie, przy -10 miec KWh za 10 gr:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętać jedynie należy aby świeże powietrze było o 2-3oC zimniejsze od tego w domu.No i cały czas mnie nurtuje problem rozprowadzenia świeżego powietrza w piętrówce.O ile w parterowym budynku nie ma problemu,to w piętrowym ? . Czy aby nie będzie tak,że zużyte z parteru będzie zasilało piętro.

to wszystko będzie pędzone wentylatorami, jeden na wyrzutni wszystkich pomieszczeń z poddasza a drugi na czerpni przed tą chłodnicą sprzęgniętą z ogrzewaniem...

cały dół domu jest praktycznie jedną wielką otwartą przestrzenią z trzema kratkami grawitacyjnymi w salonie, kibelku i kuchni, jest jeszcze kratka w kotłowni na eko groch i uchylane okienko w tym pomieszczeniu bo inaczej w piecu nie chce się palić.

jak uchyli się drzwi do tej kotłowni to ta dolna grawitacja coś tam działa ale zaczyna gwiździć z tego uchylonego okienka ...

zrobię tak aby wentylator nawiewowy pompował więcej niż wyciągowy co by ta część grawitacyjna działała...

skleci się też jakiś sterownik co by odpowiednio załączał pompkę obiegową od podłogówki jednocześnie zasilającą chłodnicę na kanale ...

o wędrówkę powietrza na piętro raczej bym się nie martwił bo podobny układ działa u mnie w domu i nie ma problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak z ciekawości.Liczyłeś ile klient by zapłacił za instalację tradycyjną,a ile to wyniesie w wersji wyporowej?

a co masz na myśli mówiąc "tradycyjna"...?

jeszcze nic nie liczyłem, na razie ogarniam myśli i bije pianę z inwestorem...

jak już wszystko sie uzgodni to będzie można szukać czegoś w atrakcyjnych cenach ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...