Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

WIesz, wielu ma typowa WM i wcale nie nawiewa im tyle, ile normy by nakazywaly, bo jak sie ma norma do sytuacji, gdy w pokoju z nawiewem sa 2 osoby, kubatura pokoju to 30 m3, kubatura domu to 300 m3 a nawiew ustawiony ponizej 100m3? Dodam, ze nawiewow jest 6, to jak sie praktyka do norm?

 

Najprawdopodobniej wszystko bedzie git, dopoki beda drzwi wszedzie pootwierane, zamkniecie ich spowoduje, ze nawet WM mieszajaca norm nie spelnia:(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Edit: Kurde, tak bardzo bijemy piane ze sie zastanawiam czy jesli nawet 12 stopni z mala intensywnoscia nawiewalo to czy 2,3 metry od nawiewu bedzie dyskomfort?

 

Jasiek, chyba jednak zrobie wycieczke w Twoje rodzinne strony, do nNydara mam za daleko:P

 

Pozdrawiam

no problema ...:)

cały czas nawiewa mi w korytarz z klatką schodową 120m3/h o temp. obecnie 12,6* i nic "nie piździ "...:p

jutro mam mieć docelowe wentylatory więc będzie zabawa ...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja moge odsunac nawiew nwet 5 metrow od salonu, pierwszego otwartego pomieszczenia poza przedpokojem, dlatego caly czas licze na to, ze zima temp podlogi w okolicy 23 stopni nie pozwoli zeby do salonu po przejsciu przez GWC dolecialo mniej niz 16-17 stopni, choc w praktyce moze sie okazac ze to powietrze jest juz na wysokosci 1 metra i stopni na 22....

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na siłę chcesz coś udowodnić ,pisząc o dopuszczalnych stężeniach w kuźni czy przy piecu martenowskim.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca max.stężenie CO2 w domach 1000ppm.Cytowanie norm przemysłowych w kontekście domu z dziećmi na pokładzie mija się z celem.Dzieci i osoby starsze do kuźni nie są wpuszczane.

Przypomnij jasiek koledze ile miałeś ppm CO2 przy WM a ile przy WMG.Podaj o ile pamiętasz ile powietrza szło na godzinę w jednym i drugim sposobie wentylowania.Różnica w ilości m3 to są pieniądze wyrzucane lub zaoszczędzone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar - przymierzam się do ekofibru i niestety ceny są mało rozsądne:no: 160zł/m3. masz jakiś patent na przetłoczenie samodzielne ? myślałem może dałoby radę zmodyfikować odciąg trocin czy coś takiego? coś co poda na 3 metry do góry?

http://allegro.pl/odciag-do-trocin-wyciag-do-wior-wiur-pochlaniacz-i3307989356.html

http://allegro.pl/odciag-pochlaniacz-wiorow-trocin-pylu-750w-56l-i3297604728.html

http://allegro.pl/dedra-ded7833-odkurzacz-odciag-wiorow-trocin-i3251420401.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Celulozę trzeba zagęścić w przegrodzie,bo inaczej opadnie po czasie i zamiast dobrej izolacji jest mostek termiczny.Odciąg do trocin to zły pomysł.

Kupiłem celulozę i rozdrabniałem-napowietrzałem wiertarką z mieszadłem.Do aplikacji zbudowałem dosyć prymitywne urządzenie na bazie wentylatora bocznokanałowego i podajnika ślimakowego jak do pieców na miał.Taki wentylator daje duży spręż (3000mm słupa H2O) i stosunkowo mało powietrza.Odciągi mają za mały spręż a za dużą wydajność. Oryginalne urządzenia do aplikacji też pracują na wentylatorach bocznokanałowych ale mają zamiast podajnika ślimakowego ,podajnik klatkowy.

Zagęszczać musisz od 30-60kg/m3 w zależności czy ściana czy strop.

Z celulozą to jest dziwna sprawa.Sam materiał wyszedł mnie w cenie +/- styropianu.Natomiast materiał z usługą to jakiś horror.Chcąc nie chcąc musiałem hand made maszynkę zrobić.Uprzedzę pytanie.Już jej nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem , tylko że jedna sprawa nas łączy i nie ma co dzielić włosa na czworo. jeśli dzięki temu mogę np. zastosować tańsze komponenty i zyskać trochę na mniejszym zużyciu a także na bezawaryjności to dlaczego upierać się przy starym rozwiązaniu rodem z hal przemysłowych?

dzisiaj słyszałem na budowie że inwestor zakupił centralę za 18k do domu 250m2 i się cieszył że taka super hiper z bajerami, w rozwiązaniu nydara eliminujemy chociażby takie wynaturzenia na samym poczatku i to do mnie przemawia . nie mówię że do każdego domu to będzie idealne ale fajnie że nydar miał koncepcję i ją wprowadził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kszhu: a czy ktoś Ci zabronił zrobić nawiewnik bliżej, niż te 13 m? Jeśli odległości masz duże, to oczywiste jest, że jeden nawiew nie wystarczy, ale to Twój problem, a nie samego rozwiązania. Co więcej śmiem twierdzić, że tylko odwracając przepływ powietrza (nawiew w tych odległych pomieszczeniach, a wywiew naście metrów dalej i to jeszcze z zamkniętymi drzwiami), szczególnie lepszego efektu nie osiągniesz... Nie zwalaj więc problemów związanych z Twoim konkretnym budynkiem na system wentylacji - on po prostu musi być dopasowany do rozkładu pomieszczeń w budynku, a nie instalowany na ślepo (choć trzeba przyznać, ze tu WM ma przewagę, bo przy jej instalacji za wiele myśleć nie trzeba, co najwyżej potrzebny będzie wyższy bieg wentylatorów i ostre nawilżanie zimą).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz wymiennik entalpiczny to nic zimą nie musisz nawilżać :no:

 

Jasne, wtedy wystarczy tylko smordki usuwać ;) Wymienniki entalpiczne pomagają utrzymać wilgotność na odpowiednim poziomie, ale odzysk wilgoci jest jeszcze trudniejszy niż odzysk ciepła (zwłaszcza w taki sposób, by z tą wilgocią nie przenieść zapachów). No a to przy dużych wydajnościach (bo w tym kontekście pisałem o potrzebie nawilżania) oznacza, albo spory koszt urządzenia, albo jednak nieidealna sprawność odzyku i... potrzebę nawilżania. No chyba, że ostatnio znowu wymyślili jakieś perpetum-mobile za drobne 20K$... :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...