Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

A moja WM nie nie jest w stanie dac mi wiecej niz 33 % na reku gonionym na 50 m3:(

 

Moze za malo oddycham czy jak?

 

Trzeba chyba duzo roslinek rozstawic, albo reku wylaczac moze sie poprawi:)

 

Caly czas mamy wyrzuty sumienia czy oby reku przy WM tak bardzo mi sie przydaje?

 

Przy takiej wymianie ogrom strat idzie raczej przez nieszczelnosci, drzwi wejsciowe, itp ...

 

To juz lepiej miec zwykly GWC, pogonic jego wlot przez 10 metrow dom co by sie ogrzalo, a wywiewanym dogrzewac CWU.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Masz w 100% rację.Każda wentylacja mechaniczna wymaga szczelnego domu.Bez urazy ale jeżeli przy 50m3/h nie jesteś w stanie przekroczyć wilg.33% to znaczy chałupa zasysa dziurami i oddaje dziurami.

Na jesień będę miał prosty bezobsługowy wymiennik do rekuperacji części usuwanego powietrza.Zużyte powietrze będzie podgrzewało wstępnie wodę do celów socjalnych z 5oC zimą do ok.20oC.Korzyść energetyczna z tego taka jak by był rekuperator,a nic się nie kręci ,nic nie może się zepsuć(chyba że baniak zgnije) bez skomplikowanego sterowania.Czysty,prosty odzysk ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz w 100% rację.Każda wentylacja mechaniczna wymaga szczelnego domu.Bez urazy ale jeżeli przy 50m3/h nie jesteś w stanie przekroczyć wilg.33% to znaczy chałupa zasysa dziurami i oddaje dziurami.

Na jesień będę miał prosty bezobsługowy wymiennik do rekuperacji części usuwanego powietrza.Zużyte powietrze będzie podgrzewało wstępnie wodę do celów socjalnych z 5oC zimą do ok.20oC.Korzyść energetyczna z tego taka jak by był rekuperator,a nic się nie kręci ,nic nie może się zepsuć(chyba że baniak zgnije) bez skomplikowanego sterowania.Czysty,prosty odzysk ciepła.

 

Kurde, no gdyby mi chalupa tak zasysala to bym musial w rachunku za CO cos zauwazyc, a tu blad w ramach OZC ponizej 5%...

 

Moze jak zwykle bijemy piane o male durne KWh, za to pieniazki na instalacje poszly juz grube - rzeczywiste:)

 

A jak uzyskasz 20 stopni wody ze zuzytego powietrza w domu, tutaj duza sprawnosc potrzebna a wymiana malo intensywna, to Twoje ogniwo to zrobi?

 

Jakis rysunek z rokladem temp. bys dal, w Twoim przypadku to obowiazek:)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty wymiennik woda-powietrze to zbiornik w otulinie izolacji,gdzie między zbiornikiem i izolacja puszczone jest ciepłe wilgotne powietrze.Powietrze z góry w dół a woda z dołu do góry.Pod zbiornikiem tacka z odprowadzeniem skroplin do kanalizacji.Ja chcę to trochę skomplikować,spawając blaszki po obwodzie zbiornika,spełniające funkcję radiatora.Dodatkowo w zbiorniku powinien być mieszacz górnych warstw pędzony napływem świeżej wody.Każde uruchomienie spłuczki czy otworzenie kranu spowoduje mieszanie górnych warstw.

Zrób doświadczenie.Nalej do garnka wodę z kranu zmierz temp. i zmierz po jakim czasie osiągnie temp.otoczenia (temp.w domu).Jak by nie patrzył to wychodzi COP ( jak go liczyć?). Przez cały rok bez względu na temp.zewnętrzną .Porównaj to z PC działające do +8oC.Które rozwiązanie jest efektywniejsze w skali roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla utrzymania prawidłowej wilgotności zimą,WMG ma przewagę nad WM,ponieważ wymiana jest mała.W moim przypadku przy 75m3/h i trzech osobach w największe mrozy nie spadła poniżej 37% .Przy normalnych zimowych temperaturach oscyluje wokół 40%.

 

Za wady tego systemu WW należy uznać:

 

- istnienie ryzyka "krótkiego spięcia" w przypadku nawiewu powietrza o temperaturze wyższej od temperatury pomieszczenia,

- istnienie niebezpieczeństwa odczucia przeciągu w strefie przylegającej do nawiewnika,

w przypadku dużych zysków ciepła w pomieszczeniu, wytwarzanie dużej różnicy temperatury na wys. 1.1 m i 0.1 m, co zwykle oceniane jest

negatywnie przez użytkowników pomieszczeń,

- duże wymiary nawiewników oraz konieczność pozostawienia wolnej przestrzeni w bezpośrednim sąsiedztwie nawiewnika,

- zwiększone wymagania na moc systemu ogrzewania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i zamontował się wczoraj docelowy wentylator na czerpni GWC ...

i oczywiście "przegiąłem pałę " z wydajnością bo nie mogę go skręcić niżej niż 180m3/h, na maxa daje 580m3/h pompując przez wymiennik gruntowy i przeciskając na wlocie w chałupie kratką fi 160 ( oczywiście i na szczęście to tylko prowizorycznie ...:p )

wczoraj z racji dłubania wentylacja po południu wyłączona i trochę temperatury zaczęły szaleć bo było słonecznie, dzisiaj też od rana ostro świeciło więc przed wyjazdem do roboty podkręciłem do połowy na regulatorze i pojechałem...

wracam o 19:00 , w chałupie na dole 22,6* a na poddaszu 23,7*...

niby nic w tym nadzwyczajnego ale ... rano na dole było 23,4* a na poddaszu 24,9* , cały dzień hajcowało słońce a w chałupie spadło ...:p

biorę anemometr i robię pomiar na czerpni tego pół gwizdka regulatora, okazuje się że cały dzień dmuchało 460m3/h ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wivaldi.Dużym rozmiarem nawiewu to mnie poraziłeś.Muszę się otrząsnąć po tej informacji.Kurcze.Mam kratkę 350 x 350mm.Co ja zrobię?

Zwiększona moc systemu grzewczego? Czy ty sugerujesz że mam dom zeroenergetyczny.Do ogrzania potrzebuję suszarki do włosów.Kurcze(znowu to słowo).gdyby nie ten system wentylacji ,było by mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i zamontował się wczoraj docelowy wentylator na czerpni GWC ...

i oczywiście "przegiąłem pałę " z wydajnością bo nie mogę go skręcić niżej niż 180m3/h, na maxa daje 580m3/h pompując przez wymiennik gruntowy i przeciskając na wlocie w chałupie kratką fi 160 ( oczywiście i na szczęście to tylko prowizorycznie ...:p )

wczoraj z racji dłubania wentylacja po południu wyłączona i trochę temperatury zaczęły szaleć bo było słonecznie, dzisiaj też od rana ostro świeciło więc przed wyjazdem do roboty podkręciłem do połowy na regulatorze i pojechałem...

wracam o 19:00 , w chałupie na dole 22,6* a na poddaszu 23,7*...

niby nic w tym nadzwyczajnego ale ... rano na dole było 23,4* a na poddaszu 24,9* , cały dzień hajcowało słońce a w chałupie spadło ...:p

biorę anemometr i robię pomiar na czerpni tego pół gwizdka regulatora, okazuje się że cały dzień dmuchało 460m3/h ...

 

Jaśku, co to za wentylki nabyłeś?

 

Pochwal się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wivaldi.Dużym rozmiarem nawiewu to mnie poraziłeś.Muszę się otrząsnąć po tej informacji.Kurcze.Mam kratkę 350 x 350mm.Co ja zrobię?

Zwiększona moc systemu grzewczego? Czy ty sugerujesz że mam dom zeroenergetyczny.Do ogrzania potrzebuję suszarki do włosów.Kurcze(znowu to słowo).gdyby nie ten system wentylacji ,było by mniej.

Nie jestem przeciwko WW - mnie zainteresowała swoją prostotą. !

Do nowości (rekuperator) podchodzę "z pewną dozą nieśmiałości" (cytat):D .

Przepraszam, spieszyłem się i nie napisałem że to co było w moim poprzednim poście to słowa doktora inżyniera od wentylacji.

http://www.wentylacja.org.pl/pages-43.html

Przypuszczam że to teoretyk. Bardziej przekonują mnie praktycy.

Pilnie obserwuje ten wątek i jestem przekonany że praktycy wiedzą lepiej:yes:

Edytowane przez Wivaldi
błąd interpunkcyjny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazdy dom trzeba traktowac indywidualnie, i pewnie w kazdym dany typ wentylacji da sie zrobic tylko nieco inaczej.

 

Czekam zwlaszcza na wyniki Jaska, chociaz jak taki sztornowy wentyl zalozyl to nie dowiem sie tego co chce, czyl jaki min. przeplyw powietrza potrzebny jest zeby nagrzewnica lamelowa dawala to czego chce, te co proponuja maja podane parametry pracy na min 100m3/h...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem zwolennikiem teorii spiskowych,ale odnoszę czasami wrażenie,że słowo pisane celowo komplikuje proste sprawy,aby potrzebny był wybitny (czytaj drogi) fachowiec.Przy WMG najważniejsza sprawa to trzymanie powietrza nawiewnego w ryzach temperatury,tzn.o 3-5oC mniej niż powietrze wewnątrz.

Z resztą poradzi sobie grawitacja bez naszego udziału.No może jednorazowy udział w postaci żmudnej regulacji anemostatów wyciągowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo ....

 

 

wszystko się zmienia gdy mieszkasz ....

gdy lodowka i TV napier.... Ci ciepło ....

bdy TY i zona i dzieciaki lub psy napier cieplo od srodka ....

 

też taki byłem "madry" rok temu z środku lata gdy w domu jeszcze trawły prace ...

teraz z goła odmiennie to wygląda !!

 

TY widze masz tak samo ... tylko na każdym kroku głośno krzyczysz ....

 

jak tam WM ?? pomierzyłeś temperatury wg naszych zaleceń ???

 

coś mi się wydaje że nie i że tego nie zrobisz

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kszu, wszystko ok masz ciekawe wnioski choc ciagle odnosnisz sie do publikacji dotyczacych rozwiazan komercyjnych na przeplywnosci o pomieszczenia dziesiatki razy wieksze niz w domu.

 

Problem glowny jest taki, ze reku sie latem nie sprawdza!!!

 

Jesli w miare porzadny GWC latem poprawi sytuacje wzgledem WG czy WM to ja chce tylko jego latem.

 

Jelsi reku ma dawac odczuwalne rezultaty w portfelu gdzie faktycznie robi swoje przez ok. 4 miesiace w roku, to w moim przypaku musialby sam odzysk kosztowac nie wiecej niz 2 tys PLN, bo jesli teraz straty na wszystko kosztuje mnie 2300 PLN/rok przy jak to mi uzymyslowili kiepskiej izolacji dachu to ile mi ten reku daje:200/300 PLN?

 

Pradu zje (choc to bardzo oszcedna jednostka) za polowe tego.

 

A co Arturo, nie masz pojecia chlopie co to znaczy mieszkac w domu energooszczednym podczas upalow. Odpalisz piekarnik na godzine, zagotujesz zupe i masz 2-3 stopnie w chalupie wiecej, atu jeszcze z reku podbija temp w gore :(

 

I mylisz sie, ze zadna wentylacja nie ochlodzi domu, to jest policzalna jaka byc musi by to zrobila.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to dobrze Renatko i Konradzie że na FM są ludzie którzy uczciwie napiszą.Oprócz tego co piszecie o TV i innych,jest jeszcze sprawa wysychania świeżego budynku .Odparowanie 1kg wody ze ścian to gigantyczna ilość ciepła.Dom wyschnie to zobaczymy.

Surgi.W zasadzie już jestem gotowy na pojedynek. W słoneczny dzień bez przysłon zewnętrznych jeszcze(ślusarz nawala) mam 24-250C.A to dla tego,że popełniłem czeski błąd.Nie powiem jaki bo wstyd będzie.No cóż młode to głupie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim wykańczanym domu musiałem odłączyć dzisiaj GWC bo choć na zewnątrz wysoka temp. a nawet upały od kilku dni, to jeszcze nie osiągnąłem 20stC bo z nawiewników do każdego pokoju wlatuje ~11stC.

 

Kszhu, ale Ty masz juz jakies reku wpiete czy lecisz tylko z GWC w ukladzie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...