Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

Rozumiem, ze nie dociera do CIebie to, ze mozna policzyc ile energii nalezy przeniesc azeby temp. pomieszczen obnizyc z X do Y?

 

A Ty juz mierzyles ile reku nawiewa, jesli bybas sie wlaczy, na zewnatrz jest +30 a w srodku srednio +25?

 

Kurde, ze najwieksze doswiadczenie i wiedze maja CI, co jeszcze nawet nie zamieszkali:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Kszhu, jak sie zamierzalem budowac to tak za bardzo nie przeliczalem jaka przeplywnosc ile energii niesie, w rzeczywistosci wiekszosc osob wentyluje na min, dzieki czemu straty mniejsze, ale i odzysk znacznie mniejszy. Wiekszosc bioracych reku zaklada, ze bedzie go gonic nie wiadomo jak, zwlaszcza zima, i jak te tak myslalem.

 

Dzisiaj inni jak Jasiek pokazuja, iz nie ma co sie bac nawiewu 12 stopni o ile z glowa sie przemysli gdzie ma byc.

 

Gdzies wczesniej pisalem, ze ciezko przeniesc zyski bytowe na CWU, dzisiaj juz wiem, ze lepiej odzyskiwac z wywiewu na rzecz CWU niz na rzecz nawiewu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Arturo, nie musze udowadniac ze nie jestem wielbladem, a sa to dokladnie takie obliczenia jakie Ty miales zeby dobrac moc PC, tylko tu masz moc chlodnicza.

 

Przeciez taki espert jak Ty w pierwszym poscie powinien wykazac ze uklad chlodzenia dozylby do nieskonczonosci i tym podpierasz swoja teze, ze sie nie da:P

 

Pozdrawiam i wyluzuj, bo jeszcze nie mieszkasz, jak zamieszkasz to dopiero beda zagwozdki jak sie co nieco inaczje okaze niz gole liczby wskazuja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty wez Arturo wyluzuj bo sie z domu nie bedziesz umial cieszyc jak bedziesz tak z miernikami latal i teorie do tego dorabial.

 

Zmierz sobie temp. w poludnie, takie jak dzis, temp. w cieniu w Krakowie 31 stopni.

 

Ja mam brinka i nic liczyc nie musze, sam mi pokazuje.

 

Ja mowie jak jest u mnie, kazdy kto bedzie mily i zainteresowany moze przyjechac i zobaczyc na wlasne oczy. Nikogo nie mam powodu wprowadzac w blad, za to w swoim domu juz mieszkam i mowie jak jest, Ty za to mowisz, jak CI sie wydaje, ze bedzie :p

 

Pamietaj Arturo, zyski bytowe daja duzo zima i sa wskazane, ale latem ich wartosc energetyczna jest dokladnie taka sama, i mimo, ze ze amplituda miedzy tym co w domu a tym co na zewantrz niewielka, to i tak sa one po prostu nie wskazane.

 

Byl fajny artykul w Muratorze o wnioskach z budowania osiedli domow pasywnych, bardzo podobnie zachowuje sie dom energooszczedny, i tez sie latem przegrzewa i tez to jest problem:(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arturo co tu komentować?Zamieszkasz,Chałupa ci wyschnie i przestanie źreć energię cieplną to pogadamy. Kumulacja ma dwa końce,jak każdy kij.Z opóźnieniem się nagrzewa ale i z opóźnieniem chłodzi.

Kszhu.Zachwalam bo mam i doceniam jej zalety.Logika mi podpowiada że ciepłe się unosi,więc po co z tym walczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentyluje już prawie rok,chałupę wg mnie mam suchą,mało prac było mokrych a jak były to bardzo dawno temu,wilgotność jest bardzo dobra.

 

Artur - miałem dokładnie tak jak TY , też jarałem się super temperaturą 21-22 *C całe poprzednie lato , gdy dom był dopiero co wybudowany, w domu prace mokrych praktycznie nie miałem! wydawało się że dom był suchy a pół zimy reku pluło jak wściekły pies wilgocią na zewnąt przez wyrzutnie oraz wodą przez syfon, po jakimś czasie to się uspokoiło i teraz wiem że mam dom suchy

 

tak więc spokojnie - fotka niczego nadzwyczajnego z tempereturami nie pokazuje

dobrze miloszenko Ci pisze - włączysz piekarnik czy będzie żona Ci coś gotowała i w domu energooszczędnym masz nagle temperaturę o 2-3 stopnie wyższą - u mnie w najchłodniejszym obecnie pomieszczeniu 23 stopnie , a w kuchni na parapecie rano (okno jest od zachodu) jest 24,6 - wystarczyło zagotować czajnik wody i podgrzać garnek z 2 l wody - wieczorami po gotowaniu/pieczeniu i nagrzaniu się bywa pod 26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, tak czytam i czytam tą jadkę i każdy jest głuchy na argumenty drugiej strony.

Arturo zachowujesz się jak podczas rozmowy o pomiarach co2.

Piszesz, piszesz a zapytam o wyniki temperatur u ciebie?

W teorii reku powinien chodzić, czy tak jest u Ciebie? Wszystko to da się pomierzyć. Nawet wtedy gdy w środku jest 20 osób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj wychodzi duża zaleta silikatów i mocno akumulacyjnego domu

Ale tutaj nie chodzi o sprawę zysków bytowych ale o wentylację

a R&K to dom ma niby z trociny ...:D

sprawna wentylacją da się pozbyć większości zysków bytowych a to wystarczy aby w budynku było całkiem znośnie ...

taki przykład z przedwczorajszego wieczoru jak zabrałem się do smażenia naleśników na krokiety ...

najpierw kilka wcześniejszych ...

godzina / temp. pomieszczenia / temp. na anemostacie ...

19:00 / 23,4 / 28,0 ( słońce w okna od zachodu ...)

20:00 / 23,4 / 24,9

22:20 / 23,1 / 24,4

22:25 / 23,1 / 26,3

22:32 / 23,1 / 27,4

22:35 / 23,1 / 27,8

22,45 / 23,2 / 27,8

23:05 / 23,2 / 26,4

 

podobna sytuacja jest kiedy słońce świeci w okna, dmuchanie pod sufitem tylko pogarsza sytuację bo całe to ciepło roznosimy po chałupie i akumulujemy we wszystkim co się w niej znajduje ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Współczesne domy to przeważnie kuchnie otwarte na salon i resztę parteru.To co wydostanie się poza kuchnię,miesza się,miesza,miesza.

Powinieneś dodać,że do schłodzenia domu z dużą MASĄ AKUMULACYJNĄ służy klima.Dla domów z małą masą akumulacyjną,wystarczy GWC i wentylacja wyporowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie i nie wiem jaki masz cel wprowadzania użytkowników w błąd.

Przy wydajności 1 kubatury na godzinę nie ma szans schłodzić domu przy jakiejkolwiek wentylacji.

Od schładzania domu jest klima,która ma wydajność 10 kubatur na godzinę i chodzi w układzie zamkniętym.

Do kanałów wentylacyjnych można podpiąć klimatyzator kanałowy i po temacie.

problem w tym że nie rozumiesz zagadnienia ...:no:

a co chcesz osiągnąć tym klimatyzatorem ...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile byś miał przy WM?

znalazłem taki wykres z ubiegłego roku na którym po trzech dniach miałem 26,4* w salonie startując z 23,2* ...

w tej chwili jest 23,3* a mamy trzeci dzień upalny...:yes:

sypialnia na poddaszu startowała z 23,8* i dojechała do 26,9* , w tej chwili jest 24,2* ...

 

mi takie porównanie wystarczy...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ok.16 będę na budowie i pstryknę fotki i zapodam temperaturę w domu,dzisiaj na zewnątrz jest ponad 30st.C,wentylacja mechaniczna z reku chodzi cały czas na 120m3/h,nawiewy i wywiewy tradycyjne...aż boje się tego ukropu w domu,który zrobi mi reku ;)

a śniadanie, obiadek, kolacja sie w nim przygotowywały ...???

telewizory, komputery oczywiście też cały czas masz w nim włączone ...;)

R&K napisał już swoje spostrzeżenia a ty dalej nic nie rozumiesz ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...