Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

surgi22 z tym podciśnieniem to o co chodzi? przecież nikt nie zakłada szczelnych drzwi(chyba że takie masz) a w wyporowej wentylujemy znacznie mniejszą ilością m3/h i głównie o to chodzi w tej WMG. a z tym zanikiem prądu to cię poniosło na maxa. kup sobie generator i będziesz spał spokojnie.

Nic mnie nie poniosło ja mam taką akumulacyjność budynku, że brak prądu mi nie straszny ( ani latem ani zimą ) , ale nydar i jasiek to powinni o tym pomyśleć. A drzwi z 3-4 cm podcięciem nie wyglądają szczególnie ładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Widzicie wyników brak. Jasiek i nydar dają jakie są.

R&K jak wejdzie to napisze.

W tej całej zabawie podstawa to gwc.

Nawet przy wm z górnymi nawiewami jak puścisz powietrze o temp. 16 *C to ono spadnie na podłogę. Oczywiście, trochę się pomiesza z ciepłym ale trzeba pamiętać, że w lato strumień to nie będzie 75 ani nawet 100.

Tutaj zadziała różnica temp.

Podstawowa sprawa to Gwc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,GWC do niczego nie jest jest potrzebne wg mnie.W cenie GWC mamy klimatyzator kanałowy,który w przeciwieństwie do GWC zadziała chłodząc nam dom.GWC jest dla mnie wyrzuceniem kasy i tyle.

 

Arturo, to moze podasz ile dales za swojej rury do GWC i jaki klimatyzator kanalowy przedstawisz jako jego alternatywe?

 

Acha, i rozumiem, ze bedzie on dzialal wystarczajaco dobrze z reku ktory masz i na przekrojach kanalow ktore masz?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie,GWC do niczego nie jest jest potrzebne wg mnie.W cenie GWC mamy klimatyzator kanałowy,który w przeciwieństwie do GWC zadziała chłodząc nam dom.GWC jest dla mnie wyrzuceniem kasy i tyle.

 

A w zimie będzie nam grzał? Do zadanej temp.?

 

Cały sprawa polega na tym, że wentylacja wyporowa nie będzie działała tak dobrze bez gradientu temp. Można to uczynić za pomocą GWC. Jeżeli GWC jest dołożone do WM nawet z reku ( plus lato bypass) to w lecie różnica temperatur powietrza nawiewanego i wywiewanego powoduje to że powietrze i tak opada na dół ( oczywiście po drodze mieszając się z cieplejszym ) i przypomina WW

 

Jeżeli nie mamy odpowiedniego gradientu to wdmuchiwane powietrze o tej samej temp. miesza się i zbiera się pod sufitem.

 

Cały sekret tkwi w umiejscowieniu kanałów: nawiewu ( jeżeli duża chałpa to więcej niż jeden na poziom) i wyciągów ( jak wcześniej stwierdzono od południowej strony )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pare spostrzezen..

 

Jesli nie ma okapu nad kuchnia z konkretnym wentylem wyciagowym (w szczegolnosci tylko okap z filtrem) i odpowiednio zwiekszonej wydajnosci GWC (jesli wogole jest), a okna nie otworzymy jak jest +30, to zyski ciepla ida pod sufit, tam sie sciela i docieraja do nawiewu salonu/jadalni. Ten indukuje maksymalnie naplywajace powietrze usredniajac temperature. Powietrze opada wypierane przez naplyw cieplejszego. Pojawia sie wydajny mechanizm cyrkulacyjny dogrzewajacy kuchnio-jadalnie. Tym wydajniejszy im slabszy okap wyciagowy i wieksza wydajnosc WM. Fajnie w zime, ale przeklenstwo w lato.

 

Prosba do ludzi z WM czy moga poobserwowac temperatury w kilku punktach pomieszczenia (nad kuchnia, przy nawiewie, usredniona) przed i w trakcie gotowania, czy faktycznie obserwuja taki efekt.

 

 

kiedys nawalilo zasilanie w pracy z konkretnym chlodzeniem WM. cieplo z kuchni rozlazlo sie po calej jadalni, ale wyczuwalne byly 3 wyrazne strefy: najcieplejsza pod sufitem, najchlodniejsza przy podlodze i usredniona w polowie. taki stan utrzymywal sie przez kilka godzin i poruszanie sie w pomieszczeniu nie wplywalo na usrednianie sie temperatury.

 

mierzylem temp. w mieszkaniu z WG podczas cieplych dni z miesiac temu. zawsze roznica przy podlodze, a pod sufitem byla przynajmniej 1stC.

 

 

Gwoli scislosci wentylacja wyporowa moze miec nawiewniki gorne, ale idea wyporowej zgodnie z teoria polega na jak najmniejszej INDUKCJI, a mieszajacej na jak najwiekszej - zatem inny ksztalt i odwrotne proporcje strumieni i predkosci. W domu przy malych przeplywach nie bedzie sprawnosci bliskiej 1, ale WM tez moze miec przeplywy zwarciowe, a nominalnie ma 0.5. Wyporowej zwarciowe "grozi" w domu bez GWC w lato, tylko sami sie zastanowcie czy to akurat problem w niskich pomieszczeniach przy dT kilka stopni.. nie sadze. Bardziej pytanie jest o komfort ze wzgledu na stratyfikacje w niskich pomieszczeniach - ta dzieki ktorej uzyskujemy lepsza sprawnosc.

 

Majac WM, GWC, WG w roznych ukladach opisujcie swoje spostrzezenia i bedzie mozna jakies wnioski wyciagac.

 

Ja rozwazam na dzien dzisiejszy GWC z nawiewem w pokojach (dzieki piwnicy), kratkach higrosterowalnych wkomponowanych w sciane nad drzwiami i WG w brudnych. Czyli taka pol-wyporowa, bo niby kratki w podlodze, ale przeplyw szeregowy. Zwarcie moze byc przy otwartych drzwiach i chlodnym nawiewie - ale im dluzsza droga tym bardziej sie zaindukuje.. drugi problem to duzy wplyw zmiany oporow zamknietych/otwartych drzwi w stosunku do spadkow cisnien w kanalach.. w WM ze wzgledu na duze spreze mysle, ze jest to mniej odczuwalne. musze sie temu przyjrzec czy faktycznie moze byc uciazliwe..

 

W zime na grawitacji - podcisnieniowa na parterze; na poddaszu, przy stromym dachu i wysokim kominie przy kalenicy, powinno wypasc w plaszczyznie neutralnej.

 

w lato nadcisnienie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spostrzeżenia z dzisiejszego dnia .Temperatura przed tarasem dochodzi do 35oC (taka konfiguracja budynku i otoczenia) Elewacja wschodnia osiągnęła temp.53oC.Elewacja zachodnia 56oC.Dach 78oC.Elewacja północna 25oC.W domu o godz.7,oo 22oC, o godz.10,oo 22,5oC.O godz.16,oo 24,5oC.Słońce niemiłosierne od rana bezchmurne niebo.Nawiew 75m3/h.Temp.nawiewu +18oC(solar pracuje na obejściu bez podgrzewania GMC. W zasadzie bez różnicy jaka pogoda dzień rozpoczyna się od 21/22oC.Trzynaście tafli szkła nie jest w stanie wygenerować wyższej temperatury przy 1000W/m2 od słońca w południe i tak małym przepływie świeżego powietrza.To jest właśnie zaleta wentylacji wyporowej widoczna bardzo wyraźnie latem.

Nie sądzisz sailah ,że to również zasługa konfiguracji sufitu po stronie przeszkleń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 moja ulubiona liczba :)

 

no wlasnie Ty masz ten komfort, ze wedlug mnie to masz tam bardzo szeroki komin sloneczny ;p a do tego chyba inwersje temperatury, bo poddasze czesto chlodniejsze w lecie? generalnie ciekawe zjawiska :)

 

na Twoim miejscu to bym wysuplal kilka stowek, zakupil jakis mini pc pod linuksa, pare czujnikow 1wire (z piataka od sztuki), konwerter usb/1wire i zapuscil to 24h/dobe, bo czego sie nie robi dla nauki :D

 

po czujniku: przy podlodze, pod sufitem, przy anemo, na poddaszu. jakby ladnie chodzilo to potem mozna cz. wilgotnosci dorzucic (ze 30zl).

 

potem tylko obrazki po pracy ogladasz jak sie wszystko zmienia... moze sie skonczy na ogladaniu, a moze zabsorwuje sie jakies fajne zaleznosci... tak czy inaczej zabawa przednia.. dom juz masz to mozesz sie skupic na rozrywce. moze syn ma smykalke?..moze jakis zaznajomy informatyk?.. ja moglbym Ci pomoc, bo sam sie bawie (na razie dorywczo na laptopie, bo nie mam dobrego obiektu do badan), tylko niestety do Bydzi nie wracam, chyba, ze przy jakiejs wiekszej okazji. a stalego IP raczej nie posiadasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd i komputer to dla mnie wiedza tajemna,więc sam rozumiesz.

Z poddaszem wytłumaczenie wydaje się prozaiczne.Zjawisko występuje w okresie gdy średnia dobowa temp.jest dużo niższa od 20oC.To jest zasługa izolacji dachu Poddasze nagrzewa się znacznie mniej od wnętrza domu .Dlatego ciepłe powietrze z domu tam się schładza.Jak przyjdzie czas bardzo ciepłych nocy to magia się kończy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spostrzeżenia z dzisiejszego dnia .

no to i moje ...:)

żona rano zmniejszyła wentylację na minimum bo jest jej za zimno w domu i nie ma zamiaru o tym ze mną dyskutować, tak swoja drogą to ja też nie widzę powodu dla którego miałbym toczyć jakieś wojny domowe o 1 czy 2* ...

generalnie to jest dziwne odczucie mieszkania przy silnym nadmuchu z wymiennika gruntowego bo niby na termometrach 23*-24* a jest chłodno, wychodzenie i wchodzenie do budynku przypomina trochę jazdę wychłodzonym samochodem z włączoną klimatyzacją ...

jutro mam w planie zamontować żagle przeciwsłoneczne na wschodnich oknach w sypialniach i zobaczy się czy jest potrzeba tak intensywnego pędzenia wentylatorów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wątpliwości ale rozwiał je jasiek.Ma piętrówkę i u niego działa,to musi działać w każdej.Przecież te wentylacje nie różnią się specjalnie od siebie.Na logikę to wyciąg w każdym pomieszczeniu jest efektywniejszy.

tylko że u mnie nawiew nie dmucha w duł a w górę klatki schodowej , kuchnia niby bez drzwi ale jest oddzielona dość wysokim nadprożem...

na początku miałem nawiew skierowany w podłogę ale cały strumień powietrza był skierowany w kierunku kuchni i przy mocniejszym nadmuchu wszystko się kotłowało i mieszało, inna sprawa że kuchnia powinna mieć dość silny wyciąg co by w miarę na bieżąco usuwał wszystko z pod sufitu ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasiek, jaka masz srednice nawiewu tyle co z GWC, fi 160 ?

 

Przy max obrotach jakiees drzwieki mocno slyszalne?

 

Wywiew zbierasz do jednego "wyjscia"?

 

Pozdrawiam

pisałem że jest prowizorycznie 160, przy tak małym przekroju i lamelkach kierunkowych w kratce wystarczy 200m3/h by szumiało...

docelowo na nawiewie będzie wymiennik ciecz / powietrze o wymiarach 50/50cm zamiast tej obecnej kratki wiec powinno być cicho ...

 

wywiew na razie prowizorycznie na strych z kratka na zewnątrz, docelowo ma być wyrzutnia ponad dachem z końcówką kierującą się "z wiatrem " co by mogło w zimie na grawitacji hulać ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kolego ale zarówno TY jak i kolega nydar jesteście na to skazani że awaria prądu i ups trzeba się rozebrać do bielizny lub założyć sweter ( jeżeli upał lub mróz za oknem ) a w domu o większej akumulacji obojętnie czy WM czy wyporowa minie wiele godzin nim to zauważymy . :bye:

jest jeszcze coś tak prostego jak uchylenie okien na noc ...:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś z tego masz, że publikujesz to samo w kilku tematach?

Czy tylko zwykłe "postonabijanie"?

 

kszhu a ty co z tego masz że w taki sposób odpowiadasz?......paranoję?..... czy tylko zwykłe postonabijanie?

wiem że się trochę interesujesz tym tematem ale spoko widzę że już tylko pianę bijesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłeś dyskusję we w miarę właściwym temacie i wystarczy. Tutaj tego nikt nie podejmie bo i po co pisać o interfejsie głosowym do zaawansowanego sterowania, którego i tak nie ma. Nie irytuj się więc niepotrzebnie.

 

A może właśnie Ty się irytujesz prostymi rozwiązaniami?

Wentylacja bez sterowania glosowego nie może być ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prąd i komputer to dla mnie wiedza tajemna,więc sam rozumiesz.

Z poddaszem wytłumaczenie wydaje się prozaiczne.Zjawisko występuje w okresie gdy średnia dobowa temp.jest dużo niższa od 20oC.To jest zasługa izolacji dachu Poddasze nagrzewa się znacznie mniej od wnętrza domu .Dlatego ciepłe powietrze z domu tam się schładza.Jak przyjdzie czas bardzo ciepłych nocy to magia się kończy.

 

Sorki ale nydar powtórzę się, że niższa temperatura na poddaszu to efekt braku zysków bytowych i słonecznych na poddaszu ( w przeciwieństwie od parteru gdzie jak sam podałeś masz trochę tafli szklanych oraz mieszkasz, gotujesz, pierzesz , używasz światła , komputera itp. ) a nie jest to żadna cudowna moc izolacji poddasza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...