Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja hybrydowa WMG


Recommended Posts

jest jeszcze coś tak prostego jak uchylenie okien na noc ...:yes:

 

A co ci to da jak za oknem w nocy latem będzie 26 C , a w zimie -15 C ????? No chyba nic poza przegrzaniem ( w lecie ) lub wychłodzeniem ( w zimie ) domu i to dość szybkim ( bo akumulacja znikoma ). Sorki ale żebyście na rzęsach stanęli to tego nie zmienicie ( jedyne sensowne zabezpieczenie to agregat i heya wszystko gra i buczy - no ale to nie za free ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 4,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A co ci to da jak za oknem w nocy latem będzie 26 C , a w zimie -15 C ????? No chyba nic poza przegrzaniem ( w lecie ) lub wychłodzeniem ( w zimie ) domu i to dość szybkim ( bo akumulacja znikoma ). Sorki ale żebyście na rzęsach stanęli to tego nie zmienicie ( jedyne sensowne zabezpieczenie to agregat i heya wszystko gra i buczy - no ale to nie za free ).

powiedz mi ile takich nocy masz w roku...???

w zimie moja wentylacja działa bez zasilania i z wymiennika leci zawsze dobrze na plusie pomimo że na zewnątrz jest znacznie poniżej zera ...:yes:

mieszkam w tym moim domu już osiem lat i jakoś nie udało się go ani szybko wystudzić ani zagrzać uchylaniem okien...

nie strasz już tym brakiem zasilania, mam nawet ogrzewanie na prąd i jakoś jak do tej pory nie miałem najmniejszego problemu z utrzymaniem temperatury...

najdłuższa przerwa jaka się zdarzyła do tej pory trwała trzy doby, poszedł kominek w ruch i po problemie ...:D

jak się czyta takie dyrdymały to flaki się przewracają z tej waszej ( co niektórych ...:cool: ) mądrości...:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak u was. Od 20 lat nie pamiętam sytuacji w której prądu nie ma dłużej niż 6h. A Warszawie nie mieszkam.

Jako, że jesteśmy w wątku Nydara o wentylacji WMG nie widzę powodów aby rozdrapywac temat akumulacyjnosci. Sam autor ma szkielet ale jak się to ma do wentylacji.

Każdy kij ma dwa końce.

Postrzegamy akumulacje ciepła tylko jako zaletę a ma i wady.

Sytuacja:

Jest lato ( jest też i prąd - sytuacja bardziej prawdopodobna). Okres wysokich temperatur trwa 3 tygodnie. W tym czasie zdarzają się krótkie około 3 godzinne spadki temperatury.

Kto lepiej wykorzysta te spadki?

Surgi jak nie ma prądu przez 3 dni to jak wentylujesz chałupe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No patrz pan.Kto by pomyślał.:D.Może co nie którzy nie będą traktowali mnie jak szaleńca,co to wbrew elementarzowi instalatorskiemu i takie tam.

Ciekawe czy znajdzie się śmiałek co GMC i RSŚ sprawdzi na własnej skórze.Może wtedy te 18,1oC przestanie być ściemnianiem.

 

Jak bozia da, to sie znajdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

już kiedyś pisałem, że kupiłem dom w którym był cztery pomieszczenia jedno za drugim w idealnej orientacji północ południe, okna są tylko od wschodu i w kuchni od południa, od południowego wschodu była dobudowana sień i łazienka (nadal jest). z okien w pokojach zrobiłem drzwi i przedłużając bryłę postawiłem ogród zimowy 11,5mb szkła i poliweglanu na dachu, który służy za korytarz i miejsce do spedzania wolnego czasu w zimie. teraz do południa temperatury w nim dochodzą do 35stC. później pomału spada. ponieważ remont cały czas trwa i ślimaczy sie strasznie, więc dopiero w ostatnią sobotę zrobiłem nadmuch do sypialni i jednego pokoju. sypialnia jest odcięta od reszty, jedynie drzwi na ogród i mimo gorąca na korytarzu utrzymuje stałą temperaturę 24,5stC, nadmuch na poziomie 19stC. mam gwc z maxów o powierzchni około 25m2 rury od wyjscia z podłogi są niezaizolowane i jakieś 1-1,5mb idzie przy podłodze po tarasie, jak się z tym uporam to temperatura nadmuchu powinna być niższa.

pokój obok jest jeszcze połączony z salonem, w którym nie ma dawnych ścian, i jest połączony z kuchnią. wkuchni jest duże okno na południowej scianie niczym nie przysłonięte, więc grzeje. więc temperatury w pokoju to około 26 w salonie 27,5 w kuchni jeszcze 0,5 wiecej.

acha i wyciągi w każdym pomieszczeniu, w korytazu też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili 24,0-24,3* na dole i 24,8- 25,3* na poddaszu...

tak dla jasności ...

praktycznie wszystkie okna są od wschodu i zachodu bez żadnych rolet i tym podobnych osłon a co najciekawsze w pokojach na poddaszu są cały czas uchylone okna ...:)

te temperatury naprawdę niewiele mówią, trzeba być w tym budynku aby stwierdzić czy wymiennik gruntowy jest coś warty czy nie ...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj byłem u znajomych i też maja podobne temperatury ...

cały dzień pozamykane rolety, w domu jak w piwnicy ...

sorry ale to chyba nie o to chodzi ...:cool:

 

Nie mam cały dzień zamkniętych rolet we wszystkich oknach , owszem od południa i od zachodu jeśli trzeba w południe i trochę popołudniu opuszczam jeśli nie wystarcza okap .Chodzi właśnie o to ( sam to chcesz udowodnić z nydarem ) żeby uzyskać komfort termiczny a jak sam odczuwasz nie da się tego uzyskać w naszych warunkach klimatycznych nawet najbardziej wydajną super,hiper, ekstra WMG wyporową bez dodatkowych elementów np. ograniczających zyski słoneczne. Ale czy rolety skoro ich nie masz są bee , a WMG cacy ?? Nie bądź jak przysłowiowy pies ogrodnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamontowałem dzisiaj taki żagiel trójkątny 5 x5 x 5m.Cudo .Tak do 13,oo.Czym później tym gorzej.Koło 17,oo cień z tego cuda wielkości bez urazy stringów.

Na chłodzenie podłogówką, rodzina nie wyraża zgody bo się na bosaka nauczyli łazić.Więcej takich żagli ,to trzeba pomyśleć,coby włoskiej ulicy nie zrobić.

Prześlę ci fotkę .Zobaczysz skalę problemu z którym przyszło się zmierzyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi właśnie o to ( sam to chcesz udowodnić z nydarem ) żeby uzyskać komfort termiczny a jak sam odczuwasz nie da się tego uzyskać w naszych warunkach klimatycznych nawet najbardziej wydajną super,hiper, ekstra WMG wyporową bez dodatkowych elementów np. ograniczających zyski słoneczne. Ale czy rolety skoro ich nie masz są bee , a WMG cacy ?? Nie bądź jak przysłowiowy pies ogrodnika.

ja niczego nie udowadniam a tylko dzielę się spostrzeżeniami...;)

skoro da się uzyskać podobny efekt do przesłon w oknach samą wentylacją to czemu niby nie skorzystać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie koledzy.

W kwestii wentylacji wyporowych - miałem wizytę znajomych, którzy za 30 dni zaczynają budowę domu. Budżet znaczny, rzekłbym realistycznie dopasowany do potrzeb. Wentylacja grawitacyjna. Spodobało się im jednak uczucie chłodu u mnie w domu (parametry podaje poniżej). Zasugerowałem, aby, nie idąc w koszta wykonali u siebie wentylację wyporową i naprowadziłem ich na kilka tematów tu na forum. Okazało się, że obok nich mieszka również mój promotor z katedry fizyki budowli i jednocześnie pracownik (jak nie założyciel, choć to dawno było) agencji poszanowania energii (wcześniej fundacja). Zatem jest z kim podjąć konsultację. Po kilku dniach znajomi dzwonią do mnie rozżaleni, cóż to ja im sugerowałem. Ani projektant domu i instalacji, ani wykonawca (kompleksowa usługa do stanu deweloperskiego), ani człowiek z agencji poszanowania energii nie chcieli nawet podjąć pod rozwagę wentylacji wyporowej. Detali rozmów nie znam, ponieważ w nich nie uczestniczyłem, ale z relacji znajomych wiem, że albo wszystko albo nic - czyli grawitacyjnie albo mechanicznie.

Bardzo liczę, że Nydar z Jaśkiem, razem czy osobno napiszecie jakiś elaborat poparty badaniami i na kolejnym sympozjum budowlanych będziecie referować. Zawsze Wam kibicowałem, ale zdecydowana większość odrzuca Wasze pomysłu już na starcie.

Ja mam szczęście albo pierwszego sezonu, albo usytuowanego od południa garażu bez poziomej izolacji. Na parterze 23,5, na piętrze 24,5, w garażu 21*C (nie otwierany z powodu znacznego zagracenia). Z GWC zaciągam (około 200m3/h) w środku upalnego dnia 16*C, w nocy 13*C. Wystarczy wieczorkiem podkręcić wentylację, otworzyć drzwi garaż/dom i cieszyć się lekkim powiewem chłodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja niczego nie udowadniam a tylko dzielę się spostrzeżeniami...;)

skoro da się uzyskać podobny efekt do przesłon w oknach samą wentylacją to czemu niby nie skorzystać...

 

No niestety twoje i nydara dane pokazują że tek nie jest ( zwłaszcza po kilku, kilkunastu dniach upałów ) - podobny to nie jest taki sam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie koledzy.

W kwestii wentylacji wyporowych - miałem wizytę znajomych, którzy za 30 dni zaczynają budowę domu. Budżet znaczny, rzekłbym realistycznie dopasowany do potrzeb. Wentylacja grawitacyjna. Spodobało się im jednak uczucie chłodu u mnie w domu (parametry podaje poniżej). Zasugerowałem, aby, nie idąc w koszta wykonali u siebie wentylację wyporową i naprowadziłem ich na kilka tematów tu na forum. Okazało się, że obok nich mieszka również mój promotor z katedry fizyki budowli i jednocześnie pracownik (jak nie założyciel, choć to dawno było) agencji poszanowania energii (wcześniej fundacja). Zatem jest z kim podjąć konsultację. Po kilku dniach znajomi dzwonią do mnie rozżaleni, cóż to ja im sugerowałem. Ani projektant domu i instalacji, ani wykonawca (kompleksowa usługa do stanu deweloperskiego), ani człowiek z agencji poszanowania energii nie chcieli nawet podjąć pod rozwagę wentylacji wyporowej. Detali rozmów nie znam, ponieważ w nich nie uczestniczyłem, ale z relacji znajomych wiem, że albo wszystko albo nic - czyli grawitacyjnie albo mechanicznie.

Bardzo liczę, że Nydar z Jaśkiem, razem czy osobno napiszecie jakiś elaborat poparty badaniami i na kolejnym sympozjum budowlanych będziecie referować. Zawsze Wam kibicowałem, ale zdecydowana większość odrzuca Wasze pomysłu już na starcie.

Ja mam szczęście albo pierwszego sezonu, albo usytuowanego od południa garażu bez poziomej izolacji. Na parterze 23,5, na piętrze 24,5, w garażu 21*C (nie otwierany z powodu znacznego zagracenia). Z GWC zaciągam (około 200m3/h) w środku upalnego dnia 16*C, w nocy 13*C. Wystarczy wieczorkiem podkręcić wentylację, otworzyć drzwi garaż/dom i cieszyć się lekkim powiewem chłodu.

Ciekawie skonstruowana wypowiedź .Bo i pogłaskanie,,zawsze wam kibicowałem",i fachowość wielka,,mój promotor z katedry fizyki budowli"i na końcu zdołowanie,,...nie chcieli nawet podjąć pod rozwagę wentylacji wyporowej"Może ty drogi Karlsenie psycholog a może czujesz zagrożenie?

No i stwierdzenie,że grawitacyjna albo mechaniczna.To było mocne.Jest tylko jeden szkopuł.Wyporowa to grawitacyjna tyle,że ze wspomaganiem i działa cały rok.Jeżeli mamy takich promotorów w katedrze fizyki budowli,to drżyjcie narody.

Problem z wyporową wentylacją zdefiniował pewien instalator,któremu zwierzyłem się z planów montażu tego systemu.Otóż człowiek ten w prostych żołnierskich słowach powiedział,,nie chwal się tym ,bo nie będę miał co robić,k..wa jego mać"

Na koniec.Ciepłe się unosi i chciejstwem tego nie zmienisz.Zimą samo a w pozostałym okresie trzeba pomóc.Najważniejszy argument dla inwestora to cena - ułamek ceny WM mieszającej z rekuperatorem i grawitacyjnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...